Wednesday, 27 January 2016

Greyhound Box Draw For Ballarat – Wednesday, 27 January 2016

Race No. 1Topcat Video Final6:58 PM (VIC time)
Maiden Final event over 450 metres at Ballarat Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1MUD KIPPER [7]125.64(8)J Borg (Maryborough)
2CHEESE YA LATER [M]61252NBTG Euvrard (Laen)
3SHIMATRON [7]73125.46(1)A Dailly (Anakie)
4ASTON ADELE (SA)[7]26125.50(4)J Thompson (Pearcedale)
5HELENA ALLEN (NSW)[M]75522NBTH Collins (Lara)
6FENCER (NSW)[7]4125.38(2)B Ennis (Lara)
7OUR LUCK [M]73322NBTH Mcadam (Diamond Creek)
8BEHIND THE MASK [7]32125.53(1)J Barbara (Exford)
9MONALEEN NED [M]Res.2NBTD Murray (Napoleons)
10BUCK FORTY (NSW)[M]Res.32NBTJ Thompson (Pearcedale)
Race No. 2R & J Batteries7:17 PM (VIC time)
Mixed 6/7 event over 390 metres at Ballarat Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1SENNI WILLIAM [6]4261122.45(6)W Innes (Buninyong)
2CAPE CRUISER [6]T153222.34(5)J Borg (Maryborough)
3DEADSET JET [6]7376122.32(2)T Deglaitis (Moolap)
4ROSHANI’S DREAM [7]1522.53(2)R Martin (Albion)
5WATSARGO SARGE (NSW)[6]54225NBTR Gatt (Altona Meadows)
6CHIEF TOMMY [6]4344222.64(1)J Psaila (Little River)
7JUDY’S WISH [7]8512322.36(Q)(2)T Salter (Crowlands)
8ONSLAUGHT (NSW)[6]4261822.40(4)A Courts (Corio)
9COSMIC GEORGE [7]Res.37618FSTDI Robinson (Avoca)
10MAJOR FLO (NSW)[6]Res.7311FSHB Hodgson (Smythesdale)
Race No. 3Lynette’s Florist7:37 PM (VIC time)
Grade 7 event over 450 metres at Ballarat Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1CHANNING BALE (NSW)[7]17FSTDH Collins (Lara)
2SHELLINGTON [7]61FSHT Womann (Lara)
3DYNA HOGAN (NSW)[7]55153FSHH Collins (Lara)
4JUST IN HODGES (TAS)[7]1685425.55(2)W Hansen (Daisy Hill)
5IRISH SPRITE (QLD)[7]1FSHJ Thompson (Pearcedale)
6SACHI [7]11625.85(8)T Deglaitis (Moolap)
7SHADES OF SASSY (NSW)[7]15FSHB Ennis (Lara)
8AVATAR HALO [7]175FSHR Boehm (Cranbourne South)
9HIGHFIELD LA LA [7]Res.22212NBTW Miller (Skipton)
10TREWMANN (QLD)[7]Res.54285FSHT Womann (Lara)
Race No. 4Neverfail Springwater7:57 PM (VIC time)
Mixed 6/7 event over 450 metres at Ballarat Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1BOBBY TRON [6]2112225.97(4)S Gibilisco (Lockwood South)
2BIGSHOW JETHRO [7]55272NBTP Gabriel (Toolern Vale)
3NITRO DECEPTION [7]6T248FSTDA Mcnamara (Mount Wallace)
4NICKY DAL [6]23141FSHT Curtain (Cranbourne South)
5DON THE SASH [6]11725.61(4)N Mcrae (Clyde)
6DRUID BALE (NSW)[7]63162NBTS Collins (Lara)
7WILMA’S THUNDER [6]8231425.56(1)W Punshon (Parwan)
8TELLING LIES [6]18218FSTDJ Spizzirri (Donvale)
9ALLEN DYNAMO (NSW)[6]Res.53225FSHT Womann (Lara)
10BILLY CONGO [7]Res.36732FSTDC Dew (Anakie)
Race No. 5Mega Merch Rural & Pet8:17 PM (VIC time)
Mixed 4/5 event over 545 metres at Ballarat Of $2,005 Prizemoney.
1st: $1,405 2nd: $400 3rd: $200.

No.NameFormBestTrainer

1ESPARZA (NSW)[5]2162331.30(2)J Ennis (Lara)
2SWAN TO STEELE [4]1225231.59(6)N Massina (Golden Square)
3CAN CAN HURRICAN (NSW)[4]3633531.65(5)P Bouchier (Dennington)
4ASTERIX ROSE (NSW)[5]7F666FSTDG Carr (Sunbury)
5QUANTUM BALE (NSW)[4]25535FSTDT Womann (Lara)
6CHARLESTON [5]63124NBTJ Borg (Maryborough)
7JET MIKADO [5]44373NBTP Jones (Hoddles Creek)
8DESTINI BLAZE [4]4172131.32(7)J Rinaldi (Lethbridge)
9RINASH [5]Res.5T865NBTG Laidlay (Devon Meadows)
Race No. 6Grv Vic Bred Distance Final8:37 PM (VIC time)
Restricted Win Final event over 660 metres at Ballarat Of $7,250 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,500 3rd: $750.

No.NameFormBestTrainer

1SWEET CHILLY [6]78122NBTT Salter (Crowlands)
2MASTER BEKIM [6]44542NBTC Grenfell (Avalon)
3EL CHANA [4]3562138.51(8)J Chilcott (Heathcote)
4DESTINEE SAINT [7]45243NBTS Lithgow (Devon Meadows)
5VOLKSJAGER BLUE [4]7582138.37(7)P Ryder (Corio)
6LAZZA MIKADO [6]3461439.28(3)M Barber (Hoddles Creek)
7RISE ABOVE IT [5]61113NBTE Rinaldi (Lethbridge)
8GALLOPING EMMA [M]56864NBTB Iredale (Pearcedale)
9KIMANATOR [M]Res.82575NBTM Trapani (Greenvale)
10CAIRNLEA FLASH [6]Res.76575NBTP Herry (Mortlake)
Race No. 7Latrobe Street Mega Meats8:57 PM (VIC time)
Grade 5 event over 450 metres at Ballarat Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1STEFANOVIC [5]6232126.07(1)G Peach (Cape Clear)
2VANGER BALE (NSW)[5]45768NBTT Womann (Lara)
3BRYVON [5]41357FSTDP Riches (The Sisters)
4QUINT BALE (NSW)[5]3327325.39(1)S Collins (Lara)
5BATTY ALLEN (NSW)[5]7FB61NBTS Ferguson (Avalon)
6BLACK FRENZY (NSW)[5]84242FSHJ Thompson (Pearcedale)
7SPANKY’S LEGACY (NSW)[5]75312NBTC Grenfell (Avalon)
8TYWIN BALE (NSW)[5]16552NBTS Collins (Lara)
9SILENT FLETCH [5]Res.8177625.79(8)M Nash (Little River)
10WATTA GOOD DEE [5]Res.8827725.48(7)D Irby (Rosebud)
Race No. 8Strides Function Centre9:17 PM (VIC time)
Mixed 4/5 event over 450 metres at Ballarat Of $2,005 Prizemoney.
1st: $1,405 2nd: $400 3rd: $200.

No.NameFormBestTrainer

1STRAW HAT LUFFY (NSW)[4]1433325.48(1)H Collins (Lara)
2MAXIMUM CHEZ [4]26T7225.26(8)A Courts (Corio)
3HAWKA TRON [4]7618125.27(4)M Mallia-magri (Avalon)
4BENZO BALE (NSW)[4]66765NBTA Dailly (Anakie)
5BEGIN AGAIN [4]7225125.87(5)D Reid (St Albans)
6DYNA SHINKO (NSW)[4]8474625.56(7)H Collins (Lara)
7SPRING GRACE (NSW)[4]2616625.34(6)A Dailly (Anakie)
8SPRING MISSILE (NSW)[5]21641FSTDJ Ennis (Lara)
9CRACKERJACK ANDY [5]Res.78714NBTA Dailly (Anakie)
10DYNA LEMMY (NSW)[5]Res.42658NBTT Womann (Lara)
Race No. 9Energis Smart Energy Solutions9:38 PM (VIC time)
Free For All event over 390 metres at Ballarat Of $2,360 Prizemoney.
1st: $1,650 2nd: $475 3rd: $235.

No.NameFormBestTrainer

1HISAGI BALE (NSW)[4]3211622.17(7)A Dailly (Anakie)
2AMLIN’S MAGIC [4]5558122.30(2)M Lloyd (Anakie)
3NILA BALE (NSW)[4]5172121.97(8)A Dailly (Anakie)
4BILLS BACK [2]5111122.02(3)C Smith (Wonwondah)
5MAISY MAC (NSW)[4]7715122.08(6)D Drew (Dennington)
6MY NAMES SCHULTZ [4]441F222.27(4)I Vigor (Anakie)
7MISS ROSSI [4]5132321.81(1)T Womann (Lara)
8RANGATANG (QLD)[3]8615722.23(2)B Hare (Greendale)
Race No. 10Bottle-o9:58 PM (VIC time)
Grade 5 event over 450 metres at Ballarat Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1BACKLINE WILLY [5]2711725.19(8)J Thompson (Pearcedale)
2BOO SHEY [5]61335FSHP Bouchier (Dennington)
3HULA [5]74521NBTA Panetta (Melton West)
4TONTO’S MATE (NSW)[5]57868FSHG Carr (Sunbury)
5WHO’S THAT CHAP [5]5424325.68(8)J Higgins (Linton)
6CRACKERJACK CAM [5]31613NBTA Courts (Corio)
7PERFECT LILY (NSW)[5]13242NBTR Massina (Golden Square)
8LATINO ICE [5]5211725.62(7)M Nash (Little River)
9JIMMY WHO [5]Res.32277NBTK Turner (Lara)
10DYNA YAVIN (NSW)[5]Res.3721FFSHS Collins (Lara)
Race No. 11Lil Dickie10:17 PM (VIC time)
Grade 5 event over 390 metres at Ballarat Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1INVENTOR [5]8727421.98(7)G Peach (Cape Clear)
2PUNK PANTHER [5]35242NBTM Mallia-magri (Avalon)
3SEABROOK JOEL [5]23254NBTC Stanton (Clunes)
4PRETTY BOY GRIGG [5]22127FSTDM Turner (Lara)
5JACKIE BAXTER (NSW)[5]4341521.98(1)T Womann (Lara)
6NOONBARRA JOE [5]21826NBTK Turner (Lara)
7LASS BALE (NSW)[5]61282NBTH Collins (Lara)
8RED LIGHT RUNNER [5]5115722.58(Q)(4)D Weightman (Dean)
9DIAMOND APPLE [5]Res.38188NBTV Awramenko (Waurn Ponds)
10GOING COSMIC (NSW)[5]Res.2351622.27(8)C Stanton (Clunes)
Race No. 12Follow @thewatchdogtips On Twitter10:42 PM (VIC time)
Grade 5 event over 390 metres at Ballarat Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1RHAPSODY TWIST [5]15727NBTA Mcnamara (Mount Wallace)
2EXTRADITION (QLD)[5]61181FSHG Selkrig (Devon Meadows)
3PAPA SHIM [5]72654NBTA Dailly (Anakie)
4KEZZA’S SPIRIT (NSW)[5]7411722.24(1)S Ferguson (Avalon)
5BARKED OFF (NSW)[5]65168FSHK Lloyd (Anakie)
6JARAIG GANGSTER (TAS)[5]4F625NBTW Hooke (Huntly)
7BLUE AWAY [5]5544622.21(7)G Hansen (Daisy Hill)
8HEY THERE BARBIE [5]2132122.54(1)E Deglaitis (Moolap)
9ALLEN IMPOSE (NSW)[5]Res.51481FSHT Womann (Lara)
10STOLEN GEM [5]Res.736T622.89(7)A Jeffrey (Ballarat)