Wednesday, 14 May 2014

Greyhound Box Draw For Ballarat – Wednesday, 14 May 2014

Race No. 1Midland Irrigation6:58 PM (VIC time)
Grade 5 event over 450 metres at Ballarat Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1SLIPAWAY KESSA [5]2174525.54(2)G Hughes (Warrenheip)
2MISS KIA ORA [5]143825.42(1)B Ennis (Lara)
3NORTH ONTARIO [5]34731NBTG Bumpstead (Wendouree)
4JACK WINTER [5]217FSTDA Jeffrey (Ballarat)
5AUNTY JANET [5]13651FSHJ Formosa (Heathcote)
6ENJOY CRUISING [5]125.65(8)M Cauchi (St Leonards)
7VA VA VOOM [5]2157325.66(4)S Berriman (Ballarat East)
8KARAGIOZIS [5]25512FSHR Britton (Lara)
9HIGHFIELD ZIBIA [5]Res.717FSHN Tait (Wangaratta)
10KILLER’S BOUNTY ()[5]Res.816FSHG Jose (Catani)
Race No. 2Catering Allsorts7:18 PM (VIC time)
Grade 5 event over 450 metres at Ballarat Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1PREMIER PORSCHA [5]565F3NBTC Capuano (Anakie)
2COOPNARCHA (NSW)[5]33F57NBTZ Aleksov (Brookfield)
3MINER RUSH [5]36211NBTG Bumpstead (Wendouree)
4SUKI SUKI [5]2261825.68(3)B Ennis (Lara)
5ROZEHILL LISA [5]66236NBTJ Forrest (Rosedale)
6CHOCOLATE FROG [5]6226226.01(5)P Tanti (Kings Park)
7BIG BAD TOM [5]1227525.82(7)C Davis (Altona Green)
8MAHOGANY BART [5]22771NBTA King (Sulky)
9ELITE CIRCLE [5]Res.75531NBTK Lloyd (Anakie)
10BALABUSHKA [5]Res.52818NBTN Vincent (Lal Lal)
Race No. 3102.3 3ba Fm7:38 PM (VIC time)
Grade 5 event over 390 metres at Ballarat Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1ELITE EMPRESS [5]15274NBTM Lloyd (Anakie)
2QUIVER’S ACE (NZ)[5]61188NBTJ Palma (Lara)
3BEJAY THE DEJAY (NSW)[5]113FSHB Ennis (Lara)
4SEABROOK SNOW [5]17223NBTS Elsum (Camperdown)
5IN THE FLESH [5]13254FSTDP Martinovic (Koo Wee Rup)
6MINT MURPHY (NSW)[5]3211FSHR Britton (Lara)
7GARGA MILL [5]12344NBTJ Quagliaro (Corio)
8CLARETOWN TEX [5]21122NBTW Miller (Skipton)
9TY’S LITTLE LAD [5]Res.6234722.76(7)S Boag (Smythesdale)
10ELITE TULIP [5]Res.48734NBTT Matthyssen (Talbot)
Race No. 4Strides Function Centre7:58 PM (VIC time)
Grade 5 event over 545 metres at Ballarat Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1LOOK ANOTHER DEE [5]66326FSTDS Bull (Snake Valley)
2FIERY FOX [5]32313NBTA King (Sulky)
3SIMPLY ELECTRIC [5]16565FSHV Borg (Hoppers Crossing)
4HE’S NO JET [5]6251631.36(5)P Carmichael (Elliminyt)
5FLOSSY THELLY [5]75124NBTS Berriman (Ballarat East)
6SPEED CHILL [5]611F831.53(8)E King (Sulky)
7SOHO DINGANE [5]3514731.73(2)H Quick (Llandeilo)
8ZIPPING LAYLA (NSW)[5]31242FSHG Jose (Catani)
9IRENE FLORENCE [5]Res.F4368NBTJ Wright (Bald Hills)
10SYMINGTON [5]Res.78756NBTS Gibson (Harcourt)
Race No. 5Mega Merch Rural & Pet8:18 PM (VIC time)
Grade 5 event over 450 metres at Ballarat Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1LOYAL SON [5]43517NBTW Wilson (Grantville)
2MITCH SPARRABUSH [5]4243326.01(5)L Mitchell (Teesdale)
3LA PORSCHE [5]84546NBTB Duffy (Ballan)
4KOSI CAN [5]44452NBTP West ()
5SANTA’S SERENA (NSW)[5]3477326.24(4)K Lloyd (Anakie)
6SPIRIT TO EXCEL (NSW)[5]31825NBTG Jose (Catani)
7TIGER TOY [5]41665NBTN Gost (Little River)
8IMA FAIRYTALE [5]48377FSHS Cachia (Anakie)
9SYMINGTON [5]Res.78756FSTDS Gibson (Harcourt)
10FEAR HER [5]Res.7881725.80(1)J Formosa (Heathcote)
Race No. 6R & J Batteries8:38 PM (VIC time)
Mixed 4/5 event over 545 metres at Ballarat Of $2,005 Prizemoney.
1st: $1,405 2nd: $400 3rd: $200.

No.NameFormBestTrainer

1STYLISH SHAZZ [5]73155FSTDJ Formosa (Heathcote)
2MY BRO FABIO (NSW)[5]52133FSHB Ennis (Lara)
3OXLEY MAJOR (NSW)[5]27268NBTR Britton (Lara)
4FIRE TRACKER [4]2111831.63(6)J Borg (Maryborough)
5IN THIS WAY (NSW)[5]12776FSHR Britton (Lara)
6DIRK AND ROSIE [5]6551531.58(5)A Daisley ()
7PHENOMENAL [4]21F16FSTDJ Thompson (Pearcedale)
8EMA’S PRINCESS (NSW)[4]14423NBTR Britton (Lara)
9FEAR HER [5]Res.7881731.22(6)J Formosa (Heathcote)
10UNO KRYSTAL [5]Res.7571731.10(7)A Sacco (Invermay Park)
Race No. 7 @ Stud8:58 PM (VIC time)
Mixed 4/5 event over 450 metres at Ballarat Of $2,005 Prizemoney.
1st: $1,405 2nd: $400 3rd: $200.

No.NameFormBestTrainer

1COCONUT GROVE [5]72227FSTDB Ennis (Lara)
2ZULU ZEUS (NSW)[5]137F2FSHJ Thompson (Pearcedale)
3WILD DOUGLAS (NSW)[4]3227125.61(6)S Holmes (Blind Bight)
4MEPUNGA LOCKY [5]33488NBTS Elsum (Camperdown)
5HUDSON MONZA [4]7451225.46(1)C Taylor (Neilborough)
6SPA JANGLES [4]3165325.95(4)J Mccoll (Daylesford)
7TWIN TERRA [5]25334NBTJ Psaila (Little River)
8CLARETOWN WESTY [4]1243325.54(2)P Griffen (Claretown)
9SPA CHEANG [5]Res.5638425.87(4)J Mccoll (Daylesford)
10STAR RASHAD [5]Res.7T51725.67(1)C Capuano (Anakie)
Race No. 8Grv Bred Final (gobis)9:18 PM (VIC time)
Grade 5 Final event over 545 metres at Ballarat Of $5,360 Prizemoney.
1st: $3,050 2nd: $875 3rd: $435 : $1,000.

No.NameFormBestTrainer

1FULLY CHARGED [4]1451131.18(8)S Barker (Elphinstone)
2GALLOPING ROCKY [4]2767131.06(4)R Conway (Bunyip)
3ALOTTA LUCK [5]42662NBTG Jose (Catani)
4WHATTA BREW [5]63732NBTR Brewer (Camperdown)
5IRELAND’S OYSTER [4]3354130.92(5)P Franklin (Moyston)
6DEADLY BOY [5]64182NBTS Mckenna (Napoleons)
7MEPUNGA RANGER [4]1266130.73(5)S Elsum (Camperdown)
8WHY NOT WAYNE [5]16252NBTW Gray (Wendouree)
9KANDY KID [5]Res.7174331.28(3)M Giddings (Kilmore)
10SOHO RHYTHM [5]Res.41F73NBTA Hyde (Lara)
Race No. 9Lynette’s Florist9:38 PM (VIC time)
Grade 5 event over 450 metres at Ballarat Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1JUNGLE WARFARE [5]45156NBTJ Martinovic (Koo Wee Rup)
2LEKTRA CONCRETE [5]48334NBTP Simone (Pirron Yallock)
3FEARSOME WARRIOR [5]F346725.41(3)C Kiernan (Pascoe Vale)
4MICKY MAMBO [5]66626FSHP Abela (Parwan)
5COSMIC JIM [5]5238225.80(8)J Psaila (Little River)
6RANGATANG (QLD)[5]31321NBTB Hare (Greendale)
7TEN GRAND LARGE [5]76116FSHP Smith (Pascoe Vale South)
8PYRENEES GRAND [5]6651625.69(2)I Robinson (Avoca)
9SPA CHEANG [5]Res.5638425.87(4)J Mccoll (Daylesford)
10UNO KRYSTAL [5]Res.7571725.44(5)A Sacco (Invermay Park)
Race No. 10Ballarat Courier9:58 PM (VIC time)
Grade 5 event over 450 metres at Ballarat Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1BLACK ODIN [5]2745725.52(1)M Pirani (Boronia)
2RED LINE LAD [5]27717NBTG Jose (Catani)
3MIGHTY MULLET [5]1615625.69(5)J Doherty (Lake Goldsmith)
4EFFIE TRINKETT [5]51767NBTJ Formosa (Heathcote)
5PADDY CAMBAZ [5]2842825.74(3)P Watt (Ballarat)
6ROCK LEGEND [5]15757FSHJ Martinovic (Koo Wee Rup)
7CAPACITY [5]7153726.22(2)A Mooney (Amherst)
8WOOD CUTTER STAN [5]8513525.79(3)S Berriman (Ballarat East)
9GIFTED MAN [5]Res.45377FSHA Gutterson (Wyndham Vale)
10KHARLESSI [5]Res.18785NBTC Abela (Bacchus Marsh)
Race No. 11Bmd Constructions10:19 PM (VIC time)
Mixed 4/5 event over 390 metres at Ballarat Of $2,005 Prizemoney.
1st: $1,405 2nd: $400 3rd: $200.

No.NameFormBestTrainer

1JUST LIKE PALUZA (NSW)[5]72333NBTA Galea (Sunshine )
2LIVELY LADDIE [5]34118NBTJ Fowler (Curlewis)
3YELLOWROCK MAGIC (NSW)[5]12881NBTO Mcgovern (Rosedale)
4TEQUILA SUN [5]5221222.25(6)J Frewin (Anakie)
5MR. PIPELINE (SA)[5]12714FSHJ Formosa (Heathcote)
6SO CONFUSED [4]5733522.29(7)J Fothergill (Numurkah)
7LEKTRA BIRD [5]4F326FSHP Simone (Pirron Yallock)
8SPEEDY IN OZ [5]2227422.30(1)J Formosa (Heathcote)
9FLAMING BOB [5]Res.33278NBTD Field (Point Cook)
10GIMME BUTTERFLYS [5]Res.F762422.44(4)J Formosa (Heathcote)
0 0 votes
Article Rating

More greyhound news

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments