Saturday, 15 June 2013

Greyhound Box Draw For The Meadows – Saturday, 15 June 2013

Race No. 1Follow @thewatchdogtips On Twitter7:15 PM (VIC time)
Maiden Final event over 600 metres at The meadows Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.
No. Name Form History Best Trainer
1 JACK BALE (NSW)[5] 55241 7-1-2-0 35.15(1) S Collins (Lara)
2 SNAP ON [5] 35371 12-1-2-4 35.26(5) R Morgan (Heathcote)
3 COSMIC LIGHTING [M] 372 3-0-1-1 NBT T Iwanyk (Devon Meadows)
4 ROBUSTO [M] 23863 9-0-1-2 NBT M Chilcott (Heathcote)
5 DIRTY ANGEL [M] 35232 9-0-3-2 NBT S Bonaccurso (Mount Mercer)
6 LUCY WIRES (GA)[5] 1 1-1-0-0 34.53(1) R Britton (Lara)
7 SWAHILI SAM [M] 62623 25-0-4-3 NBT S Humphries (Locksley)
8 BALLY ROCKET (SA)[M] 263 3-0-1-1 NBT J Sharp (Lara)
9 LAVROS RAIDER [M]Res. 44253 9-0-2-2 NBT G Rossin (Plenty)
10 PEDRO’S VINEYARD [M]Res. 44346 8-0-0-1 NBT M Chilcott (Heathcote)
Race No. 2Rsn – Racing & Sport7:37 PM (VIC time)
Grade 5 event over 525 metres at The meadows Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.
No. Name Form History Best Trainer
1 WHODAT LASS [5] 23337 65-10-13-9 30.58(8) S Bonaccurso (Mount Mercer)
2 SEARLE BALE (NSW)[5] 53166 19-5-1-3 30.08(1) A Dailly (Anakie)
3 SCARLET MAID (NSW)[5] 47834 61-13-9-10 30.22(6) B Grenfell (Beveridge)
4 JIMMY TWO HATS (NSW)[5] 82812 56-10-6-7 30.30(3) E Lloyd (Anakie)
5 TAXI SONO QUI [5] 33456 35-9-3-6 30.38(5) J Karamatic (Lara)
6 GISELLE BALE (NSW)[5] 45662 42-5-9-7 30.50(1) A Dailly (Anakie)
7 DYNA TONY (NSW)[5] 61222 18-4-5-2 NBT S Collins (Lara)
8 FOOT TAPPER [5] 54421 44-6-13-4 30.48(1) A Britton (Lara)
9 KANSAS TURNPIKE (NSW)[5]Res. 28851 51-8-7-6 NBT M Mallia-magri (Lara)
10 PAINTED MISS [5]Res. 76264 41-4-6-5 30.56(5) T Womann (Lara)
Race No. 3Pmd Stake8:00 PM (VIC time)
Grade 5 event over 525 metres at The meadows Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.
No. Name Form History Best Trainer
1 CRY BABY JEFF [5] 11674 25-10-5-0 30.20(2) C Treherne (Seabrook)
2 FAST THREE (QLD)[5] 63212 29-3-5-6 NBT M Chilcott (Heathcote)
3 INSIDE EDGE (NSW)[5] 62832 28-8-5-6 NBT D Curtain (Longwarry)
4 QUINTELLA [5] 73154 64-13-6-14 30.29(4) R Lesueur (Sunshine South)
5 JONESY’S FORTUNE (NSW)[5] 36158 11-3-1-2 NBT R Britton (Lara)
6 ALLEN GANJI (NSW)[5] 26664 31-4-8-5 30.36(6) G Bate (Lara)
7 STRIKING BLAZE [5] 81455 16-7-1-1 29.92(2) D Mcdonald (Devon Meadows)
8 NOOSA TIGER [5] 82233 35-6-8-4 NBT D Fisher (Lara)
9 KANSAS TURNPIKE (NSW)[5]Res. 28851 51-8-7-6 NBT M Mallia-magri (Lara)
10 PAINTED MISS [5]Res. 76264 41-4-6-5 30.56(5) T Womann (Lara)
Race No. 4Maurice Blackburn Lawyers (gobis)8:20 PM (VIC time)
Free For All event over 525 metres at The meadows Of $11,340 Prizemoney.
1st: $6,260 2nd: $1,790 3rd: $890 GOBIS: $2,400.
No. Name Form History Best Trainer
1 KING OF SPIN [4] 86837 29-9-3-2 30.30(3) R Britton (Lara)
2 MISS MARKWELL [4] 15354 32-10-3-4 30.44(3) T Womann (Lara)
3 GALAHAD [4] 85587 30-5-3-5 30.43(2) T O’donovan (Little River)
4 GOLD COAST GAZZA [4] 58684 48-10-6-6 30.01(4) S Divers (Tamleugh)
6 BLACK FATALI (NSW)[4] 88211 29-8-7-2 30.36(3) J Karamatic (Lara)
7 KISS ME KETUT [4] 51315 14-6-1-3 29.96(4) D Burnett (Geelong South)
8 STATE SENSATION [4] 21413 28-8-6-8 30.04(2) T Smart (Mooroopna)
Race No. 5Follow @grv_news On Twitter8:38 PM (VIC time)
Grade 5 event over 525 metres at The meadows Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.
No. Name Form History Best Trainer
1 ORTHIA BALE (NSW)[5] 25611 47-8-15-7 30.37(1) G Bate (Lara)
2 SISCO TURBO [5] 4534F 103-15-14-20 30.05(5) J Galea (Lara)
3 WHISPERING WIND (QLD)[5] 78225 54-16-16-8 30.21(4) A Langton (Anakie)
4 OUR PALE ALE [5] 15641 67-14-11-13 30.12(3) M Quick (Haddon)
5 KILTANON SKYE [5] 35447 52-9-9-9 30.18(6) M Whelan (Penshurst)
6 DYNA DENNY (NSW)[5] 64342 66-9-12-14 30.07(6) A Dailly (Anakie)
7 LAURA ALLEN (NSW)[5] 33643 54-9-7-7 30.20(6) S Collins (Lara)
8 LEKTRA ANGIE [5] 67171 31-8-1-3 NBT A Dailly (Anakie)
9 KANSAS TURNPIKE (NSW)[5]Res. 28851 51-8-7-6 NBT M Mallia-magri (Lara)
10 SOLAR AGENT (NSW)[5]Res. 72284 31-3-6-4 30.47(7) M Marshall (Pentland Hills)
Race No. 6Macro Meats8:57 PM (VIC time)
Mixed 4/5 event over 600 metres at The meadows Of $7,600 Prizemoney.
1st: $5,320 2nd: $1,520 3rd: $760.
No. Name Form History Best Trainer
1 LEKTRA SPECIAL [5] 11644 29-7-3-5 34.80(3) A Dailly (Anakie)
2 SURF MAIL [4] 14112 37-16-11-1 34.82(4) D Mcdonald (Devon Meadows)
3 MISSION COMPLETE [5] 65275 82-15-17-12 34.67(2) M Mallia-magri (Lara)
4 TARKS JEWEL (NSW)[5] 46325 31-6-4-6 35.15(8) A Langton (Anakie)
5 KAYO MARCIARNO [5] 72371 40-5-14-5 NBT G Neocleous (Yinnar South)
6 DYNA OATS (NSW)[4] 15131 22-7-6-3 34.40(4) G Bate (Lara)
7 BORN ALI [5] 24255 37-7-10-5 NBT R Britton (Lara)
8 BAGGET BALE (NSW)[4] 27154 69-15-15-15 34.45(1) A Dailly (Anakie)
9 BOOKKEEPER (NSW)[5]Res. 56123 20-7-3-1 NBT G Dainton (Cosgrove South)
10 LEKTRA GREY [5]Res. P7735 45-7-7-4 NBT A Dailly (Anakie)
Race No. 7Le Pine Funerals Final (gobis)9:20 PM (VIC time)
Grade 5 Final event over 525 metres at The meadows Of $19,650 Prizemoney.
1st: $12,000 2nd: $3,500 3rd: $1,750 GOBIS: $2,400.
No. Name Form History Best Trainer
1 DYNA CARI (NSW)[4] 64211 62-14-9-8 30.03(3) A Dailly (Anakie)
2 LAGOON CROCKETT (NSW)[4] 36621 48-16-7-6 30.19(6) T Reid (Yuroke)
3 SPEED SERIES (NSW)[4] 42511 25-6-5-3 29.97(5) G Campbell (Peechelba)
4 TWEAK [5] 11162 23-8-4-0 29.90(5) T O’donovan (Little River)
5 DAINTREE WARRIOR [4] 12531 39-12-8-2 30.32(7) L Gorman (Moe)
6 FANCY AMIGO (NSW)[4] 16271 18-8-4-3 30.14(1) D Mcdonald (Devon Meadows)
7 BLASTER [4] 11131 18-11-2-3 30.19(1) G Ennis (Sandhurst)
8 COLLIN BALE (NSW)[4] 52561 39-8-10-3 29.99(2) A Dailly (Anakie)
9 DANYO’S LUKE [5]Res. 82212 30-7-7-3 30.45(1) J Borg (Maryborough)
10 DYNA DENNY (NSW)[5]Res. 64342 66-9-12-14 30.07(6) A Dailly (Anakie)
Race No. 8Sky Racing9:40 PM (VIC time)
Grade 4 event over 525 metres at The meadows Of $7,600 Prizemoney.
1st: $5,320 2nd: $1,520 3rd: $760.
No. Name Form History Best Trainer
1 JOE BLOW (NSW)[4] 34122 55-11-11-11 30.23(2) D Geall (Lara)
2 DANYO’S DELBOY [4] 51328 43-10-7-9 30.08(2) N Ryan (Devon Meadows)
3 VICTA BALE (NSW)[4] 74856 51-10-11-4 30.10(4) S Collins (Lara)
4 FADILA BALE (NSW)[4] 33765 45-8-8-5 30.11(1) A Dailly (Anakie)
5 CLONE YOUR OWN (NZ)[4] 11172 21-12-3-3 30.12(7) R Britton (Lara)
6 MAJESTIC LEE (NSW)[4] 42711 28-12-6-3 30.18(6) C Treherne (Seabrook)
7 OENJAY DANCER [4] 67414 19-7-5-2 29.96(3) R Shiells (Diamond Creek)
8 OSBOURNE BALE (NSW)[4] 51265 21-5-6-0 30.39(7) A Dailly (Anakie)
9 DENNIS BALE (NSW)[4]Res. 67381 36-9-5-4 30.54(2) S Collins (Lara)
Race No. 9Watch Grvextra On Youtube10:02 PM (VIC time)
Grade 5 event over 525 metres at The meadows Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.
No. Name Form History Best Trainer
1 ROYAL TONE [5] 47236 26-4-8-4 30.43(7) G Bate (Lara)
2 VELOCEMENTE [5] 61431 18-5-2-3 30.06(1) A Dailly (Anakie)
3 BOUNCING WILD [5] 37333 21-5-3-8 NBT H Collins (Lara)
4 PEDRO’S RUNAWAY (NSW)[5] 77131 18-7-2-4 FSH B Burns (Werribee)
5 DANYO’S LUKE [5] 82212 30-7-7-3 30.45(1) J Borg (Maryborough)
6 STYLISH LIZBETH [5] 31477 24-6-7-3 NBT T Vantaarling (Tallygaroopna)
7 PREMIER EXPRESS [5] 17125 16-5-7-0 FSH K Mugavin (Killarney)
8 CLAY BIRD (SA)[5] 23554 37-7-4-4 NBT M Chilcott (Heathcote)
9 KANSAS TURNPIKE (NSW)[5]Res. 28851 51-8-7-6 NBT M Mallia-magri (Lara)
10 PAINTED MISS [5]Res. 76264 41-4-6-5 30.56(5) T Womann (Lara)
Race No. 10Casual Girls10:20 PM (VIC time)
Grade 5 event over 525 metres at The meadows Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.
No. Name Form History Best Trainer
1 IZZY ALLEN (NSW)[5] 111 3-3-0-0 FSH A Dailly (Anakie)
2 NOT OUT [5] 15816 23-7-2-1 NBT C Abbott (Edenhope)
3 MAD STAR [5] 86428 45-5-12-6 30.29(1) N Ryan (Devon Meadows)
4 BAD LUCK JIMMY (NSW)[5] 11361 9-5-2-1 30.06(5) D Knocker (Langwarrin)
5 SKY FIGHTER (NSW)[5] 21124 5-2-2-0 30.04(4) I Dann (Whitelaw)
6 PERFECT ROY [5] 12612 31-6-4-3 NBT J Higgins (Bannockburn)
7 AN THAT (TAS)[5] 14522 19-6-2-3 30.53(2) D Murray (Napoleons)
8 SHE’S OUR CAVIAR [5] 33127 24-6-1-5 30.49(4) G Glass (Kyabram)
9 SOLAR AGENT (NSW)[5]Res. 72284 31-3-6-4 30.47(7) M Marshall (Pentland Hills)
10 CRAZY WAL [5]Res. 35513 5-1-0-2 FSTD S Humphries (Locksley)
Race No. 11Ajs Corporation10:38 PM (VIC time)
Grade 5 event over 525 metres at The meadows Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.
No. Name Form History Best Trainer
1 BANGKOK STAR (TAS)[5] 23142 29-4-8-3 NBT S Mills (Tooradin)
2 SHE’S OUR HARRY (WA)[5] 61816 14-4-1-2 30.90(5) R Britton (Lara)
3 HANNAH BODEN [5] 31746 14-2-2-2 NBT S Bonaccurso (Mount Mercer)
4 OUR SITUATION [5] 16327 48-5-3-2 30.80(1) J Karamatic (Lara)
5 DYNA EXPORT (NSW)[5] 52547 17-1-1-6 30.86(7) S Collins (Lara)
6 YABBA DABBA DEE [5] 33416 26-3-1-6 30.24(1) I Dann (Whitelaw)
7 COOL MIKADO [5] 54514 23-2-4-4 30.33(4) M Barber (Hoddles Creek)
8 WOODLAND JACK (NSW)[5] 53124 32-3-6-3 FSH A Harmes (Corio)
9 SOLAR AGENT (NSW)[5]Res. 72284 31-3-6-4 30.47(7) M Marshall (Pentland Hills)
10 CRAZY WAL [5]Res. 35513 5-1-0-2 FSTD S Humphries (Locksley)