Wednesday 24th December 2008


Greyhounds North Distance Series Final – C0df 650m 11:50
$3000.00 – FINAL
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 32142 Total Inferno nwd P W Cleaver
2 44267 Thrilling Brit nwd D W Mathews & M R Lozell
3 44423 Chivas Regal nwd G A Lawrence
4 52512 Eddy’s Goal 38.10 D Van Meeuwen
5 34341 Shy Neena 38.04 D Van Meeuwen
6 64545 Panda Anne nwd G A Lawrence
7 56456 Sunset Series nwd C A Ramsey
8 36354 Milvale Bale nwd G N Pomeroy

Matangi Maiden – C0 375m 12:07
$1000.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 Thrilling Virus K Walsh
2 55665 Homebush Tui nwd P W Cleaver
3 33742 Miss Tori nwd G R Farrell
4 24526 Myreen nwd G N Pomeroy
5 82678 Thrilling Chant nwd G R Farrell
6 Psychotic B D F Craik
7 35834 Caribbean Jack nwd K & C Munday
8 Golly Gee S P Clark
9 Santo Gold P W Cleaver
10 78 Caribbean Ebony nwd K & C Munday

Te Awamutu Self Storage Series Heat 1 – C0q 457m 12:24
$1500.00 – HEAT 1
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 22344 Fancy Girl nwd D D Schofield
2 Know Telling G A Cleeve
3 4322 Bigtime Pal fsdt B R D Cole
4 66786 Bratpack Sally nwd K Sutch-Jones
5 55254 Cawbourne Botros nwd W Steele
6 8 Galileo nwd W Steele
7 Thrilling Ali K Walsh
8 Uncle Denis G R Farrell
9 6 Speedilicious fsdt P Freeman & A Turnwald
10 8685 Rotovegas Girl fsdt P Freeman & A Turnwald

Te Awamutu Self Storage Series Heat 2 – C0q 457m 12:41
$1500.00 – HEAT 2
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 Line Up G A Cleeve
2 Lou Bale J M Jopson
3 3335 Failed To Stop fsdt T A Green
4 Witch Jasper J & D Fahey
5 84563 Mambo Sam nwd H S Laagland
6 22232 Bolts Bolted fsdt A Udy & H McCracken
7 Thrilling Girl G E Harding
8 4 Spinning Comet nwd W Steele
9 8685 Rotovegas Girl fsdt P Freeman & A Turnwald
10 8 Piha Sunset fsdt D Van Meeuwen

Te Awamutu Self Storage Series Heat 3 – C0q 457m 12:58
$1550.00 – HEAT 3
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 72 Talent City fsdt J & D Fahey
2 38878 Go Teddy Go fsdt D Crump
3 24632 Dark Fancy nwd D D Schofield
4 Harbour Bale J M Jopson
5 5x Gemma Sage fsdt B R D Cole
6 4735 Comet Princess fsdt W Steele
7 722 Thrilling Moss fsdt K Walsh
8 586 Starshine Girl fsdt W Steele
9 8 Piha Sunset fsdt D Van Meeuwen
10 6 Speedilicious fsdt P Freeman & A Turnwald

Tauwhare Stakes – C1 457m 13:15
$1550.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 34414 Just Forever fsdt A J McCook
2 66552 Denny Jewel nwd G M Hunt
3 66473 Satsuma 25.98 B D F Craik
4 78563 Pistol Sunrise nwd G N Pomeroy
5 46522 Winsome Sky fsdt D D Schofield
6 82216 Lagoon Balboa fsdt B R D Cole
7 42111 Thrilling Ash 26.09 K Walsh
8 73176 Kaimai Royale 26.02 G R Farrell
9 56F45 Shakin’ Martini fsdt G A Cleeve
10 86775 Elite Gun nwd W Steele

First Sovereign Trust Waikato Classic Heat 1 – RESq 457m 13:48
$2000.00 – HEAT 1
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 38666 Know Help fsdt G A Cleeve
2 11214 Paddy Bond 25.63 G A Lawrence
3 76641 Black Is Back fsdt D Brewer & J Gilbert
4 11515 Johnny Midnight nwd J & D Fahey
5 14111 Winsome Light nwd D D Schofield
6 31341 Diamond Zac fsdt B R D Cole
7 15445 Cawbourne Kylie nwd D Brewer & J Gilbert
8 13236 Teeny Tiny nwd D Brewer & J Gilbert
9 22113 Shine For Us nwd W Steele
10 56F45 Shakin’ Martini fsdt G A Cleeve

First Sovereign Trust Waikato Classic Heat 2 – RESq 457m 14:16
$2000.00 – HEAT 2
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 41332 Know Love fsdt G A Cleeve
2 22214 Winsome Flyer fsdt J & D Fahey
3 73617 Winsome Jess 26.05 D D Schofield
4 21215 Where’s Whiz nwd D Brewer & J Gilbert
5 11588 Awesome Voyage 25.56 W Steele
6 11123 Sensative Harry nwd J & D Fahey
7 11314 Nelly Jean nwd A T & J M Hall
8 11241 Gunnadoo Dreams 26.00 D Brewer & J Gilbert
9 22113 Shine For Us nwd W Steele
10 56F45 Shakin’ Martini fsdt G A Cleeve

First Sovereign Trust Waikato Classic Heat 3 – RESq 457m 14:45
$2000.00 – HEAT 3
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 82654 Cawbourne Wilko nwd D Brewer & J Gilbert
2 22221 Find Pedro fsdt D Brewer & J Gilbert
3 87156 Gunnadoo Knight fsdt P Freeman & A Turnwald
4 18321 Winsome Wok Eye 25.94 D D Schofield
5 11433 Winsome Bucks fsdt J & D Fahey
6 111B1 Thrilling Shot 25.82 G E Harding
7 62151 Liam Bale fsdt J M Jopson
8 21471 Know Question fsdt G A Cleeve
9 22113 Shine For Us nwd W Steele
10 56F45 Shakin’ Martini fsdt G A Cleeve

First Sovereign Trust Waikato Classic Heat 4 – RESq 457m 15:15
$2000.00 – HEAT 4
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 31815 Chile Tart fsdt G A Cleeve
2 14612 Deal For You fsdt G A Cleeve
3 14131 Spring Admiral 25.73 P&L Henley
4 23334 Real Classic nwd W Steele
5 31821 Winsome Merc 25.76 J & D Fahey
6 31788 Lagoon Fifi fsdt B R D Cole
7 17356 Catching On nwd D Brewer & J Gilbert
8 62263 Private Pedro fsdt D D Schofield
9 22113 Shine For Us nwd W Steele
10 56F45 Shakin’ Martini fsdt G A Cleeve

Tamahere Stakes – C1 457m 15:45
$1550.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 176 Thrilling Tex 26.26 K Walsh
2 78482 Travel Happy fsdt N A Clark
3 26746 Kind Gesture 26.09 G A Lawrence
4 35618 Media Mogul nwd L J Laagland
5 72125 Kinsale Lad 26.05 G N Pomeroy
6 22525 Suzie The Fluzy fsdt R P O’Regan
7 33322 Life Beckons fsdt B R D Cole
8 64574 Royale Rose nwd T A Green
9 56F45 Shakin’ Martini fsdt G A Cleeve
10 345×7 May Sage fsdt B R D Cole

T.a.b Pump & Automotive Stakes – C5 457m 16:15
$3000.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 82551 Fancy Bear 25.81 D D Schofield
2 F1561 Supreme Bash 25.49 S P Clark
3 51273 Riddle Man nwd B D F Craik
4 12178 Tee Shirt 25.40 G A Lawrence
5 21312 Trendy Son 25.51 G R Farrell
6 11284 Cawbourne King fsdt D Brewer & J Gilbert
7 45166 Brockman Lad fsdt B R D Cole
8 42253 Shifty Doons fsdt D Brewer & J Gilbert
9 31255 Yambla Jack 25.62 D D Schofield
10 24255 Cawbourne Ray 25.47 D D Schofield

Raglan Sprint – C2 375m 16:45
$1350.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 42223 Thrilling Nath 21.24 K Walsh
2 62628 Thrilling Snow fsdt G Calverley
3 41214 Sirocco Cam 21.36 P&L Henley
4 78877 Lord Of War 21.50 W Steele
5 23372 History Never fsdt G R Farrell
6 57242 Coincide nwd S P Clark
7 55823 Park Red nwd B D F Craik
8 42212 Back Draught fsdt B R D Cole
9 48485 Thermostatic nwd G R Farrell

Protector Safety Sprint – C1 375m 17:15
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 74163 Tee Kay Girl nwd H S Laagland
2 31516 Elite Destiny fsdt S P Clark
3 2312 Bang Wallop 21.59 T A Green
4 3778x Gatlin Jewel nwd G M Hunt
5 53313 Central Cyrus 21.57 W Steele
6 42824 Bigtime Saddam fsdt B R D Cole
7 76586 Agent Whale 21.67 S C Mann
8 11623 Super Dry 21.58 B D F Craik
9 53448 Waikika Pirate nwd G Calverley
10 25875 Thrilling Amy nwd P W Cleaver

The Interislander – C3 375m 17:45
$1600.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 44715 Dream On Cyrus 21.40 K Sutch-Jones
2 32528 Mohican Harry 21.50 L J Laagland
3 67522 Devil’s County 21.36 B D F Craik
4 35774 Big Night In 21.20 N P Green
5 78745 Blue Soldier 21.47 S P Clark
6 11348 Run Off Me 21.58 P&L Henley
7 36727 Coleridge Andie 22.16 D W Mathews & M R Lozell
8 26354 Contagen 21.52 W Steele
9 58577 Arterial Bale 21.48 G N Pomeroy

Superior Chunky Dog Rolls Sprint – C4/5 375m 18:15
$2300.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 13878 Starlight Jewel fsdt N A Clark
2 53225 Terror Jim nwd P G Lowen
3 14445 Sydenham Smith 21.17 S P Clark
4 14737 Thrilling Game 21.07 D W Mathews & M R Lozell
5 21186 Show The Money fsdt N C Rugg
6 75357 Hazem El Magic nwd N P Green
7 47268 Thrilling Paris 21.31 D W Mathews & M R Lozell
8 15426 Gringo 21.05 D D Schofield
9 42457 Another Pride 21.17 S C Mann
10 53686 Suissa 21.11 G N Pomeroy

Raceway Sprint – C5 375m 18:45
$2300.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 53343 Winsome Nova 21.23 D D Schofield
2 34216 King’s Conquest 21.01 D D Schofield
3 33641 Jacko 21.15 G A Lawrence
4 52731 Royal Escort 21.38 G R Farrell
5 46513 Annies Brat 21.15 G A Lawrence
6 12163 Austin 21.18 D D Schofield
7 51812 Bright Conquest 20.77 R P O’Regan
8 13216 In Command fsdt B R D Cole

Happy Holidays Sprint – C1 375m 19:15
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 22213 Bigtime Scar fsdt B R D Cole
2 54553 Fervid 21.43 T A Green
3 65212 Zambora Man 21.26 P&L Henley
4 36242 Dream Seeker fsdt G R Farrell
5 62164 Blake’s Angel nwd N A Clark
6 177 Thrilling Web 21.48 K Walsh
7 23627 Mumble Jumble 21.43 W Steele
8 66732 Thrilling Turn 21.79 A Udy & H McCracken
9 43676 Mad Decision nwd B A Hunt
10 14666 Anything Fitz fsdt S P Clark

Dual Code Here On 2nd January – C4 375m 19:32
$1900.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 35433 Commander Lee fsdt B R D Cole
2 11111 Onie’s Lad 21.20 D D Schofield
3 38622 Crowded House 21.37 W Steele
4 12487 Lauretana Boy 21.28 K Sutch-Jones
5 81151 Homebush Houdini 21.18 K & J Maisey
6 44473 Cawbourne Greg 21.42 P Freeman & A Turnwald
7 25318 Beach Street 21.40 B D F Craik
8 68887 Young Valiant 21.56 W Steele
9 42457 Another Pride 21.17 S C Mann
10 53686 Suissa 21.11 G N Pomeroy

Merry Christmas To All Stakes – C3/4 457m 19:49
$2600.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 11372 Buzz Cafe 25.82 S P Clark
2 55587 Thrilling Force nwd G R Farrell
3 67677 Fancy Alex 25.79 D D Schofield
4 23376 Fancy Charm 25.48 R P O’Regan
5 64434 Express Rhode 25.81 W Steele
6 58768 Dance Judge nwd J M Jopson
7 14213 Born Entertainer nwd D Brewer & J Gilbert
8 12135 Thrilling Beau 25.71 K Walsh
9 67836 Jaymess nwd S P Clark
10 58577 Arterial Bale nwd G N Pomeroy