Sunday, 4 September 2016

Greyhound Box Draw For Sandown (SAP) – Sunday, 4 September 2016

Race No. 1Tab Early Quaddie2:06 PM (VIC time)
Maiden event over 515 metres at Sandown Of $1,415 Prizemoney.
1st: $990 2nd: $285 3rd: $140.

No.NameFormBestTrainer

1INKY [M]73482FSHB Brown (Axedale)
2QUEEN YUNA (NSW)[M]FSHJ Britton (Anakie)
3JOE MAMA [M]4335FSHG Nicoll (Botanic Ridge)
4PEE KODA (NSW)[M]645NBTJ Sharp (Lara)
6CANAL COURT [M]65625NBTP Wishart (Nth Ringwood)
7LITTLE MISS EMM [M]7NBTK Chivell (Sunbury)
8FROTHY FLYER [M]7FSHT Whitford (Willow Grove)
Race No. 2Find Us On Facebook2:24 PM (VIC time)
Maiden event over 515 metres at Sandown Of $1,415 Prizemoney.
1st: $990 2nd: $285 3rd: $140.

No.NameFormBestTrainer

1VOSTOK [M]6NBTA Langton (Anakie)
2COSMIC TILLY [M]46275NBTC Feltham (Devon Meadows)
3SEATTLE BLUE [M]FSHJ Olsen (Reservoir)
4BLACK ECLIPSE [M]286NBTT Curtain (Cranbourne South)
5KALANI JAC [M]3FSHC Capuano (Anakie)
6PENINSULA LADY (QLD)[M]45475NBTD Evans (Lilydale)
7YES SARGE [M]62242NBTT Mitchell (Lara)
8MC FIPA [M]46228NBTB Panetta (Melton West)
Race No. 3Follow Us @sandowndogs2:41 PM (VIC time)
Mixed 6/7 event over 595 metres at Sandown Of $2,175 Prizemoney.
1st: $1,525 2nd: $430 3rd: $220.

No.NameFormBestTrainer

1BELLE DEITY [7]52735NBTL Smith (Langwarrin)
2SWEET CANDY [7]55726FSTDJ Gauci (South Morang)
3PROVEN EDDIE [7]33228FSHP Carter (Horsham)
4THOMAS DEE [7]47672NBTM Chilcott (Heathcote)
5DREAM OF GIGI [6]56463FSTDG Campbell (Anakie)
6THREE SCOOPS [7]36443FSHM Pirani (Boronia)
7DAINTREE ALICE [6]33354FSHR Dunne (St Albans)
8ROSIE RICCARTON [7]68262NBTJ Selleck (Tooradin)
9OH LELE SIMON [7]Res.84737NBTC Morris (Kilsyth)
Race No. 4Snapchat – @sandowndogs3:02 PM (VIC time)
Grade 7 event over 515 metres at Sandown Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1NELLIE’S LAD [7]53616FSHD Baker (Pearcedale)
2DESTINI MERMAID [7]86245NBTJ Rinaldi (Lethbridge)
3KING FIPA [7]2552230.25(1)B Panetta (Melton West)
4DESTINI MANTELLO [7]41FSHE Rinaldi (Lethbridge)
5NINETYMILE TOBY [7]3641FSHC Johnson (Longford)
6PROVEN MAY [7]45275FSHP Carter (Horsham)
7YENTIL BALE (NSW)[7]84543FSHT Mitchell (Lara)
8BROLLY BALE (NSW)[7]62234NBTR Britton (Lara)
9BLUE MARMION [7]Res.77427FSHA Patten (Plenty)
10OH LELE SIMON [7]Res.84737NBTC Morris (Kilsyth)
Race No. 5Tab.com.au3:18 PM (VIC time)
Grade 5 event over 515 metres at Sandown Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1BOBBI DELICIOUS [5]5178429.77(6)S Bianco (Langwarrin)
2TOSHULAN [5]26374NBTR Redenbach (Cranbourne)
3KIRK BALE (NSW)[5]4223529.97(4)B Shillington (Lara)
4DEWANA HITMAN [5]5267329.89(4)M Dewan (Carrum Downs)
5AVATAR THOR [5]2614129.76(1)S Elmes (Cranbourne South)
6LONNIE LAD [5]52538NBTP Thomson (Drysdale)
7MAVERICK FLASH [5]52175FSHM Bourke (Cranbourne West)
8PERAGON FALCON [5]64761NBTR Clark (Toolleen)
9SENNI SOCKS [5]Res.81787FSHP Pace (Rockbank)
10DAWN CRUISE [5]Res.44756FSHK Tirchett (Pascoe Vale)
Race No. 6Diamond Jubilee This Thurs.3:42 PM (VIC time)
Grade 5 event over 595 metres at Sandown Of $2,175 Prizemoney.
1st: $1,525 2nd: $430 3rd: $220.

No.NameFormBestTrainer

1WHAT’S UP TRUMPS [5]16423NBTB Shillington (Lara)
2GUNNEWIN [5]28223FSTDB Brown (Axedale)
3SISTER SALZBURG (NSW)[5]1721134.75(1)S Smith (Kurunjang)
4LADY TOY [5]1331234.05(3)N Gost (Little River)
5BECOME THE FUSE [5]33121NBTR Clark (Toolleen)
6SALLY GARDENS [5]55743NBTG Buchanan (Sunday Creek)
7BLINGIFIED [5]66123NBTD Connor (Cranbourne)
8ZERO KNOCKIN’ [5]11355FSTDM Chilcott (Heathcote)
9IRISH ASTERIA (NSW)[5]Res.67758NBTR Dunne (St Albans)
Race No. 7Sky Racing3:59 PM (VIC time)
Grade 5 event over 515 metres at Sandown Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1WHERE’S DEX STAR [5]8346729.98(2)C Dew (Anakie)
2COSMIC KADE [5]1841F30.00(1)M Biggins (Ferntree Gully)
3FIRING POINT [5]31555NBTB Brown (Axedale)
4GUNSBLAZE (NSW)[5]46546NBTA Patten (Plenty)
5COOL SPRINGS (NSW)[5]84358NBTB Brown (Axedale)
6SHE’S GOT GRACE [5]77287NBTT Curtain (Cranbourne South)
7EMPRESS LU (NSW)[5]2616129.53(2)M Delbridge (Balliang)
8JODIE MADGIO [5]37337NBTR Britton (Lara)
9DAWN CRUISE [5]Res.44756FSHK Tirchett (Pascoe Vale)
10LADY SILVER [5]Res.54464NBTN Gost (Little River)
Race No. 8Melb. Cup Preludes Sept. 224:19 PM (VIC time)
Mixed 4/5 event over 515 metres at Sandown Of $2,005 Prizemoney.
1st: $1,405 2nd: $400 3rd: $200.

No.NameFormBestTrainer

1KIOWA JONES [4]F811329.68(6)C Constantinou (Devon Meadows)
2HELMA BALE (NSW)[5]6434529.34(1)T Mitchell (Lara)
3QUIZZICAL [5]4273329.65(2)R Britton (Lara)
4BRACKET CREEP (NSW)[5]2125529.84(4)T Reid (Yuroke)
5MAVERICK THUNDER [5]1563529.67(2)N Kosky (Cranbourne West)
6DUOMO BALE (NSW)[4]5148829.55(1)C Grenfell (Avalon)
7TINY BOPPER [5]5785729.56(7)G Nicoll (Botanic Ridge)
8PEE CRIPPS (NSW)[4]2371129.63(6)J Sharp (Lara)
9SENNI SOCKS [5]Res.81787FSHP Pace (Rockbank)
10IRISH ASTERIA (NSW)[5]Res.67758NBTR Dunne (St Albans)
Race No. 9Greyhound Adoption Program4:34 PM (VIC time)
Grade 6 event over 515 metres at Sandown Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1IONA CARLSON (NSW)[6]3714129.69(2)J Hopkins (Junction Village)
2TINKER BOB [6]42244NBTS Mallia (Lalor)
3SHIMMEY [6]7431130.09(1)R Britton (Lara)
4PRODIGAL SON (TAS)[6]11643FSHJ Selleck (Tooradin)
5MOONLIT EYES [6]63443NBTA Langton (Anakie)
6ALLEN YOBO (NSW)[6]22121NBTT Mitchell (Lara)
7DESTINI WAHOO [6]65223NBTE Rinaldi (Lethbridge)
8TOMMY’S TUNE [6]41153NBTT Mitchell (Lara)
9DANGER BALE (NSW)[6]Res.34562NBTT Mitchell (Lara)
10BAZZ KEBAB [6]Res.34244NBTP Pace (Rockbank)
Race No. 10Rsn – Racing & Sport (250+ Rank)4:57 PM (VIC time)
Grade 5 No Penalty event over 595 metres at Sandown Of $2,175 Prizemoney.
1st: $1,525 2nd: $430 3rd: $220.

No.NameFormBestTrainer

1IN THE TROLLEY [5]14238FSTDC Johnson (Longford)
2DESTINI SEAHORSE [5]17265FSTDJ Rinaldi (Lethbridge)
3RIBACOLA [5]23616FSTDP Ellul (Noble Park North)
4RUN RIGHT BACK [5]84636NBTJ Psaila (Little River)
5DESTINI DOLPHIN [5]62246NBTJ Rinaldi (Lethbridge)
6RINASH [5]6644334.68(3)G Laidlay (Devon Meadows)
7AVATAR HUNTER [5]25751FSTDR Boehm (Cranbourne South)
8ALPHA NYX [5]35234FSTDA Varchione (Mill Park)
9EMI’S BOY MACCA [5]Res.33735FSHS Melville (Beveridge)
10IRISH ASTERIA (NSW)[5]Res.67758NBTR Dunne (St Albans)