Sunday 24th February 2013

Greyhound Box Draw For Healesville – Sunday 24th February 2013

Race No. 1Lion Battery Chargers (debutants) Ht101:42PM (VICtime)
Maiden Heat event over 300 Metres at Healesville Of $710 Prizemoney.
1st: $500 2nd: $140 3rd: $70.

No.NameFormBestTrainer

1BET BET ZACFSHP M Patterson (Bet Bet)
2CONSCIOUSNESSFSHG J D Brett (Werribee)
3ESSEX STREETFSHD A Beasley (Footscray West)
4CATALINA ROYALEFSHB Ender (St Albans)
5ABBEY LEEFSHM Meyer (Deer Park)
6BILLY WHITE WOLFFSHS M Combridge (Junction Village)
7WADEEMAFSHM J Scott (Dunolly)
8ALBIONFSHB W Knight (Shepparton)
9ITCHY PAWFSHK W Mitchell (Norlane)
10SULTAN OF SWINGFSHB Ender (St Albans)
Race No. 2Lion Garden Tools (debutants) Ht202:02PM (VICtime)
Maiden Heat event over 300 Metres at Healesville Of $710 Prizemoney.
1st: $500 2nd: $140 3rd: $70.

No.NameFormBestTrainer

1KAYFISHFSHM Meyer (Deer Park)
2GREAT TESSFSHG R Scott (Nar Nar Goon)
3GOTTEMFSHJ Mallon (Pearcedale)
4MISS TELEBELAFSHJ Uglietta (Yan Yean)
5HARD DAY’S NIGHTFSHB Ender (St Albans)
6HARD TO HANDLEFSHB C Brown (Axedale)
7FUNK VOLUMEFSHP Gabriel (Melton)
8GENETICAFSHM Schlegel (Woodend)
9SULTAN OF SWINGFSHB Ender (St Albans)
10ITCHY PAWFSHK W Mitchell (Norlane)
Race No. 3Lion Car Fridges (debutants) Ht302:19PM (VICtime)
Maiden Heat event over 300 Metres at Healesville Of $710 Prizemoney.
1st: $500 2nd: $140 3rd: $70.

No.NameFormBestTrainer

1PALM OF GOLDFSHA S Garratt (Heathmont)
2PEDRO’S FITZFSHR J Giles (Harston)
3KRISTINGEEFSHA L Meyer (Hoppers Crossing)
4SHE’S OUR CHLOEFSHR J Britton (Lara)
5MANTRA LASSFSHG R Scott (Nar Nar Goon)
6MINTY MAXFSHP Gabriel (Melton)
7ME AMIGAFSHD A Chapman (Greensborough)
8SABRINA LOPEZFSHB J Grenfell (Beveridge)
9ITCHY PAWFSHK W Mitchell (Norlane)
10SULTAN OF SWINGFSHB Ender (St Albans)
Race No. 4Lion Led Spotlights (debutants) Ht402:44PM (VICtime)
Maiden Heat event over 300 Metres at Healesville Of $710 Prizemoney.
1st: $500 2nd: $140 3rd: $70.

No.NameFormBestTrainer

1STAR SUPREMEFSHJ A Capuano (Pyalong)
2SHE’S OUR HARRYFSHR J Britton (Lara)
3SILENT FLAMEFSHK W Mitchell (Norlane)
4SOMETHING SUPERFSHA Scott (Koo Wee Rup)
5FANCY MOJOFSHW A Vassallo (Devon Meadows)
6ZAFONIC ZJAHDIFSHP J Bukowski (Hazeldene)
7SMASH ITFSHR J Romyn (Newborough)
8SUPERSTAR MAGICFSHG W Selkrig (Devon Meadows)
9SULTAN OF SWINGFSHB Ender (St Albans)
10ITCHY PAWFSHK W Mitchell (Norlane)
Race No. 5 Vbis Rw Series Final ()03:02PM (VICtime)
Restricted Win Final event over 350 Metres at Healesville Of $5,706,140 Prizemoney.
1st: $4,000 2nd: $1,140 3rd: $5,701,000.

No.NameFormBestTrainer

1KING LARRY4117119.24G Johnson (Healesville)
2SOUTHWOOD PADDY3258119.38C V Kelly ()
3ON THE EDGE3742119.61J Delaroche ( )
4FIERY ANN8382119.51S V Humphries (Locksley)
5 OUT27532NBTR J Britton (Lara)
6BENNY DUSCH8734119.60J Delaroche (Cranbourne North)
7BRINDLE STAGGERF622119.45R J Britton (Lara)
8KIANNA PRINCESS32242NBTJ Barbara (Pascoe Vale)
9LORDLY8182219.44G N Wintle (Reservoir)
10MAVID DAY4611219.71J R Higgins (Linton)
Race No. 6Topcat Video Productions03:23PM (VICtime)
Free For All event over 350 Metres at Healesville Of $1,180 Prizemoney.
1st: $825 2nd: $235 3rd: $120.

No.NameFormBestTrainer

1SPITFIRE STU25311FSHR J Britton (Lara)
2MARIO CHIEF1184519.31G W Selkrig (Devon Meadows)
3NORTHERN TROUBLE2641319.15F E Alister (Cranbourne South)
4IT’S MANIC4454319.43V M Humphries (Locksley)
5LORDLY8182219.44G N Wintle (Reservoir)
6RUNAWAY RALFY5458119.09R L Rogers (Eaglehawk)
7LEAD SINGER1123719.30C J Bahen (Yuroke)
8STAGGER1115419.09G W Selkrig (Devon Meadows)
9*** NO RESERVE ***
10*** NO RESERVE ***
Race No. 7- Stagger At Stud03:38PM (VICtime)
Mixed 4/5 event over 350 Metres at Healesville Of $1,000 Prizemoney.
1st: $700 2nd: $200 3rd: $100.

No.NameFormBestTrainer

1NORTHERN GUNNA6153419.40J W Reddoch (Healesville)
2KID CONDOR5563719.52J Formosa (Heathcote)
3BOB ENLIM6741619.40J Formosa (Heathcote)
4OUR WILFRED7363419.65C J H Kas (Lynbrook)
5PROVEN CHANCE2F515NBTP P Donohue (Upper Lurg)
6WITCH HUNT68164NBTJ S Fothergill (Numurkah)
7ZAMBORA LOVER64172NBTR J Britton (Lara)
8SUAREZ3864519.54G J Tatti (Devon Meadows)
9PARCHED72744NBTR L Rogers (Eaglehawk)
10ACOLA STAR75827NBTT Noy (New Gisborne)
Race No. 8Backmans Greyhound Supplies03:57PM (VICtime)
Free For All event over 300 Metres at Healesville Of $1,180 Prizemoney.
1st: $825 2nd: $235 3rd: $120.

No.NameFormBestTrainer

1MR. CHOW361F816.84J Formosa (Heathcote)
2CANDY FLOSS2472116.89G L Howell (Pearcedale)
3RYLEE’S ENFORCER1111116.60G C Whitford (Yarram)
4NORMAL LIKE YOU1611216.45A Paraskevas (Kilmany)
5SPEED CAMERA2768716.61J Condon (Tooradin)
6HE’S NO WALLY7138616.69J Condon (Tooradin)
7RUNAWAY BRIDE1524217.04C J O’Brien (Tallygaroopna)
8GIFTED JAY JAY7188116.92J W Johnson (Reservoir)
9*** NO RESERVE ***
10*** NO RESERVE ***
Race No. 9Blue Stream Pictures04:14PM (VICtime)
Grade 5 event over 300 Metres at Healesville Of $945 Prizemoney.
1st: $660 2nd: $190 3rd: $95.

No.NameFormBestTrainer

1OPRAH’S ANGEL32612FSHB A Fothergill (Numurkah)
2NOTHING TO HIDE13322NBTA Scott (Koo Wee Rup)
3PREMIER MAGPIE2712116.91J Condon (Tooradin)
4FLUMBO31585NBTM A Nash (Little River)
5SOUTHWOOD JUMA85877NBTJ A Leonard-Scott (Carrum Downs)
6ALL SQUARE22218NBTA Scott (Koo Wee Rup)
7MAJOR TRINITY75333NBTD A Johnson (Parkdale)
8KESHA ROX6444316.86A Bahen (Yuroke)
9COUP DE MAIN15327FSHG J Buchanan (Sunday Creek)
10PREMIER PIZAZZ3F683NBTJ Condon (Tooradin)
Race No. 10Winning Post04:37PM (VICtime)
Grade 5 event over 350 Metres at Healesville Of $945 Prizemoney.
1st: $660 2nd: $190 3rd: $95.

No.NameFormBestTrainer

1LITTLE ODESSA62384FSTDD A Jones (Devon Meadows)
2KYAH DANE66741FSHL N Mitchell (North Shore)
3WHERE’S TRIXIE6615519.54J Reddoch (Healesville)
4BRING IT HOME83742NBTB J Grenfell (Beveridge)
5ARLO’S ROCKET21874NBTJ S Fothergill (Numurkah)
6KATT ENLIM44734NBTJ Formosa (Heathcote)
7IRON BRIAN83616NBTD F Bottrell (Belgrave)
8ZALDINI46734FSHJ Formosa (Heathcote)
9WHERE’S SUZIE36445NBTG J Hope (Croydon)
10POP HAND56474NBTJ Jarkis (Lang Lang)
Race No. 11Smith & Calder Sign Co04:58PM (VICtime)
Grade 5 event over 350 Metres at Healesville Of $945 Prizemoney.
1st: $660 2nd: $190 3rd: $95.

No.NameFormBestTrainer

1FLUGELBINDER52258NBTA Bahen (Yuroke)
2PRINCE VALIANT6323419.55B Ender (St Albans)
3PROVEN DASH12418FSHP P Donohue (Upper Lurg)
4TUDOR PARK5867619.66M R Collyer (Coburg East)
5STAR JACK54137NBTT A Jones (Devon Meadows)
6HOT MAMA VIBES58315FSTDT Churchill (Hallston)
7MELITA1336619.43R R Parsons (Epping)
8POWER SPELL15573NBTJ Mallon (Pearcedale)
9LEAF CUTTER37466FSHJ M Absalom (Lang Lang)
10PEDRO’S DAISY53645NBTJ W Reddoch (Healesville)
Race No. 12Yarra Valley Stock Removers05:17PM (VICtime)
Grade 5 event over 350 Metres at Healesville Of $945 Prizemoney.
1st: $660 2nd: $190 3rd: $95.

No.NameFormBestTrainer

1SLIPSTREAM LAD88853NBTS J Mallia (Lalor)
2PHANTOM KAHN4187819.59N S Kelly (Warragul)
3SISCO SHUFFLE74752FSTDJ Jarkis (Lang Lang)
4BUCKLE UP BRAX27632FSHM W Davis (Altona Green)
5SOUTHWOOD FLAME45842NBTA J Scott (Cranbourne)
6BOOM BOOM SHIRAZ74636FSHM L Williams (Noble Park)
7PACEY PALMER2217419.32A S Garratt (Heathmont)
8BRAN NUE NITE81275FSHD A Jones (Devon Meadows)
9WHO JACKMAN22884NBTC Mason (Neerim South)
10JENMAR GENERAL15645FSTDD A Beasley (Footscray West)
0 0 votes
Article Rating

More greyhound news like this:

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments