Saturday, 3 August 2013

Greyhound Box Draw For The Meadows – Saturday, 3 August 2013

Race No. 1Maurice Blackburn Lawyers7:13 PM (VIC time)
Handicap event over 725 metres at The meadows Of $10,285 Prizemoney.
1st: $7,200 2nd: $2,060 3rd: $1,025.

No.NameFormBestTrainer

1MADDISON DEE -8m [3]1311442.68(7)M Chilcott (Heathcote)
2DASHING RED -9m (NSW)[4]12F2542.68(1)M Fox (Newport)
3BREAK O’DAY -9m [4]2323142.91(1)M Wintle (Reservoir)
4EMA’S PRINCESS -10m (NSW)[5]41111NBTR Britton (Lara)
5MIMICKING -10m (NSW)[5]3527542.84(4)R Britton (Lara)
6LEKTRA GREY -10m [5]5351343.36(7)A Dailly (Anakie)
7HEY ROSEETA -10m [5]31331FSHK Chalker (Pearcedale)
8KAYO MARCIARNO -10m [5]54245NBTG Neocleous (Yinnar South)
9MISHELLMA BELLE -10m [5]Res.36163FSTDM Gilders (Invermay)
10LUCY BELLE -10m [5]Res.35246FSTDL Mitchell (Lara)
Race No. 2Follow @thewatchdogtips On Twitter7:37 PM (VIC time)
Grade 5 event over 525 metres at The meadows Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.

No.NameFormBestTrainer

1SHE’S OUR CHLOE (WA)[5]1184230.28(4)R Britton (Lara)
2RAINBOW MISS [5]61182FSHO Mcgovern (Rosedale)
3UNO SPRITE [5]41462NBTT Fiddian (Wyndham Vale)
4SIR BENJAMIN JON [5]74745FSHS Kipirtidis (Cranbourne South)
5JAMO CONNECTION [5]4325130.76(5)W Connell (Harston)
6NIKKI CEE [5]72427NBTG Connell (Harston)
7GALLOPING ROCKY [5]65225FSHR Conway (Bunyip)
8MAGIC HONDO [5]2311230.52(6)B Ryan (Werribee)
9MEPUNGA STACY [5]Res.88776NBTJ Mcdowall (Nullawarre)
Race No. 3Bendigo To The Meadows Final7:58 PM (VIC time)
S/E Final event over 525 metres at The meadows Of $8,940 Prizemoney.
1st: $6,260 2nd: $1,790 3rd: $890.

No.NameFormBestTrainer

1DERBY GHOST [5]15212NBTG Brereton (Eaglehawk)
2STYLISH SHAZZ [5]12111FSHJ Formosa (Heathcote)
3DICKY [5]23141FSHT Deglaitis (Moolap)
4DR. PAULIE [5]18252NBTL Delbridge (Balliang)
5BLACK VEGAS [5]41311FSHR Harty (Cottles Bridge)
6CLAY BIRD (SA)[5]22741NBTM Chilcott (Heathcote)
7SIEGER [5]53241FSHB Divirgilio (Devon Meadows)
8PROVEN DASH [5]2213130.34(2)P Donohue (Benalla)
9EXCEL LIKE QUADE (NSW)[5]Res.2146230.44(1)B Panetta (Melton West)
10GAZZELLIOT [5]Res.533F2NBTD Beasley (Footscray West)
Race No. 4Top Cat Video Final8:17 PM (VIC time)
Grade 5 Final event over 525 metres at The meadows Of $8,940 Prizemoney.
1st: $6,260 2nd: $1,790 3rd: $890.

No.NameFormBestTrainer

1LUKEY DEEZ [5]4446130.16(6)M Carter (Violet Town)
2RODILLO BRONZE [5]2423130.19(3)A Barbara (Ballan)
3KOKODA SPIRIT [5]18112NBTM Morrissey (Strathfieldsaye)
4SILVIAS FLAME (NSW)[5]4621230.43(3)B Grenfell (Beveridge)
5ITZ BATH TIME (NSW)[5]6244130.38(6)L Delbridge (Balliang)
6KOOPER’S CROWN [5]4632130.69(5)W Connell (Harston)
7ALLEN NATE (NSW)[5]2163130.06(2)M Delbridge (Balliang)
8MEPUNGA LANA [5]1358130.30(1)A Mcdowall (Nullawarre)
9MEL ALLEN (NSW)[5]Res.65332NBTM Delbridge (Balliang)
10MAGIC HONDO [5]Res.2311230.52(6)B Ryan (Werribee)
Race No. 5Sky Racing8:40 PM (VIC time)
Grade 5 event over 525 metres at The meadows Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.

No.NameFormBestTrainer

1WENT WOOSHKA (NZ)[5]4346630.16(6)T Womann (Lara)
2Just As Fancy (NSW)[5]18122NBTK Bravo (Lovely Banks)
3COLLIN BALE (NSW)[5]5578429.99(2)A Dailly (Anakie)
4DEDE BALE (NSW)[5]4267330.04(3)A Dailly (Anakie)
5TWO TREE HILL (NSW)[5]4742530.10(1)R Britton (Lara)
6SKINNY VINNIE [5]1311130.49(8)R Britton (Lara)
7STETSON DONNA [5]8877730.13(1)P Dundon (Finley)
8JACK SILVER (NSW)[5]4631430.29(2)M Carter (Violet Town)
9MEPUNGA STACY [5]Res.88776NBTJ Mcdowall (Nullawarre)
Race No. 6Rsn – Racing & Sport Final (gobis)8:58 PM (VIC time)
Grade 5 Final event over 525 metres at The meadows Of $19,650 Prizemoney.
1st: $12,000 2nd: $3,500 3rd: $1,750 GOBIS: $2,400.

No.NameFormBestTrainer

1EL GROVER (NSW)[4]3262130.22(2)D Drew (Dennington)
2OUR TOMMY (WA)[5]21112NBTA Britton (Lara)
3FERLY REIGN [5]4114230.66(6)A Azzopardi (Londonderry)
4VICTA BALE (NSW)[4]4818130.10(4)S Collins (Lara)
5BING GORDYN [4]1133130.30(4)D Pell (Toolleen)
6RED HOT MILLIONS [4]1233130.35(1)T Womann (Lara)
7DARK WARRIOR [4]2125130.02(8)D Mcdonald (Devon Meadows)
8EASTON BALE (NSW)[5]6785230.03(1)A Dailly (Anakie)
9MAYA KEROMA (NSW)[5]Res.1511230.22(2)A Azzopardi (Londonderry)
10Just As Fancy (NSW)[5]Res.18122NBTK Bravo (Lovely Banks)
Race No. 7Ajs Corporation9:20 PM (VIC time)
Mixed 4/5 event over 600 metres at The meadows Of $8,745 Prizemoney.
1st: $6,120 2nd: $1,750 3rd: $875.

No.NameFormBestTrainer

1CORRIDOR (QLD)[4]3342334.55(6)M Carter (Violet Town)
2SCARLET MAID (NSW)[5]26327NBTB Grenfell (Beveridge)
3LEKTRA SPECIAL [5]4264234.80(3)A Dailly (Anakie)
4ARISING [4]2171734.58(6)J Cottrell (Langwarrin)
5BOOKKEEPER (NSW)[5]26241NBTG Dainton (Cosgrove South)
6ROCK DOMINATION (WA)[4]1245534.76(6)J Briffa (Lara)
7ALLEN ORVILLE (NSW)[5]52625NBTM Delbridge (Balliang)
8NEW TIBUR [4]1141134.69(8)R Britton (Lara)
9MISS DECEPTION [5]Res.42737NBTG Johnson (Chum Creek)
10DARBAIN DASHER [5]Res.33332NBTR Conway (Bunyip)
Race No. 8Macro Meats9:42 PM (VIC time)
Free For All event over 525 metres at The meadows Of $8,940 Prizemoney.
1st: $6,260 2nd: $1,790 3rd: $890.

No.NameFormBestTrainer

1PROVEN MADDY [3]1211229.84(8)W Vassallo (Devon Meadows)
2CLONE YOUR OWN (NZ)[3]4641230.12(7)R Britton (Lara)
3SHADOW LANE [4]3563529.90(8)M Carter (Violet Town)
4SAPPORO (NZ)[1]2147629.82(4)T Womann (Lara)
5GARRICK BALE (NSW)[3]1662430.00(3)A Dailly (Anakie)
6TOMAC BALE (NSW)[2]1614129.98(8)M Delbridge (Balliang)
7BANJO BOY [4]1825129.73(1)K Virtue (Tooradin)
8AMRAM ALLEN (NSW)[4]7855630.07(8)G Bate (Lara)
Race No. 9Follow @grv_news On Twitter10:05 PM (VIC time)
Mixed 4/5 event over 525 metres at The meadows Of $7,600 Prizemoney.
1st: $5,320 2nd: $1,520 3rd: $760.

No.NameFormBestTrainer

1DENNIS BALE (NSW)[4]3815230.54(2)S Collins (Lara)
2FANCY AMIGO (NSW)[4]4213730.14(1)D Mcdonald (Devon Meadows)
3SOLO SI [4]4622230.60(1)G Hansen (Daisy Hill)
4ZIMMER [4]1452430.41(8)K Mitchell (North Shore)
5DYNA GEMMA (NSW)[4]8737830.34(4)M Delbridge (Balliang)
6ALLEN DION (NSW)[5]1256330.07(8)A Dailly (Anakie)
7RENEGADE CHIEF (NSW)[5]6423429.89(2)K Greenough (Pearcedale)
8GREYWINDS BUTCH (NSW)[4]3186830.19(7)T Womann (Lara)
9MEPUNGA STACY [5]Res.88776NBTJ Mcdowall (Nullawarre)
Race No. 10Downtown Cleaning10:25 PM (VIC time)
Grade 5 event over 600 metres at The meadows Of $8,225 Prizemoney.
1st: $5,750 2nd: $1,645 3rd: $830.

No.NameFormBestTrainer

1ODDBALL [5]77412NBTK Smyth (Lang Lang)
2DYNA SANDY (NSW)[5]25555NBTM Delbridge (Balliang)
3XENAR BALE (NSW)[5]2441334.79(2)M Delbridge (Balliang)
4BLACK JACA [5]1632334.79(8)B Lock (Eaglehawk)
5FIVE HAMMERS [5]3131135.00(8)R Henness (Heathcote)
6PROVEN SONG [5]1215734.71(2)P Donohue (Benalla)
7SIR GAZZA [5]4363135.29(1)R Britton (Lara)
8HOLD ON MALOO [5]52811FSTDK Smyth (Lang Lang)
9MISS DECEPTION [5]Res.42737NBTG Johnson (Chum Creek)
10DARBAIN DASHER [5]Res.33332NBTR Conway (Bunyip)
Race No. 11Watch Grvextra On Youtube10:42 PM (VIC time)
Grade 5 event over 525 metres at The meadows Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.

No.NameFormBestTrainer

1ROCKADORE [5]6476330.24(4)A Lauterboom (Tooradin)
2MEPUNGA LOCKY [5]1225530.60(3)S Elsum (Camperdown)
3NAPTHINE BALE (NSW)[5]1843429.89(7)G Bate (Lara)
4ETEL ALLEN (NSW)[5]5165430.72(1)M Delbridge (Balliang)
5LOLLY BALE (NSW)[5]7217830.14(8)M Delbridge (Balliang)
6OENJAY DANCER [5]6327329.96(3)R Shiells (Diamond Creek)
7ZAC BALE (NSW)[5]8656430.27(3)A Dailly (Anakie)
8BORN ON LAVA [5]3382730.02(6)R Britton (Lara)
9MEPUNGA STACY [5]Res.88776NBTJ Mcdowall (Nullawarre)