Thursday 22nd January 2009


New Year Sprint – C0 310m 12:07
$1000.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 68545 Dirt Trak Cowboy nwd M J Flipp
2 3357 Barber’s Girl fsdt M & J Hill
3 Homebush Sophie J T McInerney
4 6672F Homebush Holly fsdt J T McInerney
5 33222 Stumpy Reltub fsdt J T McInerney
6 Akaisha Bale D L Roberts
7 88756 Mulberry King nwd K J Cassidy
8 2336 Power Saw fsdt R P Breen
9 7587x Wandy Warrior nwd J T McInerney
10 677 Cap Fantastic fsdt J T McInerney

Anniversary Stakes – C0 545m 12:25
$1450.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 52 Line Up fsdt G A Cleeve
2 37 Homebush Nick fsdt J T McInerney
3 88437 Blooming Mabel nwd M & J Hill
4 274F6 Kaiapoi First nwd R D Blackburn
5 82246 Botany Adam fsdt J T McInerney
6 45 Know Telling fsdt G A Cleeve
7 86737 Mandy Lifeboats fsdt R M McKenzie
8 63 Homebush Clarie fsdt J T McInerney
9 8845 Homebush Mars fsdt J T McInerney
10 55 Tippy Tipstar fsdt S R Fagan

Greyhoundsaspets.org.nz – C0 310m 12:42
$1000.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 4263x Another Baxter nwd J T McInerney
2 34554 Misty Shadow nwd R S Hamilton
3 62522 Mulberry Madam fsdt K J Cassidy
4 Homebush Kelly J T McInerney
5 34776 Homebush Lady nwd S R McInerney
6 74 He’s A Lion fsdt A C Roberts
7 26686 No Sleep fsdt M M Grant
8 Zazu Boy J T McInerney
9 7586 Botany Shelley fsdt J T McInerney
10 Bulls Eye Pete J T McInerney

Dave Robbie Photographer Sprint – C1 310m 12:59
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 64423 Frosty Blonde 18.74 J F Allen
2 84584 Vivaldi Road fsdt J T McInerney
3 851 Cawbourne Blue fsdt B R Healey
4 62354 Dougstar Jake nwd S R Fagan
5 41 Cawbourne Freddy fsdt M M Grant
6 23371 Follow My Haze nwd M & J Hill
7 65262 Chestnut fsdt K P Lawrence
8 33121 Another Kerry 19.40 J T McInerney
9 136 Groove Armada fsdt S R McInerney
10 55748 Hailstone Harly 18.97 J T McInerney

St Kilda Veterinary Centre Stakes – C1 545m 13:17
$1550.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 64752 Brave Endeavour fsdt A Hart & K Taylor
2 24435 Maxwell Cool fsdt S R Fagan
3 213 Marky Blue fsdt G A Cleeve
4 54782 Trustee nwd R Adcock
5 45814 Shakin’ Martini 32.59 G A Cleeve
6 63×71 Genista Dreama fsdt J E Dunn
7 44663 Paleface Shadow nwd J F Allen
8 56227 Beautiful Moment nwd J F Allen
9 36737 Off The Rails nwd R D Blackburn
10 28165 Willy Mina 33.71 C J Keen

A F Johnston Electrical Sprint – C1 310m 13:34
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 28722 Cawbourne Doc nwd M M Grant
2 84614 Tickle Toe fsdt R P Breen
3 62142 Mulberry Nipper nwd K J Cassidy
4 64624 Fantasy Baxter nwd J T McInerney
5 45636 Leo’s Boy nwd J T McInerney
6 45863 Kaiwera Sarah nwd M & J Hill
7 27771 Grant A Chance 18.82 P & T Hammond
8 44251 Karamea Labri nwd J T McInerney
9 83646 Another Jenny nwd J T McInerney
10 35267 Le Flambeur fsdt J T McInerney

Speedprint Shop Sprint – C2 310m 13:52
$1350.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 871D7 Carnaby nwd R D Blackburn
2 45553 Robtitle nwd J T McInerney
3 56154 Queen Falcon nwd D L Roberts
4 44446 Genista Spirit nwd J E Dunn
5 22131 Here’s Maree Now nwd J M Jopson
6 86584 Cawbourne Burst 18.79 M M Grant
7 23512 Sassy Diamond fsdt D L Roberts
8 17415 Silent Hand nwd S R Fagan
9 32127 Pareora Doll 19.06 M J Flipp
10 44825 Know Go nwd G A Cleeve

Brian Bagley Driver Licensing Stakes – C2/3 545m 14:09
$2150.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 25572 Flying Aspen 33.20 M M Grant
2 11863 Paranova 33.00 J F Allen
3 6×214 Superfine fsdt J & D Fahey
4 86376 Know Best 33.05 G A Cleeve
5 11113 Know Spirit fsdt G K Turnwald
6 68557 Winsome Grace 32.88 J E Dunn
7 67223 Teddy Nova nwd S R Fagan
8 22435 Moa Hunter nwd B R Healey
9 56647 Freddie Sage nwd J T McInerney
10 55446 Jimmy Blacksmith 33.48 R Adcock

Pet Central Sprint – C3 310m 14:27
$1600.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 73454 Homebush Duncan 18.42 J T McInerney
2 11214 Les Baxter fsdt J T McInerney
3 58364 Zammy fsdt R D Blackburn
4 75763 Saint Daniel 18.73 J T McInerney
5 52173 Charteris Bay fsdt J T McInerney
6 72821 Nitro Mowie 18.64 A Hart & K Taylor
7 35421 Lagoon Lad nwd J T McInerney
8 36615 Alecia Reltub 18.82 J T McInerney
9 64648 Homebush Darcy 18.69 J T McInerney
10 38388 Grant A Dream nwd P & T Hammond

Paws Inn Boarding Kennel Sprint – C4 310m 14:45
$1900.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 68124 Mungo 18.94 R D Blackburn
2 67772 Karl Baxter 18.74 J T McInerney
3 55881 Baxter’s General nwd J T McInerney
4 72774 Gemstone Rusty fsdt M J Flipp
5 68441 Sir Kretion fsdt J T McInerney
6 24354 Know Better 18.49 G A Cleeve
7 68336 Hailstone Herb 18.00 J T McInerney
8 75628 Valkyrie nwd J F Allen
9 13765 Themelo nwd M M Grant
10 23868 Stratus Bekelee 18.55 A Hart & K Taylor

Brocklebank Dry Cleaners Stakes – C4 545m 15:17
$2600.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 24863 Keep Ya Cool fsdt J M Jopson
2 78888 Mick Baxter 32.88 J T McInerney
3 18767 Fast Groovy 32.83 J E Dunn
4 15767 Rapala Boy fsdt D L Roberts
5 41865 Beejay’s Mate nwd J T McInerney
6 54883 Genista Flyer nwd J E Dunn
7 42774 Lochinvar Vuiton 32.75 M M Grant
8 54732 Boatswain Wally 33.00 J R Goode
9 43576 Costa Bravo nwd D L Roberts
10 37658 Satan’s Plot 32.94 J T McInerney

Keyosk Service Bar Sprint – C4 310m 15:32
$1900.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 8673x Rebel Caste nwd J F Allen
2 66552 Lotto Leo fsdt J T McInerney
3 67554 Not A Whata nwd M J Flipp
4 37744 Will She Echo fsdt J & D Fahey
5 36137 Most Royal nwd A Hart & K Taylor
6 27571 Old Mate Bob nwd M M Grant
7 68648 Whisky Lee Girl 18.49 J T McInerney
8 47765 Go Strait Threw nwd J T McInerney
9 71488 World Warning 18.89 M M Grant
10 46564 Baxters Lad nwd J T McInerney

Green Island Barber Sprint – C5 310m 15:52
$2300.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 21646 Watusi Assassin 18.51 J F Allen
2 28754 Remus 18.60 M & J Hill
3 83673 Celtic Flyer fsdt J M Jopson
4 47166 Solid Hand 18.59 R Adcock
5 21448 Benzene fsdt J & D Fahey
6 27332 Rocka Hula 18.53 M M Grant
7 47553 Jill Baxter 18.66 J T McInerney
8 22416 Know Desire nwd G A Cleeve
9 21788 Cawbourne Happy 18.81 M M Grant
10 53888 Samual Baxter 18.75 J T McInerney

Presidents Distance – C0/1d 770m 16:07
$2500.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 34346 Groovy Finance fsdt J & D Fahey
2 48254 Don The Hop fsdt J R Goode
3 75543 Robbity Bob fsdt J R Goode
4 76547 Be Positive fsdt R D Blackburn
5 34115 Cool Groovy fsdt J & D Fahey
6 52244 Mr Bonzalas fsdt S J Whall
7 32436 Shrek Roxon fsdt A Hart & K Taylor
8 2214F Winsome Flyer fsdt J & D Fahey
9 274F6 Kaiapoi First fsdt R D Blackburn
10 57386 Mr Joles 48.03 M & J Hill

Farewell Frank Murphy Sprint – C5 310m 16:27
$2300.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 28168 Da Coola 18.80 J T McInerney
2 63825 Saigon Lord 18.42 M M Grant
3 46174 Chile Will He 18.51 G A Cleeve
4 28814 Homebush Castor 18.79 J T McInerney
5 15282 Wild St. Teddy fsdt D L Roberts
6 34851 Historium 18.25 J & D Fahey
7 11114 Best Card 18.57 J M Jopson
8 35341 Genista Assassin fsdt J E Dunn
9 43657 Nurse Nancy 18.73 M & J Hill
10 63576 Duwanna Hand 18.47 R Adcock