Monday 19th January 2009


Brandon St. Tab – C1 305m 12:07
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 86462 Fantasy Baxter nwd J T McInerney
2 25374 Hot Spicey Boy 17.68 D J Parata
3 15 Fight Night nwd D Brewer & J Gilbert
4 33245 Madam Leah 18.20 M Olden
5 11 Good Student 17.49 B R D Cole
6 74536 Peace Icon 17.88 A Duganzich
7 67737 Winsome Deluxe nwd C J & W F Morris
8 71764 Rhyana Reason 17.95 M Olden
9 41771 Winsome Doll 17.85 P Freeman & A Turnwald
10 51765 Dancing Tessa 17.78 A G Van Der Merwe

Wainui Tab – C1 305m 12:25
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 27832 Bitta Zip nwd P Freeman & A Turnwald
2 34423 Bigtime Mate 18.13 L D Bell
3 48422 Luchino 17.83 M Olden
4 22185 Baileys Dream 17.91 W V Kite
5 F3214 Google Magoo nwd D J Parata
6 85852 Homebush Bex 17.84 W B Goodwin
7 48341 Bigtime Saddam 17.66 B R D Cole
8 33312 Another Kerry fsdt J T McInerney
9 87846 Swappa Crate 18.00 C J & W F Morris
10 12576 Only Way Out 17.76 D Brewer & J Gilbert

Valley Parking Services – C1 520m 12:42
$1550.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 21343 Ailie Bale fsdt D L Roberts
2 61476 Mya Flyer 30.88 B J Marsh
3 23774 Thrilling Tiff 30.65 D J Parata
4 22532 Life Beckons nwd B R D Cole
5 75556 Tizzy Lee Bucket nwd G M Clarke
6 53414 May Sage 30.58 B R D Cole
7 35686 Sedgebrook Gold 30.69 F W Kite
8 18611 Lady Pedro 30.33 B R D Cole
9 67455 Kiwisaver 30.68 W T Hodgson
10 25565 Chamsin Creek 30.99 P Freeman & A Turnwald

B & P Engineering – C3 305m 12:59
$1600.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 88782 Baxter’s Boy 17.93 B L Goldsack
2 43636 Bigtime World 17.75 L J Ahern
3 68724 Homebush Joy 17.79 P C Knights
4 54882 Arataki nwd M H Goodwin
5 83661 Alecia Reltub fsdt J T McInerney
6 55217 Charteris Bay 18.03 J T McInerney
7 34888 Lisa Shiraz 17.94 G&S Hayden-Holmes
8 11121 Les Baxter nwd J T McInerney
9 35355 Bigtime Express 17.58 L J Ahern
10 64648 Homebush Darcy nwd J T McInerney

Wellington Championship Sprint Heat 1 – C5q 305m 13:16
$2300.00 – HEAT 1
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 12816 Da Coola nwd J T McInerney
2 14111 Hifi Allegro 17.47 B R D Cole
3 13211 Onie’s Lad fsdt D D Schofield
4 71524 Cawbourne Stacey 17.44 P Freeman & A Turnwald
5 52881 Homebush Castor 17.54 J T McInerney
6 65143 No Drama Don 17.97 G&S Hayden-Holmes
7 82355 Stately Conquest 17.23 S P Clark
8 47553 Jill Baxter 17.55 J T McInerney
9 72474 Wongawillisteve 17.63 B R D Cole
10 41765 Allegro Vision 17.52 B R D Cole

Wellington Championship Sprint Heat 2 – C5q 305m 13:34
$2300.00 – HEAT 2
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 52718 Cawbourne Kerry 17.41 D D Schofield
2 27863 Winsome Nova 17.52 D D Schofield
3 12562 Angelito 17.92 J T McInerney
4 63871 Bee Rocca nwd G M Clarke
5 31221 Pizza Girl 17.20 J T McInerney
6 23816 Twist Mist 17.37 B R D Cole
7 72224 Flying Chameleon 17.78 S P Clark
8 52833 Leumeah Miss 17.45 J T McInerney
9 41765 Allegro Vision 17.52 B R D Cole
10 72474 Wongawillisteve 17.63 B R D Cole

Opawa Racing’ Wellington Cup Heat 1 – C5q 520m 13:51
$3000.00 – HEAT 1
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 44521 Cawbourne Kylie 30.49 D Brewer & J Gilbert
2 43121 Rockabye Lad fsdt J & D Fahey
3 14412 Cosmic Zeus 29.93 J T McInerney
4 21425 Thrilling Brute fsdt G&S Hayden-Holmes
5 26613 French Invader nwd D L Roberts
6 23211 Winsome Dignity 30.11 S P Maher
7 73212 Fancy Shelly nwd D D Schofield
8 61732 Winsome Jess nwd D D Schofield
9 14254 Micro Benny 29.87 D D Schofield
10 65834 Brockman Lad nwd B R D Cole

Opawa Racing’ Wellington Cup Heat 2 – C5q 520m 14:09
$3000.00 – HEAT 2
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 13137 Fancy May 29.89 D D Schofield
2 64333 Silent Episode fsdt D Brewer & J Gilbert
3 32111 Riddle Man nwd B D F Craik
4 83652 Billy Rubin nwd J McInerney Jnr
5 11173 Winsome Light 30.84 D D Schofield
6 45131 Turbine Bale 29.80 D L Roberts
7 53213 Winsome Uno 30.22 J & D Fahey
8 11424 Another Mangles fsdt J T McInerney
9 83254 Simply Blessed 30.24 D D Schofield
10 36545 He’s A Kiwi 30.45 D Brewer & J Gilbert

Opawa Racing’ Wellington Cup Heat 3 – C5q 520m 14:26
$3000.00 – HEAT 3
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 12313 Mccracken 29.94 J & D Fahey
2 55212 Yambla Jack 30.09 D D Schofield
3 18211 Winsome Merc fsdt J & D Fahey
4 33533 She’s Too Cool nwd D D Schofield
5 77822 Pink Reltub 29.79 J T McInerney
6 21521 Where’s Whiz fsdt D Brewer & J Gilbert
7 37271 Buzz Cafe nwd S P Clark
8 41235 Jetwash nwd A C Roberts
9 83254 Simply Blessed 30.24 D D Schofield
10 14254 Micro Benny 29.87 D D Schofield

Opawa Racing’ Wellington Cup Heat 4 – C5q 520m 14:45
$3000.00 – HEAT 4
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 56825 Wandy Haka nwd J T McInerney
2 14553 Nelly Jean 30.45 A T & J M Hall
3 11165 Appointed Thyme 29.83 D D Schofield
4 14331 Winsome Bucks fsdt J & D Fahey
5 13164 Supreme Bash 30.25 S P Clark
6 54244 Atlantic Bale nwd D L Roberts
7 16571 Porcelain Girl 30.37 L J Ahern
8 25716 Magic City 29.94 D Brewer & J Gilbert
9 2565F Young Daddy 30.46 D D Schofield
10 11231 Sensative Harry 29.94 J & D Fahey

Trainers Maiden Cup – C0 520m 15:17
$1550.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 74462 Glaze nwd C J & W F Morris
2 3473 Ellabille Angel nwd S P Maher
3 3 Homebush Nick fsdt J T McInerney
4 88224 Botany Adam fsdt J T McInerney
5 22635 Roll Up fsdt F W Herbert
6 Zazu Boy J T McInerney
7 56634 Cyclone Travis nwd D M Donlon
8 25522 Bigtime Pal nwd B R D Cole
9 22461 Gemma Sage 30.67 B R D Cole
10 F3365 He’s A Stunner nwd G M Clarke

Cafe Cibo – C1/2 305m 15:32
$1350.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 72771 Wongawillinev 17.41 B R D Cole
2 66283 Zeta Jones 17.91 D J Parata
3 83486 Thrilling Polar nwd D J Parata
4 71762 All About Dosh 17.98 P Freeman & A Turnwald
5 43858 Marc A Bookie 18.20 D J Parata
6 31316 Sharky Magoo 17.95 D J Parata
7 44645 Cawbourne Whiz 17.72 D Brewer & J Gilbert
8 67364 Del Tones 17.78 B J Melville
9 12576 Only Way Out 17.76 D Brewer & J Gilbert
10 54367 Hey Girlfriend 18.20 J McArthur

Opawa Racing’ Wellington Cup Final 23rd Jan – C1/2 520m 15:53
$1800.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 56647 Freddie Sage 30.37 J T McInerney
2 63425 Teeny Tiny 30.36 D Brewer & J Gilbert
3 F6324 Suzy Mac nwd A T & J M Hall
4 32835 Guilty Verdict 30.53 B R D Cole
5 65554 Andy D’Gandy 30.43 A Duganzich
6 11562 Kid Delaney 30.50 W T Hodgson
7 44756 Accuser 30.27 B R D Cole
8 25214 Lagoon Grove 30.75 B R D Cole
9 86746 Groovy Again 30.35 D J Parata
10 16548 Skipper Lady fsdt A G Van Der Merwe.