Wednesday, 7 May 2014

Greyhound Box Draw For – Wednesday, 7 May 2014

Race No. 1R & J Batteries Q.final6:58 PM (VIC time)
Maiden Quali Final event over 390 metres at Ballarat Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1COSMIC GENE [M]15122.43(Q)(5)R Harty (Cottles Bridge)
2CONGA [M]1122.54(Q)(8)P Abela (Parwan)
3BILLS BACK [M]3122.26(Q)(1)C Smith (Wonwondah)
4KIAN’S THEORY [M]122.49(Q)(4)J Barbara (Exford)
5MAKE ME FAMOUS [M]2468122.43(Q)(8)A Galea (Sunshine )
6TEECEE RAIDER [M]327122.51(Q)(8)W Franklin (Willaura)
7HUNTER ROCKS [M]122.46(Q)(4)G White (Mount Helen)
8LEISURE LARRY [M]8122.57(Q)(7)S Bonaccurso (Mount Mercer)
9SENNI JOHN [M]Res.8346122.69(Q)(4)W Innes (Buninyong)
10LIGETY [M]Res.62NBTS Bonaccurso (Mount Mercer)
Race No. 2Ballarat Gas & Plumbing Q.final7:18 PM (VIC time)
Maiden Quali Final event over 450 metres at Ballarat Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1LITTLE MISS SIN [M]7587126.16(Q)(1)R Tolson (Maryborough)
2HOOK HIM IN [M]125.83(Q)(2)S Donlon (Burnbank)
3TRIP THE SWITCH [M]3D66125.96(Q)(4)W Punshon (Parwan)
4THELMA’S MAN [M]125.95(Q)(8)C Hudson (Creswick)
5PEEBO [M]325F125.81(Q)(2)I Murray (Tooradin)
6MAVERICK BLONDIE [M]2762NBTS Bonaccurso (Mount Mercer)
7MEPUNGA MISSION [M]5253125.48(Q)(1)J Mcdowall (Nullawarre)
8CEEJAY WHIM ()[M]22362NBTA Bishop (Clunes)
9FANTASY EXPRESS [M]Res.342NBTF Meyer (Maryborough)
10THEORY’S LEGACY [M]Res.2NBTJ Barbara (Exford)
Race No. 3Sasha’s Blend Grv Vic Bred Ht17:38 PM (VIC time)
Grade 5 Heat event over 545 metres at Ballarat Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1KUNIS [5]76157FSTDC Bahen (Yuroke)
2DEADLY BOY [5]36418FSTDS Mckenna (Napoleons)
3MAHOGANY SPIRIT [5]2262531.08(1)B Haintz (Brown Hill)
4JOSEE [5]35246FSHL Hellmuth (Pearcedale)
5TIMELESS DIAMOND [5]46262FSHB Iredale (Pearcedale)
6ARAPAHOE [5]61471NBTG Flynn (Ballarat)
7CLASSIQUE [5]46716FSTDB Anquetil (Tullamarine)
8FULLY CHARGED [5]12145FSTDS Barker (Elphinstone)
9WHY NOT MAGGIE [5]Res.2763831.53(4)W Gray (Wendouree)
10SUPER VENUS [5]Res.87858NBTK Tirchett (Pascoe Vale)
Race No. 4Lynette’s Florist7:58 PM (VIC time)
Grade 5 event over 450 metres at Ballarat Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1JUDY’S MY NAME [5]23222NBTB Kantzidis (Bundoora)
2MUMMA HOOK [5]26165FSHR Neocleous (Hazelwood North)
3HE ISN’T REALLY [5]5564425.49(8)C Schlensog (Anakie)
4RAPID INCLINE [5]84765NBTR Tartaglia (Newcomb)
5YAZZ [5]P3113NBTL Harris (Somerville)
6AQUA LAMONT ()[5]3612325.85(Q)(6)A Dailly (Anakie)
7FORGET THE PAST (NSW)[5]46132NBTG Cini (Deer Park)
8HARD URNED BURST [5]132FSHD Pattinson (Pearcedale)
9SLIPAWAY KESSA [5]Res.2174525.54(2)G Hughes (Warrenheip)
10SHE’S SMILIN’ (NSW)[5]Res.83326FSHP Wilson (Mount Clear)
Race No. 5 @ Stud Grv Vic Bred Ht28:18 PM (VIC time)
Grade 5 Heat event over 545 metres at Ballarat Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1SHAMROCK PETAL [5]8463231.36(8)A Hyde (Lara)
2ALOTTA LUCK [5]44266FSHG Jose (Catani)
3STEALTHY MARK [5]834F6FSHK Scott (Koo Wee Rup)
4LUCIFER’S FURY [5]46232NBTP Love (Strathfieldsaye)
5MEPUNGA RANGER [5]71266FSTDS Elsum (Camperdown)
6HE’S NO JET [5]3625131.36(5)P Carmichael (Elliminyt)
7MADIBA MAGIC [5]8715431.74(7)S Bonaccurso (Mount Mercer)
8STATUS BO [5]5136731.43(6)W Hansen (Daisy Hill)
9WHY NOT MAGGIE [5]Res.2763831.53(4)W Gray (Wendouree)
10SUPER VENUS [5]Res.87858NBTK Tirchett (Pascoe Vale)
Race No. 6Velocette @ Stud Grv Vic Bred Ht38:38 PM (VIC time)
Grade 5 Heat event over 545 metres at Ballarat Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1KANDY KID [5]2717431.28(3)M Giddings (Kilmore)
2WHATTA BREW [5]56373NBTR Brewer (Camperdown)
3MINI MARVEL [5]22527FSTDC Bahen (Yuroke)
4MANTARAY LAD [5]12315FSHD Geall (Lara)
5IRELAND’S OYSTER [5]23354NBTP Franklin (Moyston)
6SLIPAWAY MAVIS [5]42555NBTE Sladdin (Sebastopol)
7BALLISTIC FIRE [5]13211FSTDM Mallia-magri (Avalon)
8MEPUNGA LANA [5]26375FSHA Mcdowall (Nullawarre)
9WHY NOT MAGGIE [5]Res.2763831.53(4)W Gray (Wendouree)
10SUPER VENUS [5]Res.87858NBTK Tirchett (Pascoe Vale)
Race No. 7Ballarat Courier Grv Vic Bred Ht48:58 PM (VIC time)
Grade 5 Heat event over 545 metres at Ballarat Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1COSMIC TEQUILA [5]34244NBTA Mcdowall (Nullawarre)
2SOHO RHYTHM [5]6141FFSHA Hyde (Lara)
3FLOSSY THELLY [5]57512FSTDS Berriman (Ballarat East)
4GALLOPING ROCKY [5]14276NBTR Conway (Bunyip)
5CRY BABY JEFF [5]85381NBTC Treherne (Seabrook)
6YOUNG HAWKE [5]41428NBTC Bahen (Yuroke)
7WARRANTY [5]78468NBTK Tirchett (Pascoe Vale)
8WHY NOT WAYNE [5]81625FSTDW Gray (Wendouree)
9WHY NOT MAGGIE [5]Res.2763831.53(4)W Gray (Wendouree)
10SUPER VENUS [5]Res.87858NBTK Tirchett (Pascoe Vale)
Race No. 8Neverfail Springwater9:18 PM (VIC time)
Mixed 4/5 event over 450 metres at Ballarat Of $2,005 Prizemoney.
1st: $1,405 2nd: $400 3rd: $200.

No.NameFormBestTrainer

1USAGI BALE (NSW)[4]5677625.40(5)A Dailly (Anakie)
2HUMPHREY BALE (NSW)[5]35725NBTA Dailly (Anakie)
3CLARETOWN WESTY [4]1124325.54(2)P Griffen (Claretown)
4INVENTOR [4]1511225.27(4)G Peach (Cape Clear)
5DYNA JEZABEL (NSW)[5]26715NBTR Camilleri (Lara)
6NOTHING MUCH [5]3527525.29(1)D Murray (Napoleons)
7FOURTH CHOICE [4]1262325.40(1)N Wynd ()
8MEPUNGA LOCKY [5]23348NBTS Elsum (Camperdown)
9ALLEN GIZMO (NSW)[5]Res.7857625.60(1)A Dailly (Anakie)
10TEN GRAND LARGE [5]Res.76116FSHP Smith (Pascoe Vale South)
Race No. 9Lion Quality Products9:39 PM (VIC time)
Grade 5 event over 450 metres at Ballarat Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1SANTA’S SPECIAL (NSW)[5]17673FSHE Lloyd (Anakie)
2TERRORIZER [5]25358NBTG Kantzidis (Plenty)
3LOOK ANOTHER DEE [5]4663225.50(7)S Bull (Snake Valley)
4WITCH BALE (NSW)[5]61423NBTM Delbridge (Balliang)
5PRINCE BALING (NSW)[5]71143NBTD Drew (Dennington)
6THUNDER HAWK [5]46736FSTDP Simone (Pirron Yallock)
7PAPA HOOK [5]63142FSHR Neocleous (Hazelwood North)
8TO SEVEN ELEVEN (NSW)[5]36132FSHS Wells (Nagambie)
9BOWSTREET BUSTER [5]Res.8613225.68(4)S Donlon (Burnbank)
10CHOCOLATE FROG [5]Res.6226226.01(5)P Tanti (Kings Park)
Race No. 10Bmd Constructions9:58 PM (VIC time)
Grade 5 event over 450 metres at Ballarat Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1SUNDANCE ROCK (NSW)[5]5342825.74(1)D Drew (Dennington)
2SWIFT WITCH (NSW)[5]4153425.66(8)L Delbridge (Balliang)
3GEMSTAR (NSW)[5]76774NBTA Dailly (Anakie)
4LEKTRA CRUISER [5]57716NBTP Simone (Pirron Yallock)
5WHERE’S LEWIS [5]84438FSHR Neocleous (Hazelwood North)
6SOFA SO GOOD [5]73536NBTI Vigor (Anakie)
7SPRING SPANIARD (NSW)[5]25223NBTA Dailly (Anakie)
8LEKTRA CONCRETE [5]73483NBTP Simone (Pirron Yallock)
9BOSTON GEORGE [5]Res.1872325.57(3)S Barker (Elphinstone)
10MIGHTY MULLET [5]Res.1615625.69(5)J Doherty (Lake Goldsmith)
Race No. 11Mega Merch Rural & Pet10:19 PM (VIC time)
Mixed 4/5 event over 390 metres at Ballarat Of $2,005 Prizemoney.
1st: $1,405 2nd: $400 3rd: $200.

No.NameFormBestTrainer

1ENCEE EYE GIBBS [5]2234F22.09(8)G Bahen (Broadford)
2SPRING SAFARI (NSW)[4]6325222.03(4)A Dailly (Anakie)
3ARCHIBALD PRIZE [5]23145FSHP Craig (Langwarrin)
4CHARMING RUMBLE (NSW)[5]25438FSTDH Clarke (Buln Buln)
5MINORITY (TAS)[5]16181NBTJ Fothergill (Numurkah)
6TEQUILA SUN [5]1522122.25(6)J Frewin (Anakie)
7FINE DINER [5]21132NBTL Hellmuth (Pearcedale)
8LEKTRA TAYLOR [5]5424422.34(8)P Simone (Pirron Yallock)
9BOSTON GEORGE [5]Res.18723FSTDS Barker (Elphinstone)
10PROWLING LAD [5]Res.4625722.54(7)R Tartaglia (Newcomb)
0 0 votes
Article Rating

More greyhound news

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments