Thursday 26th February 2009


Added Energy Welcome – C0 390m 12:07
$1000.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 628 Bulls Eye Pete fsdt J T McInerney
2 47757 Homebush Sophie nwd J T McInerney
3 F4386 Gentle Annie nwd B A Eade
4 38327 Homebush Libby nwd J T McInerney
5 67786 Homebush Kelly nwd J T McInerney
6 November Rain B R Shaw
7 Jazzy Blossom J E Dunn
8 877 Homebush Travis fsdt J T McInerney
9 46788 Slightly Foxed nwd J Guthrie

Www.southlandgreyhounds.co.nz – C1 390m 12:24
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 12685 Fancy Ways nwd P & B Conner
2 84583 Hannah Brand nwd B C Dann
3 83523 Boy Bugler 23.11 J F Allen
4 56762 Robtitle nwd J T McInerney
6 85468 Magic Burst 23.25 B A Eade
7 64555 Stumpy Reltub nwd J T McInerney
8 87766 Two Tick Jessie nwd M & J Hill

Ascot Park Hotel – C0 390m 12:42
$1000.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 7588 Kilda Express nwd J T McInerney
2 45324 Misty Shadow nwd R S Hamilton
3 33654 Homebush Clarie nwd J T McInerney
4 78662 Tee Ess Kay nwd P & B Conner
5 8574 Homebush Percy fsdt J T McInerney
6 Horse Power S R Fagan
7 78 Homebush Jan fsdt J T McInerney
8 6 Zazu Boy fsdt J T McInerney
9 46788 Slightly Foxed nwd J Guthrie

Brendon Burke @ Southernwide – C0 457m 12:59
$1450.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 36253 Great Kay’s nwd K Kilsby
2 Violet Jazz J E Dunn
3 76465 Botany Shelley fsdt J T McInerney
4 374 Homebush Nick nwd J T McInerney
5 Poised S R Fagan
6 33274 Woof Ingilltab nwd P & B Conner
7 43725 Blooming Mabel nwd M & J Hill
8 63232 Botany Adam nwd J T McInerney
9 46x Willy Junior nwd S R Fagan
10 Royal Rodney J E Dunn

New Bounce B Powder – C3 390m 13:17
$1600.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 12121 Zita Grace 22.54 M M Grant
2 22532 Hailstone Herb nwd J T McInerney
3 55577 Swift Token nwd J T McInerney
4 26744 Homebush Mate 22.71 J T McInerney
5 44566 Go Strait Threw 22.82 J T McInerney
6 62222 Les Baxter 23.10 J T McInerney
7 77466 Gemstone Rusty nwd M J Flipp
8 62653 Homer Hand 22.65 B A Eade

Lonestar Cafe & Bar – C1 390m 13:34
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 56318 Thrilling Becky 22.56 P & B Conner
2 18864 Willy’s Pride 23.26 M J Flipp
3 37843 Tictac Man nwd S R Fagan
4 86375 Kaiwera Sarah nwd M & J Hill
5 F3218 Parumba Tiger fsdt M M Grant
6 55111 Cap Fantastic nwd J T McInerney
7 13672 Groove Armada nwd S R McInerney
8 4F576 Vivaldi Road fsdt J T McInerney

$22 Muzzle Stakes – C1 390m 13:52
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 56431 Veronica nwd M J Flipp
2 57462 Leo’s Boy nwd J T McInerney
3 23558 Nikos Porsche 23.42 B A Eade
4 81542 Hailstone Harly nwd J T McInerney
5 41588 Homebush Mars 23.16 J T McInerney
6 76478 Agent Bond 23.19 P & B Conner
7 72566 Cawbourne Ranch fsdt M M Grant
8 73867 Mr Joles nwd M & J Hill

William Lynn Stakes – C1 390m 14:09
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 14317 Tony Baxter fsdt J T McInerney
2 43312 Barber’s Girl fsdt M & J Hill
3 77864 Janderra Apachie 23.20 J T McInerney
4 55647 Thrilling Eadie nwd P & B Conner
5 42873 Cawbourne Doc nwd M M Grant
6 54547 Dougstar Jake 23.42 S R Fagan
7 F4676 Thrilling Jazz fsdt D Kingston
8 78182 Homebush Holly 23.23 J T McInerney

Southland Tipping Competition – C2 457m 14:27
$1800.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 64745 Freddie Sage 26.81 J T McInerney
2 31322 Splendid Tycoon 26.28 M M Grant
3 33366 Lager In Paris nwd M M Grant
4 54768 North Ingilltab 26.43 P & B Conner
5 21284 Zorro Man 26.40 P & B Conner
6 41578 Silent Hand fsdt R Adcock
7 37161 Frosty Blonde nwd J F Allen
8 72177 Maxwell Cool nwd S R Fagan

Ilt Speights Ale House – C1 457m 14:47
$1550.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 63475 Paleface Shadow 26.55 J F Allen
2 24233 Wee Shadow 27.12 J F Allen
3 121 Red Fox Grace fsdt M M Grant
4 25563 Fantasy Baxter fsdt J T McInerney
5 72422 Beautiful Moment nwd J F Allen
6 31283 Oswald Boateng fsdt A H Lee
7 63153 Follow My Haze fsdt M & J Hill
8 47114 Willy Bolt 26.61 M J Flipp
9 61487 Botany Karen fsdt J T McInerney
10 6F838 Pango Will He nwd A J McCook

Sgrc South Island Breeders #3 Round 2 – SPECAq 390m 15:22
$1450.00 SPECIAL RACE
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 42746 Chile Time nwd G A Cleeve
2 77133 Boy Genius 23.03 J M Jopson
3 63414 Paranova 23.07 J F Allen
4 21151 Talent City 23.02 J & D Fahey
5 22241 Boon Dock fsdt J & D Fahey
6 37755 Teddy Nova 22.98 S R Fagan
7 77554 Know What nwd G A Cleeve
8 58377 Know Cents nwd G A Cleeve
9 47114 Willy Bolt 22.71 M J Flipp
10 56431 Veronica nwd M J Flipp

Southern Floor Care Ltd – C4 390m 15:57
$1900.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 67484 Solid Hand 22.86 S R Fagan
2 74218 Awesome Deejay 22.67 P & B Conner
3 41224 Saint Daniel 22.84 J T McInerney
4 28733 Valkyrie 22.75 J F Allen
5 51844 Nurse Nancy nwd M & J Hill
6 44436 Know Better 22.73 G A Cleeve
7 46543 Watusi Assassin 22.64 J F Allen
8 38836 Alecia Reltub 23.12 J T McInerney
9 25675 Mr Fugles 22.74 J M Jopson
10 71587 Old Mate Bob 23.43 M M Grant

Osborne Engineering Bluff – C4 457m 16:32
$2600.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 12323 Smash Mccoy 26.45 M M Grant
2 61322 Know Love 26.57 G A Cleeve
3 71721 Know Question 26.34 G A Cleeve
4 64547 Winsome Junior 26.38 J E Dunn
5 41114 Superfine 26.17 J & D Fahey
6 67378 Captain Bruce 26.19 M M Grant
7 52557 Smash Palace 26.23 M M Grant
8 75286 Keep Ya Cool fsdt J M Jopson
9 53686 Winsome Cyclone 26.33 M M Grant

Next To Last Stakes – C2/3 390m 16:51
$1600.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 67786 Bandanna Lee nwd S R Fagan
2 34758 Another Sage 23.16 J T McInerney
3 21721 Homebush Marlon nwd J T McInerney
4 35836 Fine Arts nwd M J Flipp
5 55178 Words Of Wisdom 23.03 P & B Conner
6 43656 Kathleen Boy 22.71 J T McInerney
7 23311 Le Flambeur nwd J T McInerney
8 57465 Charteris Bay 23.10 J T McInerney

See Ya Next Time Stakes – C4/5 390m 17:17
$2300.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 88137 Cawbourne Happy 23.18 M M Grant
2 81113 Bionic Dream 22.36 R Casey
3 62561 Remus nwd M & J Hill
4 18115 Saigon Lord 22.53 M M Grant
5 74476 Chile Will He nwd G A Cleeve
6 24276 Rocka Hula 22.79 M M Grant
7 57616 Duwanna Hand 22.48 R Adcock
8 66125 Deal For You fsdt G A Cleeve
9 53788 Themelo 22.78 M M Grant
10 47775 Lagoon Lad nwd J T McInerney