Saturday, 19 July 2014

Greyhound Box Draw For The Meadows – Saturday, 19 July 2014

Race No. 1Rsn – Racing & Sport7:18 PM (VIC time)
Grade 5 event over 525 metres at The meadows Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.

No.NameFormBestTrainer

1DYNA NICO (NSW)[5]14124NBTA Dailly (Anakie)
2PACIFIC ANGEL [5]31237NBTF Bickerton (Pearcedale)
3AMERICAN MUSCLE (NSW)[5]21324NBTC Treherne (Seabrook)
4CHARMING RUMBLE (NSW)[5]13551NBTH Clarke (Buln Buln)
5FRANK FURTER [5]3271830.18(8)C Schlensog (Anakie)
6CAPULLO BALE (NSW)[5]11143NBTJ Hunt (Avalon)
7COBRA BALE (NSW)[5]2784130.10(3)J Hunt (Avalon)
8ROY GALO [5]6841829.80(8)S Ralph (Tooradin)
9ALLEN WAKE (NSW)[5]Res.4554130.27(3)A Dailly (Anakie)
10ALLEN KESSEL (NSW)[5]Res.1625130.43(2)A Dailly (Anakie)
Race No. 2Le Pine Funerals (1-5 Wins) Final7:40 PM (VIC time)
Grade 5 Final event over 600 metres at The meadows Of $8,940 Prizemoney.
1st: $6,260 2nd: $1,790 3rd: $890.

No.NameFormBestTrainer

1REEN’S FABIAN [5]4422134.90(7)J Holden (Nambrok)
2BUNGA BUNGA [5]26272NBTJ Greenough (Pearcedale)
3WILL HE BOLT (NSW)[5]88172NBTF Tasca (Greenvale)
4IMA FAIRYTALE [5]7314135.16(2)S Cachia (Anakie)
5MORNINGSIDE [5]7633134.54(3)K Bravo (Lovely Banks)
6AMLIN GIRL [5]8174134.73(2)A Terry (Cranbourne South)
7ZIPPING BART (NSW)[5]33442NBTP Dapiran (Northwood)
8BAMBINA [5]4837234.88(5)B Dapiran (Northwood)
9COSMIC TEQUILA [5]Res.22573NBTG Watts (Lara)
10DARBAIN DASHER [5]Res.6435334.88(5)R Conway (Bunyip)
Race No. 3Awm Distance Championship Ht17:57 PM (VIC time)
S/E Heat event over 725 metres at The meadows Of $10,285 Prizemoney.
1st: $7,200 2nd: $2,060 3rd: $1,025.

No.NameFormBestTrainer

1OSCAR DE LARGO [4]8363643.01(2)R Henness (Heathcote)
2AREJAY SMOKEY [5]37153FSTDB Iredale (Pearcedale)
3LIARA ALLEN (NSW)[5]76117FSTDS Collins (Lara)
4KNOW CLASS (NZ)[5]17224FSHJ Shaw (Anakie)
6ZIPPING MAGGIE (NSW)[5]12118FSTDP Dapiran (Northwood)
7LOUD ONE [5]72128FSTDM Wallworth (Gisborne)
8MEPUNGA TIARA [5]53224FSTDJ Britton (Anakie)
Race No. 4Awm Distance Championship Ht28:20 PM (VIC time)
S/E Heat event over 725 metres at The meadows Of $10,285 Prizemoney.
1st: $7,200 2nd: $2,060 3rd: $1,025.

No.NameFormBestTrainer

1SIR GAZZA [5]42653NBTR Britton (Lara)
2HESSION BOOTS [5]51254FSTDR Clark (Toolleen)
3LUNA JINX (SA)[4]8142243.06(4)L Ketelaar (Yuroke)
4ZIPPING JOE (NSW)[5]11133FSTDD Mcdonald (Devon Meadows)
6BEKS [5]2544143.23(6)P Bouchier (Dennington)
7DYNA WILLOW (NSW)[3]3111442.16(4)S Collins (Lara)
8GALLOPING ROCKY [5]67251NBTR Conway (Bunyip)
Race No. 5Hudson Pacific Maturity S/f18:40 PM (VIC time)
S/E Semi Final event over 525 metres at The meadows Of $14,500 Prizemoney.
1st: $10,000 2nd: $3,000 3rd: $1,500.

No.NameFormBestTrainer

1HOT WHIRL [4]3115229.99(6)J Sharp (Lara)
2PUSH IT (NSW)[5]13862NBTD Swain (Vineyard)
3KERRIGAN BALE (NSW)[4]1421330.17(1)A Dailly (Anakie)
4RUE DE KAHN (NSW)[4]7522130.15(7)D Swain (Vineyard)
5MEPUNGA HAYLEY [4]1424130.01(8)J Britton (Anakie)
6GIVE YOU CREDIT (QLD)[5]25162NBTP Ruetschi (Patrick Estate)
7MY BRO FABIO (NSW)[4]2422129.69(1)B Ennis (Lara)
8HOOKSY [4]6161329.95(4)T Auld (Tatura)
9DYNA ORION (NSW)[3]Res.6671330.01(1)A Dailly (Anakie)
10AMERICAN MUSCLE (NSW)[5]Res.21324NBTC Treherne (Seabrook)
Race No. 6Othello Greek Restaurant Maturity S/f28:58 PM (VIC time)
S/E Semi Final event over 525 metres at The meadows Of $14,500 Prizemoney.
1st: $10,000 2nd: $3,000 3rd: $1,500.

No.NameFormBestTrainer

1HUMPHREY BALE (NSW)[4]4517329.96(8)A Dailly (Anakie)
2WHERE’S THE SURF [3]3611130.05(2)D Mcdonald (Devon Meadows)
3SHOULDERS (NSW)[4]3211229.94(4)A Azzopardi (Londonderry)
4BLURRED LINES [4]1143130.13(3)K Bravo (Lovely Banks)
5SAMUS ALLEN (NSW)[4]1156130.11(7)J Hunt (Avalon)
6DYNA ALCHEMIST (NSW)[5]22223NBTS Collins (Lara)
7WIND WHISTLER [5]11152NBTA Langton (Anakie)
8WHITE SPYRO [4]1313230.21(6)C Davis (Altona Green)
9TRULY LOYAL [4]Res.6373330.31(1)D Fisher (Lara)
10LADY GOLDENPAW [3]Res.8653430.24(5)R Britton (Lara)
Race No. 7Vanilla Cakes Maturity S/f39:20 PM (VIC time)
S/E Semi Final event over 525 metres at The meadows Of $14,500 Prizemoney.
1st: $10,000 2nd: $3,000 3rd: $1,500.

No.NameFormBestTrainer

1SUMMER WAGES [5]13162NBTW Bickerton (Cranbourne South)
2CRACKERJACK ROSE [4]1214130.31(2)A Dailly (Anakie)
3TAKE CHARGE [4]1134330.20(8)S Mckenna (Napoleons)
4TOP SECRET [5]83232NBTK Bravo (Lovely Banks)
5GRAND LEGACY [5]121F3NBTP Dapiran (Northwood)
6DYNA OSTRANDER (NSW)[4]3232130.05(1)J Hunt (Avalon)
7LUCA NEVEELK [4]1115130.15(3)G Kleeven (Denison)
8ELIZA BLANCHE (QLD)[5]F11229.82(2)D Mcdonald (Devon Meadows)
9AMERICAN SNIPER (NSW)[5]Res.14153NBTM Carter (Violet Town)
10CAPULLO BALE (NSW)[5]Res.11143NBTJ Hunt (Avalon)
Race No. 8Old England Hotel Maturity S/f49:42 PM (VIC time)
S/E Semi Final event over 525 metres at The meadows Of $14,500 Prizemoney.
1st: $10,000 2nd: $3,000 3rd: $1,500.

No.NameFormBestTrainer

1SISCO RAGE [5]2346230.24(5)D Mcdonald (Devon Meadows)
2DYNA ZOD (NSW)[4]5333130.22(1)A Dailly (Anakie)
3ALL STRUNG OUT [4]2221330.11(3)G Rounds (Devon Meadows)
4SPRING LEAF (NSW)[2]11T1130.01(3)A Dailly (Anakie)
5BEKIM HATRICK [5]1114330.52(7)C Schlensog (Anakie)
6TRAIL BLAZING [5]4123230.41(8)T Womann (Lara)
7LAMIA BALE (NSW)[5]15622NBTS Collins (Lara)
8ZIPPING SNOOPY (NSW)[4]2417130.11(2)P Dapiran (Northwood)
9CETTE AWAY [4]Res.1146330.25(2)J Hunt (Avalon)
10MOOT POINT (NSW)[4]Res.6152430.28(5)M Carter (Violet Town)
Race No. 9Awm Distance Championship Ht310:02 PM (VIC time)
S/E Heat event over 725 metres at The meadows Of $10,285 Prizemoney.
1st: $7,200 2nd: $2,060 3rd: $1,025.

No.NameFormBestTrainer

1TYRA GISELLE (NSW)[5]11226FSTDT Chatwin (Johnsonville)
2XYLIA ALLEN (NSW)[5]11111NBTJ Hunt (Avalon)
3UNIX BALE (NSW)[5]47335FSTDS Collins (Lara)
4LETHAL THREE (NSW)[5]38253NBTK Bravo (Lovely Banks)
6LOOBY LU [5]11137FSTDJ Borg (Maryborough)
7ZIPPING RORY (NSW)[4]3311342.17(6)B Dapiran (Northwood)
8HALA BELLE [5]67235NBTP Akathiotis (Reservoir)
Race No. 10Maurice Blackburn Lawyers10:22 PM (VIC time)
Free For All event over 525 metres at The meadows Of $8,940 Prizemoney.
1st: $6,260 2nd: $1,790 3rd: $890.

No.NameFormBestTrainer

1DREAM IT [1]1141629.91(1)B Ennis (Lara)
2BRENT BALE (NSW)[4]3413530.00(8)M Delbridge (Balliang)
3LADY GOLDENPAW [3]8653430.24(5)R Britton (Lara)
4HAILSTORM BILLY (NSW)[4]7526230.07(3)A Langton (Anakie)
5BUCKLE UP MASON (TAS)[2]1281629.74(3)J Hunt (Avalon)
6TYRONIMO [2]1752230.01(1)W Vassallo (Devon Meadows)
7PRUE BALE (NSW)[2]2764629.88(4)A Dailly (Anakie)
8DYNA ORION (NSW)[3]6671330.01(1)A Dailly (Anakie)
Race No. 11Www.tab.com.au10:42 PM (VIC time)
Mixed 4/5 event over 600 metres at The meadows Of $8,745 Prizemoney.
1st: $6,120 2nd: $1,750 3rd: $875.

No.NameFormBestTrainer

1CRACKERJACK BABE [5]1125534.79(2)A Dailly (Anakie)
2GLOBAL LAD (TAS)[5]5313134.73(2)S Bull (Snake Valley)
3ZIPPING CASPER (NSW)[4]6417734.84(6)D Kirk (Melton West)
4HOUGENIE (QLD)[5]62516NBTP Ruetschi (Patrick Estate)
5GO MOBO [4]1221435.12(3)R Camilleri (Lara)
6HE ISN’T REALLY [4]1811434.69(7)C Schlensog (Anakie)
7OXLEY MAJOR (NSW)[4]3146534.63(1)R Britton (Lara)
8EVER ALERT [5]5116534.65(2)A Dailly (Anakie)
9BIG KAT [5]Res.6211434.63(8)C Schlensog (Anakie)
10KULU SPECIAL (NSW)[5]Res.T8188FSTDA Azzopardi (Londonderry)