Wednesday, 13 August 2014

Greyhound Box Draw For Cranbourne – Wednesday, 13 August 2014

Race No. 1Action Packed Images6:45 PM (VIC time)
Maiden event over 520 metres at Cranbourne Of $1,415 Prizemoney.
1st: $990 2nd: $285 3rd: $140.

No.NameFormBestTrainer

1MATLIN’S TORNADO [M]63375NBTP Repici (Hampton Park)
2COSMIC LAMP [M]42NBTG Sneyders (Nilma North)
3UNCLE ANT [M]43523NBTP Rowley (Denison)
4SHUFFLING SEBBA [M]2NBTG Saunders (Somerville)
5TIME DIMENSION [M]2532531.14(Q)(2)C Johannsen (Devon Meadows)
6UNCLE MORE [M]74647NBTM Cortese (Hampton Park)
7REALITY GHOST [M]65NBTM Tharle (Cranbourne)
8EMMETT RYKER [M]6178530.93(Q)(8)N Boyd (Pearcedale)
9QUEEN HERA [M]Res.852NBTN Karakasidis (Clayton)
10INTER CARMELLA [M]Res.277FSTDT Interligi (Dandenong North)
Race No. 2Rapidvite – Blood Booster Q.final7:10 PM (VIC time)
Maiden Quali Final event over 311 metres at Cranbourne Of $2,160 Prizemoney.
1st: $1,500 2nd: $440 3rd: $220.

No.NameFormBestTrainer

1SHAMELESS BANDIT [M]326118.00(Q)(4)T Curtain (Cranbourne South)
2DEWANA BONUS [M]142118.04(Q)(4)M Dewan (Carrum Downs)
3WILDCARD LAD [M]137118.07(Q)(6)B Dewan (Edithvale)
4MALADY AUBREY [M]7712118.10(Q)(1)G Debono (Lang Lang)
5SIMPLY MAYBE [M]2118.20(Q)(4)G Paez (Athlone)
6RULLA RONALDO (TAS)[M]8157118.04(Q)(4)T Burns (Koo Wee Rup)
7ANGEL’S CHIEF [M]6118.29(Q)(8)T O’donovan (Devon Meadows)
8LUCKY LIAM [M]13118.01(Q)(2)S Mckay (Denison)
9KIRIA LASON [M]Res.3364118.30(Q)(6)L Karabitsakos (Oakleigh)
10STADIUM DANCER [M]Res.118.34(Q)(1)A Gringhuis (Ripplebrook)
Race No. 3Rapidvite – Energize – Er Q.final7:28 PM (VIC time)
Maiden Quali Final event over 520 metres at Cranbourne Of $2,160 Prizemoney.
1st: $1,500 2nd: $440 3rd: $220.

No.NameFormBestTrainer

1BLUE RANGER [M]2256130.76(Q)(2)J Roberts (Devon Meadows)
2RONNIE’S ROCKET [M]130.85(Q)(1)R Wood (Warragul)
3BINNIE’S BOY [M]2NBTR Wood (Warragul)
4BLACK JAYMAR [M]4384131.23(Q)(4)J Carr (Devon Meadows)
5MARGARET ARELIA [M]130.94(Q)(2)N Boyd (Pearcedale)
6TEKKI TINKER [M]445130.96(Q)(1)D Crawford (Pearcedale)
7IZZY’S CHARM [M]131.42(Q)(6)D Langley (Cranbourne)
8BAGGYS QUEST [M]131.19(Q)(7)D Saunders (Somerville)
9COSMIC LAMP [M]Res.42NBTG Sneyders (Nilma North)
10INCENDIARY [M]Res.2NBTJ Grima (Grantville)
Race No. 4Peninsula Dry Cleaners7:48 PM (VIC time)
Grade 5 event over 520 metres at Cranbourne Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1DECANUS (QLD)[5]3154830.68(1)K Chalker (Pearcedale)
2FLUX CAPACITOR [5]48215NBTW Duve (Denison)
3AKINA AKEIRA [5]428131.25(3)J Rowley (Denison)
4DUNGARVAN [5]26687NBTJ Carr (Devon Meadows)
5MUM’S GEM [5]41630.69(5)J Desaubin (Cranbourne East)
6KYLIE’S BLINGA [5]87843NBTL Repici (Hampton Park)
7MIDORI BURST [5]53F18NBTM Briganti (Tuerong)
8BINALONG SANDS [5]17745NBTL Hughes (Longford)
9BILLY BRAE [5]Res.25567NBTJ Carr (Devon Meadows)
10DIPSY DO [5]Res.87778NBTD Cortese (Hampton Park)
Race No. 5Karingal Hub Tab8:08 PM (VIC time)
Grade 5 event over 520 metres at Cranbourne Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1DARSMASTER [5]87644NBTD Cortese (Hampton Park)
2STARZAR DIAMONDS [5]71516FSTDK King (Langwarrin)
3JUBILEA BALE (NSW)[5]44163NBTJ Hunt (Avalon)
4HANKOS [5]41376NBTM Briganti (Tuerong)
5KO KO MIKADO [5]52377NBTP Jones (Hoddles Creek)
6FLICKERING FLAME [5]87376NBTM Thomas (Meeniyan)
7ABIT COOLER (QLD)[5]4654630.62(6)G Mclachlan (Cranbourne East)
8HE’S BUZZIN’ [5]44242FSHJ Hunt (Avalon)
9PEACEFUL DOVE [5]Res.46887NBTI Dann (Whitelaw)
10SUSIE GOES BANG [5]Res.57637NBTI Dann (Whitelaw)
Race No. 6Grv Vbis (1-4 Wins 1-14 Starts) Final (gobis)8:28 PM (VIC time)
Restricted Win Final event over 520 metres at Cranbourne Of $6,710 Prizemoney.
1st: $4,000 2nd: $1,140 3rd: $570 GOBIS: $1,000.

No.NameFormBestTrainer

1SCANEZ CEE [4]4183330.46(3)B Divirgilio (Devon Meadows)
2SMITH AND WESSON [3]1713130.21(3)D Mcdonald (Devon Meadows)
3EXPRESS LANE [4]154130.47(4)S Clarke (Tooradin)
4SIMPLY ELITE [4]2181430.50(1)S Clarke (Tooradin)
5BREMER [2]1114230.43(7)D Mcdonald (Devon Meadows)
6MY NAME’S JESSIE [5]32F42NBTW Vassallo (Devon Meadows)
7CHASIN MIKADO [5]48743NBTP Jones (Hoddles Creek)
8DR. SAMSON [5]47454NBTW Mcmahon (Darriman)
9BINALONG SANDS [5]Res.17745NBTL Hughes (Longford)
10FLUX CAPACITOR [5]Res.48215NBTW Duve (Denison)
Race No. 7Winning Post Supplies8:48 PM (VIC time)
Grade 5 event over 520 metres at Cranbourne Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1ELLY NORA [5]46727NBTM Briganti (Tuerong)
2JAGMAN [5]46325FSHC Johannsen (Devon Meadows)
3PODOLSKI [5]7677F30.76(2)A Anderson (Cranbourne)
4SIG SAUER [5]72227NBTD Mcdonald (Devon Meadows)
5BLACK TILLY [5]54475NBTY Andrews (Cranbourne North)
6OUTER TIME [5]48284FSHC Haigh (Crossover)
7FREESIA BALE (NSW)[5]53352NBTJ Hunt (Avalon)
8NELIEL BALE (NSW)[5]3522130.72(3)J Hunt (Avalon)
9PEACEFUL DOVE [5]Res.46887NBTI Dann (Whitelaw)
10HI LADDIE [5]Res.7768830.88(6)M Jones (Chelsea Heights)
Race No. 8Ram Security9:08 PM (VIC time)
Mixed 4/5 event over 520 metres at Cranbourne Of $2,005 Prizemoney.
1st: $1,405 2nd: $400 3rd: $200.

No.NameFormBestTrainer

1SWANS TWELVE [5]3157330.03(3)C Johannsen (Devon Meadows)
2IN THIS WAY (NSW)[5]36731FSHM Macdonald-johnson (Ferntree Gully)
3RAVEN PEARL (QLD)[5]84181NBTM Briganti (Tuerong)
4JEWEL BALE (NSW)[5]52432NBTJ Hunt (Avalon)
5OZZY BALE (NSW)[5]37554NBTJ Hunt (Avalon)
6CHECK MY SWAGGER (NSW)[5]13373NBTT Curtain (Cranbourne South)
7ZIPPING MAKKA (NSW)[4]2336430.41(5)J Delaroche (Cranbourne North)
8FANCIFUL MOMENTS (QLD)[5]7543530.87(4)M Briganti (Tuerong)
9SUSIE GOES BANG [5]Res.57637NBTI Dann (Whitelaw)
10PERA DIYOS [5]Res.8847430.53(3)I Dann (Whitelaw)
Race No. 9Dandenong’s Cheapest Cars9:28 PM (VIC time)
Free For All event over 311 metres at Cranbourne Of $2,360 Prizemoney.
1st: $1,650 2nd: $475 3rd: $235.

No.NameFormBestTrainer

1BULLBAR JEANNE [4]1337317.87(1)S Collyer (East Coburg)
2RUTHLESS STAGGER [4]3871717.92(3)P Brown (Loch)
3SEANNA CELESTE (NSW)[4]4F61518.01(1)E Lloyd (Anakie)
4GO ZEPPA [4]6612517.89(2)S Corrigan (Clyde)
5SAM’S KINGDOM [3]2372117.78(2)C Johannsen (Devon Meadows)
6RIVERSIDE MARY [4]5511417.97(5)P Brown (Loch)
7MICK MOW [2]2245617.69(4)G Debono (Lang Lang)
8TORNADO ANGEL (NSW)[3]3261817.82(7)K Lloyd (Anakie)
Race No. 10Trios Sports Club9:49 PM (VIC time)
Mixed 4/5 event over 311 metres at Cranbourne Of $2,005 Prizemoney.
1st: $1,405 2nd: $400 3rd: $200.

No.NameFormBestTrainer

1QUARA BALE (NSW)[5]16222NBTA Dailly (Anakie)
2SASHA ZIVA [4]6475118.06(2)M Lloyd (Anakie)
3CROWDZA CHANTING [5]5774717.79(5)K King (Langwarrin)
4BUCKLE UP LARA (TAS)[5]6744517.88(8)T Burns (Koo Wee Rup)
5KOKO KOLA [5]2426717.83(7)S Kruckel (Ardeer)
6YOU CAN KNOCKER [5]7555517.75(2)P Wilson (Hastings)
7BENNY BOWEN [5]3661517.96(2)M Barber (Hoddles Creek)
8TWISTEX [5]2473117.66(5)T Jones (Devon Meadows)
9BUCKLE UP MISKA (TAS)[5]Res.78854NBTP Burns (Koo Wee Rup)
10VAN GHOSTING [5]Res.5711518.20(Q)(1)L Smith (Devon Meadows)
Race No. 11Top Cat Video10:12 PM (VIC time)
Grade 5 event over 311 metres at Cranbourne Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1UNDERBELLY ANGEL [5]74143NBTJ Imlach (Pearcedale)
2RONNY COLINS [5]85374NBTM Lloyd (Anakie)
3PHIL MIWOLET [5]74736NBTV Gay (Hastings)
4BELLE BURST [5]5284817.79(7)K Pitt (Devon Meadows)
5NOAKI LYNX [5]13363FSHG Selkrig (Devon Meadows)
6GREYSYND RAVA [5]318NBTW Duve (Denison)
7OUR MANTRA (NSW)[5]42146FSHM Braithwaite (Moe)
8HOPETOUN DREAMS [5]4164718.02(2)J Imlach (Pearcedale)
9JET MIKADO [5]Res.26175NBTP Jones (Hoddles Creek)
10BELLA BROCCOLI [5]Res.84231NBTT Alister (Cranbourne South)