Sunday, 6 November 2016

Greyhound Box Draw For Sandown (SAP) – Sunday, 6 November 2016

Race No. 1Tab Early Quaddie1:41 PM (VIC time)
Maiden event over 515 metres at Sandown Of $1,415 Prizemoney.
1st: $990 2nd: $285 3rd: $140.

No.NameFormBestTrainer

1MAKE IT HAPPEN (TAS)[M]35425NBTR Cowling (Rowville)
2EFFECTIVE COMET (NSW)[M]282NBTR Britton (Lara)
3SMART JUDO [M]42532FSHS Hughes (Deer Park)
4DYNA YATUL (NSW)[M]42252FSHA Dailly (Corio)
5MELISSA LEE [M]262NBTJ Fowler (Curlewis)
6ZIPPING LEXI (NSW)[M]85253NBTS Ralph (Tooradin)
7OSHKOSH GYPSY [M]72465FSHA Dailly (Corio)
8SHIMA MUSKET [M]733FSHA Dailly (Corio)
9TRIUM [M]Res.648NBTA Warton (Elliminyt)
10SHIMA RAINBOW [M]Res.688FSHA Dailly (Corio)
Race No. 2Find Us On Facebook1:59 PM (VIC time)
Maiden event over 515 metres at Sandown Of $1,415 Prizemoney.
1st: $990 2nd: $285 3rd: $140.

No.NameFormBestTrainer

1BLUE KADE [M]54844FSHA Dailly (Corio)
2SPRING EMPEROR (NSW)[M]34542FSHA Dailly (Corio)
3OUR MATE WILSON [M]537NBTR Britton (Lara)
4JACK THE FIPA [M]22374NBTP Tanti (Kings Park)
5KINGSLEY BOY (NSW)[M]2FSHB Harley (Axedale)
6QUEEN RACHEL [M]6636FSHA Dailly (Corio)
7EL MIRAGE [M]32354NBTG Rounds (Devon Meadows)
8DESERT GENERAL [M]4NBTJ Fowler (Curlewis)
9DYNA CALDER (NSW)[M]Res.6464FSHA Dailly (Corio)
10BAGEERA [M]Res.487NBTA Warton (Elliminyt)
Race No. 3Follow Us @sandowndogs2:18 PM (VIC time)
Grade 7 event over 515 metres at Sandown Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1MOLLY’S ENTITY [7]52434FSHL Azzopardi (East Longwood)
2JARBASS BALE (NSW)[7]17672NBTA Dailly (Corio)
3MAHLO BLACKHAWK [7]22F81FSHJ Vassallo (Wyndhamvale)
4FAY COURAGE [7]37143NBTA Dailly (Corio)
5YENDERRA BLUE (NSW)[7]1FSHB Harley (Axedale)
6SHEZ ROCKING [7]4157430.28(1)R Britton (Lara)
7GRAND MAXIMUS [7]341FSHC Dew (Anakie)
8PERMAFROST [7]35221FSHD Pulis (Moe South)
9ZIPPING MOSS (NSW)[7]Res.24516NBTS Ralph (Tooradin)
10LORENZO BLUE [7]Res.641FSHA Dailly (Corio)
Race No. 4Snapchat – Sandowndogs2:36 PM (VIC time)
Grade 7 event over 515 metres at Sandown Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1ASTON GISLE [7]1333529.64(3)J Greenough (Pearcedale)
2PAN YOKO [7]33434NBTA Dailly (Corio)
3AGED BADLY (NSW)[7]1FSHB Harley (Axedale)
4JOHN JOHN LAVA [7]3122230.00(3)R Britton (Lara)
5ZIPPY DAPH [7]32463NBTA Dailly (Corio)
6GABRIELLE ALLEN (NSW)[7]56326FSHA Dailly (Corio)
7TINACA DE KAHN (NSW)[7]51FSHJ Cottrell (Pearcedale)
8LIMBURG GUNNA [7]63232NBTP Reivers (Lara)
9LITTLE MISS EMM [7]Res.3846330.42(7)K Chivell (Sunbury)
10NUKSTAR (NSW)[7]Res.37371FSHT Liuzzi (Lara)
Race No. 5Tab Quaddie Cash Out (1-4 Wins) Final2:54 PM (VIC time)
Restricted Win Final event over 515 metres at Sandown Of $2,360 Prizemoney.
1st: $1,650 2nd: $475 3rd: $235.

No.NameFormBestTrainer

1KINBRAE MILLIE (NSW)[4]5214129.95(3)C Treherne (Lara)
2TOP WEIGHT [4]3424129.94(4)B Shillington (Lara)
3LIGHTWOOD MISS [4]5117129.96(5)M Williams (Pakenham)
4ABLAZIN MIKADO [5]71132NBTM Barber (Hoddles Creek)
5SEGLA [5]32272NBTP Presutto (Devon Meadows)
6HE AIN’T SWEET [4]6177129.62(1)G Ennis (Sandhurst)
7IT’S A BUZZ [5]1463229.60(7)W Vassallo (Devon Meadows)
8WHAT’S IN STORE (NSW)[6]22762NBTC Treherne (Lara)
9CARRY ON PENDLES [6]Res.3383330.09(7)R Britton (Lara)
10DUSTY ROY [5]Res.8288329.93(8)C Treherne (Lara)
Race No. 6Bold Trease Heats Friday Gdr3:14 PM (VIC time)
Grade 5 event over 595 metres at Sandown Of $4,175 Prizemoney.
1st: $2,925 2nd: $830 3rd: $420.

No.NameFormBestTrainer

1LORD KITCHENER [5]34342NBTB Kinder (Girgarre)
2SHOUT OUT LOUD [5]2216334.73(7)B Brown (Axedale)
3DUNDEE CALYPSO [5]2732134.44(6)G Scott-smith (Pakenham South)
4PARAPHERNALIA [5]31161NBTJ Guy (Horsham)
5ZALL OVER [5]15741FSHR Cunneen (Moe South)
6EMILY JANE [5]54481NBTG Dainton (Cosgrove)
7HASHTAG SELFIE [5]4357334.36(3)S Fisher (Lara)
8SILVERALI [5]45418FSTDR Britton (Lara)
9DESTINI SOPRANO [5]Res.22533NBTE Rinaldi (Lethbridge)
10DESTINI MERMAID [5]Res.6337434.62(4)J Rinaldi (Lethbridge)
Race No. 7Tab Melb Cup Heats Friday3:34 PM (VIC time)
Mixed 4/5 event over 515 metres at Sandown Of $2,005 Prizemoney.
1st: $1,405 2nd: $400 3rd: $200.

No.NameFormBestTrainer

1BRAZEN BOMBER [5]1161329.43(7)J Guy (Horsham)
2TAPPING TEARS [4]6663429.82(7)R Britton (Lara)
3GELWIX [4]5731130.11(3)C Jackson (Neilborough)
4DYNA FAME (NSW)[5]33477NBTA Dailly (Corio)
5SKATE THIN ICE (NSW)[5]75717NBTL Azzopardi (East Longwood)
6ALEXIS KELTON [5]16768NBTS Toner (Bunyip)
7BLING WORTHY [4]1434129.78(1)C Kas (Lynbrook)
8KRAV MAGA [4]2351829.52(6)G Nicoll (Botanic Ridge)
9ZULETTA [5]Res.61716NBTI Barbour (Murchison)
10SLIPAWAY ROBBIE [5]Res.61831FSHK Quinn (Cundare)
Race No. 8Tab Melbourne Cup 18/113:58 PM (VIC time)
Mixed 4/5 event over 595 metres at Sandown Of $2,305 Prizemoney.
1st: $1,615 2nd: $460 3rd: $230.

No.NameFormBestTrainer

1IT’S A FLING [5]2523435.05(5)W Vassallo (Devon Meadows)
2CANAL COURT [5]2865134.77(5)P Wishart (Nth Ringwood)
3JAYCO BALE (NSW)[4]5577334.17(2)C Grenfell (Avalon)
4MICK’S ANGEL [5]73115NBTA Meyer (Hoppers Crossing)
5STUNNING SUCCESS [5]45347FSTDD Pattinson (Pearcedale)
6CRUCIFY [4]4231434.65(7)T Collins (Pearcedale)
7EMI’S BOY MACCA [5]22758NBTS Melville (Beveridge)
8BIG EASY RED (QLD)[4]11145FSHA Dillon (Caboolture)
9ROLL ‘EM SHARKY [5]Res.54573FSTDJ Formosa (Heathcote)
10DESTINI DOLPHIN [5]Res.37754NBTE Rinaldi (Lethbridge)
Race No. 9Greyhound Adoption Program4:13 PM (VIC time)
Grade 6 event over 515 metres at Sandown Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1BANJO BOMBER [6]11353NBTK Virtue (Lang Lang)
2ETHLA ALLEN (NSW)[6]4171729.84(4)A Dailly (Corio)
3ALLEN YOBO (NSW)[6]23245NBTT Mitchell (Lara)
4CARRY ON PENDLES [6]3383330.09(7)R Britton (Lara)
5OLFINA ALLEN (NSW)[6]13761FSHA Dailly (Corio)
6LEKTRA RUSTLER [6]23513FSHA Dailly (Corio)
7ZIPPING LADY (NSW)[6]1642129.64(2)S Ralph (Tooradin)
8MY MATE FAB [6]85135NBTP Mathieson (Lara)
9LANI BALE (NSW)[6]Res.14F24FSHA Dailly (Corio)
10OSHKOSH JAY [6]Res.71418FSHA Dailly (Corio)
Race No. 10Greyhound Community Fund4:32 PM (VIC time)
Grade 5 event over 515 metres at Sandown Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1HE’S MA BRO [5]74648NBTD Toner (Bunyip)
2DUSTY ROY [5]8288329.93(8)C Treherne (Lara)
3ENDURO MISS [5]4575229.79(6)P Presutto (Devon Meadows)
4ELSA BALE (NSW)[5]86453NBTA Dailly (Corio)
5SUPERIOR SHANE [5]11173NBTD Condon (Devon Meadows)
6MY LADY LIMONITE [5]22521NBTD Phillips (Endeavour Hills)
7COSMIC COASTER (NSW)[5]1451230.05(4)S Payne (Melton)
8SESAME STREET [5]45414FSHK Pitt (Devon Meadows)
9IT’S MY SECRET [5]Res.31732FSHE Dowsey (Cowwarr)
10PROVEN MAY [5]Res.31233FSHJ Formosa (Heathcote)
Race No. 11Www.superdogs.com.au4:48 PM (VIC time)
Grade 5 event over 515 metres at Sandown Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1WORLD’S ON FIRE (NSW)[5]13252NBTA Dailly (Corio)
2PIPPY DIPPY (NSW)[5]2278829.81(1)R Britton (Lara)
3FABSTAR (QLD)[5]23244NBTS Liuzzi (Lara)
4MY BOY OLLIE [5]3546629.63(6)K Gorman (Tanjil South)
5TINY BOPPER [5]6211529.56(7)G Nicoll (Botanic Ridge)
6SHANLYN PERCY [5]11232NBTA Lauterboom (Tooradin)
7FLYING EAMONN [5]1178830.10(1)A Dailly (Corio)
8TEAR IT DOWN (NSW)[5]4153330.00(1)D Pattinson (Pearcedale)
9LIGHTNING LARICO [5]Res.21424FSTDK Pitt (Devon Meadows)
10DIG DEEP BERT (SA)[5]Res.75258NBTR Gatt (Altona Meadows)
Race No. 12Sandowngreyhounds.com.au (250+ Rank)5:07 PM (VIC time)
Grade 5 event over 515 metres at Sandown Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1ROAD DRILLER [5]54642NBTA Meyer (Hoppers Crossing)
2LIMBURG DAN [5]1544729.66(2)C Reivers (Lara)
3BROOKLYN SKYE [5]1773129.85(6)C Hughes (Lara)
4RUNNING YARDS [5]65753FSHG Dailly (Elaine)
5MAGICAL BLING [5]7271FFSHC Kas (Lynbrook)
6SANTA CRUZ MOON [5]65567NBTJ Jarkis (Lang Lang)
7MEGADRIVE [5]8511529.90(6)M Abey (Huntly)
8SLIPAWAY SIMBA [5]31714NBTK Quinn (Cundare)
9HASHTAG YOLO [5]Res.62257NBTK Gorman (Tanjil South)
10RIBACOLA [5]Res.3366430.08(4)P Ellul (Noble Park North)