Saturday, 5 March 2016

Greyhound Box Draw For The Meadows – Saturday, 5 March 2016

Race No. 1Tab Early Quaddie6:52 PM (VIC time)
Mixed 6/7 event over 525 metres at The meadows Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.

No.NameFormBestTrainer

1BRACKET CREEP (NSW)[7]27552NBTT Reid (Yuroke)
2BARNEY BUBBLE [7]16330.54(1)D Pell (Toolleen)
3SPRING BUMBLEBEE (NSW)[6]2616730.08(1)A Dailly (Anakie)
4CACTUS JACK (QLD)[7]129.91(8)B Bravo (Lovely Banks)
5POKER DATE (NSW)[7]3255230.47(1)S Fisher (Lara)
6LEKTRA UNCUT [6]2135130.22(5)A Dailly (Anakie)
7TIME NO MONEY (NSW)[6]71382NBTB Bravo (Lovely Banks)
8ELITE SHIRAZ [7]51232FSHM Chilcott (Heathcote)
9DUSTY ROY [7]Res.2212630.18(7)C Treherne (Lara)
10KUTA’S LAD [7]Res.1682NBTM Briganti (Tuerong)
Race No. 2Meadows Conference & Events Centre Ht17:13 PM (VIC time)
Grade 5 Heat event over 525 metres at The meadows Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.

No.NameFormBestTrainer

1MIDNIGHT OUTLAW [5]7856530.24(7)C Bahen (Yuroke)
2INSTANT ALLEN (NSW)[5]8313530.32(6)S Collins (Lara)
3BRONCO DE JURER [5]1F722NBTV Giles (Bamawm)
4BENTA BALE (NSW)[5]7762830.04(8)B Bravo (Lovely Banks)
5PANIC STATION [5]1146330.50(2)J Hopkins (Junction Village)
6FELTON BALE (NSW)[5]1582130.18(7)B Shillington (Lara)
7DEADLY PACE [5]171T630.16(5)R Henness (Heathcote)
8CRACKERJACK BURN [5]8885130.21(1)A Dailly (Anakie)
9DR. KLAAS [5]Res.48524NBTJ Gill (Darriman)
10MINT BURST (NSW)[5]Res.36334NBTM Giddings (Toolleen)
Race No. 3Tab Jackpot Quaddie Ht27:38 PM (VIC time)
Grade 5 Heat event over 525 metres at The meadows Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.

No.NameFormBestTrainer

1NOOSA JET [5]4227230.32(8)D Fisher (Lara)
2ORIENTAL TSUNAMI [5]4422830.32(2)M Giddings (Toolleen)
3NESSIE ALLEN (NSW)[5]8751230.17(2)S Collins (Lara)
4VEETEE GUN (NSW)[5]13712FSHP Abela (Parwan)
5DARPA BALE (NSW)[5]11253NBTB Shillington (Lara)
6HARD BARGAIN [5]7131530.08(1)B Bravo (Lovely Banks)
7MISS KADIA [5]27233FSHG O’keefe (Neerim Junction)
8SCHOONER DOLL (NSW)[5]7741230.09(5)K Lloyd (Anakie)
9DR. KLAAS [5]Res.48524NBTJ Gill (Darriman)
10MINT BURST (NSW)[5]Res.36334NBTM Giddings (Toolleen)
Race No. 4Grv Vic Bred Maiden Final7:58 PM (VIC time)
S/E Group 3 event over 525 metres at The meadows Of $35,650 Prizemoney.
1st: $25,000 2nd: $7,150 3rd: $3,500.

No.NameFormBestTrainer

1SIP SLOWLY [7]1230.56(2)S Barker (Elphinstone)
2SHOTGUN DOLL [M]42NBTD Murray (Napoleons)
3DESTINI SURFER [M]42NBTJ Rinaldi (Lethbridge)
4DEWANA DIMIE [6]1130.04(7)B Dewan (Carrum Downs)
5CHEESE YA LATER [6]52F1130.34(1)G Euvrard (Laen)
6UNAPOLOGETIC [M]42NBTJ Nolan (Devon Meadows)
7GILBERTO [7]3130.04(4)J Gill (Darriman)
8DR. DARKRAI [7]4130.50(2)W Mcmahon (Darriman)
9DEWANA SPECIAL [M]Res.33NBTB Dewan (Carrum Downs)
10PURE TITANIUM [M]Res.23NBTB Brown (Axedale)
Race No. 5Sky Racing Special8:18 PM (VIC time)
Free For All event over 525 metres at The meadows Of $8,940 Prizemoney.
1st: $6,260 2nd: $1,790 3rd: $890.

No.NameFormBestTrainer

1TIMMY’S ENTITY [4]1111429.96(3)D Fisher (Lara)
2GARY DOOGAN [3]4753730.13(3)D Fisher (Lara)
3LEKTRA UTOPIA [4]2435529.90(2)A Dailly (Anakie)
4DYNA JUGGLER (NSW)[3]1251530.04(1)A Dailly (Anakie)
5ELFEN BALE (NSW)[1]1355329.97(2)A Dailly (Anakie)
6DAWKINS BALE (NSW)[4]1112329.85(5)A Dailly (Anakie)
7HERCULES BALE (NSW)[3]3251629.90(2)S Collins (Lara)
8DYNA FAME (NSW)[4]7725530.37(4)A Dailly (Anakie)
9ZOE [4]Res.1434230.49(1)D Fisher (Lara)
10EMILY JANE [4]Res.7161430.25(5)G Dainton (Cosgrove)
Race No. 6Australian Stayers Final8:38 PM (VIC time)
S/E Group 1 event over 725 metres at The meadows Of $145,000 Prizemoney.
1st: $100,000 2nd: $30,000 3rd: $15,000.

No.NameFormBestTrainer

1LIONESS LULU [5]54222NBTM Giddings (Toolleen)
2NO DONUTS (NSW)[3]1151142.52(7)A Azzopardi (Londonderry)
3ESPARZA (NSW)[4]2433142.69(1)J Ennis (Lara)
4DEWANA BABE [5]44532NBTM Dewan (Carrum Downs)
5STAR RECALL (WA)[4]1111142.32(4)J Britton (Anakie)
6IMA MISHA DOLL [4]5226142.84(8)H Collins (Lara)
7BEKS [5]2626242.38(3)P Bouchier (Dennington)
8TAMBAY BALE (NSW)[4]1144242.63(2)M Delbridge (Balliang)
9CHRICHTON BALE (NSW)[4]Res.2463342.79(4)D Fisher (Lara)
10RING THE BELL [5]Res.52113NBTG O’keefe (Neerim Junction)
Race No. 7Tab Rewards9:18 PM (VIC time)
Special Event event over 600 metres at The meadows Of $10,285 Prizemoney.
1st: $7,200 2nd: $2,060 3rd: $1,025.

No.NameFormBestTrainer

1COSMIC OWL [3]7524834.36(4)J Britton (Anakie)
2CHRICHTON BALE (NSW)[4]2463334.56(1)D Fisher (Lara)
3LITHGOW PANTHER (NSW)[4]3116434.37(1)R Britton (Lara)
4ZIPPING KANE (NSW)[5]13121NBTC Jones (Rosedale)
5BEAU MAMBO (SA)[3]2766834.64(2)M Chilcott (Heathcote)
6GULLY RAIDER (NSW)[5]31211FSTDG Jose (Catani)
7KILKEE FLEX (NSW)[3]2325534.36(4)P Dapiran (Northwood)
8ZAMBORA BROCKIE (NSW)[5]11663FSTDA Azzopardi (Londonderry)
9AEROPLANE JACK (NSW)[4]Res.4463134.58(2)B Bravo (Lovely Banks)
10DR. LEONARDO [5]Res.54616NBTJ Gill (Darriman)
Race No. 8Meadows Conf. & Events Aust. Cup Final9:42 PM (VIC time)
S/E Group 1 event over 525 metres at The meadows Of $355,000 Prizemoney.
1st: $250,000 2nd: $70,000 3rd: $35,000.

No.NameFormBestTrainer

1DIEGO BALE (NSW)[3]3216129.64(4)A Dailly (Anakie)
2DYNA DOUBLE ONE (NSW)[1]1111129.43(8)A Dailly (Anakie)
3ASTON BOLERO [4]1181129.88(3)J Thompson (Pearcedale)
4XTREME KNOCKA [1]1135129.80(3)J Thompson (Pearcedale)
5BLACK FRENZY (NSW)[4]1641129.95(5)J Thompson (Pearcedale)
6MOREIRA [3]1162129.67(4)J Thompson (Pearcedale)
7ERNEST BALE (NSW)[2]6315129.89(2)S Collins (Lara)
8POP THE CORK (QLD)[3]1641129.61(2)J Thompson (Pearcedale)
9SHARED EQUITY [4]Res.1743229.83(7)A Langton (Anakie)
10DALGETTY [2]Res.2141229.42(5)J Thompson (Pearcedale)
Race No. 9Meadows Conference & Events Centre Ht310:12 PM (VIC time)
Grade 5 Heat event over 525 metres at The meadows Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.

No.NameFormBestTrainer

1LEKTRA KHAN [5]44368NBTB Klemke (Heathcote)
2FIZZY BALE (NSW)[5]4545330.25(1)S Collins (Lara)
3KING SIZE SHAMBI (WA)[5]6574230.20(3)G Hansen (Daisy Hill)
4MIGHTY SAM [5]43324NBTP Keane (Koroit)
5UNLAWFUL ENTRY [5]4734229.83(8)B Bravo (Lovely Banks)
6SHOWTIME MYSTERY (NSW)[5]21716NBTK Collyer (Coburg North)
7LETRON JAMES (NSW)[5]7675829.83(1)A Dailly (Anakie)
8ALLEN IMPOSE (NSW)[5]3111130.19(1)T Womann (Lara)
9DR. KLAAS [5]Res.48524NBTJ Gill (Darriman)
10MINT BURST (NSW)[5]Res.36334NBTM Giddings (Toolleen)
Race No. 10Sky Racing Ht410:35 PM (VIC time)
Grade 5 Heat event over 525 metres at The meadows Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.

No.NameFormBestTrainer

1DYNA KRYPTO (NSW)[5]7476330.16(1)A Dailly (Anakie)
2QUANTUM BALE (NSW)[5]1674429.99(6)T Womann (Lara)
3ONE GREAT PLACE (NSW)[5]83165FSHB Bravo (Lovely Banks)
4DYNA SHINKO (NSW)[5]3323530.14(2)H Collins (Lara)
5ASA FLYING SPUR (NSW)[5]11268NBTA Azzopardi (Londonderry)
6DYNA KEITARO (NSW)[5]4572530.10(5)D Fisher (Lara)
7TEXAS TOMMY [5]22835NBTK Gorman (Tanjil South)
8POP WRIGHT [5]66422NBTM Giddings (Toolleen)
9DR. KLAAS [5]Res.48524NBTJ Gill (Darriman)
10MINT BURST (NSW)[5]Res.36334NBTM Giddings (Toolleen)
Race No. 11Meadows Conference & Events Centre Ht510:57 PM (VIC time)
Grade 5 Heat event over 525 metres at The meadows Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.

No.NameFormBestTrainer

1LIAM [5]3422330.17(2)D Burnett (Little River)
2WAYMORE’S BLUES [5]4256830.18(6)B Bravo (Lovely Banks)
3ZIGSTAR (QLD)[5]3314130.26(6)J Magri (Avalon)
4ALLEN JOURNO (NSW)[5]2511830.09(3)H Collins (Lara)
5COME AT ME [5]4672330.27(3)M Chilcott (Heathcote)
6ZAMBORA BEAU (NSW)[5]11121FSHA Azzopardi (Londonderry)
7MAXIMUM MAK [5]7688730.08(2)A Dailly (Anakie)
8VANGER BALE (NSW)[5]2441530.43(2)T Womann (Lara)
9DR. KLAAS [5]Res.48524NBTJ Gill (Darriman)
10MINT BURST (NSW)[5]Res.36334NBTM Giddings (Toolleen)
Race No. 12Tab – More Than Just Winning Ht611:15 PM (VIC time)
Grade 5 Heat event over 525 metres at The meadows Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.

No.NameFormBestTrainer

1LUNAR ECLIPSE [5]7182829.57(5)C Bahen (Yuroke)
2ISALA BALE (NSW)[5]7251230.19(2)T Womann (Lara)
3TRONNIE OLDFIELD (NSW)[5]4285230.21(4)A Dailly (Anakie)
4ASTON KANE [5]41611FSHP Abela (Parwan)
5GREYSYND EMMA [5]4172530.07(3)M Chilcott (Heathcote)
6PEARL’S LEGACY (NSW)[5]2167230.52(1)B Bravo (Lovely Banks)
7DINA BALE (NSW)[5]3712330.16(8)S Collins (Lara)
8QUASI BALE (NSW)[5]5125430.03(2)M Delbridge (Balliang)
9DR. KLAAS [5]Res.48524NBTJ Gill (Darriman)
10MINT BURST (NSW)[5]Res.36334NBTM Giddings (Toolleen)