Thursday 19th March 2009


Added Energy Welcome – C1 390m 12:07
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 48155 Slick Notch fsdt M J Flipp
2 76358 Homebush Holly 23.23 J T McInerney
3 12537 Barber’s Girl nwd M & J Hill
4 52341 Boy Bugler 23.11 J F Allen
5 43225 Janderra Apachie 23.20 J T McInerney
6 43861 Gentle Annie 23.24 B A Eade
7 27472 Cawbourne Hands nwd J M Jopson
8 76266 All Tiger nwd B C Dann
9 64786 Agent Bond 23.19 P & B Conner
10 4888x Know Sporty nwd G A Cleeve

$22 Muzzle Stakes – C1 390m 12:24
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 68575 Fancy Ways nwd P & B Conner
2 75233 Dougstar Jake 23.42 S R Fagan
3 35582 Nikos Porsche 23.42 B A Eade
4 24443 Cap Fantastic nwd J T McInerney
5 55671 Soichiro 23.22 J T McInerney
6 31365 Veronica nwd M J Flipp
7 25418 Akaisha Bale nwd D L Roberts
8 1231 Flash Smash nwd M M Grant
9 45586 This And That 22.74 B C Dann
10 37587 Kaiwera Sarah nwd M & J Hill

Www.southlandgreyhounds.co.nz – C1 457m 12:42
$1550.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 14745 Willy Bolt 26.61 M J Flipp
2 37736 Harbour Bale nwd M M Grant
3 618 Fun Tickets fsdt B C Dann
4 47523 Paleface Shadow 26.55 J F Allen
5 414 Homebush Elton fsdt J T McInerney
6 15345 Red Fox Grace nwd M M Grant
7 43263 Vivaldi Road nwd J T McInerney
8 111 Poised 26.65 D E Stapleton
9 86776 Mr Joles nwd M & J Hill
10 87767 Who’s Shifty fsdt D T Barnes

Southern Floor Care Ltd – C1 390m 12:59
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 42861 Bulls Eye Pete nwd J T McInerney
2 37374 Cawbourne Blue 23.04 B R Healey
3 27376 Parumba Tiger nwd M M Grant
4 21383 Kilda Express 23.34 J T McInerney
5 47416 Queen Falcon nwd D L Roberts
6 31852 Thrilling Becky 22.56 P & B Conner
7 3147 Horse Power nwd D E Stapleton
8 56222 Stumpy Reltub nwd J T McInerney
9 54683 Magic Burst 23.25 B A Eade
10 84368 Tictac Man nwd S R Fagan

Ascot Park Hotel – C3 390m 13:17
$1600.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 26534 Homer Hand 22.65 B A Eade
2 72146 Flying Aspen nwd M M Grant
3 77235 Saint Daniel 22.84 J T McInerney
4 67572 Mr Fugles 22.74 J M Jopson
5 48445 Solid Hand 22.86 D E Stapleton
6 41673 Natasha’s Duffer 23.41 J T McInerney
7 15234 Heartline 22.74 D L Roberts
8 72585 Another Sage 23.16 J T McInerney
9 34148 Paranova 23.07 J F Allen
10 88848 Themelo 22.78 M M Grant

Souhtland Tipping Competition – C1 457m 13:34
$1550.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 23376 Wee Shadow 27.12 J F Allen
2 27456 Frosty Equator nwd R Adcock
3 46321 Botany Adam nwd J T McInerney
4 16554 Lou Bale nwd M M Grant
5 76652 Two Tick Jessie nwd M & J Hill
6 1121 Get Out There fsdt M J Flipp
7 51 Homebush Jake fsdt J T McInerney
8 25272 Fantasy Baxter nwd J T McInerney
9 41477 Ailie Bale fsdt D L Roberts
10 36667 Firm Offer 26.48 J M Jopson

New Bounce B Powder – C2 390m 13:52
$1350.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 64138 Willy’s Pride 23.20 M J Flipp
2 43158 Sweet Papoose nwd J M Jopson
3 51242 Tony Baxter 22.79 J T McInerney
4 31714 Leo’s Boy 23.11 J T McInerney
5 65654 Chile Time nwd G A Cleeve
6 53451 Follow My Haze fsdt M & J Hill
7 16166 Frosty Blonde 23.02 J F Allen
8 56326 Homebush Marlon nwd J T McInerney
9 15785 Silent Hand 23.13 R Adcock
10 17875 Words Of Wisdom 23.03 P & B Conner

Lonestar Cafe & Bar – C2/3 457m 14:09
$2150.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 34362 Freddie Sage 26.81 J T McInerney
2 42211 Beautiful Moment 26.55 J F Allen
3 37651 Jodie Bale 26.88 M M Grant
4 76844 North Ingilltab 26.43 P & B Conner
5 41735 Baba Ganoosh nwd D L Roberts
6 68673 Winsome Cyclone 26.33 M M Grant
7 41323 Boon Dock 26.74 J & D Fahey
8 43638 Velocity Lane nwd J & D Fahey

William Lynn Stakes – C3/4 457m 14:27
$2600.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 42814 Line Up fsdt G A Cleeve
2 11462 Superfine 26.17 J & D Fahey
3 72477 Juddy fsdt C J & W F Morris
4 57421 Smash Palace 26.23 M M Grant
5 76655 Winsome Blitz nwd S R Fagan
6 22154 Splendid Tycoon 26.09 M M Grant
7 12572 Continue 26.29 R Adcock
8 66321 Lager In Paris nwd M M Grant
9 34148 Paranova 26.66 J F Allen

Sgrc Souht Island Breeders Series #3 Final – SPECf 390m 14:45
$1500.00 – FINAL
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 77555 Teddy Nova 22.98 D E Stapleton
2 33647 Boy Genius 23.03 J M Jopson
3 83868 Pango Will He 22.97 A J McCook
4 76335 Know Cents nwd G A Cleeve
5 4422F Homebush Mate 22.71 J T McInerney
6 21276 Talent City 23.02 J & D Fahey
7 32265 Hailstone Herb nwd J T McInerney
8 54454 Charlie Stubbs nwd A D Williams
9 65654 Chile Time nwd G A Cleeve
10 64138 Willy’s Pride 23.20 M J Flipp

Ilt Speights Ale House – C4 390m 15:22
$1900.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 23121 Charteris Bay 23.10 J T McInerney
2 83237 Small Hand 23.06 J M Jopson
3 65448 Lotto Leo nwd A J McCook
4 42183 Awesome Deejay 22.67 P & B Conner
5 54322 Watusi Assassin 22.64 J F Allen
6 14166 Kathleen Boy 22.71 J T McInerney
7 77862 Samual Baxter 22.53 J T McInerney
8 82471 Karl Baxter 22.98 J T McInerney
9 18448 Nurse Nancy nwd M & J Hill
10 22576 Know Love fsdt G A Cleeve

Sthld Greyhounds Distance – C1d 630m 15:57
$2400.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 34258 Aussie Opawa fsdt J & D Fahey
2 88564 Kostya Bale fsdt D L Roberts
3 22124 Mr Bonzalas fsdt S J Whall
4 78268 Amber Dervish fsdt D L Roberts
5 77668 Guinness Lass fsdt A J McCook
6 28725 Fast Groovy 37.60 J E Dunn
7 42633 Costa Bravo fsdt D L Roberts
8 26755 Moa Hunter nwd B R Healey

Brendon Burker @ Southern Wide – C5 390m 16:32
$2300.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 71274 Pinball Wizard 22.82 R Adcock
2 63217 Benzene nwd J & D Fahey
3 25163 Elite Baxter 22.90 J T McInerney
4 54367 Cadbury Hand 22.80 R Adcock
5 33437 Another Mangles 22.75 J T McInerney
6 25433 Deal For You nwd G A Cleeve
7 81377 Cawbourne Happy 23.18 M M Grant
8 11131 Bionic Dream 22.36 R Casey

Osborne Engineering, Bluff – C5 390m 17:07
$2300.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 11646 Another Baxter 22.59 J T McInerney
2 12424 Tony Knows nwd J T McInerney
3 54185 Jill Baxter 22.94 J T McInerney
4 16222 Duwanna Hand 22.48 R Adcock
5 11555 Saigon Lord 22.53 M M Grant
6 73316 Valkyrie 22.75 J F Allen
7 43346 Know Desire nwd G A Cleeve
8 56137 Remus nwd M & J Hill

Dave Robbie Photographer – C5 457m 17:42
$3000.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 22875 Pink Reltub fsdt J T McInerney
2 48638 Chile Tart 26.01 G A Cleeve
3 57277 Liam Bale fsdt M M Grant
4 23231 Smash Mccoy 25.84 M M Grant
5 4436F Salvador fsdt D L Roberts
6 61413 St. Wild fsdt D L Roberts
7 22311 Turbine Bale 26.27 D L Roberts
8 21165 Know Help fsdt G A Cleeve