Thursday, 7 May 2015

Greyhound Box Draw For Ballarat – Thursday, 7 May 2015

Race No. 1Catering Allsorts6:45 PM (VIC time)
Maiden event over 450 metres at Ballarat Of $1,415 Prizemoney.
1st: $990 2nd: $285 3rd: $140.

No.NameFormBestTrainer

1BIG WILL (SA)[M]33583FSHJ Hopkins (Junction Village)
2AEROPLANE KENNY [M]24FSHB Ennis (Lara)
3BLUEHAWK SUN [M]82883NBTC Mizzi (Cranbourne)
4HERCULES MORSE [M]7FSHK Karamatic (Lara)
5ALL VAPOUR [M]465F6NBTD Jarvis (Sydenham)
6INITIAL FACTOR [M]5FSHS Bonaccurso (Mount Mercer)
7HARKONEN BALE (NSW)[M]3323FSTDS Collins (Lara)
8VALLETTA CHIEF [M]6FSHS Bonaccurso (Mount Mercer)
Race No. 2Midland Irrigation7:02 PM (VIC time)
Mixed 6/7 event over 390 metres at Ballarat Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1STING LIKE ALI [6]1F1F822.05(1)S Bonaccurso (Mount Mercer)
2EVENING IN PARIS (NSW)[7]67632FSHN Stanley (Portland)
3IL SIGNO (NSW)[7]55423NBTJ Forrest (Rosedale)
4PETER REPEATER [6]1158422.32(2)T Monaghan (Blakeville)
5HASHTAG DANNY [7]56366FSTDJ Mcdowall (Nullawarre)
6BLAST AWAY [6]5763122.19(3)D Murray (Napoleons)
7GO GO TREETMENT [7]135FFSHJ Karamatic (Lara)
8HURRY HOME CAIN (NSW)[7]1FSHL Mitchell (Teesdale)
9CHIEF BRIT [7]Res.62657FSHH Collins (Lara)
10TONTORIA (NSW)[7]Res.88578FSTDC Treherne (Lara)
Race No. 3R & J Batteries7:19 PM (VIC time)
Mixed 6/7 event over 450 metres at Ballarat Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1JIMMY WHO [7]28172NBTK Turner (Lara)
2MOLLY BROWN [7]37243NBTA Mcdowall (Nullawarre)
3SEE HIM RUN [7]31223NBTN Pace (Melton South)
4STRAW HAT LUFFY (NSW)[7]61322FSHH Collins (Lara)
5NORMAN BENZ (QLD)[6]24262NBTW Hansen (Daisy Hill)
6TRUE OPTIMIST [7]17FSHD Brennan (Ross Creek)
7BARONESS TIFFIE [7]24871NBTA King (Sulky)
8WHAT’S UP HERBIE [7]14FSHB Ennis (Lara)
9LYNLEA JAKE [6]Res.35734NBTJ Mcdowall (Nullawarre)
10CARTER BALE (NSW)[7]Res.4F137NBTS Collins (Lara)
Race No. 4Lynette’s Florist (veterans)7:37 PM (VIC time)
S/E Veteran event over 390 metres at Ballarat Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1HURRICANE ASH (NSW)[5]24513FSTDG Campbell (Anakie)
2FIVE STAR KNOCKA (NSW)[5]14121NBTJ Hopkins (Junction Village)
3DODGY DEALER [5]8816722.08(5)J Sharp (Lara)
4BRUISER NORRIS [3]1185821.86(3)J Condon (Devon Meadows)
5SANTA’S SPECIAL (NSW)[5]13613FSTDE Lloyd (Anakie)
6PEDRO’S RUNAWAY (NSW)[5]1416622.29(6)B Burns (Werribee)
7CRAWF’S BREAD [4]35682FSTDD Crawford (Pearcedale)
8UNDERBELLY ANGEL [5]85516NBTC Smith (Wonwondah)
9SOME NIGHTS [5]Res.2667822.61(4)I Vigor (Anakie)
Race No. 5Strides Function Centre (1-4 Wins) Gdr8:02 PM (VIC time)
Restricted Win event over 660 metres at Ballarat Of $4,175 Prizemoney.
1st: $2,925 2nd: $830 3rd: $420.

No.NameFormBestTrainer

1CAMBRIDGE PRINCE [5]42155FSHA Langton (Anakie)
2THELMA’S MAN [5]32313FSTDC Hudson (Creswick)
3MAVERICK BLONDIE [5]26616NBTS Bonaccurso (Mount Mercer)
4CLAREMORRIS [5]12218FSTDS Kyriacopoulos (Narre Warren South)
5CALLUM’S MUM (NSW)[5]71658FSHR Drew (Dennington)
6RUN ON ROSEY [5]6432738.32(8)S Bonaccurso (Mount Mercer)
7ESPARZA (NSW)[5]42811FSTDB Ennis (Lara)
8AQUA VITAE [5]43542FSTDD Condon (Devon Meadows)
9EL CHANA [6]Res.63578NBTD Sturgess (Talbot)
10MOVEFASA REG (NSW)[5]Res.35671NBTD Burkett (Girgarre)
Race No. 6Neverfail Springwater8:19 PM (VIC time)
Mixed 4/5 event over 545 metres at Ballarat Of $2,005 Prizemoney.
1st: $1,405 2nd: $400 3rd: $200.

No.NameFormBestTrainer

1ATE GRAND KIDS [5]1666431.24(6)A Jeffrey (Ballarat)
2SAM TOOCAN [5]46546FSTDG Glass (Kyabram)
3OLD JOCK [5]27624NBTN Stanley (Portland)
4MOLLY MICHELLE [5]3684331.74(3)J Mcdowall (Nullawarre)
5SIX GREEN THUMBS [5]35266NBTN Vincent (Lal Lal)
6TONK (SA)[4]27753FSTDC Mercieca (St Albans)
7ZELL BALE (NSW)[4]6565331.47(4)S Collins (Lara)
8VALERIA BALE (NSW)[5]4237331.18(5)P Griffen (Claretown)
9OUR SHIRAZ [5]Res.34516NBTJ Higgins (Napoleons)
10ZAC’S A SIXPENCE [5]Res.1875831.44(1)N Vincent (Lal Lal)
Race No. 7Mega Merch Rural & Pet8:37 PM (VIC time)
Grade 5 event over 450 metres at Ballarat Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1ALL OVER [5]1741625.69(2)J Sharp (Lara)
2PRETTY BOY GRIGG [5]37253NBTM Turner (Lara)
3GARY GROUNDWORK (NSW)[5]5336125.71(2)J Forbes (Newport)
4BIG WOLT [5]35278NBTJ Hopkins (Junction Village)
5KIBOSH [5]4247225.46(8)J Kruisselbrink (Raglan)
6MEPUNGA NICK [5]3213825.73(4)J Mcdowall (Nullawarre)
7HE THROWS BOMBS (NSW)[5]7736225.94(Q)(2)C Treherne (Lara)
8MINSTREL PRINCE [5]21447FSHJ Condon (Devon Meadows)
9LYNLEA JIDDY [5]Res.14165NBTJ Mcdowall (Nullawarre)
10MOTT HAVEN (NSW)[5]Res.41446FSHM Fox (Laverton)
Race No. 8Latrobe Street Mega Meats9:02 PM (VIC time)
Mixed 4/5 event over 450 metres at Ballarat Of $2,005 Prizemoney.
1st: $1,405 2nd: $400 3rd: $200.

No.NameFormBestTrainer

1MARUNGI CHOICE (NSW)[4]1461125.55(6)D Pattinson (Pearcedale)
2WAYFARER [5]11358NBTD Brennan (Ross Creek)
3ONE STEP BEYOND [5]88115FSTDD Geall (Lara)
4REPAYMENTS (NSW)[5]7186FFSHB Ennis (Lara)
5BLISTERING BOB [5]7254125.80(1)J Karamatic (Lara)
6PLAY A KAZOO [5]6243125.49(2)J Magri (Avalon)
7WE ARE GEELONG [4]62134NBTM Karamatic (Lara)
8NOONBARRA JOE [4]5173125.42(8)K Turner (Lara)
9AMERICAN MUSCLE (NSW)[5]Res.48534NBTC Treherne (Lara)
10EL ROSCOE [5]Res.66664NBTM Karamatic (Lara)
Race No. 9Topcat Video (gobis Reg. Only) (gobis)9:19 PM (VIC time)
Special Event event over 390 metres at Ballarat Of $3,360 Prizemoney.
1st: $1,650 2nd: $475 3rd: $235 GOBIS: $1,000.

No.NameFormBestTrainer

1HIGH COMMANDO [5]55585FSTDC Dalton (Coldstream)
2HIGH LIGHT STAR [4]3518822.39(2)L Dalton (Coldstream)
3ICE COLD BUNDY [5]5461122.44(4)J Rinaldi (Lethbridge)
4VERMONT [5]33617FSHS Hamilton (Ballarat)
5LILA’S GIRL [6]3425222.27(6)D Hills (Taradale)
6HARD URNED BURST [4]1233521.93(2)D Pattinson (Pearcedale)
7DIAMOND APPLE [7]21FSHV Awramenko (Waurn Ponds)
8PSYCHO’S WILD [5]5351122.42(7)D Hills (Taradale)
Race No. 10102.3 3ba Fm (veterans)9:37 PM (VIC time)
S/E Veteran event over 390 metres at Ballarat Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1ELLY’S DREAM [5]5226522.24(7)D Brennan (Ross Creek)
2MAXIMUS GLIDER [4]73664FSHD Crawford (Pearcedale)
3GRANVILLE’S CALL [5]53773FSTDJ Dunstan (Breakwater)
4NINJA BACKMAN [4]1716822.14(2)K Tabb (Norlane)
5DERBY MAGIC [5]45515NBTM Teresi (Maiden Gully)
6SULTAN OF SWING [5]5724222.40(7)B Ender (St Albans)
7TEKKI YVETTIA [5]25744FSTDP Smith (Wonwondah)
8SOLDIER SPY (NSW)[5]72718FSTDM Fox (Laverton)
9SOME NIGHTS [5]Res.2667822.61(4)I Vigor (Anakie)
Race No. 11Ashdrive Asphalting10:02 PM (VIC time)
Mixed 4/5 event over 390 metres at Ballarat Of $2,005 Prizemoney.
1st: $1,405 2nd: $400 3rd: $200.

No.NameFormBestTrainer

1PAY DA TRAIL (NSW)[4]2452322.17(6)P Abela (Parwan)
2PRINCE BALING (NSW)[5]23637NBTD Drew (Dennington)
3ZANDER’S EXPRESS [5]61318FSTDD Murray (Napoleons)
4ROWCHESTER KING [4]7666422.11(6)N Stanley (Portland)
5SANTA’S SERENA (NSW)[4]4357722.07(2)K Lloyd (Anakie)
6SHIFTY JACK [4]3625422.34(5)S Hamilton (Ballarat)
7KNOCKA’S CHOIR (NSW)[5]61221FSHG Glass (Kyabram)
8BELENA JAKE [4]7417522.04(8)T Breen (Snake Valley)
9PLANETMAN (NSW)[5]Res.4661522.37(8)C Stanton (Clunes)
10WATER BAG [5]Res.2454322.22(3)S Berriman (Ballarat East)
Race No. 12Flying Horse Tabaret10:25 PM (VIC time)
Grade 5 event over 390 metres at Ballarat Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1MAHOGANY DIAMOND [5]14F1122.25(3)G Hughes (Warrenheip)
2SUPER LEGGERA [5]8826822.27(1)S Thomas (Sandon)
3ADVICE APLENTY [5]1556122.57(5)C Stanton (Clunes)
4LIVE WIRE [5]51471NBTK Lloyd (Anakie)
5HARVEST GOLD [5]5265822.22(2)A Mooney (Amherst)
6SAVAGE STORM [5]22642NBTT Attard (Altona Green)
7CREATIVE AVENUE [5]11113NBTK Podmore (Wagga Wagga)
8BELJAY FANTASY [5]37624FSHB Scott (Pearcedale)
9CRAZY APPLE [5]Res.38757NBTV Awramenko (Waurn Ponds)
10BRONZE LAD [5]Res.57416NBTM Turner (Lara)