Tuesday 21st October 2008


Advance Performance Maiden Sprint Heat 1 – C0q 295m 12:15
$1000.00 – HEAT 1
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 7 Homebush Astrid nwd J T McInerney
2 2 Nitro Mowie nwd A Hart & K Taylor
3 65835 First nwd R M McKenzie
4 48 Know In Lee nwd G A Cleeve
5 45 Will Ya nwd M M Grant
6 Mistress Rose D Kingston
7 56443 Mum’s Reflection nwd B R Shaw
8 7 Homebush Lady fsdt S R McInerney
9 26754 Betty Beep nwd M Robinson
10 Tukurua Zac M S Hartland

Advance Performance Maiden Sprint Heat 2 – C0q 295m 12:35
$1000.00 – HEAT 2
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 4 Heartline nwd A C Roberts
2 58577 Cawbourne Georga nwd M J Flipp
3 48835 Hagler nwd R M McKenzie
4 65 Mulberry Madam nwd K J Cassidy
5 77F88 Ravaillac nwd A H Lee
6 Diarack D Kingston
7 6 Homebush Hazard nwd J T McInerney
8 23242 Know Trouble nwd G A Cleeve
9 44675 Know Sporty nwd G A Cleeve
10 F4666 Rama Ding Dong nwd M Robinson

Danny Millward Plastering Stakes – C1 520m 13:00
$1550.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 84453 Chestnut 30.87 R Adcock
2 67564 Mount Riley 31.22 C Mitchell
3 1 Homebush Marlon 31.08 J T McInerney
4 64734 Trendy Guy 30.47 J A McMillan
5 77764 Who’s Shifty 30.67 D T Barnes
6 32774 Willy Flirt 30.94 L J Waretini
7 32137 Swish Bale 30.56 A C Roberts
8 32521 Jodie Bale 30.64 B C Dann
9 46878 Clan Saviour 31.45 H G Cairns
10 66677 Clan Desperado 31.90 H G Cairns

Challenge Opawa All-Up Sprint – C4/5 295m 13:25
$2300.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 87165 Laugarno Dennis 17.18 M M Grant
2 84211 Sir Kretion 17.30 C J Weir
3 54551 Go Strait Threw 17.30 J T McInerney
4 18275 Celtic Flyer 17.12 J M Jopson
5 73134 Chilli Mitch 17.50 J T McInerney
6 47617 Saint Daniel 17.12 J T McInerney
7 53134 Solid Hand 17.08 R Adcock
8 51245 Homebush Duncan 17.24 J T McInerney
9 58358 Scarlet Empress 17.31 A Joyce
10 65872 Genista Spirit 17.29 J E Dunn

Yaldhurst Tavern Stakes – C0 520m 13:50
$1450.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 66586 Dasher’s Girl nwd J M Jopson
2 42454 Arbuckle Park nwd M P Stewart
3 54323 Ima Blues Boy nwd R Adcock
4 22436 Mandy Lifeboats nwd R M McKenzie
5 82784 Continue nwd R Adcock
6 85553 Trotro nwd J M Jopson
7 56825 Breenys Boy nwd R P Breen
8 75342 Clan Mcdee nwd H G Cairns
9 5 Tukurua nwd M S Hartland
10 74 Boo Roo nwd M Robinson

Carol’s T.a.b Sprint – C1 295m 14:15
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 32767 Chile Dan 17.48 L J Waretini
2 67672 Mulberry Reco 17.67 K J Cassidy
3 37665 Bouncen Blitzem 17.68 A D Williams
4 43627 Avanzata nwd J F Allen
5 47543 Utter Madness 17.41 A Hart & K Taylor
6 78566 Mojave Mick nwd C Mitchell
7 62234 Robtitle 17.41 J T McInerney
8 33416 Know Flirt 17.55 G A Cleeve
9 36876 Catch A Diva 17.55 G J Hodson
10 67886 Hailstone Angel 17.34 J T McInerney

Angler’s Arms Sefton Dash – C4 295m 14:40
$1900.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 62611 Tony Knows 17.08 J T McInerney
2 14862 Cawbourne Sam 17.32 M M Grant
3 42241 Know Help 17.31 G A Cleeve
4 84458 Baxters Lad 17.16 J T McInerney
5 87355 Lagoon Lad fsdt J T McInerney
6 37864 Ziggy War Cry 17.10 C Mitchell
7 68135 Dance For Danny 17.37 J M Jopson
8 46533 Praise Be 17.14 R Adcock
9 62874 Homebush Buzz 17.33 J T McInerney
10 65872 Genista Spirit 17.29 J E Dunn

Www.greyhoundtips.co.nz Stakes – C1 520m 15:02
$1550.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 66838 Bethells Babe 30.62 R Casey
2 33243 Sister Dee 31.56 H G Cairns
3 74762 Karamea Labri 30.88 J T McInerney
4 84371 Baba Ganoosh 30.41 A C Roberts
5 86256 With A Rhythm 30.65 L J Waretini
6 46833 Sassy Diamond nwd A C Roberts
7 73231 Iron Maiden 30.61 A Hart & K Taylor
8 66675 Anytime Soon 31.54 J A McMillan
9 46878 Clan Saviour 31.45 H G Cairns
10 47878 Gunna Smoke 31.20 C Mitchell

Excelsior Bar & Tab Sprint – C1 295m 15:20
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 25176 Miss Wicklow 17.60 P J Consedine
2 22674 Mungo 17.57 R D Blackburn
3 31252 Know Need nwd G A Cleeve
4 6218 Another Kerry nwd J T McInerney
5 66635 Coleridge Kid nwd C Mitchell
6 1 Taiga 17.27 M J Flipp
7 55186 Mulberry Nipper 17.64 K J Cassidy
8 58477 Kiwi Young 17.62 D T Barnes
9 36876 Catch A Diva 17.55 G J Hodson
10 67886 Hailstone Angel 17.34 J T McInerney

Dave Robbie Photographer Dash – C1 295m 15:42
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 47773 Botox Barbie 17.47 M J Flipp
2 168 Bolstad 17.55 J E Dunn
3 36521 Another Jenny 17.55 J T McInerney
4 22146 Know Desire 17.32 G A Cleeve
5 54777 Aquit fsdt J F Allen
6 63537 Betty Beatzer 17.80 C Mitchell
7 75553 Thrilling Fury 17.41 R M McKenzie
8 75622 Homebush Burt 17.56 C J Weir
9 36876 Catch A Diva 17.55 G J Hodson
10 67886 Hailstone Angel 17.34 J T McInerney

Tuesday Place Pick Dash – C2/3 295m 16:17
$1600.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 37247 Boy Genius 17.42 J M Jopson
2 26642 Chile Time 17.40 G A Cleeve
3 44441 Hailstone Herb 17.45 J T McInerney
4 77775 Madame 17.30 C Mitchell
5 77742 Reltub 17.31 J T McInerney
6 34663 Themelo 17.23 M M Grant
7 62573 Most Royal 17.47 A Hart & K Taylor
8 23558 Cawbourne Burst 17.31 M M Grant
9 57387 Whisky Boy nwd J T McInerney
10 87255 To Casual 17.31 G A Cleeve

Hampden Tavern Sprint – C1 295m 16:35
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 53262 Hailstone Harly 17.65 J T McInerney
2 53813 Thrilling Jazz nwd D Kingston
3 18454 Homebush Earl 17.43 I S Kaye
4 37255 Boy Bugler nwd J F Allen
5 47835 One Sick Chick 17.72 R M McKenzie
6 33513 Gatlin Angel 17.52 M J Flipp
7 7465x By Gorrie Dorrie 17.49 G A Cleeve
8 64874 Coreys Comet 17.69 R P Breen
9 36876 Catch A Diva 17.55 G J Hodson
10 67886 Hailstone Angel 17.34 J T McInerney

Power Farming Ltd Dash – C2 295m 16:53
$1350.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 12375 Soichiro 17.49 J T McInerney
2 1628x Dash Dot Dash 17.38 L J Waretini
3 14134 Cawbourne Happy 17.60 M M Grant
4 32111 Rocka Hula 17.18 M M Grant
5 14433 Another Mangles fsdt J T McInerney
6 22411 Nitro Peggy 17.29 A Hart & K Taylor
7 65647 World Warning 17.56 M M Grant
8 1372F Charteris Bay 17.44 J T McInerney
9 31386 Lagoon Monroe 17.43 J T McInerney
10 27471 Old Mate Bob 17.42 M M Grant

The Miller Bar & Cafe Sprint – C2/3 295m 17:12
$1600.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 47356 That Virus 17.26 M M Grant
2 87562 Groovy Carla 17.21 J E Dunn
3 63745 Kathleen Boy 17.37 J T McInerney
4 62865 Know Better 17.10 G A Cleeve
5 42514 Homebush Bubbles 17.31 J T McInerney
6 57468 Moment 17.34 L J Waretini
7 52748 Paint The Stars 17.29 C Mitchell
8 41411 Watch The Jet 16.90 B C Dann
9 57387 Whisky Boy nwd J T McInerney
10 645F5 Upbeat 17.37 M J Flipp

Pick 6 Leg 1 Stakes – C1 520m 17:30
$1550.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 43445 Tory Channel 31.16 J T McInerney
2 75888 Hansome Harry nwd J A McMillan
3 56532 Trustee 31.20 R Adcock
4 87556 Tiger Balm 31.14 C Mitchell
5 88447 Gemma’s Country 30.93 G J Hodson
6 53686 Brave Endeavour nwd A Hart & K Taylor
7 16128 Queen Falcon 31.41 A C Roberts
8 124 Curve Ball 31.13 G A Cleeve
9 46878 Clan Saviour 31.45 H G Cairns
10 38568 Sweet Papoose 30.82 J M Jopson

George Calvert Cleaning Stakes – C1/2 520m 17:47
$1800.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 58676 Frosty Equator 30.56 R Adcock
2 23447 Botany Jim 30.65 J T McInerney
3 37422 Charlie Stubbs 30.88 A D Williams
4 12235 Nitro Vixen 30.59 A Hart & K Taylor
5 73577 Be Positive 30.76 R D Blackburn
6 55887 Glen Abbey Moon nwd A Hart & K Taylor
7 356F4 Shakin’ Martini 30.55 G A Cleeve
8 46322 Winsome Cyclone 30.41 M M Grant
9 46878 Clan Saviour 31.45 H G Cairns
10 66677 Clan Desperado 31.90 H G Cairns

Super Pets Sprint – C4/5 295m 18:05
$2300.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 51284 Angelito 17.27 J T McInerney
2 58266 Enduro Skye fsdt A Hart & K Taylor
3 25321 Another Laurel 17.01 J T McInerney
4 61667 Botany Roy 17.16 J T McInerney
5 11182 Jill Baxter 17.30 J T McInerney
6 44612 Mr Fugles 17.19 J M Jopson
7 33167 Swift Token 17.17 J T McInerney
8 66126 Cadbury Hand 17.57 R Adcock
9 58358 Scarlet Empress 17.31 A Joyce
10 62874 Homebush Buzz 17.33 J T McInerney

Www.willywhatastud.com Stakes – C3 520m 18:22
$2150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 74634 Know When 30.39 G A Cleeve
2 66586 Billy Baxter 30.67 J T McInerney
3 22521 Will She Echo 29.96 J & D Fahey
4 11164 Beejay’s Mate 30.76 J T McInerney
5 52235 Groovin’bain 30.53 A C Roberts
6 27437 Chile Command 30.78 G A Cleeve
7 11114 Winsome Merc 30.21 J & D Fahey
8 11151 Johnny Midnight 29.84 J & D Fahey
9 47376 Southern Man 30.90 H G Cairns
10 57387 Whisky Boy 30.16 J T McInerney

Www.containersdirect.co.nz Dash – C4/5 295m 18:40
$2300.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 28717 Homebush Aussie 17.29 J T McInerney
2 23223 Duwanna Hand 17.20 R Adcock
3 11121 Another Gale 16.84 J T McInerney
4 38516 Leumeah Miss 17.19 J T McInerney
5 51556 Whisky Lee Girl 17.08 J T McInerney
6 36418 Cawbourne Molly 17.23 M J Flipp
7 26513 Benzene 17.35 J & D Fahey
8 15343 Chile Will He 17.12 G A Cleeve
9 58358 Scarlet Empress 17.31 A Joyce
10 38482 Space Hopper 17.14 J T McInerney

Speights Six Pack Stakes – C5 520m 18:57
$3000.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 54112 Honcho 30.58 J T McInerney
2 32135 Wandy Haka 30.49 J T McInerney
3 41346 30.25 J E Dunn
4 73673 Costa Bravo 30.45 A C Roberts
5 25461 Roman Home 30.32 J T McInerney
6 14334 Fifi The Genius 30.34 J & D Fahey
7 21113 Winsome Bucks 30.08 J & D Fahey
8 35154 Crafty 30.52 G A Cleeve
9 32686 In Tom’s Memory 30.54 J T McInerney
10 47177 Satan’s Plot 30.32 J T McInerney

0 0 votes
Article Rating

More Greyhounds News

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments