Thursday 14th May 2009


Added Energy Welcome – C0 390m 12:10
$1000.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 2455 Ya Gunna fsdt B C Dann
2 Spin Cycle J T McInerney
3 24233 Misty Shadow nwd R S Hamilton
4 36545 Homebush Clarie nwd J T McInerney
5 4558 Royal Rodney fsdt B Burke
6 7 Another Groovy fsdt J T McInerney
7 78454 Blue Rage nwd B A Eade
8 686 Jess’ Class fsdt D E Stapleton
9 Proud Kev J E Dunn
10 Rocket Girl P & B Conner

$22 Muzzle Stakes – C0 457m 12:32
$1450.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 3333 Indiana Girl nwd J F Allen
2 5 Snowie Secret fsdt J E Dunn
3 42244 Woof Ingilltab nwd P & B Conner
4 2 What A Mate fsdt J T McInerney
5 Homebush Shedan J T McInerney
6 6 Home Page fsdt R D Blackburn
7 36542 Great Kay’s nwd K Kilsby
8 55572 That’s Sarah fsdt D L Roberts
9 Choke J E Dunn
10 Homebush Charli J T McInerney

Ascot Park Hotel – C2 390m 12:49
$1350.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 42684 Nitro Wigie 22.98 A Hart & K Taylor
2 77566 Dance For Danny 22.83 J M Jopson
3 88873 Natasha’s Duffer 23.41 J T McInerney
4 11232 Beautiful Moment nwd J F Allen
5 37247 Handsome Hand nwd B A Eade
6 62223 Frosty Blonde 23.02 J F Allen
7 45533 Shrek Roxon nwd A Hart & K Taylor
8 25121 Sorrento Sun 23.36 B C Dann
9 57864 Hailstone Herb nwd J T McInerney
10 34578 Homer Hand 22.65 B A Eade

Bounce B Powder – C1 390m 13:06
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 46444 Plain Arial nwd J T McInerney
2 62484 Gentle Annie 23.24 B A Eade
3 43432 Homebush Percy nwd J T McInerney
4 63737 Fancy Ways nwd P & B Conner
5 73761 Another Wack nwd J T McInerney
6 2741 Just Poppy 23.23 K Kilsby
7 42773 Hannah Brand 23.13 B R Shaw
8 58355 Slick Notch nwd M J Flipp
9 77575 Ailie Bale nwd D L Roberts
10 75766 Words Of Wisdom 23.03 P & B Conner

Southern Floor Care – C0 457m 13:23
$1450.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 3 Bonus Bond nwd J F Allen
2 Homebush Nestor J T McInerney
3 64558 Willy Junior nwd D E Stapleton
4 Sunset Bomber J & D Fahey
5 42263 Tippy Tipstar nwd B C Dann
6 74 Ice Ball fsdt J T McInerney
7 76554 Diarack nwd D Kingston
8 342 Malroy fsdt R S Hamilton
9 8 Always Class fsdt D E Stapleton
10 Homebush Kalama J T McInerney

Ilt Speights Ale House – C1 390m 13:40
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 52625 Dark Ice nwd J T McInerney
2 54854 Willy Flirt fsdt L J Waretini
3 614 Silent Whisper 23.18 M M Grant
4 57635 Agent Bond 23.19 P & B Conner
5 22746 Burst On Bye nwd B A Eade
6 41135 Forever Loyal fsdt B C Dann
7 64826 Another Sage 23.16 J T McInerney
8 57871 Pango Will He 22.97 A J McCook
9 67188 Mulberry King nwd K J Cassidy
10 76884 Homebush Elton fsdt J T McInerney

Brendon Burke @ Southern Wide – C1 457m 13:57
$1550.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 34311 Tee Cee 26.68 D L Roberts
2 3121 Smash Kingdom fsdt M M Grant
3 56671 Homebush Lenny 26.64 J T McInerney
4 24433 Dougstar Jake fsdt S R Fagan
5 2123 Genista Summer fsdt J E Dunn
6 56824 Willy Mina nwd C J Keen
7 61 Six Please fsdt J T McInerney
8 66742 North Ingilltab 26.43 P & B Conner
9 73674 Homebush Nick nwd J T McInerney
10 76458 Redbank Ruby nwd A Hart & K Taylor

Southland Tipping Competition – C1 390m 14:17
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 67244 Clan Slither nwd J T McInerney
2 13545 Boy Bugler 23.11 J F Allen
3 158 Dimitri’s Secret nwd M M Grant
4 41P51 Cawbourne Freddy 22.88 R S Hamilton
5 25542 Thrilling Becky 22.56 P & B Conner
6 37862 Black Muskat 23.60 J T McInerney
7 14732 Horse Power 23.82 D E Stapleton
8 46763 Veronica nwd M J Flipp
9 76556 Thrilling Jazz nwd D Kingston
10 13677 Cawbourne Georga nwd M J Flipp

Stamina Plus Powder – C0 390m 14:33
$1000.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 Cruise To Capri D L Roberts
2 7 Another Nick fsdt J T McInerney
3 265 Maiella Lad nwd J T McInerney
4 48452 Lauren’s Legacy nwd D Kingston
5 22223 Paula Grace nwd M M Grant
6 Ask Bandit J T McInerney
7 7745 Brian The Lion fsdt A Hart & K Taylor
8 54 Boston Jazz nwd D E Stapleton
9 88 Hunter Da Punter nwd P & B Conner
10 Billybob Ray J T McInerney

Lonestar Cafe & Bar – C1 457m 14:52
$1550.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 6112 Genista Rocket fsdt J E Dunn
2 57175 Will Ya nwd R S Hamilton
3 1275 Milly’s Mate nwd J T McInerney
4 42882 Flash Smash nwd M M Grant
5 16654 Ho Ho Pareora nwd M J Flipp
6 21233 Lou Bale nwd M M Grant
7 27336 Self Inflicted fsdt A Hart & K Taylor
8 65243 Damo’s Angel nwd J T McInerney
9 74565 Akaisha Bale nwd D L Roberts
10 82838 Sweet Papoose nwd J M Jopson

Sgrc South Island Breeders Final – SPECAf 390m 15:08
$1500.00 – FINAL
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 42656 Willy Bolt 22.71 M J Flipp
2 13711 Crafty Cleeve 22.79 L J Waretini
3 56427 Willy’s Pride 23.20 M J Flipp
4 836F7 Mr Fugles 22.74 J M Jopson
5 41784 Mulberry Madam nwd K J Cassidy
6 33632 Ohoka Duke 22.76 L J Waretini
7 14118 Boy Genius 22.62 J M Jopson
8 25122 Rewind History nwd L J Waretini
9 26776 Homebush Marlon nwd J T McInerney
10 75F44 Chile Dan nwd L J Waretini

Osborne Engineering, Bluff – C3 390m 15:27
$1600.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 32314 Another Kerry 22.74 J M Jopson
2 32716 World Warning 22.98 L J Waretini
3 16222 Groove Armada 22.91 J T McInerney
4 25233 Flying Aspen nwd M M Grant
5 67322 Zita Grace 22.54 M M Grant
6 51614 Nitro Peggy nwd A Hart & K Taylor
7 14616 Harbour Bale fsdt M M Grant
8 56744 Cawbourne Woody fsdt D L Roberts
9 43547 Genista Brave fsdt J E Dunn
10 58774 Old Mate Bob 23.43 M M Grant

Www.southlandgreyhounds.co.nz – C5 390m 15:43
$2300.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 17332 Bionic Dream 22.36 R Casey
2 37113 Saint Daniel 22.43 J T McInerney
3 11132 Liam Bale 22.88 M M Grant
4 11541 Straight Off nwd J & D Fahey
5 64526 Valkyrie 22.75 J F Allen
6 23422 Tony Knows nwd J T McInerney
7 22216 Les Baxter 22.63 J T McInerney
8 24573 Cawbourne Happy 23.18 M M Grant
9 11367 Bob Baxter nwd J T McInerney
10 62487 Call Me 23.51 B C Dann

Happy Birthday Les Mcleod – C4 390m 16:02
$1900.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 21837 Awesome Deejay 22.67 P & B Conner
2 55266 Carnaby nwd R D Blackburn
3 35754 Another Mangles 22.75 J T McInerney
4 58653 Cadbury Hand 22.80 A Hart & K Taylor
5 22673 Watusi Assassin 22.64 J F Allen
6 63218 Mulberry Reco nwd K J Cassidy
7 25524 Homebush Castor 22.81 J T McInerney
8 43428 Mulberry Nipper nwd K J Cassidy
9 22865 Talent City 23.02 D E Stapleton
10 54358 Tony Baxter 22.79 J T McInerney

Racing Again 11 June – C5 457m 16:18
$3000.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 31147 Cool Groovy 26.39 J & D Fahey
2 32745 Smash Mccoy 25.84 M M Grant
3 32123 Superfine 26.17 M J Flipp
4 28725 Fast Groovy nwd J E Dunn
5 58118 Aussie Opawa 25.86 J E Dunn
6 11217 Winsome Junior 26.38 J E Dunn
7 44144 Smash Palace 26.23 M M Grant
8 21427 Mccracken 25.99 J & D Fahey
9 63576 Hyper Express fsdt R Adcock
10 41888 Tasha’s Girl fsdt A Hart & K Taylor

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments