Sunday, 12 October 2014

Greyhound Box Draw For Sandown (SAP) – Sunday, 12 October 2014

Race No. 1Bring Your Club To Sandown2:06 PM (VIC time)
Maiden event over 515 metres at Sandown (sap) Of $1,415 Prizemoney.
1st: $990 2nd: $285 3rd: $140.

No.NameFormBestTrainer

1IMPOSING FLAME (QLD)[M]FSHJ Karamatic (Lara)
2MESSY LEE [M]46FSHS Stefanos (Longwood)
3JUNCTION EAGLE (NSW)[M]48626FSHC Mizzi (Cranbourne)
4BLACK BRODY (QLD)[M]32374NBTJ Gill (Darriman)
5HASHTAG SELFIE [M]FSHR Britton (Lara)
6FLASH ZOE [M]FSHR Britton (Lara)
7HARLEM SHAKE [M]53433NBTJ Shaw (Anakie)
8FIORELLI MICHA (NSW)[M]52NBTA Langton (Anakie)
9KALLARA GEM [M]Res.72526NBTS Colpoys (Warneet)
10RIVER ROMANCE [M]Res.45426FSHT Womann (Lara)
Race No. 2Find Us On Facebook2:24 PM (VIC time)
Maiden event over 595 metres at Sandown (sap) Of $1,630 Prizemoney.
1st: $1,140 2nd: $330 3rd: $160.

No.NameFormBestTrainer

1BLONDE NELLIE [M]33545FSTDJ Paterson (Tenby Point)
2ZIPPING ELWIN (NSW)[M]65281FSHS Stefanos (Longwood)
3FINAL DRILL [M]44FSTDF Morris (Glenburn)
4THRACIAN (QLD)[M]37555FSHJ Absalom (Lang Lang)
5SHAMWARRI (NSW)[M]575FSHS Liuzzi (Lara)
6KYAH JENNY [M]42543FSHS Colpoys (Warneet)
7ELIZABETH TWO (QLD)[M]44534FSTDS Whyte (Bunyip)
8FLYING ROSWELL (GA)[M]51453FSHR Britton (Lara)
Race No. 3Follow Us @sandowndogs2:42 PM (VIC time)
Grade 5 event over 515 metres at Sandown (sap) Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1MERMAID MILLIE [5]52417NBTR Britton (Lara)
2SE’S HIGH ABOVE (GA)[5]129.59(1)R Britton (Lara)
3GEORGE’S WARRIOR [5]68657FSHT Daaboul (Williamstown)
4PUD [5]21FSHJ Desaubin (Cranbourne East)
5VAPOUR LEE [5]35636NBTL Smith (Langwarrin)
6DYNA NODOKA (NSW)[5]28487NBTT Womann (Lara)
7DIVA’S SHADOW [5]18230.04(2)J Britton (Anakie)
8UDON BALE (NSW)[5]85223FSHT Womann (Lara)
9DR. WAUGH [5]Res.14887FSHW Mcmahon (Darriman)
10PHANTOM FLIGHT [5]Res.47578FSHM Marshall (Noble Park)
Race No. 4T-time3:00 PM (VIC time)
Grade 5 event over 515 metres at Sandown (sap) Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1MISS AINSLEIGH [5]53738NBTT Erenshaw (Junction Village)
2STEALTHY SHADOW [5]14617FSHR Boyce (Korumburra)
3SENORITA ABBI [5]62622FSHT Turnbull (Romsey)
4WESTON EAST (NSW)[5]1229.59(5)A Langton (Anakie)
5MAGIC SALMON [5]18166NBTL Smith (Langwarrin)
6DUCK HOLE FLYER [5]55115FSHS Stefanos (Longwood)
7PINK MAGIC (NSW)[5]537T8FSHR Britton (Lara)
8GANGNAM STYLE [5]7123229.73(2)J Shaw (Anakie)
9DR. WAUGH [5]Res.14887FSHW Mcmahon (Darriman)
10PHANTOM FLIGHT [5]Res.47578FSHM Marshall (Noble Park)
Race No. 5The “superdogs” Are Coming!3:18 PM (VIC time)
Grade 5 event over 515 metres at Sandown (sap) Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1PURE MAYHEM [5]31111FSHW Vassallo (Devon Meadows)
2FLAMING BOB [5]87514NBTD Field (Point Cook)
3AMAROO MY GIRL [5]33546FSHC Schembri (Moe South)
4ALOTTA LUCK [5]83327FSHG Jose (Catani)
5IDLE WAYS [5]78388FSHD Curtain (Longwarry)
6KANG BALE (NSW)[5]53764NBTJ Hunt (Lara)
7ATLAS GENIUS (SA)[5]23166FSTDB Divirgilio (Langwarrin)
8TRANSAM SALLY [5]5617730.19(2)Y Byron (Noble Park)
9JOSEE [5]Res.66817FSTDL Hellmuth (Pearcedale)
10SKIRMISH [5]Res.44357FSHS Stefanos (Longwood)
Race No. 6Macro Meats Shootout 6/113:40 PM (VIC time)
Grade 5 event over 715 metres at Sandown (sap) Of $10,285 Prizemoney.
1st: $7,200 2nd: $2,060 3rd: $1,025.

No.NameFormBestTrainer

1BERRY BLITZ [5]25322FSTDA Langton (Anakie)
2CHASIN MIKADO [5]45852FSHP Jones (Hoddles Creek)
3TROPICAL THUNDER (NSW)[5]86138FSHJ Karamatic (Lara)
4NIMBLE ICON (NSW)[5]56675FSHA Flores (Yinnar South)
5HONEYDUKES [5]63577FSHB O’keefe (Wangoom)
6PRESTO DESTINI [5]85255FSHJ Rinaldi (Lethbridge)
7BELINDA’S GIRL (NSW)[5]22545FSTDR Smith (Loch)
8ZIPPING SPIKE (NSW)[5]12111FSTDD Mcdonald (Devon Meadows)
9OUT OF ORDER [5]Res.55328FSHP Stefanos (Longwood)
10MADDIE GARI [5]Res.18467FSHO Fraser (Devon Meadows)
Race No. 7Solo Bold Trease 21/114:04 PM (VIC time)
Grade 5 event over 595 metres at Sandown (sap) Of $2,175 Prizemoney.
1st: $1,525 2nd: $430 3rd: $220.

No.NameFormBestTrainer

1SERASH BALE (NSW)[5]21584FSHJ Hunt (Lara)
2PARKFIELD PIRATE [5]18514FSHS Trim (Devon Meadows)
3SONIC FURY [5]54168FSHP Reinders (Gruyere)
4COSMEA [5]36763FSHS Daniliuk (Sunbury)
5COOLY QUEEN [5]73656FSTDL Smith (Dallas)
6HESSION BOOTS [5]34637FSHR Clark (Toolleen)
7SMART MAXWELL [5]14612FSHD Coleman (Lara)
8PEGGIE [5]32613NBTB Walker (Rowville)
Race No. 8Tab Melb. Cup Friday 21/114:24 PM (VIC time)
Mixed 4/5 event over 515 metres at Sandown (sap) Of $2,005 Prizemoney.
1st: $1,405 2nd: $400 3rd: $200.

No.NameFormBestTrainer

1BENDIS BALE (NSW)[4]1813829.77(5)J Hunt (Lara)
2BREMER [5]46314NBTD Mcdonald (Devon Meadows)
3DYNA FULCRUM (NSW)[5]14464NBTJ Hunt (Lara)
4REEN’S FABIAN [5]33321FSHJ Holden (Nambrok)
5CALL ME SCARY [5]64542NBTD Cortese (Hampton Park)
6SYMMETRY LAD [5]42287NBTS Kaliszewski (Melton)
7ME AND MASE [5]61728FSHE Gemci (Pearcedale)
8IBROX DIGGER (NSW)[5]85523NBTS Clarke (Tooradin)
9JOSEE [5]Res.66817FSTDL Hellmuth (Pearcedale)
10SKIRMISH [5]Res.44357FSHS Stefanos (Longwood)
Race No. 9Www.tab.com.au4:44 PM (VIC time)
Grade 5 event over 595 metres at Sandown (sap) Of $2,175 Prizemoney.
1st: $1,525 2nd: $430 3rd: $220.

No.NameFormBestTrainer

1ENGLISH LADY [5]71F7FSHR Britton (Lara)
2LONE SURVIVOR [5]22437NBTD Bottrell (Belgrave)
3NINDIGULLY BOY (NSW)[5]73178FSHJ Warton (Colac)
4MAVERICK BOMBER [5]61738NBTM Cartechini (Hallam)
5REDDING [5]36675FSHH Mcadam (Diamond Creek)
6COULTA MAYHAM [5]38843FSHD Curtain (Longwarry)
7LUCY COME HOME [5]68868FSHN Gates (St Albans)
8BELA SAFIRA [5]15341FSHJ Warton (Colac)
Race No. 10Rsn – Racing And Sport5:06 PM (VIC time)
Grade 5 event over 515 metres at Sandown (sap) Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1LOBO LOCO [5]76335FSHR Britton (Lara)
2WILLOWVALE FOX [5]56742NBTA Flores (Yinnar South)
3DYNA INCA (NSW)[5]56414NBTT Womann (Lara)
4RONALDO MAGIC [5]64166FSHS Clarke (Tooradin)
5GOLD ANTHEM [5]27235NBTC Haigh (Crossover)
6REEN’S PRINCE [5]81717FSHJ Holden (Nambrok)
7MAGENTA MOON [5]64466FSHA Langton (Anakie)
8MONEY TO BURN [5]24625FSHS Long (Pakenham)
9ADDICTIVE ALPHA [5]Res.61864NBTP Goold (Monbulk)
10DR. WAUGH [5]Res.14887FSHW Mcmahon (Darriman)
Race No. 11Harvey Norman – Springvale5:27 PM (VIC time)
Grade 5 event over 515 metres at Sandown (sap) Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1ASSERTIVE BELLA [5]14163NBTD Hirst (Devon Meadows)
2BLACK SUPERMAN [5]26815FSHR Britton (Lara)
3SILK CLUB [5]21783NBTG Hall (Yarragon)
4HARDEN BALE (NSW)[5]56213NBTT Womann (Lara)
5FLEETWOOD STORM [5]17216FSHA Langton (Anakie)
6SING FOR ME [5]47411FSHM Repia (Long Gully)
7SURVIVOR SAL [5]77575NBTT Cortese (Hampton Park)
8BOOLITE BRUISER [5]64751FSHJ Thomson (Boolite)
9ADDICTIVE ALPHA [5]Res.61864NBTP Goold (Monbulk)
10ADDICTIVE LOVE [5]Res.7P177FSHP Goold (Monbulk)