Monday 15th August 2011

Greyhound Box Draw For Launceston – Monday 15th August 2011

Race No. 1Furniture City07:39PM (TAStime)
Juvenile event over 515 Metres at Launceston Of $2,135 Prizemoney.
1st: $1,195 2nd: $340 3rd: $170 Unplaced: $60.

No.NameFormBestTrainer

1VELOCITY CARLITA3255NBTG A Homan (Hadspen)
2DARLEY DREAMER35415FSHL P Mulligan (Mount Direction)
3CHAMONIX24456NBTM G Louth (Flowery Gully)
4BLUE TONGUE BOY72452NBTG S Johnson (Leith)
5JOSH PINES8FSHE A Medhurst (Brighton)
6JACK PINES7228NBTE A Medhurst (Brighton)
7HELLYEAH ROCKET23113NBTS S Gittus (Brighton)
8HOLLYHEATH15452NBTD J Crosswell (Longford)
9VELOCITY RUFFY274NBTG A Homan (Hadspen)
Race No. 2Boags Draught07:58PM (TAStime)
Grade 4 event over 515 Metres at Launceston Of $2,205 Prizemoney.
1st: $1,245 2nd: $355 3rd: $175 Unplaced: $60.

No.NameFormBestTrainer

1BRUTAL DREAMS1472330.44S S Gittus (Brighton)
2GYPSY SLATER6687730.36A P Bullock (Exeter)
3CYNDIANA STAR4245830.08M V Strickland (Bracknell)
4MILLIONS LOMAR4177630.44W H Hodgetts (Rosevale)
5ROO’S BLUE2222729.79G A Homan (Hadspen)
6BUCKLE UP DOZER3414230.29G S Johnson (Leith)
7THREE TRADIES3821130.00D L Wood (Whitemore)
8CAPETOWN KID6737730.27J A Stamford (Westbury)
9BREAKING ANGEL8645630.18S S Gittus (Brighton)
10HELLYEAH XENA3668530.38A P Bullock (Exeter)
Race No. 3Big Dog Racing Supplements08:18PM (TAStime)
Grade 5 event over 278 Metres at Launceston Of $2,135 Prizemoney.
1st: $1,195 2nd: $340 3rd: $170 Unplaced: $60.

No.NameFormBestTrainer

1BRUMBY BOMBER3722716.46B E Shipp (Westbury)
2TOPLINE BEAVER84512NBTJ A Stamford (Westbury)
3TOPLINE USAIN1224216.28J A Stamford (Westbury)
4COLLYN ROCKET13133FSTDE A Medhurst (Brighton)
5MAGWITCH32643NBTB B Drake (Dromedary)
6ENFORCED LAW75412NBTW H Hodgetts (Rosevale)
7FALUN44252FSTDM G Louth (Flowery Gully)
8LEPATATA57732NBTG L Mace (Sheffield)
9RETAINED ASSET41633FSHR K Ransley (Brighton)
10SUPER DYLAN73646NBTW H Hodgetts (Rosevale)
Race No. 4National Greyhound Form08:38PM (TAStime)
Grade 5 event over 600 Metres at Launceston Of $2,135 Prizemoney.
1st: $1,195 2nd: $340 3rd: $170 Unplaced: $60.

No.NameFormBestTrainer

1BARETTA BEE31FSTDE A Medhurst (Brighton)
2KIALDU GRACE87846NBTA P Bullock (Exeter)
3QUEEN TAHLIA74762NBTB Deverell (Penguin)
4WATA SMARTIE13123FSTDR L Watts (Moorleah)
5CARLITA BALE41537NBTD M Cannan (Mangalore)
6KATNOOK SPIRIT56141FSTDS S Gittus (Brighton)
7LOOTING ENFORCER14181FSTDE J Thomas (Invermay)
8WYNBURN DELTA77743NBTD C Hammersley (Newnham)
9STRESSER16745NBTG S Johnson (Leith)
10WINKLEE WEEPER66685NBTE P Howard (Exeter)
Race No. 5Max Saunders Appreciation Stakes08:58PM (TAStime)
Grade 5 event over 515 Metres at Launceston Of $2,135 Prizemoney.
1st: $1,195 2nd: $340 3rd: $170 Unplaced: $60.

No.NameFormBestTrainer

1LADY EISENHEIM52575NBTS S Gittus (Brighton)
2ARIZONA KING5755830.39M V Strickland (Bracknell)
3RILEY DIARY1141230.17D L Wood (Whitemore)
4JAYLEI JULIE64576NBTK P Mayne (Gagebrook)
5CRYSTAL ELLIE76811NBTB H Macrostie (Invermay)
6GENISTA FLIGHT46555NBTD J Crosswell (Longford)
7ABLE LAD335FSHN L Howard (Richmond)
8WHITNEY’S CURSE53777NBTA P Bullock (Exeter)
9POSH CHLOE56475NBTA P Bullock (Exeter)
10HELLYEAH BLUEY5467530.32A P Bullock (Exeter)
Race No. 6Ebony Minda Straight Track09:18PM (TAStime)
Special Event event over 720 Metres at Launceston Of $2,885 Prizemoney.
1st: $1,720 2nd: $490 3rd: $245 Unplaced: $60.

No.NameFormBestTrainer

1THIRTEEN BLACK6111242.91D L Wood (Whitemore)
2LEICA TAIPAN15423NBTS A Martin (Rosevale)
3ADAM’S SWEETIE34422NBTB J Adams (Holwell)
4POSH WILL36125NBTS Elphinstone (Burnie)
5CAPETOWN GEM5411843.18J A Stamford (Westbury)
6WINKLEE WARRIOR85726NBTE P Howard (Exeter)
7CAPETOWN HARRY3724643.55J A Stamford (Westbury)
8GEEZ MOUSE45135NBTE A Medhurst (Brighton)
9EMMY’S MAGIC36467NBTJ A Stamford (Westbury)
10WINKLEE WEEPER66685NBTE P Howard (Exeter)
Race No. 7Flying Colours Printing09:38PM (TAStime)
Grade 4 event over 515 Metres at Launceston Of $2,205 Prizemoney.
1st: $1,245 2nd: $355 3rd: $175 Unplaced: $60.

No.NameFormBestTrainer

1JESSTA WARRIOR6745730.67S Elphinstone (Burnie)
2GO SURF8353230.02D W Turner (Karoola)
3ARNHEM GURU4823730.23A P Bullock (Exeter)
4YO GABBA GABBA48753FSHR H Hayes (Moonah)
5CLASSIC CAMDALE7121330.11A P Bullock (Exeter)
6BUCKLE UP DOUG3444230.25G S Johnson (Leith)
7DIDAK OUTWIDE6218330.60K P Mayne (Gagebrook)
8PROVEN SHIRAZ7517530.09B B Drake (Dromedary)
9DANG SHEN6446430.01D L Wood (Whitemore)
10GHOST SKY5657630.10S S Gittus (Brighton)
Race No. 8Jet Pets Animal Transport09:58PM (TAStime)
Invitation event over 515 Metres at Launceston Of $2,485 Prizemoney.
1st: $1,440 2nd: $410 3rd: $205 Unplaced: $60.

No.NameFormBestTrainer

1ELLA LUCY6211229.81B Deverell (Penguin)
2POSH EMMA5453429.97A P Bullock (Exeter)
3ARNHEM MACCA2321129.99A P Bullock (Exeter)
4MYTHICAL FLYER3152630.10S S Gittus (Brighton)
5CRACKER BOY5156329.86D L Wood (Whitemore)
6FIGHTER FUEL38546NBTS S Gittus (Brighton)
7HELLYEAH GEOFF8555230.02A P Bullock (Exeter)
8TADMORE DUNOON1211529.67E A Medhurst (Brighton)
9METROPOLIS6675830.15J M Bannon (Beaconsfield)
10WHISPERING BLAZE3276430.00M V Strickland (Bracknell)
Race No. 9Mowbray Newsagency10:16PM (TAStime)
Grade 5 event over 515 Metres at Launceston Of $2,135 Prizemoney.
1st: $1,195 2nd: $340 3rd: $170 Unplaced: $60.

No.NameFormBestTrainer

1WHITNEY’S WORLD67745NBTA P Bullock (Exeter)
2OPTIMUM SURFER17867FSHS S Gittus (Brighton)
3SILKY SKILLS1523430.11G S Johnson (Leith)
4LASSILA3255530.25M G Louth (Flowery Gully)
5DESTINE TO DREAM1146631.20R L Watts (Moorleah)
6BLUE TUXEDO34654NBTL P Mulligan (Mount Direction)
7APPARENTLY SO1115129.91R K Ransley (Brighton)
8BO FANTASY4647230.33D L Wood (Whitemore)
9HELLYEAH BLUEY5467530.32A P Bullock (Exeter)
10POSH CHLOE56475NBTA P Bullock (Exeter)
Race No. 10Day Nite Security10:32PM (TAStime)
Grade 5 event over 515 Metres at Launceston Of $2,135 Prizemoney.
1st: $1,195 2nd: $340 3rd: $170 Unplaced: $60.

No.NameFormBestTrainer

1ARUNDEL1131530.54G A Homan (Hadspen)
2NOBODY’S PUPPET45875NBTJ M Bannon (Beaconsfield)
3WHITNEY’S FURNEE74428NBTA P Bullock (Exeter)
4HUSSEY STANLEY5335430.88A P Bullock (Exeter)
5UKULELE MAN7874230.05D L Wood (Whitemore)
6SAMCHA45328NBTL M Howard (Richmond)
7SHERRIN’S CHOICE8631330.00R L Watts (Moorleah)
8GOLDEN DROP86357FSTDG S Johnson (Leith)
9POSH CHLOE56475NBTA P Bullock (Exeter)
10HELLYEAH BLUEY5467530.32A P Bullock (Exeter)
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments