Friday, 18 November 2016

Greyhound Box Draw For Sandown Park – Friday, 18 November 2016

Race No. 1Tab – We Love A Bet Ht16:48 PM (VIC time)
Grade 5 Heat event over 515 metres at Sandown park Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.

No.NameFormBestTrainer

1QUANTUM BALE (NSW)[5]11726NBTT Womann (Lara)
2PECHEY [5]7125729.50(6)J Greenough (Pearcedale)
3BARKING BAD (NSW)[5]14643NBTG Collins (Wattle Flat)
4ALLEN PORTLAND (NSW)[5]6144129.30(2)R Britton (Lara)
5FAST AZZ EL (QLD)[5]31332NBTA Dillon (Caboolture)
6DON’T KID ME (SA)[5]16216NBTS White (Buln Buln East)
7EDDIE EAGLE [5]2254129.74(6)B Ennis (Lara)
8ONE FOR ME [5]7435529.48(3)J Britton (Anakie)
9IVY BALE (NSW)[5]Res.1572829.47(1)A Dailly (Corio)
10GO VICKI [5]Res.2857229.49(5)R Tartaglia (Newcomb)
Race No. 2Momentum Gaming Ht27:08 PM (VIC time)
Grade 5 Heat event over 515 metres at Sandown park Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.

No.NameFormBestTrainer

1DYNA MADDIE (NSW)[5]24546NBTA Dailly (Corio)
2EREN BALE (NSW)[5]6173429.47(8)B Shillington (Lara)
3ALPHA HERMES [5]5188229.47(3)J Britton (Anakie)
4REPELO MUGGLETUM [5]2363129.88(2)I Cockerell (Buckley)
5WALK WOODY WALK [5]21222NBTP Bailey (Loch)
6ASTON AH CHEE [5]32121FSHP Dapiran (Northwood)
7TIGGERLONG AWAIT (NSW)[5]6232529.36(1)T Reid (Yuroke)
8PICTURES PEARCE (QLD)[5]31327NBTT Womann (Lara)
9SCENIC SHOT (NSW)[5]Res.6336329.68(5)B Debono (Avalon)
10MAGICAL BLING [5]Res.271F129.59(5)C Kas (Lynbrook)
Race No. 3Greyhound Community Fund Ht37:28 PM (VIC time)
Grade 5 Heat event over 515 metres at Sandown park Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.

No.NameFormBestTrainer

1WHITE BANDIT (NSW)[5]2721329.46(3)L Delbridge (Balliang)
2PRINCESS POUT [5]1515629.63(1)G Clifton (Tynong North)
3SARAH SWIFT [5]14562FSHP Dapiran (Northwood)
4SEABROOK SAM [5]1635129.58(1)S Elsum (Camperdown)
5LOCHINVAR KORS (NSW)[5]22331NBTA Kenyon (Corio)
6COALVILLE TIGER [5]6573229.38(5)B Pulis (Moe South)
7AEROPLANE TOMMY [5]1815629.44(2)J Thompson (Pearcedale)
8MUMMA JOSIE [5]7613529.74(3)J Britton (Anakie)
9CONQUER FEAR [5]Res.4136129.80(3)G Howell (Pearcedale)
10HYUNDAI HAWK [5]Res.463F5NBTM Thomas (Meeniyan)
Race No. 4600k Guaranteed Quaddie Pool Ht47:48 PM (VIC time)
Grade 5 Heat event over 515 metres at Sandown park Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.

No.NameFormBestTrainer

1TUXEDO BLACK [5]2784129.36(1)G Rounds (Devon Meadows)
2MAJA MAHI MAHI (NSW)[5]71774NBTC Lamb (Swan Bay)
3KIRK BALE (NSW)[5]1287129.97(4)B Shillington (Lara)
4HARLEM SHAKE [5]41668NBTJ Fowler (Curlewis)
5PAUA TO RUSH (NSW)[5]33621NBTS White (Buln Buln East)
6RESIDENT DJAY [5]1516129.97(4)B Bravo (Lovely Banks)
7QUASI BALE (NSW)[5]4283829.33(1)M Delbridge (Balliang)
8FOLIO BALE (NSW)[5]6223829.31(1)A Dailly (Corio)
9IVY BALE (NSW)[5]Res.1572829.47(1)A Dailly (Corio)
10SNAP HOOK [5]Res.21211FSHJ Guy (Horsham)
Race No. 5Tab Rewards Cup Night Sprint8:08 PM (VIC time)
Group Listed event over 515 metres at Sandown park Of $21,750 Prizemoney.
1st: $15,000 2nd: $4,500 3rd: $2,250.

No.NameFormBestTrainer

1BLAZIN’ BOMBER [3]4121229.09(2)D Pattinson (Pearcedale)
2DEMON BALE (NSW)[3]5313329.31(2)B Shillington (Lara)
3FELTON BALE (NSW)[3]1152429.38(1)B Shillington (Lara)
4MEPUNGA TYLER [3]1511329.58(5)J Mcdowall (Nullawarre)
5GAUCHO (NSW)[1]4412229.37(6)B Ennis (Lara)
6AQUA CHEETAH (NSW)[3]1824529.35(6)J Thompson (Pearcedale)
7MARLEY BALE (NSW)[3]3148729.33(1)A Dailly (Corio)
8IGOR KARKAROFF [3]4461729.45(1)I Cockerell (Buckley)
9SHIMA SONG [5]Res.4111429.30(6)A Dailly (Corio)
10DIEGO BALE (NSW)[3]Res.1574229.35(3)A Dailly (Corio)
Race No. 6Bold Trease Final8:28 PM (VIC time)
S/E Group 1 event over 715 metres at Sandown park Of $145,000 Prizemoney.
1st: $100,000 2nd: $30,000 3rd: $15,000.

No.NameFormBestTrainer

1IT’S A BIRD [2]3541142.04(8)W Vassallo (Devon Meadows)
2CACO POTION [4]6118142.19(2)S Cassar (Creswick)
3RAMIFICATIONS (WA)[4]2213142.09(7)J Britton (Anakie)
4AVATAR JET [5]67722NBTR Boehm (Cranbourne South)
5KUTA’S LAD [5]32322NBTM Briganti (Tuerong)
6JAIMANDY HATTY [3]3311242.26(3)P Donohue (Upper Lurg)
7SPRINGVALE BRYNE (SA)[4]1161241.93(3)G Harris (Mclaren Vale)
8IT’S A FLING [4]2343141.89(5)W Vassallo (Devon Meadows)
9COME ON FANTASY [4]Res.2134341.87(1)J Borg (Maryborough)
10SENATOR MONELLI (WA)[4]Res.1131342.17(3)D Hobby (Nambeelup)
Race No. 7Cup Night Middle Distance8:48 PM (VIC time)
Group Listed event over 595 metres at Sandown park Of $21,750 Prizemoney.
1st: $15,000 2nd: $4,500 3rd: $2,250.

No.NameFormBestTrainer

1BUCK FORTY (NSW)[2]5312434.14(1)J Thompson (Pearcedale)
2SENATOR MONELLI (WA)[5]11313FSTDD Hobby (Nambeelup)
3MARGINS (NSW)[3]1161334.11(4)B Ennis (Lara)
4LITHGOW PANTHER (NSW)[3]1341433.90(1)A Britton (Lara)
5POLIJUICE POTION [3]3613233.72(3)I Cockerell (Buckley)
6ALLEN MARKY (NSW)[3]1321434.28(5)M Delbridge (Balliang)
7BIG EASY RED (QLD)[5]1145134.25(8)A Dillon (Caboolture)
8DUNDEE OSPREY [5]3113234.36(7)G Scott-smith (Pakenham South)
9ONE FOR ME [4]Res.7435534.29(3)J Britton (Anakie)
10ALLEN OREGON (NSW)[4]Res.1527434.23(5)R Britton (Lara)
Race No. 8Tab Melbourne Cup Final9:08 PM (VIC time)
S/E Group 1 event over 515 metres at Sandown park Of $600,000 Prizemoney.
1st: $420,000 2nd: $120,000 3rd: $60,000.

No.NameFormBestTrainer

1BARTON BALE (NSW)[4]1612129.45(5)B Shillington (Lara)
2WORM BURNER (SA)[4]1714129.30(4)C Butcher (Meningie)
3ZAMBORA BROCKIE (NSW)[1]3611129.06(6)A Azzopardi (Myrniong)
4TRIPUM (NSW)[3]2211129.33(2)D Russell (Innisplain)
5ANDO’S MAC (NSW)[4]1115129.64(8)J Mackay (Richmond Vale)
6OUTSIDE PASS (QLD)[3]6612129.13(1)T Apap (Gatton)
7MATT MACHINE [3]3252129.39(1)J Ennis (Lara)
8JESAULENKO [2]2311129.13(3)T Morris (Traralgon)
9BLAZIN’ BOMBER [3]Res.4121229.09(2)D Pattinson (Pearcedale)
10BRUCE TYCOON [4]Res.5145229.46(1)R Britton (Lara)
Race No. 9Grv Vicbred Final9:49 PM (VIC time)
Grade 5 Final event over 515 metres at Sandown park Of $12,940 Prizemoney.
1st: $9,060 2nd: $2,590 3rd: $1,290.

No.NameFormBestTrainer

1UP HILL JILL [5]18212NBTD Geall (Lara)
2XAVIER KELTON [5]1436130.03(1)S Toner (Bunyip)
3DUNDEE COBRA [5]83412NBTG Scott-smith (Pakenham South)
4HIT THE HIGHWAY [4]3142129.41(1)A Langton (Anakie)
5STILL THE ONE [4]3734129.54(2)M Mallia-magri (Avalon)
6ELECTROMAGNETIC [4]1236129.56(2)J Britton (Anakie)
7LIAM [5]3614229.49(4)M Mallia-magri (Avalon)
8QUOTATION MARK [4]2367129.84(5)A Langton (Anakie)
9WALK WOODY WALK [5]Res.21222NBTP Bailey (Loch)
10SKYES APPRENTICE [4]Res.7653229.59(3)M Warren (Point Lonsdale)
Race No. 10Greyhound Adoption Program10:08 PM (VIC time)
Mixed 3/4 event over 515 metres at Sandown park Of $8,940 Prizemoney.
1st: $6,260 2nd: $1,790 3rd: $890.

No.NameFormBestTrainer

1EXPECTO PATRONUM [4]2615129.84(3)I Cockerell (Buckley)
2ABSOLUTE SILENCE [4]4523529.67(5)D Pattinson (Pearcedale)
3WHY NOT JOJO [4]5625529.63(4)G Carter (Devon Meadows)
4TELARAH FLASH (NSW)[4]1464129.68(8)R Britton (Lara)
5ALLEN DYNAMO (NSW)[4]8327329.66(4)T Womann (Lara)
6AEROPLANE BOB [4]7521129.66(7)J Thompson (Pearcedale)
7WEBLEC BELLE (SA)[3]7421729.26(6)J Britton (Anakie)
8BRUCE TYCOON [4]5145229.46(1)R Britton (Lara)
Race No. 11Day Of The Dog Club Days10:30 PM (VIC time)
Grade 5 event over 595 metres at Sandown park Of $8,225 Prizemoney.
1st: $5,750 2nd: $1,645 3rd: $830.

No.NameFormBestTrainer

1FANTA BALE (NSW)[5]11112FSTDR Britton (Lara)
2DREAM EDITION [5]74464NBTA Langton (Anakie)
3DUBLIN BULL [5]1448534.07(1)J Britton (Anakie)
4WHO TOLD RED [5]21675NBTR Britton (Lara)
5MEPUNGA LASER [5]3211234.71(7)J Britton (Anakie)
6ZIPPING SILVA (NSW)[5]12613FSTDJ Mackay (Richmond Vale)
7MEPUNGA ROSIE [5]7473834.43(4)J Britton (Anakie)
8MY LADY LIMONITE [5]2521534.92(4)D Phillips (Endeavour Hills)
9GO VICKI [5]Res.28572NBTR Tartaglia (Newcomb)
Race No. 12Sandowngreyhounds.com.au10:49 PM (VIC time)
Grade 5 event over 515 metres at Sandown park Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.

No.NameFormBestTrainer

1IKAIKA WARRIOR [5]2732329.52(5)K Greenough (Pearcedale)
2MYSTERIZE (NSW)[5]1416129.43(1)A Azzopardi (Myrniong)
3TEAR IT DOWN (NSW)[5]1533830.00(1)D Pattinson (Pearcedale)
4ABSCOND (NSW)[5]81F4829.80(6)R Britton (Lara)
5BOBBY’S BABY [5]3183629.97(1)S Clarke (Tooradin)
6DOGMATIC (NSW)[5]16637NBTJ Britton (Anakie)
7KIRANNA [5]31124NBTJ Paraskevas (Cranbourne South)
8DREAM OF FAME [5]1865429.43(2)A Langton (Anakie)
9CONQUER FEAR [5]Res.4136129.80(3)G Howell (Pearcedale)
10SNAP HOOK [5]Res.21211FSHJ Guy (Horsham)