West Australia Finds 100 Nominations For National Champs

At the close of nominations Greyhounds WA have received the most nominations of all Australian states with a combined total of 100 nominations for the West Australian National Sprint Championship heats and the West Australian National Distance Championship heats.

75 greyhounds were nominated for the West Australian National Sprint Championship heats to be held at Cannington on Saturday 22nd August 2009. Included amongst the nominees is West Australia’s 2009 Group 1 Perth Cup winner Miss Slick as well as group race performer Joanne Monelli.

The West Australian National Distance Championship heats are to be held the same night at Cannington, and they attracted 25 nominations including evergreen performers Tayza and Western Land.

Winners of the West Australian State Finals qualify with other State finalists for the $50,000 Grand Finals (Group 1) over 530 metres and 715 metres at Cannington on September 5. As host state, West Australia’s state final runners-up will also secure their own place in the rich Group 1 finals.

In addition, in each distance category, the highest ranked greyhound from the AGRA National Rankings as at July 31, 2009 that competed in their respective State Final but did not win will also qualify for the Grand Final at Cannington.

West Australian National Sprint Championships Nominations

ABNER BALE Linda Britton
LAGOON BLUES John Iwanyk
ALPINE WAY Keith Harding
LEAD STORY Max Julien
BASIC INSTINCT Greg Martin
LUCKY LOUEY Linda Britton
BEAR CAT Linda Britton
LYRICAL RUMBLE Jim Rennick
BEST OF TIMES Greg Martin
MAESTRO FLETCH Brad Keel
BLACK EDITION Greg Martin
MANTRA MISS Brad Keel
BLACK RANGE Brad Keel
MASTER SHAMBI Graham Berry
BLUE EYES Mick Sufredo
MENTERA BALE Max Juien
BLUE GOOSE Terry Erenshaw
MISS SLICK Max Julien
BROOKTON BEAR Murray Worthington
NIFTI SPARK Tracey Glenny
CARE LABEL David Menaglio
NO RECALL Kath Irving
CARLSON BALE Linda Britton
OCTANE SHOW David Hobby
CASPER FREEWAY Keith Harding
ON THE CASE John Carmody
CIDER SYRUP Brad Keel
PLETHORA David Menaglio
CLOVERLEA ROAD Brad Keel
PROVEN CHAYSE Dan Biddle
CONGRATULATIONS Linda Britton
PUNK ON ICE Des Lees
CONRAD BLACK John Carmody
PURE VOLUME Brad Keel
COOL MITCH Greg Martin
RECOMMEND RED Brad Keel
DAISEY RELTUB Linda Britton
RICKY’S A ROBBER Michelle Beamish
DIGIACOMO Paul Smith
RUDD MUD Terry Erenshaw
DUTY OF CARE Terry Erenshaw
SANDEEZ JACK Kathie Glenny
EDIE ACTION Linda Britton
SEND IT Michelle Beamish
FLYING SHAMBI Graham Berry
SILK MOON Linda Britton
FOOLISH MONELLI David Hobby
SNIPPER’S MATE Terry Erenshaw
FRONT AND CENTRE Des Lees
SON OF PENSKE Terry Erenshaw
GALACTIC ROSE Pete Sayer
SPRING SAPPHIRE John Carmody
GARDNER’S CHOICE Barry McPherson
STEALTHY MANDY Pete Sayer
GOOD RIDDANCE Troy Murray
STONER BALE Linda Britton
HANNAH BANANAH John Iwanyk
SURFLYER Greg Martin
HEMI Joe Dailly
SWEET TORQUE Dan Biddle
HONDO Terry Erenshaw
TAPALYN Andrew McLaren
HOTONDO BALE Linda Britton
TONIC’S PRIDE Linda Britton
HOTSHOT MOLLY Joe Dailly
TOP END Keith Harding
HOTSHOT SPARKLE Joe Dailly
UNO DYLAN Brad Keel
JESTER MONELLI David Hobby
USQUEBAUGH John Iwanyk
JOANNE MONELLI David Hobby
WASSIM BALE Linda Britton
KLINGER’S TOLL Michelle Beamish
ZINI’S GUMP Terry Erenshaw
KOSTIC BURNS Simon Lee

West Australian National Distance Championships Nominations

ABBI TAYLAH Keith Harding
MISS SWIP John Iwanyk
AVALON CHIEF Paul Smith
MOST NOBLE Bill McNally
BACK ON SCHEDULE Ken Duncan
NONCORE Michael Gordon
BIG LOOSE BUDDY John Vuletich
PHIL’S MATE Joe Dailly
BLACK RANGE Brad Keel
PLETHORA David Menaglio
BRIGHT SPOT Michelle Beamish
RECOMMEND RED Brad Keel
BROOKTON BEAR Murray Worthington
RED SHILLING Troy Iwanyk
CARE LABEL David Menaglio
RULLA ANT Keith Harding
CREMATER Michael Johnston
SMASHING JEN Linda Britton
CRUNCH John Iwanyk
TAYZA Pete Sayer
DISCO GIRL Phil Evans
WESTERN LAND Linda Britton
GARDNER’S CHOICE Barry McPherson
YOUR COMIN’ WITH Ben MacLean
MANTRA MISS Brad Keel