Thursday 5th March 2009


Catch Restaurant Sprint – C4 318m 17:47
$5000.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 84873 Classic Ben nwd S P Clark
2 86812 Dream A Win 18.62 W Steele
3 41274 Sassy Diamond 18.69 D L Roberts
4 22437 Fancy Spider nwd D D Schofield
5 66526 Terror Jim 18.79 P G Lowen
6 12217 All About Dosh nwd P Freeman & A Turnwald
7 12111 Cawbourne Bess nwd P Freeman & A Turnwald
8 44423 Gunnadoo Knight 18.54 P Freeman & A Turnwald
9 67247 Sydenham Smith 18.39 S P Clark
10 47367 Cawbourne Greg 18.64 P Freeman & A Turnwald

Jack’s Wholesale Meats Stakes – C2/3 527m 18:21
$5000.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 64742 Costa Bravo nwd D L Roberts
2 61124 Catching On nwd P Freeman & A Turnwald
3 15435 Thrilling Neo 30.52 J R Udy
4 17544 Big Night In nwd N P Green
5 16125 Continue fsdt R Adcock
6 65213 Wrong Identity fsdt B R D Cole
7 12123 Cawbourne Tiger 30.55 N P Green
8 25152 Heartline nwd D L Roberts
9 18687 Positive Gold 31.21 N P Green
10 13212 Spy Powers 31.45 N P Green

Trophies Plus Sprint – C5 318m 18:45
$5000.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 15247 Digamma nwd D L Roberts
2 21817 Disco Jordy nwd D Van Meeuwen
3 45418 Jill Baxter nwd J T McInerney
4 67154 Beach Street 18.55 B D F Craik
5 76338 Thrilling Force 18.74 G R Farrell
6 52455 Onie’s Lad 18.34 D D Schofield
7 14154 Trial Bay 18.28 P Freeman & A Turnwald
8 51124 Tony Knows nwd J T McInerney
9 23585 Ensign 18.48 G B Darcy

Pelorus Trust Stayers Cup – C2d 603m 19:10
$7500.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 22311 Lagoon Grove fsdt B R D Cole
2 11152 Bullish Megastar fsdt D D Schofield
3 13534 Brockman Lad fsdt B R D Cole
4 77868 Stand Out Matt fsdt N P Green
5 71582 Thank You Jim 35.43 D D Schofield
6 14464 Gina Rosa fsdt D L Roberts
7 37345 Scott No Track fsdt R Adcock
8 34126 Cool Heart 35.25 K Walsh
9 66537 Spike’s Special nwd D D Schofield
10 42117 Will She Echo 35.12 W Steele

First Sovereign Trust Railway Consolation – C5 318m 19:41
$5000.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 22672 Austin 18.51 D D Schofield
2 77533 Freckle Bear nwd M C Cuneo
3 85712 Cawbourne Kerry 18.28 D D Schofield
4 32322 Allegro Vision nwd B R D Cole
5 14163 Pizza Girl 18.31 J T McInerney
6 11852 Cawbourne Cathy 18.29 D D Schofield
7 11531 National Debt 18.42 G B Darcy
8 22273 Flying Chameleon 18.44 S P Clark
9 21443 Tess Tokaam 18.20 N P Green
10 24334 Another Mangles nwd J T McInerney

Pacific Sheet & Coil (Nz) Auckland Cup Consolation – C5 527m 20:04
$7500.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 82523 Wandy Haka nwd J T McInerney
2 26535 Beejay’s Mate nwd J T McInerney
3 36553 French Invader 30.82 D L Roberts
4 65243 Billy Rubin nwd J McInerney Jnr
5 F8715 Young Daddy 30.28 D D Schofield
6 41483 Atlantic Bale nwd D L Roberts
7 25145 She’s Too Cool 30.55 D D Schofield
8 15112 Johnny Midnight 30.24 J & D Fahey
9 73716 Light Westerly nwd S P Clark
10 85336 Buzz Cafe 30.42 S P Clark

First Sovereign Trust Railway Sprint – C5 318m 20:32
$20000.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 14211 Hifi Allegro 18.20 B R D Cole
2 33221 Wild St. Teddy 18.38 D L Roberts
3 82142 King’s Conquest nwd D D Schofield
4 12111 Taliesin Blue 18.19 D L Roberts
5 13332 Longford Annie 18.06 N P Green
6 81111 Watch The Jet 18.27 B C Dann
7 11141 Winsome Light 18.20 D D Schofield
8 13251 Elite Baxter 18.41 J T McInerney
9 22672 Austin 18.51 D D Schofield
10 11852 Cawbourne Cathy 18.29 D D Schofield

Carol’s Tabs Stakes – C4/5 527m 20:55
$5000.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 82287 Pink Reltub nwd J T McInerney
2 85336 Buzz Cafe 30.42 S P Clark
3 42117 Will She Echo 30.78 W Steele
4 73716 Light Westerly nwd S P Clark
5 3F126 Sensative Harry nwd J & D Fahey
6 51514 Mccracken 30.19 J & D Fahey
7 83888 Another Lloyd nwd J T McInerney
8 75212 Botany Jim fsdt J T McInerney
9 64424 Sally Baxter nwd J T McInerney
10 27265 Thrilling Wolf 30.42 G B Darcy

Pacific Sheet & Coil (Nz) Auckland Cup – C5 527m 21:20
$120000.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 18121 Rockabye Lad 30.38 J & D Fahey
2 16542 Appointed Thyme 30.28 D D Schofield
3 64511 Micro Benny 30.28 D D Schofield
4 31111 Winsome Uno 30.24 J & D Fahey
5 17261 Winsome Merc 30.66 J & D Fahey
6 32241 Riddle Man 30.26 B D F Craik
7 21162 Fancy Shelly 30.11 D D Schofield
8 71522 Turbine Bale 30.45 D L Roberts
9 15112 Johnny Midnight 30.24 J & D Fahey
10 71582 Thank You Jim 30.36 D D Schofield

The Alamo Bar & Tab Sprint – C5 318m 21:50
$5000.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 24334 Another Mangles nwd J T McInerney
2 53247 Set In Stone 18.52 P Freeman & A Turnwald
3 11573 Manadou nwd K Walsh
4 11116 Another Baxter nwd J T McInerney
5 12228 Ronray Disco nwd R Adcock
6 47377 Forward Solution 18.55 D W Mathews & M R Lozell
7 15268 Stately Conquest 18.21 S P Clark
8 66316 Show The Money 18.29 N C Rugg
9 23585 Ensign 18.48 G B Darcy