Friday, 1 August 2014

Greyhound Box Draw For Geelong – Friday, 1 August 2014

Race No. 1Krock7:10 PM (VIC time)
Maiden event over 460 metres at Geelong Of $1,415 Prizemoney.
1st: $990 2nd: $285 3rd: $140.

No.NameFormBestTrainer

1JACKIE BAXTER (NSW)[M]FSHT Womann (Lara)
2UNO SHELLEY (NZ)[M]284FSHJ Palma (Lara)
3SLIPAWAY BERT [M]3FSHE Sladdin (Sebastopol)
4COSMIC ALI (QLD)[M]1FSHI Vigor (Anakie)
5CREAMY SODA [M]372NBTL Cockerell (Buckley)
6SANZ GOLD [M]55861FSHW Gray (Wendouree)
7IRISH ASTERIA (NSW)[M]1FSHR Dunne (St Albans)
8NEXT GRANGE [M]25347FSTDE Vigor (Anakie)
9VOLATILE BALE (NSW)[M]Res.45347NBTT Womann (Lara)
10HANIFY’S SAMMY (NSW)[M]Res.56354FSHJ Gill (Darriman)
Race No. 2Sita Australia7:28 PM (VIC time)
Grade 5 event over 400 metres at Geelong Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1SEEKING TREASURE [5]7521422.92(2)T Deglaitis (Moolap)
2DR. NIBETTE [5]2416422.77(2)R Britton (Lara)
3SIR STANLEY [5]44173NBTR Britton (Lara)
4BEYOND RESOLVE [5]1641722.76(7)M Mihailovic (Jacana)
5BASS GIRL [5]11222FSTDD Petersen (Wangaratta)
6BELLE BURST [5]14528NBTK Pitt (Devon Meadows)
7USAIN BUZZA [5]5814322.62(4)J Sharp (Lara)
8TWENTYFOUR CARAT [5]6435322.62(7)H Collins (Lara)
9NAUGHTY AND NICE (NSW)[5]Res.76331FSTDD White (Sunbury)
10DR. ZSA ZSA [5]Res.76847FSHJ Mcmahon (Darriman)
Race No. 3The Darlington Cup7:47 PM (VIC time)
Grade 5 event over 460 metres at Geelong Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1KING KNOCKA [5]23467NBTE Palma (Lara)
2MY NAME’S JESSIE [5]5632FNBTW Vassallo (Devon Meadows)
3APOCAL BALE (NSW)[5]13624NBTS Collins (Lara)
4DYNA NODOKA (NSW)[5]41428NBTT Womann (Lara)
5MIND BENDER [5]84243NBTM Pirani (Boronia)
6TRENT TWOGOOD [5]6511526.03(6)H Taylor (Rockbank)
7BILLYO [5]53345NBTT Sharp (Melton West)
8HARDEN BALE (NSW)[5]37455FSHT Womann (Lara)
9LEEANNDA MATE [5]Res.2256726.23(3)B Reid (Lovely Banks)
Race No. 4Premier Boloney @ Stud8:10 PM (VIC time)
Mixed 4/5 event over 520 metres at Geelong Of $2,005 Prizemoney.
1st: $1,405 2nd: $400 3rd: $200.

No.NameFormBestTrainer

1RED HOT MILLIONS [4]5337730.49(7)T Womann (Lara)
2HELLO STRANGER [5]27518FSTDR Britton (Lara)
3FLUSHETTE (NSW)[5]88868FSTDC Capuano (Anakie)
4DYNA SUZIE (NSW)[5]28368FSTDS Collins (Lara)
6MISS SAFARI [5]72545FSTDT Womann (Lara)
7PROVEN LOOPER (SA)[5]12237NBTW Vassallo (Devon Meadows)
8MEPUNGA MISSION [5]16621NBTJ Mcdowall (Nullawarre)
Race No. 5The Geelong Derby (gobis)8:28 PM (VIC time)
Special Event event over 520 metres at Geelong Of $11,750 Prizemoney.
1st: $7,000 2nd: $2,000 3rd: $1,000 GOBIS: $1,750.

No.NameFormBestTrainer

1SHATTERED ICE [5]81253FSTDE Rinaldi (Lethbridge)
2DESTINI LOBO [5]3142630.54(7)E Rinaldi (Lethbridge)
3DR. PETER [5]64114FSHJ Gill (Darriman)
4BLACK SUPERMAN [5]12111FSHR Britton (Lara)
5DR. DON [5]11511FSHW Mcmahon (Darriman)
6DR. DES [5]31167FSHW Mcmahon (Darriman)
7DR. LES [5]23814FSHJ Mcmahon (Darriman)
8DR. RAHOUAL [5]66331FSHJ Mcmahon (Darriman)
9DR. TIMOTHY [5]Res.41583FSHJ Mcmahon (Darriman)
10DR. SAMSON [5]Res.34745FSHW Mcmahon (Darriman)
Race No. 6Buxton Winter Cup Final (gobis)8:47 PM (VIC time)
S/E Final event over 596 metres at Geelong Of $15,285 Prizemoney.
1st: $10,000 2nd: $2,857 3rd: $1,428 GOBIS: $1,000.

No.NameFormBestTrainer

1WENT WOOSHKA (NZ)[3]8658434.71(2)T Womann (Lara)
2SIGN OF SNOW [3]7626134.79(1)A Langton (Anakie)
3MORNINGSIDE [5]33152NBTK Bravo (Lovely Banks)
4DUCHESS BALE (NSW)[4]28423NBTM Delbridge (Balliang)
5DYNA PERSEUS (NSW)[4]1157134.15(2)M Delbridge (Balliang)
6HAILSTORM BILLY (NSW)[4]26223NBTA Langton (Anakie)
7WARRIOR KING (NSW)[4]11644NBTB Ennis (Lara)
8OSCURA (QLD)[5]61542NBTP Anderton (Devon Meadows)
9CANDLE WISH [4]Res.7215534.86(1)J Maple (Little River)
10OZZY BALE (NSW)[5]Res.23755NBTJ Hunt (Avalon)
Race No. 7Hugh Emmerson Memorial Ht19:10 PM (VIC time)
S/E Heat event over 460 metres at Geelong Of $2,360 Prizemoney.
1st: $1,650 2nd: $475 3rd: $235.

No.NameFormBestTrainer

1MISSILE FLASH (NSW)[5]25516NBTA Dailly (Anakie)
2DING’S CHANCE (NSW)[5]61212NBTJ Hopkins (Junction Village)
3DYNA ISHAAN (NSW)[4]28362NBTJ Hunt (Avalon)
4JORDAN ALLEN (NSW)[4]2718126.05(3)A Dailly (Anakie)
5VICTA BALE (NSW)[4]8435426.22(3)S Collins (Lara)
6MR. SNACKMAN (NSW)[5]14431FSTDK Lloyd (Anakie)
7MEPUNGA RANGER [4]1133725.68(2)S Elsum (Camperdown)
8ELITE FAZE [4]5771125.77(3)E Lloyd (Anakie)
9GEORGE DELAKER (QLD)[5]Res.13818FSHA Setford (Devon Meadows)
10WHY NOT OSCAR [5]Res.63878NBTW Gray (Wendouree)
Race No. 8Hugh Emmerson Memorial Ht29:28 PM (VIC time)
S/E Heat event over 460 metres at Geelong Of $2,360 Prizemoney.
1st: $1,650 2nd: $475 3rd: $235.

No.NameFormBestTrainer

1AZZA AZZA AZZA [3]1111125.39(1)W Vassallo (Devon Meadows)
2KEEP CALM [4]3122325.66(3)P Anderton (Devon Meadows)
3MEPUNGA LOCKY [5]36165NBTS Elsum (Camperdown)
4TRAIL BLAZING [5]2323325.72(2)T Womann (Lara)
5SANTA STORM (NSW)[5]1411426.07(8)K Lloyd (Anakie)
6ARENA ALLEN (NSW)[5]23642NBTJ Hunt (Avalon)
7SKINNY VINNIE [4]13127NBTR Britton (Lara)
8ALLEN DEED (NSW)[3]4258125.24(8)A Dailly (Anakie)
9GEORGE DELAKER (QLD)[5]Res.13818FSHA Setford (Devon Meadows)
10WHY NOT OSCAR [5]Res.63878NBTW Gray (Wendouree)
Race No. 9Jim’s Mowing9:47 PM (VIC time)
Mixed 4/5 event over 460 metres at Geelong Of $2,005 Prizemoney.
1st: $1,405 2nd: $400 3rd: $200.

No.NameFormBestTrainer

1MOLLY MICHELLE [4]5144326.11(3)J Mcdowall (Nullawarre)
2THOR BALE (NSW)[4]5616626.08(7)S Collins (Lara)
3ALL SKY GIRL [5]38548FSHS Hopkins (Junction Village)
4LIMBURG LAYNE [5]86F5326.14(6)P Reivers (Lara)
5SEABROOK SAM [5]18613FSHS Elsum (Camperdown)
6ROZEHILL LISA [4]5536525.82(1)J Forrest (Rosedale)
7MISTER SUNRAYSIA [5]32321NBTP Clark (Wangaratta)
8SURF JESTER (QLD)[5]38587FSHJ Gill (Darriman)
9LEEANNDA MATE [5]Res.2256726.23(3)B Reid (Lovely Banks)
Race No. 10Merv Jennings Signs10:10 PM (VIC time)
Grade 5 event over 460 metres at Geelong Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1PUNK PANTHER [5]15712NBTM Mallia-magri (Avalon)
2BLACK ODIN [5]28653NBTM Pirani (Boronia)
3ROZEHILL LUCY [5]8313125.90(7)J Simmonds (Boolarra)
4BLADE BALE (NSW)[5]31552NBTS Collins (Lara)
5ZEPPELIN BALE (NSW)[5]211FSHJ Hunt (Avalon)
6QUILTY [5]6444126.35(2)P Anderton (Devon Meadows)
7BET BET RYAN [5]54381NBTP Patterson (Bet Bet)
8GIANTS DANCE [5]8384626.27(8)T Deglaitis (Moolap)
9LEEANNDA MATE [5]Res.2256726.23(3)B Reid (Lovely Banks)
Race No. 11Alpe D’huez @ Stud10:30 PM (VIC time)
Mixed 4/5 event over 400 metres at Geelong Of $2,005 Prizemoney.
1st: $1,405 2nd: $400 3rd: $200.

No.NameFormBestTrainer

1DODGY DEALER [4]2444422.44(7)J Sharp (Lara)
2PSYCHOTIC BOB [4]4144122.48(7)M Lloyd (Anakie)
3RADINKA BALE (NSW)[5]4516122.61(6)S Collins (Lara)
4DR. EZECHIEL [5]25255FSHJ Mcmahon (Darriman)
5JUST GO BANG (NSW)[4]4331522.78(4)I Dann (Whitelaw)
6MINT MURPHY (NSW)[4]4532122.56(8)R Britton (Lara)
7CLOSING TIME (NSW)[4]13T24NBTW Vassallo (Devon Meadows)
8RELIUS BALE (NSW)[4]2316622.64(4)S Collins (Lara)
9NAUGHTY AND NICE (NSW)[5]Res.76331FSTDD White (Sunbury)
10DR. ZSA ZSA [5]Res.76847FSHJ Mcmahon (Darriman)