Tuesday 30th September 2008


Advance Performance Dash – C0 295m 12:10
$1000.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 4 Will Ya nwd M M Grant
2 4 Jack Bellybeans nwd A C Roberts
3 727 Les Baxter nwd J T McInerney
4 23 Know Trouble nwd G A Cleeve
5 Fantasy Baxter J T McInerney
6 34 Know Sporty nwd G A Cleeve
7 65 Another Sage fsdt J T McInerney
8 Lincoln Brand B C Dann
9 27538 Thrilling Jazz nwd D Kingston
10 7F466 Rama Ding Dong nwd M Robinson

Challenge Opawa All-Up Sprint – C0 295m 12:35
$1000.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 6 Another Kerry nwd J T McInerney
2 Mulberry Madam K J Cassidy
3 52 Another Jenny nwd J T McInerney
4 65233 Know Flirt nwd G A Cleeve
5 85857 Cawbourne Georga nwd M J Flipp
6 5267 Betty Beep nwd M Robinson
7 7 Blue Rage nwd P & T Hammond
8 Bob Baxter J T McInerney
9 48 Know In Lee nwd G A Cleeve
10 65477 Thrilling Rita nwd D Kingston

Www.canterburyproperty.co.nz Sprint – C1 295m 13:05
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 46785 Mojave Mick nwd C Mitchell
2 23551 Mulberry Nipper 17.64 K J Cassidy
3 14221 Allegro Vision fsdt B R D Cole
4 63118 Homebush Earl 17.43 I S Kaye
5 73432 Chile Dan 17.48 L J Waretini
6 18442 Rocka Hula 17.49 M M Grant
7 64148 Elite Baxter 17.18 J T McInerney
8 63372 Nitro Peggy nwd A Hart & K Taylor
9 36844 Tory Channel nwd J T McInerney
10 58484 Elle Voli 17.67 M J Flipp

Barrons Supplies Dash – C1 295m 13:28
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 47452 Etoile Noir 17.51 L H Anderton
2 35424 Da Coola 17.27 J T McInerney
3 26886 Hailstone Harly 17.65 J T McInerney
4 13763 Need A Nurse 17.52 J S Rush
5 31 Queen Falcon 17.69 A C Roberts
6 53333 Gatlin Angel 17.59 M J Flipp
7 88436 Catch A Diva 17.55 G J Hodson
8 82352 Old Mate Bob 17.42 M M Grant
9 54754 Utter Madness 17.41 A Hart & K Taylor
10 86666 Coleridge Kid nwd C Mitchell

Gold Band Finance Platinum Paws Heat 1 – SPECq 520m 13:53
$3000.00 SPECIAL RACE
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 53461 Another Lloyd 30.38 J T McInerney
2 13111 Magic Spike fsdt S P Clark
3 32384 Space Hopper 30.46 J T McInerney
4 32514 French Invader 30.65 A C Roberts
5 71361 Lynlea’s King fsdt A Langton
6 11171 30.28 J F Allen
7 68532 Lochinvar Vuiton 30.32 M M Grant
8 55436 29.93 J & D Fahey
9 87665 Billy Baxter 30.67 J T McInerney
10 17465 Nitro Marta 30.22 A Hart & K Taylor

Gold Band Finance Platnum Paws Heat 2 – SPECq 520m 14:18
$3000.00 SPECIAL RACE
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 14746 Genista Brave 30.35 J E Dunn
2 16332 Winsome Ashley 29.83 J & D Fahey
3 78127 Hear The Cheers 30.42 A D Williams
4 11131 fsdt P Freeman & A Turnwald
5 81123 fsdt D D Schofield
6 82468 Acacia Creek 30.24 A Hart & K Taylor
7 21665 Sally Baxter 30.56 J T McInerney
8 77141 Atlantic Bale 30.52 A C Roberts
9 35873 Lagoon Lad 30.74 J T McInerney
10 78475 Captain Bruce 30.60 M M Grant

Gold Band Finance Platinum Paws Heat 3 – SPECq 520m 14:43
$3000.00 SPECIAL RACE
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 11112 fsdt P Freeman & A Turnwald
2 11588 Solemn Promise 30.42 A C Roberts
3 54467 Jaymess nwd S P Clark
4 34367 Winsome Blitz 30.04 J & D Fahey
5 11351 Crafty 30.52 G A Cleeve
6 454×8 No Half Pace fsdt J T McInerney
7 82464 Baxter’s General 30.39 J T McInerney
8 31426 30.56 M M Grant
9 78723 Real Classic fsdt W Steele
10 57788 Mick Baxter 30.19 J T McInerney

Gold Band Finance Platinum Paws Heat 4 – SPECq 520m 15:08
$3000.00 SPECIAL RACE
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 16473 Costa Bravo 30.45 A C Roberts
2 13577 Smart Thomas 30.22 L J Waretini
3 27413 Winsome Junior 30.25 J E Dunn
4 11144 Size Can Matter fsdt D Irwin
5 6143x Fifi The Genius 30.34 J & D Fahey
6 27218 Pink Reltub 30.20 J T McInerney
7 74626 Asafa Bale 30.20 J T McInerney
8 35123 Fanta Claws 30.03 R Casey
9 57788 Mick Baxter 30.19 J T McInerney
10 78723 Real Classic fsdt W Steele

Gold Band Finance Platinum Paws Heat 5 – SPECq 520m 15:30
$3000.00 SPECIAL RACE
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 35214 Ripping The Dew 30.34 R Adcock
2 42533 Payton Bale 30.35 A C Roberts
3 11321 Wandy Haka 30.49 J T McInerney
4 12256 Bunny Brasch 30.49 M Robinson
5 63253 Winsome Uno 30.10 J & D Fahey
6 31371 fsdt A C Roberts
7 12431 Riddle Man fsdt B D F Craik
8 23268 In Tom’s Memory 30.54 J T McInerney
9 17465 Nitro Marta 30.22 A Hart & K Taylor
10 87665 Billy Baxter 30.67 J T McInerney

Gold Band Finance Platinum Paws Heat 6 – SPECq 520m 15:52
$3000.00 SPECIAL RACE
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 11584 Baxters Lad 30.39 J T McInerney
2 16544 Spike’s Special fsdt D D Schofield
3 12582 Enduro Skye 30.33 A Hart & K Taylor
4 61127 Fast Groovy 30.40 J E Dunn
5 12452 30.36 A C Roberts
6 53161 Express Rhode fsdt W Steele
7 21115 Cosmic Zeus 30.33 J T McInerney
8 11211 Winsome Bucks 30.08 J & D Fahey
9 78475 Captain Bruce 30.60 M M Grant
10 35873 Lagoon Lad 30.74 J T McInerney

Tuesday Place Pick Dash – C1 295m 16:25
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 31155 Carnaby 17.44 R D Blackburn
2 21727 Clan Slither 17.70 H G Cairns
3 76887 This And That nwd B C Dann
4 34213 Zammy 17.33 J & D Fahey
5 61263 Betty Beatzer 17.80 C Mitchell
6 84661 Cawbourne Happy 17.60 M M Grant
7 71333 Lagoon Monroe 17.43 J T McInerney
8 162 Know Desire 17.32 G A Cleeve
9 13784 Churchill nwd J M Jopson
10 66755 Thrilling Fury 17.41 R M McKenzie

Robbie’s Bar And Bistro Stakes – C0 520m 16:43
$1450.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 75426 First nwd R M McKenzie
2 545 Allegrini nwd L J Waretini
3 Curve Ball G A Cleeve
4 44375 Clan Mcdee nwd H G Cairns
5 46343 Bayliss Bale nwd A C Roberts
6 2258 Amber Dervish nwd A C Roberts
7 67374 Toya nwd L H Anderton
8 45247 Off The Rails nwd R D Blackburn
9 6 Patty’s Girl nwd J & D Fahey
10 Willy Junior J & D Fahey

Www.greyhoundtips.co.nz Sprint – C1 295m 17:02
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 73415 Gimme A Shot nwd J M Jopson
2 54751 Homebush Jock 17.41 I S Kaye
3 48155 Charteris Bay 17.44 J T McInerney
4 62665 One Sick Chick 17.72 R M McKenzie
5 25575 Homebush Burt 17.56 C J Weir
6 12251 Know Love ntt G A Cleeve
7 36226 Mungo 17.57 R D Blackburn
8 66534 Homebush Alida 17.34 J T McInerney
9 54754 Utter Madness 17.41 A Hart & K Taylor
10 35685 He’s So Fine 17.32 B C Dann

Www.willywhatatstud.com Stakes – C1 520m 17:20
$1550.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 32154 Smart Sharmila 30.76 R D Blackburn
2 53856 Sweet Papoose 30.82 J M Jopson
3 82473 Willy Flirt 30.94 L J Waretini
4 17362 Bearly Movin’ fsdt B R D Cole
5 85844 Sassy Diamond fsdt A C Roberts
6 111 Sensative Harry 30.18 J & D Fahey
7 65764 Trendy Guy 30.47 J A McMillan
8 36877 Jackpot Jack 30.58 C Mitchell
9 67567 Mount Riley 31.22 C Mitchell
10 46878 Clan Saviour 31.45 H G Cairns

Pick 6 Leg 1 Stakes – C2 520m 17:37
$1800.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 15646 Winsome Cyclone 30.41 M M Grant
2 54232 Botany Jim 30.65 J T McInerney
3 47344 Homebush Bubbles 30.66 J T McInerney
4 82252 Will She Echo 29.96 J & D Fahey
5 63375 Jackalicious 30.63 S R Fagan
6 33184 Chestnut 30.87 R Adcock
7 61748 Gina Rosa fsdt A C Roberts
8 14777 Who’s Shifty 30.67 D T Barnes
9 22468 With A Rhythm 30.65 L J Waretini
10 87488 Elara 30.49 L J Waretini

Coaster’s Tavern Stakes – C1 520m 17:55
$1550.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 24545 Cyber Queen 30.51 L J Waretini
2 77224 Diamond Mill 30.68 J & D Fahey
3 21586 Better Not Bale 31.15 A C Roberts
4 25381 Just Forever nwd A J McCook
5 52132 Beejay’s Mate 30.82 J T McInerney
6 23273 Iron Maiden nwd A Hart & K Taylor
7 75566 Clan Desperado 31.90 H G Cairns
8 77588 Hansome Harry nwd J A McMillan
9 77666 Anytime Soon 31.54 J A McMillan
10 37875 Tiger Balm 31.14 C Mitchell

George Calvert Cleaning Stakes – C1 520m 18:12
$1550.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 51234 Calypso Slayer fsdt A C Roberts
2 55887 Laura Brand 31.52 J A McMillan
3 47857 Dear Abbey 30.88 C Mitchell
4 15368 Brave Endeavour nwd A Hart & K Taylor
5 36175 Flying Aspen nwd M M Grant
6 31277 Grant A Chance nwd P & T Hammond
7 65633 Sister Dee 31.56 H G Cairns
8 33421 Rewind History 30.98 L J Waretini
9 67567 Mount Riley 31.22 C Mitchell
10 88784 Baba Ganoosh fsdt A C Roberts

Shirley Veterinary Centre Stakes – C2 520m 18:30
$1800.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 12887 Be Positive 30.76 R D Blackburn
2 22237 Charlie Stubbs 30.88 A D Williams
3 17356 Shakin’ Martini 30.55 G A Cleeve
4 41443 Another Mangles 30.94 J T McInerney
5 77877 Groovy Band 30.24 J E Dunn
6 53256 Diamond Elite 31.18 J T McInerney
7 32112 Nitro Vixen 30.59 A Hart & K Taylor
8 32411 Accuser fsdt B R D Cole
9 22468 With A Rhythm 30.65 L J Waretini
10 87488 Elara 30.49 L J Waretini

Welcome Thomas Wood Stakes – C1 520m 18:47
$1550.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 13416 Bankside Lass 30.90 R Adcock
2 46588 Gemma’s Country 30.93 G J Hodson
3 76888 Atsina Brave 31.14 C Mitchell
4 115 Crafty Cleeve 30.85 L J Waretini
5 76548 Chile Maid nwd L J Waretini
6 87637 Dancing Jazzy 31.24 J M Jopson
7 45741 Bibi Dahl 30.49 R D Blackburn
8 57436 Swish Bale nwd A C Roberts
9 77666 Anytime Soon 31.54 J A McMillan
10 46878 Clan Saviour 31.45 H G Cairns

Speights Six Pack – C3 520m 19:05
$2150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 66543 Your Turn 30.57 J T McInerney
2 14473 Southern Man 30.90 H G Cairns
3 33522 Groovin’bain 30.53 A C Roberts
4 6685x Winsome Grace 30.66 J E Dunn
5 36165 World Warning fsdt M M Grant
6 11111 Diamond Zac fsdt B R D Cole
7 47151 Coasterzam 30.40 R Casey
8 15226 Tony Knows nwd J T McInerney
9 47274 Chile Command 30.78 G A Cleeve
10 75738 Whisky Boy 30.16 J T McInerney

0 0 votes
Article Rating

More greyhound news

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments