Tuesday 24th February 2009


Advance Pet Nutrient Dash – C1 295m 12:07
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 41588 Homebush Mars nwd J T McInerney
2 63773 Dash Dot Dash 17.38 L J Waretini
3 33327 Tickle Toe 17.51 R P Breen
4 66664 Chile Lopez 17.43 G A Cleeve
5 27373 Botox Barbie 17.47 M J Flipp
6 25524 Homebush Burt 17.50 C J Weir
7 55111 Cap Fantastic 17.53 J T McInerney
8 84583 Hannah Brand 17.94 B C Dann
9 84667 Bert Badger 17.77 L H Anderton
10 65587 Ohoka Duke 17.52 L J Waretini

Challenge Opawa All Up Sprint – C1 295m 12:29
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 51537 Cawbourne Blue fsdt B R Healey
2 58863 Clan Slither 17.70 H G Cairns
3 87454 Coleridge Kid nwd C Mitchell
4 12421 Mulberry Madam 17.33 K J Cassidy
5 64555 Stumpy Reltub 17.43 J T McInerney
6 55445 Chile Dan 17.48 L J Waretini
7 42873 Cawbourne Doc 17.66 M M Grant
8 78182 Homebush Holly nwd J T McInerney
9 35657 He’s So Fine 17.32 B C Dann
10 77864 Janderra Apachie 17.34 J T McInerney

Www.greyhoundtips.co.nz Stakes – C0 520m 12:54
$1450.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 Violet Jazz J E Dunn
2 2 Poutama Rama fsdt A Poutama
3 Poised S R Fagan
4 Tunza Revs B C Dann
5 Jazzy Shiraz J E Dunn
6 463 Warrior Wiki nwd C Mitchell & W D Smith
7 Wayne’s Class B C Dann
8 6 Zazu Boy nwd J T McInerney
9 43657 Time Catcher nwd C Mitchell & W D Smith
10 6 Fun Tickets nwd B C Dann

Robbies Bar & Bistro Dash – C1 295m 13:19
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 64548 Mulberry Reco 17.67 K J Cassidy
2 68433 Miss Wicklow 17.60 P J Consedine
3 13583 Liam Title 17.55 L J Waretini
4 23762 All Tiger nwd B C Dann
5 71238 Grant A Chance 17.46 P & T Hammond
6 56762 Robtitle 17.41 J T McInerney
7 14317 Tony Baxter 17.62 J T McInerney
8 F3218 Parumba Tiger fsdt M M Grant
9 75468 By Gorrie Dorrie 17.49 G A Cleeve
10 837F8 Nitro Peggy 17.29 A Hart & K Taylor

George Calvert Cleaning Dash – C1/2 295m 13:44
$1350.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 17335 Homebush Earl 17.43 I S Kaye
2 11463 Ohoka Kerry 17.38 L J Waretini
3 56465 Madame Jo Jo 17.30 C Mitchell
4 87886 Black Inn Brave 17.42 A Joyce
5 23311 Le Flambeur 17.50 J T McInerney
6 77133 Boy Genius 17.42 J M Jopson
7 43656 Kathleen Boy 17.37 J T McInerney
8 11756 Mojave Mick 17.35 C Mitchell
9 84667 Bert Badger 17.77 L H Anderton
10 75468 Chloe Bear 17.50 B C Dann

Dave Emerson Consultancy Stakes Final – C0f 520m 14:09
$1600.00 – FINAL
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 374 Homebush Nick nwd J T McInerney
2 65663 Tippy Tipstar nwd B C Dann
3 23252 Johnny Dunnit nwd L J Waretini
4 65873 Protest Line nwd G A Cleeve
5 61 Genista Rocket 30.78 J E Dunn
6 63784 Homebush Hazard nwd C J Weir
7 63232 Botany Adam nwd J T McInerney
8 11 Get Out There 30.56 M J Flipp
9 76465 Botany Shelley nwd J T McInerney
10 56575 Rama Ding Dong nwd M Robinson

Www.willywhatatstud.com Dash – C5 295m 14:34
$2300.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 74476 Chile Will He 17.12 G A Cleeve
2 83386 Leumeah Miss 17.19 J T McInerney
3 11746 Sir Kretion 17.30 J T McInerney
4 1F344 Genista Assassin 17.21 J E Dunn
5 11121 Grant A Fortune 16.88 P & T Hammond
6 31612 Nitro Mowie 17.19 A Hart & K Taylor
7 21543 Cadbury Hand 17.34 R Adcock
8 33745 Rosie Return 17.24 L J Waretini
9 12345 Know Say 17.12 G A Cleeve
10 78813 Cawbourne Happy 17.29 M M Grant

Celtic Arms Tavern Stakes – C1 520m 14:55
$1550.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 214 Inga The Winga 31.05 C Mitchell & W D Smith
2 66685 Trendy Guy 30.47 J A McMillan
3 72566 Cawbourne Ranch 30.60 M M Grant
4 25563 Fantasy Baxter 30.63 J T McInerney
5 43455 This And That 31.25 B C Dann
6 26754 Better Not Bale 31.15 L J Waretini
7 47657 Jackpot Jack 30.58 C Mitchell
8 76366 Firm Offer 30.44 J M Jopson
9 7×685 Irinka Ralph nwd D L Roberts
10 87877 Anytime Soon 31.54 J A McMillan

Barrons Supplies Sprint – C0 295m 15:25
$1000.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 76465 Botany Shelley nwd J T McInerney
2 8574 Homebush Percy nwd J T McInerney
3 38327 Homebush Libby nwd J T McInerney
4 5776x Cawbourne Georga nwd M J Flipp
5 63483 Easy Finance nwd C J Weir
6 674 Guineas Girl nwd P R Scott
7 88564 Polar Blast nwd I S Kaye
8 757x Mistress Rose nwd D Kingston
9 67786 Homebush Kelly nwd J T McInerney
10 7588 Kilda Express nwd J T McInerney

Challenge Waimak Dash – C0 295m 15:45
$1000.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 22685 Albie’s Star nwd R Casey
2 628 Bulls Eye Pete nwd J T McInerney
3 33654 Homebush Clarie nwd J T McInerney
4 54566 Dirt Trak Cowboy nwd M J Flipp
5 8 Whitey’s Way nwd P R Scott
6 44573 Ears Chuck nwd R P Breen
7 5886 Lauren’s Legacy nwd D Kingston
8 47757 Homebush Sophie nwd J T McInerney
9 78 Homebush Jan nwd J T McInerney
10 877 Homebush Travis fsdt J T McInerney

Tuesday Place Pick Dash – C1 295m 16:22
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 12637 Mulberry King nwd K J Cassidy
2 F4676 Thrilling Jazz 17.48 D Kingston
3 81542 Hailstone Harly 17.45 J T McInerney
4 26277 Brave Endeavour nwd A Hart & K Taylor
5 57462 Leo’s Boy 17.35 J T McInerney
6 15625 Rewind History 17.25 L J Waretini
7 13672 Groove Armada 17.41 S R McInerney
8 54547 Dougstar Jake 17.66 S R Fagan
9 75468 Chloe Bear 17.50 B C Dann
10 56884 Hamburger 17.65 I S Kaye

Kolorful Kanvas Sprint – C1/2 295m 16:43
$1350.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 65673 Paint The Stars 17.29 C Mitchell
2 66141 Know Flirt 17.55 G A Cleeve
3 35746 Charteris Bay 17.38 J T McInerney
4 16512 Lincoln Brand 17.30 J S Rush
5 12754 Pareora Doll 17.19 M J Flipp
6 21721 Homebush Marlon 17.45 J T McInerney
7 64245 Here’s Maree Now 17.27 J M Jopson
8 36877 Who’s Shifty fsdt D T Barnes
9 35657 He’s So Fine 17.32 B C Dann
10 75468 By Gorrie Dorrie 17.49 G A Cleeve

Nutri Zing Dash – C3 295m 17:07
$1600.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 37564 Rocky Pockets 17.42 G A Cleeve
2 33371 Betty Beatzer 17.35 C Mitchell
3 73475 Another Sage nwd J T McInerney
4 26222 Les Baxter 17.15 J T McInerney
5 47755 Know What 17.38 G A Cleeve
6 44644 Know Faith 17.45 G A Cleeve
7 26744 Homebush Mate 17.23 J T McInerney
8 17838 Nitro Bingle 17.20 A Hart & K Taylor
9 85887 Ambersmooth 17.60 R Casey
10 38878 Grant A Dream nwd P & T Hammond

Clarkson Sign Studio Stakes – C1 520m 17:22
$1550.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 75664 Baba Ganoosh 30.41 D L Roberts
2 52618 Shazz’s Babe nwd R Casey
3 62467 Dear Abbey 30.88 C Mitchell
4 87346 Gunna Smoke 31.20 C Mitchell
5 21468 No Sleep 31.43 M M Grant
6 24223 With A Rhythm 30.65 L J Waretini
7 61487 Botany Karen nwd J T McInerney
8 4F576 Vivaldi Road nwd J T McInerney
9 45785 Redbank Ruby 30.85 A Hart & K Taylor
10 77768 Hansome Harry nwd J A McMillan

Pick 6 Leg 1 Dash – C3/4 295m 17:40
$1900.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 72567 Mr Fugles 17.19 J M Jopson
2 54358 Not A Whata 17.15 M J Flipp
3 11211 Another Baxter 17.19 J T McInerney
4 66187 World Warning 17.56 M M Grant
5 88335 Amberose 17.45 R Casey
6 54443 Know Better 17.10 G A Cleeve
7 78376 Most Royal 17.47 A Hart & K Taylor
8 88876 Scarlet Empress 17.31 A Joyce
9 85887 Ambersmooth 17.60 R Casey
10 38878 Grant A Dream nwd P & T Hammond

Hampden Tavern Stakes Final – C1f 520m 17:57
$1700.00 – FINAL
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 55532 Cleeve Hill nwd K P Lawrence
2 1451 Babe’s Boy 30.82 R Casey
3 121 Red Fox Grace 31.01 M M Grant
4 22241 Boon Dock 30.71 J & D Fahey
5 17782 Amber Dervish 31.44 D L Roberts
6 76622 Willy Flirt 30.78 L J Waretini
7 23741 Rocky’s Star 30.73 R Casey
8 42552 Mr Bonzalas 30.76 S J Whall
9 25563 Fantasy Baxter 30.63 J T McInerney
10 31283 Oswald Boateng 30.79 A H Lee

Www.containersdirect.co.nz Stakes – C3/4 520m 18:15
$2600.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 42614 Curve Ball 30.52 G A Cleeve
2 62432 Know Help nwd G A Cleeve
3 75212 Botany Jim 30.56 J T McInerney
4 76553 Know Best 30.38 G A Cleeve
5 37764 Sally Baxter 30.56 J T McInerney
6 48888 Kostya Bale 30.38 D L Roberts
7 74633 Shrek Roxon 30.53 A Hart & K Taylor
8 88367 Mick Baxter 30.19 J T McInerney
9 37354 Charlie Stubbs 30.88 A D Williams
10 38878 Grant A Dream 30.41 P & T Hammond

Www.racingdogs.co.nz Sprint – C3 295m 18:37
$1600.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 68876 Stratus Bekelee 17.19 A Hart & K Taylor
2 54456 Go Strait Threw 17.30 J T McInerney
3 85837 Know Cents 17.31 G A Cleeve
4 25557 Swift Token 17.17 J T McInerney
5 21636 Nicca Notch 17.32 M J Flipp
6 72253 Hailstone Herb 17.44 J T McInerney
7 64274 Chile Time 17.40 G A Cleeve
8 14617 Mulberry Nipper 17.32 K J Cassidy
9 85887 Ambersmooth 17.60 R Casey
10 38878 Grant A Dream nwd P & T Hammond

Speights Six Pack Stakes – C2 520m 19:05
$1800.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 11651 Ohoka Tash 30.16 L J Waretini
2 18781 Nitro Vixen 30.59 A Hart & K Taylor
3 11172 Nitro Wigie 30.17 A Hart & K Taylor
4 27274 Frosty Equator 30.56 R Adcock
5 44135 Allegrini 30.89 L J Waretini
6 32158 Sky Vane 30.91 I A Fensom
7 53336 Lager In Paris fsdt M M Grant
8 78835 Know When 30.39 G A Cleeve
9 72177 Maxwell Cool 30.94 S R Fagan
10 16F83 Pango Will He 30.90 A J McCook

Dave Robbie Photographer Dash – C3/4 295m 19:25
$1900.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 13883 Alecia Reltub 17.31 J T McInerney
2 78358 Wongawillisteve fsdt A Poutama
3 23227 Willy Echo 17.21 L J Waretini
4 74122 Saint Daniel 17.08 J T McInerney
5 67168 Tasha’s Girl fsdt A Hart & K Taylor
6 65378 Themelo 17.23 M M Grant
7 65736 Know Good 17.24 G K Turnwald
8 14365 Cawbourne Molly 17.23 M J Flipp
9 85887 Ambersmooth 17.60 R Casey
10 38878 Grant A Dream nwd P & T Hammond