Thursday 28th May 2009


Happy 19th Andy Mccook Sprint – C0 310m 12:05
$1000.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 7776x What Justice nwd J L Schierny
2 75264 Another Nick nwd J T McInerney
3 72 Furminator nwd A Hart & K Taylor
4 84 Always Class fsdt D E Stapleton
5 8 Raymaur Whizz nwd J L Schierny
6 4×38 Meander fsdt D L Roberts
7 4 Summer Hits fsdt B C Dann
8 2527 Ask Bandit fsdt J T McInerney
9 544F7 Brian The Lion nwd A Hart & K Taylor
10 7 Ozark’s Mask fsdt J Guthrie

Dunedin Central Tab Stakes – C0 545m 12:24
$1450.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 7466 Ice Ball fsdt J T McInerney
2 24677 Tee Ess Kay fsdt P & B Conner
3 53788 Jazzy Shiraz nwd S R Fagan
4 Prince Laurie R D Blackburn
5 35238 Wayne’s Class nwd D E Stapleton
6 53553 Homebush Clarie nwd J T McInerney
7 72566 That’s Sarah nwd D L Roberts
8 34223 Malroy nwd R S Hamilton
9 55 Sea Admiral fsdt J F Allen
10 786 Homebush Jayjay fsdt J T McInerney

South Dunedin Tab Stakes – C0 545m 12:42
$1450.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 23672 What A Mate nwd J T McInerney
2 58634 Willy Junior nwd D E Stapleton
3 Mccabe D L Roberts
4 53676 Maiella Lad nwd J T McInerney
5 72587 Blooming Mabel nwd M & J Hill
6 Homebush Charli J T McInerney
7 54282 Great Kay’s nwd K Kilsby
8 86484 Jess’ Class nwd D E Stapleton
9 Rocket Girl P & B Conner
10 87 Ozark’s Cover fsdt J Guthrie

Paws Inn Boarding Kennels Sprint – C1 310m 12:58
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 4211 Spin Cycle 18.97 J T McInerney
2 56312 Pareora Doll 19.06 M J Flipp
3 55111 Ya Gunna fsdt B C Dann
4 18888 Lilly Skye nwd S R Fagan
5 22822 Thrilling Becky 18.73 P & B Conner
6 77142 Cawbourne Georga 19.21 M J Flipp
7 32332 By Gorrie Dorrie nwd G A Cleeve
8 75766 Words Of Wisdom 18.75 P & B Conner
9 4413 Julinsky nwd D L Roberts
10 26314 Homebush Percy nwd J T McInerney

Dave Robbie Photographer Stakes – C1 545m 13:17
$1550.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 24746 Two Tick Jessie 33.16 M & J Hill
2 41383 Woof Ingilltab nwd P & B Conner
3 136 Homebush Shedan nwd J T McInerney
4 43281 Silent Whisper 33.67 M M Grant
5 33321 Indiana Girl 33.68 J F Allen
6 26187 Leeny Title fsdt L J Waretini
7 52434 Damo’s Angel fsdt J T McInerney
8 73723 Know Tears 33.84 G A Cleeve
9 16355 Six Please nwd J T McInerney
10 76357 Agent Bond nwd P & B Conner

Happy Birthday Ray Hunter Stakes – C1/2 545m 13:34
$1800.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 34146 Paleface Shadow nwd J F Allen
2 61166 Allegrini 33.57 L J Waretini
3 23235 Beautiful Moment 33.50 J F Allen
4 33154 Moa Hunter 33.55 B R Healey
5 22236 Frosty Blonde 33.41 J F Allen
6 33373 Shrek Roxon nwd A Hart & K Taylor
7 88458 Homebush Elton nwd J T McInerney
8 42113 Homebush Nick nwd J T McInerney
9 88468 Cawbourne Ranch nwd J T McInerney
10 54555 Know When nwd G A Cleeve

Happy Birthday Brian Bagley Stakes – C1 545m 13:52
$1550.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 85168 Wee Shadow 33.46 J F Allen
2 31184 Tee Cee fsdt D L Roberts
3 68242 Willy Mina 33.71 C J Keen
4 73744 Fancy Ways nwd P & B Conner
5 1731 Opawa Secret fsdt J & D Fahey
6 75417 Milly’s Mate nwd J T McInerney
7 671B1 Homebush Lenny nwd J T McInerney
8 32676 Teddy Nova nwd D E Stapleton
9 88275 Flash Smash nwd M M Grant
10 76458 Redbank Ruby nwd A Hart & K Taylor

Ogrc Dunedin Cup – C4/5f 545m 14:12
$4500.00 – FINAL
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 133F7 Crafty Flynn nwd G A Cleeve
2 42711 Mccracken 32.11 J & D Fahey
3 14445 Smash Palace 32.83 M M Grant
4 32587 Billy Rubin fsdt J McInerney Jnr
5 12354 Superfine 32.96 M J Flipp
6 72578 Fast Groovy 32.83 J E Dunn
7 27452 Smash Mccoy nwd M M Grant
8 65517 Hear The Cheers nwd A D Williams
9 74877 Britney Lane fsdt D L Roberts
10 34618 Baba Ganoosh nwd D L Roberts

Nzrs #17 Distance Final – RESf 770m 14:47
$12600.00 – FINAL
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 76576 Jin Ju 48.19 J R Goode
2 13535 Don The Hop nwd J R Goode
3 25616 Cyber Blue fsdt J & D Fahey
4 66233 Know Best fsdt G A Cleeve
5 71567 Elara fsdt L J Waretini
6 36648 Boatswain Wally nwd J R Goode
7 23461 North Ingilltab fsdt P & B Conner
8 82752 Robbity Bob fsdt J R Goode
9 24746 Two Tick Jessie fsdt M & J Hill
10 58634 Willy Junior fsdt D E Stapleton

Racing Next Thursday Sprint – C2 310m 15:22
$1350.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 44243 Know Faith 19.05 G A Cleeve
2 71163 He’s So Fine nwd A D Williams
3 51223 Rewind History fsdt L J Waretini
4 1222F Cap Fantastic 18.80 J T McInerney
5 61211 Know Need 18.50 G A Cleeve
6 28744 Montivideo nwd A Hart & K Taylor
7 12142 Sorrento Sun nwd B C Dann
8 73215 Horse Power nwd D E Stapleton
9 51326 Ears Chuck nwd R P Breen
10 73328 Natasha’s Duffer nwd J T McInerney