Sunday 3rd August 2008


Greyhound Function Centre Stakes – C0 527m 12:20
$1500.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 67365 Rapid Foot nwd J P Foot
2 57833 Port Of Sparta nwd J R Udy
3 22 Roll Up fsdt F W Herbert
4 34864 Elite Fitness nwd J R Nixon
5 644 Royale Rose fsdt T A Green
6 Piha Sunset D Van Meeuwen
7 Thrilling Fizz G E Harding
8 784 Manly Magic fsdt N P Green
9 5 Winsome Sky fsdt D D Schofield
10 33875 Last Ride fsdt J R Udy

Lectro Hair & Beauty Sprint – C3 318m 12:50
$1600.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 18647 Mohican Harry 18.71 L J Laagland
2 74437 Winsome State nwd B D F Craik
3 53454 Brother Badger 18.55 H S Laagland
4 22451 Dream A Win 18.62 W Steele
5 54866 Thermostatic 18.55 G R Farrell
6 78418 Go Ben Go 18.81 S P Clark
7 81311 Tess Tokaam 18.45 N P Green
8 77523 New Clear Power 18.29 K Braithwaite
9 87458 Rainbow Creek 18.68 G R Farrell

Catch Restaurant Sprint – C1/2 318m 13:20
$1350.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 54247 Bigtime Dancer 18.51 D L Annette
2 52758 Mad Decision 18.61 S P Clark
3 62757 Thrilling Elroy fsdt G R Farrell
4 84748 Catchword nwd N P Green
5 77372 Brief Result 18.63 S P Clark
6 47133 Eyes A Title 19.16 C J Derecourt
7 46366 Miss Eileen nwd S P Clark
8 24684 Nice Choice nwd R P O’Regan
9 F6568 Cawbourne Card fsdt C J Derecourt
10 58768 Stolen Thunder 19.09 J R Udy

Lynfield Tab Sprint – C5 318m 13:50
$2300.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 326F2 Thrilling Game nwd D W Mathews
2 13321 Cowboy Jake 18.22 B D F Craik
3 18763 Savage Conquest 18.03 D D Schofield
4 13182 Winsome Light 18.22 D D Schofield
5 72677 Royal Escort 18.58 G R Farrell
6 23545 Go Now 18.31 S P Clark
7 23862 Black Spot Prang 18.37 R P O’Regan
8 31771 Suissa 18.37 G N Pomeroy
9 31826 Super Hound 18.37 L C Jensen
10 75156 Devil’s County 18.44 B D F Craik

$40,000 Pick 6 – C1 318m 14:22
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 56585 Waikika Pirate 19.24 G Calverley
2 76837 Cedi Special nwd J R Udy
3 42426 Central Cyrus 19.02 W Steele
4 18463 Milvale Bale 18.77 G N Pomeroy
5 16584 Cathy’s Charge 18.72 R P O’Regan
6 31462 Bigtime Snowie 18.67 G N Pomeroy
7 23724 Breathlyse Me nwd D L Annette
8 63524 Bigtime Teddy 19.01 C J Derecourt
9 81658 Thrilling Chess nwd B D F Craik
10 58768 Stolen Thunder 19.09 J R Udy

Thermopeutic Products Stakes – C1 527m 14:39
$1550.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 31125 Thrilling Fever 31.07 K Walsh
2 34353 Julie’s Lady fsdt D H Cottam
3 62423 Ultra Magnus nwd D Van Meeuwen
4 73151 Stand Out Matt 31.38 N P Green
5 54528 Positive Gold nwd N P Green
6 46537 Skip The Label 31.11 A Cleaver
7 26441 Shy Neena nwd D Van Meeuwen
8 33253 Thrilling Catch 31.20 W Steele
9 16344 Tigger Foot 30.80 J P Foot
10 4444x Cool Heart 30.58 G E Harding

Carol’s Tabs Stakes – C2/3 527m 14:56
$2150.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 63382 Keep Ya Cool 30.63 W Steele
2 85485 Suzie The Fluzy nwd R P O’Regan
3 76565 Nassiray Jewel nwd G R Farrell
4 6F874 Drilling Dam nwd B D F Craik
5 76588 Kalden Kaos 30.51 A J Schneider
6 35123 Thrilling Skitz 30.62 S P Clark
7 21323 That Girl 30.84 A Cleaver
8 24122 Sub Thirty 30.47 N P Green
9 52766 Satsuma 30.90 B D F Craik

Pacific Sheet & Coil (Nz) Stakes – C4/5 527m 15:14
$3000.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 87581 Roman Leader 30.62 B D F Craik
2 65242 Young Daddy nwd D D Schofield
3 53522 Micro Benny 30.28 D D Schofield
4 51211 Thank You Jim 30.36 D D Schofield
5 16733 Lobby Lloyd 30.49 D D Schofield
6 18511 Yambla Jack 30.56 D D Schofield
7 22711 Miss Amy Dry 30.71 B D F Craik
8 33242 Supreme Bash fsdt S P Clark
9 84248 Pretty Funny nwd D Van Meeuwen
10 42375 King’s Conquest 30.51 D D Schofield

Jack’s Wholesale Meats Sprint – C1 318m 15:31
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 77846 Homebush Ernie fsdt J R Udy
2 221 Big Night In fsdt N P Green
3 56433 Gold Foot 18.86 J R Nixon
4 72264 Runaway Rosco nwd B A Hunt
5 47865 Sergeant Scream 18.76 G Calverley
6 48677 Blush Bale nwd G N Pomeroy
7 54518 Kylasi 19.02 G N Parker
8 77847 San Shin 18.81 D L Annette
9 18887 Moon Dancer 18.87 A J Schneider
10 F6568 Cawbourne Card fsdt C J Derecourt

The Alamo Bar & Grill 6 Pack – C4 318m 15:48
$1900.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 24448 Cawbourne Cathy 18.36 D D Schofield
2 66685 Rialto Mission 18.38 B D F Craik
3 36377 Black Book 18.82 S C Mann
4 54823 Royal Squadron nwd R P O’Regan
5 12113 Bigtime Nev 18.40 G R Farrell
6 77853 Sydenham Smith 18.39 S P Clark
7 18367 Thrilling Tasha 18.56 B A Hunt
8 45252 Clear Conquest 18.58 B D F Craik
9 73554 Homebush Jenna nwd J R Udy
10 45564 Crowded House 18.33 W Steele