Tuesday 24th June 2008


Advance Performance Dash – C4 295m 12:05
$1815.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 78786 Bobfred nwd A C Roberts
2 11277 Genista Assassin 17.35 J E Dunn
3 15131 Swift Token 17.17 J T McInerney
4 32336 Vulcan Earl 17.09 J T McInerney
5 32776 Samual Baxter 17.18 J T McInerney
6 35334 Heza Lil 17.54 J T McInerney
7 48788 Homebush Buzz 17.33 J T McInerney
8 31188 Cawbourne Sam 17.32 M M Grant
9 23286 Homebush Fitzy 17.29 J T McInerney
10 66441 Bachelor fsdt J T McInerney

Challenge Opawa All Up Stakes – C1 520m 12:35
$1485.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 45141 All Tiger 30.91 B C Dann
2 52185 Smart Josephine 30.78 R D Blackburn
3 36223 Charlie Stubbs 30.88 A D Williams
4 8F146 Karamea Labri 30.88 J T McInerney
5 62535 Lagoon Tallis 30.43 J T McInerney
6 114 Charteris Bay 31.01 J T McInerney
7 31 Ensign 31.37 R Adcock
8 13525 Apache Mohawk 31.20 R Adcock
9 82428 Sweet Papoose 30.82 J M Jopson
10 34462 Southern Man 30.90 H G Cairns

Www.greyhoundtips.co.nz Sprint – C1 295m 13:05
$1100.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 33721 Botox Barbie 17.68 M J Flipp
2 43422 Utter Madness 17.41 A Hart & K Taylor
3 4731 Historium 17.53 R D Blackburn
4 21364 Pango Will He nwd G R McCormick
5 35122 Fine Arts 17.39 L J Waretini
6 2234F Gatlin Angel 17.59 M J Flipp
7 81381 Leo’s Boy 17.46 J T McInerney
8 53533 Homebush Burt 17.64 C J Weir
9 24236 Hailstone Angel 17.34 J T McInerney
10 4F733 Bouncen Blitzem 17.68 A D Williams

Dave Robbie Photographer Stakes – C0 520m 13:35
$1375.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 63333 Gunna Smoke nwd C Mitchell
2 Cawbourne Shaza M M Grant
3 6 Miss Jaloux nwd J M Jopson
4 41 Winsome Bucks nwd J & D Fahey
5 Magnificent M M Grant
6 5 Know Best fsdt G A Cleeve
7 45277 Toya nwd L H Anderton
8 6726 Loffhagen nwd R M McKenzie
9 77358 Arbuckle Park nwd M P Stewart
10 64685 Clan Slither nwd H G Cairns

Tuesday Place Pick Stakes – C2 520m 14:05
$1705.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 44122 With A Rhythm 30.65 L J Waretini
2 24134 Groovin’bain 30.53 A C Roberts
3 42746 Lagoon Monroe nwd J T McInerney
4 48485 Know Glory 30.98 G A Cleeve
5 57425 Riviera Chic nwd M M Grant
6 11121 Will She Echo 29.96 J & D Fahey
7 11143 Miss Koonawarra 29.78 J & D Fahey
8 26627 Trendy Opawa 30.71 M J Flipp
9 17367 Repeat Offender 30.36 M M Grant
10 73677 Two Tick Jessie 31.19 M & J Hill

Robbies Bar & Bistro Distance – C0d 645m 14:40
$1800.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 57156 Bettysue Bale nwd A C Roberts
2 51541 Lochinvar Vuiton fsdt M M Grant
3 66848 Nitro Jake fsdt A Hart & K Taylor
4 14288 Shrek Roxon nwd A Hart & K Taylor
5 25365 Cool Groovy fsdt J & D Fahey
6 61757 Wood Pigeon fsdt S R Fagan
7 13558 Jimmy Blacksmith nwd K P Lawrence
8 32353 Paul Baxter nwd J T McInerney

Schultz Panel & Paint Dash – C0 295m 15:15
$935.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 8662 Tiny Hand nwd R Adcock
2 6 Kaiapoi First fsdt R D Blackburn
3 72567 Hugo First nwd R M McKenzie
4 83265 Face Off nwd K J Cassidy
5 43 Dandaloo Blue fsdt J & D Fahey
6 633 World Warning nwd M M Grant
7 46454 Hannah Brand nwd M J Flipp
8 F747 Jealous Guy nwd P J Norris
9 7 Da Coola fsdt J McInerney Jnr
10 845 Homebush Earl nwd I S Kaye

Happy Birthday Stephen Lockett Stakes – C3 520m 15:50
$2035.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 75543 French Invader nwd A C Roberts
2 15421 Solemn Promise 30.65 A C Roberts
3 81577 Fiery Falcon 30.36 M M Grant
4 25255 Kernahan nwd J T McInerney
5 31131 Fast Groovy 30.40 J & D Fahey
6 23136 Frosty Equator 30.56 A Joyce
7 34763 Coldharbor 30.66 S R Fagan
8 21611 Groovy Band 30.24 J E Dunn
9 6×887 Sunset Puzzle nwd J M Jopson
10 35768 Rightly Accused nwd C J Weir

Kolorful Kanvas Dash – C2 295m 16:25
$1265.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 22222 Brandylicious 17.33 A C Roberts
2 21612 History Never 17.40 R D Blackburn
3 4F215 Know Go 17.35 G A Cleeve
4 11135 Scarlet Empress 17.31 A Joyce
5 16135 Mirkola Bale 17.45 A C Roberts
6 21434 Know Cents 17.31 G A Cleeve
7 68213 Hear The Cheers 17.36 A D Williams
8 47386 Old Dans Mate 17.30 J T McInerney
9 56226 Old Mate Bob 17.42 M M Grant
10 26577 Belly Girl 17.26 J E Dunn

Pick Six Leg One – C4 520m 16:42
$2475.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 67427 Ronray Command nwd R Adcock
2 11112 Bunny Brasch 30.49 M Robinson
3 13417 Smart Thomas 30.22 L J Waretini
4 76163 Billy Baxter 30.67 J T McInerney
5 54183 Payton Bale 30.35 A C Roberts
6 55487 Rebel Caste 30.51 J F Allen
7 42714 Pink Reltub 30.20 J T McInerney
8 42432 Lyrical Bale 30.33 A C Roberts
9 45866 Glen Abbey Moon nwd A Hart & K Taylor
10 86378 Whisky Boy 30.16 J T McInerney

Wilsons Sports Bar Distance – C1/2d 645m 17:15
$3000.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 11642 In Tom’s Memory nwd J T McInerney
2 31615 Your Turn nwd J T McInerney
3 85426 Groovy Again 38.25 A C Roberts
4 22144 Groovy Finance nwd J & D Fahey
5 11227 Mr. Jazz 39.43 J & D Fahey
6 35886 Redfern Flash fsdt J T McInerney
7 21214 Scott No Track 38.10 R Adcock
8 25117 Winsome Dosh 37.99 J & D Fahey
9 45167 Pyramid Eyes fsdt A Hart & K Taylor
10 48524 Freddie Sage nwd J T McInerney

Garrards Horse & Hound Maiden Final – C0f 520m 17:35
$1500.00 – FINAL
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 64435 Homebush Loyal nwd S R McInerney
2 5F581 Hatipov 31.98 J R Goode
3 24222 Anytime Soon nwd J A McMillan
4 45732 Lively Spirit nwd J F Allen
5 662 Tictac Man nwd K P Lawrence
6 75351 Betty Beatzer 31.53 C Mitchell
7 81 Delusionist 30.84 R D Blackburn
8 32742 Tiger Balm nwd C Mitchell
9 63333 Gunna Smoke nwd C Mitchell
10 43 Dandaloo Blue nwd J & D Fahey

Www.canterburyproperty.co.nz Stakes Final – C1f 520m 17:51
$1600.00 – FINAL
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 67441 Who’s Shifty 30.77 D T Barnes
2 63217 Botany Jim 30.65 J T McInerney
3 14872 Botany Alice 31.16 J T McInerney
4 31122 All Left Out 30.72 B C Dann
5 81311 Winsome Uno 30.10 J & D Fahey
6 32427 Diamond Elite nwd J T McInerney
7 47313 Bibi Dahl 30.99 R D Blackburn
8 18671 Tory Channel 31.16 J T McInerney
9 57162 Jackpot Jack 30.58 C Mitchell
10 34462 Southern Man 30.90 H G Cairns

Www.willywhatatstud.com Dash – C5 295m 18:10
$2200.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 13161 Nurse Nancy 17.24 M & J Hill
2 12314 Not A Whata 17.15 M J Flipp
3 31252 Sparkling Waves 17.39 R Casey
4 28132 Duwanna Hand 17.20 R Adcock
5 11214 Another Gale 16.84 J T McInerney
6 11227 Smart Waves 17.25 R Casey
7 27275 Missing Been 17.33 A C Roberts
8 11217 Pizza Girl 16.88 J T McInerney
9 44224 Another Laurel 17.01 J T McInerney
10 12543 Know Say 17.12 G A Cleeve

Speights Six Pack – C5 520m 18:26
$2805.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 34217 Nitro Marta 30.22 A Hart & K Taylor
2 57315 Starlight Jewel 30.28 A C Roberts
3 2511F Fanta Claws 30.03 J & D Fahey
4 76814 Baxter’s General 30.39 J T McInerney
5 73185 Captain Bruce 30.60 M M Grant
6 62274 Cyber Blue 30.43 J & D Fahey
7 12871 Asafa Bale 30.20 J T McInerney
8 13436 Winsome Junior 30.25 J & D Fahey
9 58586 Cosmic Zeus nwd J T McInerney
10 45546 Smart Middy 30.48 R Casey

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments