Tuesday 28th August 2012

Greyhound Box Draw For Townsville – Tuesday 28th August 2012

Race No. 1Judge Bros Maiden Final07:15PM (QLDtime)
FFA event over 380 Metres at Townsville Of $2,256 Prizemoney.
1st: $1,118 2nd: $344 3rd: $172 Unplaced: $86.

No.NameFormBestTrainer

1BUBSY LONG4NBTM T Clark (Gulliver)
2MINGELA FLASH473NBTR J Olsen (Alligator Creek)
3BOY OH BOY24533NBTA G Camilleri (Proserpine)
4WHERE’S DA JING122.26M T Clark (Gulliver)
5DUAL SKINNY382NBTB R Belford (Gumlow Qld)
6RUBY BENTLEYP6122.30P T Rudall (Nome Qld)
7MIKA DUST38474NBTM J Boody (Churchable Qld)
8KEEN ELITE83362NBTR W Lound (Jensen)
9POINTY END FIRST45NBTG J Belcastro (Cranbrook)
10BLACKBERRY BUSH65485NBTM H Mcguire (Wulguru Qld)
Race No. 2Magnetic Chery 5th Grade07:35PM (QLDtime)
Grade 5 event over 380 Metres at Townsville Of $1,216 Prizemoney.
1st: $598 2nd: $184 3rd: $92 Unplaced: $46.

No.NameFormBestTrainer

1MERRY MONK84645NBTN W Randall (Jensen Qld)
2FREMONT3177222.17R J Goodwin (Deeragun)
3LIZZY’S ANGEL2256322.51N A Maynard (Jensen)
4GOGO BLASTER4755122.22G G Graham (Oonoonba Qld)
5SLATER’S QUEST4826522.65S P Dodd (Wulguru)
6CHECK YA TEMPS65584NBTR W Reid (Purono Park)
7KALYNDA CHASE66254NBTR G Thomson (Black River)
8REESE’S BAY2418522.78M V Hickmott (Bluewater Qld)
9*** NO RESERVE ***
10*** NO RESERVE ***
Race No. 3Walsh’s Fish Bar 5th Grade07:55PM (QLDtime)
Grade 5 event over 380 Metres at Townsville Of $1,216 Prizemoney.
1st: $598 2nd: $184 3rd: $92 Unplaced: $46.

No.NameFormBestTrainer

1MAJOR WHIRL54666NBTN W Randall (Jensen Qld)
2SOUND MAN8471522.58G Tsakissiris (Woree Qld)
3KUROKAMI8433722.75G R Thomson (Jensen Qld)
4SHAMROCK’S SON11544NBTA G Milani (South Johnstone Qld)
5PETTICOAT LANE4877522.20R J Goodwin (Deeragun)
6IT’S A KNOCKOUT33147NBTN A Maynard (Jensen)
7ONLY ME5551622.57G B Dalley (Bluewater)
8CANE D’ORO2566822.81S P Dodd (Wulguru)
9*** NO RESERVE ***
10*** NO RESERVE ***
Race No. 4Laganore Lodge Racing 4/5 Grade08:15PM (QLDtime)
Mixed 4/5 event over 498 Metres at Townsville Of $1,216 Prizemoney.
1st: $598 2nd: $184 3rd: $92 Unplaced: $46.

No.NameFormBestTrainer

1EDDIE’S GUESS71643FSTDG A Heath (Bluewater)
2ASAMOAH4176429.35M P Rajan (Bluewater)
3SECOND GLANCE2423429.38R W Lound (Jensen)
4KOONGAL46586NBTM J Boody (Churchable Qld)
5MOOKI1346722.48M P Rajan (Bluewater)
6ARCHANGEL54523FSTDG A Heath (Bluewater)
7SMOOTH AURORA5455529.80R G Thomson (Black River)
8BLACK FEATHER62555NBTJ M Newnham (Alligator Creek)
9*** NO RESERVE ***
10*** NO RESERVE ***
Race No. 5Chief Supreme Mixed Final08:35PM (QLDtime)
FFA event over 380 Metres at Townsville Of $2,120 Prizemoney.
1st: $1,100 2nd: $325 3rd: $150 Unplaced: $75.

No.NameFormBestTrainer

1TRANSFORM YAH47227NBTG R Thomson (Jensen Qld)
2DOOLEY DIESEL1657122.11B R Belford (Gumlow Qld)
3WEOWNA COOL BOY2522122.57H M Parker (Ayr)
4OAK TREE5533322.70A G Camilleri (Proserpine)
5BAR TIME4655222.16P T Rudall (Nome Qld)
6BOW WOW YEAH4321322.24M H Mcguire (Wulguru Qld)
7TOXIC CHICK6773122.07G B Olsen (Bentley)
8BROTHER DAYKIN33612NBTG Tsakissiris (Woree Qld)
9KUROKAMI8433722.75G R Thomson (Jensen Qld)
10SHAMROCK’S SON11544NBTA G Milani (South Johnstone Qld)
Race No. 6Miles Kitchen Refinishing Nq Sprint Fnl08:55PM (QLDtime)
FFA event over 380 Metres at Townsville Of $2,120 Prizemoney.
1st: $1,100 2nd: $325 3rd: $150 Unplaced: $75.

No.NameFormBestTrainer

1KNOCK ME NOT1574421.99R W Lound (Jensen)
2SHEZA KNOCKA1424422.28V J Murphy (Wulguru Qld)
3TOP KNOCK3551121.81J M Newnham (Alligator Creek)
4GABLE ROULETTE1812221.83R W Lound (Jensen)
5MR. OCTANE1165322.16J M Newnham (Alligator Creek)
6CYPRESS POINT2323222.02B R Belford (Gumlow Qld)
7CURLY MAC1318121.66J A Mcnamara (Proserpine Qld)
8LIGHT BULB5727321.98J A Olsen (Alligator Creek)
9MINOR WORK4756522.09B R Belford (Gumlow Qld)
10CHAPMAN7233522.14V J Murphy (Wulguru Qld)
Race No. 7Angliss Meats Townsville Cup Consolation09:15PM (QLDtime)
FFA event over 498 Metres at Townsville Of $2,120 Prizemoney.
1st: $1,100 2nd: $325 3rd: $150 Unplaced: $75.

No.NameFormBestTrainer

1HERE’S TO YOU1311228.76B R Belford (Gumlow Qld)
2SALTWATER LEGEND4686628.72G B Olsen (Bentley)
3RED COLORADO4313629.08R W Lound (Jensen)
4STOLEN LOLLIES41213NBTM J Boody (Churchable Qld)
5ANDY’S CHAOS5431328.90G B Olsen (Bentley)
6PIRUZ BALE58523NBTR W Lound (Jensen)
7SALTWATER CHAOS1366329.08G B Olsen (Bentley)
8BOGIE MAGIC53362NBTR J Ayre (Burpengary)
9*** NO RESERVE ***
10*** NO RESERVE ***
Race No. 8Lounds Fresh Seafoods Townsville Cup09:35PM (QLDtime)
FFA event over 498 Metres at Townsville Of $46,520 Prizemoney.
1st: $23,000 2nd: $7,090 3rd: $3,540 Unplaced: $1,770.

No.NameFormBestTrainer

1HANSON SENOR8713128.75G T Allen (Tamborine Qld)
2COOL TRICK11212NBTR D Ball (Prenzlau)
3RANDO’S ROCKET5143128.75R D Ball (Prenzlau)
4TOUGH AS11262NBTR D Ball (Prenzlau)
5MISS MILKSHAKE2717129.02R D Ball (Prenzlau)
6HERMAN JOHN2342228.75G B Olsen (Bentley)
7CHEROKEE BOB1114128.91H M Parker (Ayr)
8GEORGEE GO WING1512128.88R J Olsen (Alligator Creek)
9BOGIE MAGIC53362NBTR J Ayre (Burpengary)
10HERE’S TO YOU1311228.76B R Belford (Gumlow Qld)
Race No. 9Townsville Greyhounds Owners & Trainers09:55PM (QLDtime)
Mixed 3/4 event over 380 Metres at Townsville Of $1,476 Prizemoney.
1st: $728 2nd: $224 3rd: $112 Unplaced: $56.

No.NameFormBestTrainer

1FANTASY BOOTS2145122.17G B Olsen (Bentley)
2BE JAZZY3621422.19T K Jackson (West End Qld)
3DARK JEWELL LEE2557522.50G Tsakissiris (Woree Qld)
4MAJOR LIGHTMAN8745622.20N W Randall (Jensen Qld)
5CHAPMAN7233522.14V J Murphy (Wulguru Qld)
6TIWI TERRA3314622.09R W Reid (Purono Park)
7BLUE EYED SON1662521.92M C Prien (Alice River Qld)
8MINOR WORK4756522.09B R Belford (Gumlow Qld)
9LONG TIME COMING3156822.29G Tsakissiris (Woree Qld)
10*** NO RESERVE ***
Race No. 10Bellevue Hotel 5th Grade10:12PM (QLDtime)
Grade 5 event over 380 Metres at Townsville Of $1,216 Prizemoney.
1st: $598 2nd: $184 3rd: $92 Unplaced: $46.

No.NameFormBestTrainer

1FARMOR GOALS3236622.71R J Goodwin (Deeragun)
2CAWBOURNE NOAH216722.20N A Maynard (Jensen)
3FLASH FERGUSON8487622.31J A Riley (Kirwan Qld)
4BEARLY FLYING8873822.24J E Wooler (Stuart)
5MOO’S RIVAL3176522.67R J Goodwin (Deeragun)
6HEATHER’S GIRL1638422.46J M Newnham (Alligator Creek)
7RED GAMBO12852NBTD C Miles (Garbutt)
8MAYWYN MAYBE4434222.31S P Dodd (Wulguru)
9*** NO RESERVE ***
10*** NO RESERVE ***