Saturday, 22 October 2016

Greyhound Box Draw For The Meadows – Saturday, 22 October 2016

Race No. 1Mark Duclos & Dave Carlson Final7:12 PM (VIC time)
Maiden Final event over 525 metres at The meadows Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.

No.NameFormBestTrainer

1MARCUS DAKING (NSW)[M]44222NBTG Campbell (Anakie)
2GREENBACK BOOGIE [7]130.54(6)T Blacker (Mitchell Park)
3SUFFRAGETTE (NSW)[7]130.26(5)K White (Buln Buln East)
4OLFINA ALLEN (NSW)[7]6252130.69(6)A Dailly (Corio)
5ROCK ME [7]8435130.19(2)P Smith (Wonwondah)
6JACEY ALLEN (NSW)[M]25652NBTA Dailly (Corio)
7SISCO ROCCO [M]82NBTJ Galea (Lara)
8SHY FREDDIE [7]7255130.76(2)P Galea (St Albans)
9OSHKOSH GYPSY [M]Res.62572NBTA Dailly (Corio)
10DYNA YATUL (NSW)[M]Res.33442NBTA Dailly (Corio)
Race No. 2Hume Cup Ht17:37 PM (VIC time)
S/E Heat event over 600 metres at The meadows Of $10,285 Prizemoney.
1st: $7,200 2nd: $2,060 3rd: $1,025.

No.NameFormBestTrainer

1ANGIE ROCKS [5]12515NBTM Briganti (Tuerong)
2WIND WHISTLER [3]2424634.44(6)A Langton (Anakie)
3JAIMANDY HATTY [5]1351335.32(2)P Donohue (Upper Lurg)
4MIDWINTER [5]5416634.63(4)A Stewart (Melton)
5ABBY’S MAGIC (QLD)[5]43443FSHW Elson (Churchable)
6BRAZEN BOMBER [5]55211NBTJ Guy (Horsham)
7FANTA BALE (NSW)[5]6111134.78(6)R Britton (Lara)
8NESSA SHIM [4]1638734.62(1)A Dailly (Corio)
9EMI’S BOY MACCA [5]Res.47422NBTS Melville (Beveridge)
Race No. 3Hume Cup Ht27:58 PM (VIC time)
S/E Heat event over 600 metres at The meadows Of $10,285 Prizemoney.
1st: $7,200 2nd: $2,060 3rd: $1,025.

No.NameFormBestTrainer

1SAUSAGE SIZZLE [5]17324NBTB Bravo (Lovely Banks)
2EDDIE EAGLE [5]1151234.73(2)J Psaila (Little River)
3BRUCE TYCOON [3]2125134.37(7)R Britton (Lara)
4LEKTRA UNCUT [4]4464134.45(8)A Dailly (Corio)
5CARDIOLOGY (NSW)[5]25155FSHK Coleman (The Oaks)
6MARGINS (NSW)[4]2371134.58(2)B Ennis (Lara)
7PARAPHERNALIA [3]4431134.75(3)J Guy (Horsham)
8EMILY JANE [4]4254434.63(2)G Dainton (Cosgrove)
9EMI’S BOY MACCA [5]Res.47422NBTS Melville (Beveridge)
Race No. 4Hume Cup Ht38:20 PM (VIC time)
S/E Heat event over 600 metres at The meadows Of $10,285 Prizemoney.
1st: $7,200 2nd: $2,060 3rd: $1,025.

No.NameFormBestTrainer

1AVATAR JET [5]46867FSTDR Boehm (Cranbourne South)
2NYMERIA (NSW)[5]51111FSTDB Ennis (Lara)
3GOLD VEIN [4]1285134.46(4)R Le sueur (Mulwala)
4GIA [5]8475634.65(7)A Dailly (Corio)
5BRAD HILL BILLY (TAS)[5]15115NBTR Smith (Forbes)
6SILVERALI [5]12454NBTR Britton (Lara)
7RESIDENT DJAY [5]68111NBTB Bravo (Lovely Banks)
8SENATOR MONELLI (WA)[5]23511FSHD Hobby (Nambeelup)
9EMI’S BOY MACCA [5]Res.47422NBTS Melville (Beveridge)
Race No. 5Hume Cup Ht48:38 PM (VIC time)
S/E Heat event over 600 metres at The meadows Of $10,285 Prizemoney.
1st: $7,200 2nd: $2,060 3rd: $1,025.

No.NameFormBestTrainer

1BULKENDER (NSW)[5]41171NBTC O’brien (Nowra Hill)
2CHRICHTON BALE (NSW)[5]5124734.56(1)D Fisher (Lara)
3BUCK FORTY (NSW)[4]2615334.47(6)J Thompson (Pearcedale)
4SNAKEBITE BALE (NSW)[4]4361234.64(2)A Dailly (Corio)
5MEPUNGA FAME [5]2328634.42(8)J Britton (Anakie)
6ALLEN MEMBO (NSW)[4]7172634.58(3)R Britton (Lara)
7HUKANUI (SA)[5]42242FSTDD Pattinson (Pearcedale)
8BALLERINO [3]2414434.50(5)J Borg (Maryborough)
9EMI’S BOY MACCA [5]Res.47422NBTS Melville (Beveridge)
Race No. 6Sky Racing Topgun Stayers8:58 PM (VIC time)
S/E Group 2 event over 725 metres at The meadows Of $108,000 Prizemoney.
1st: $75,000 2nd: $22,000 3rd: $11,000.

No.NameFormBestTrainer

1CYNDIE’S MAGIC (QLD)[5]21535FSHW Elson (Churchable)
2BIG EASY RED (QLD)[5]15111FSHA Dillon (Caboolture)
3BURN ONE DOWN (NSW)[2]1111142.29(4)J Thompson (Pearcedale)
4COME ON FANTASY [3]7222142.29(4)J Borg (Maryborough)
5RING THE BELL [3]1132342.88(6)G O’keeffe (Neerim Junction)
6SPRINGVALE BRYNE (SA)[5]12111FSHG Harris (Mclaren Vale)
7WHITTAKER (NSW)[5]11445FSHJ Fletcher (Menangle Park)
8MISS FOXY LEE (NSW)[4]1311242.61(8)D Swain (Vineyard)
9LADY TOY [3]Res.2235442.58(1)N Gost (Little River)
10DUBLIN BULL [1]Res.1151442.82(8)J Britton (Anakie)
Race No. 7Tab – Jackpot First Four On Topgun9:18 PM (VIC time)
Grade 5 event over 525 metres at The meadows Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.

No.NameFormBestTrainer

1KRYPTONIAN [5]6711130.07(2)J Guy (Horsham)
2FIZZY BALE (NSW)[5]8716830.25(1)J Collins (Lara)
3HELGA BALE (NSW)[5]7777330.16(2)A Dailly (Corio)
4JAILOR BALE (NSW)[5]5743530.07(6)S Collins (Lara)
5POMP FICTION [5]4118430.32(6)J Formosa (Heathcote)
6TIGGERLONG AWAIT (NSW)[5]7724630.19(7)T Reid (Yuroke)
7STRIKER KLINSMAN [5]1311229.90(8)D Geall (Lara)
8QUIZZICAL [5]4124730.43(4)R Britton (Lara)
9LAUGH WITH MARY (NSW)[5]Res.22176FSTDR Britton (Lara)
10LITTLE POOKIE [5]Res.27127NBTT Galea (Brookfield)
Race No. 8Sky Racing Topgun9:42 PM (VIC time)
S/E Group 1 event over 525 metres at The meadows Of $214,500 Prizemoney.
1st: $150,000 2nd: $43,000 3rd: $21,500.

No.NameFormBestTrainer

1PANTERA NERA (NSW)[3]1112129.86(2)G Burke (Hazelwood North)
2ASTON BOLERO [3]4221129.88(3)J Thompson (Pearcedale)
3WORM BURNER (SA)[5]32121NBTC Butcher (Meningie)
4AQUA CHEETAH (NSW)[5]21511NBTJ Thompson (Pearcedale)
5LET IT DEVELOP (NSW)[5]13145NBTA Azzopardi (Myrniong)
6ZAMBORA BROCKIE (NSW)[2]1123329.47(8)A Azzopardi (Myrniong)
7UNLAWFUL ENTRY [3]1332229.64(2)B Bravo (Lovely Banks)
8DUNDEE OSPREY [3]4113129.75(1)G Scott-smith (Pakenham South)
9RITZA LENNY (NSW)[4]Res.1364530.18(3)M Gatt (Thirlmere)
10BUCK FORTY (NSW)[5]Res.2615329.85(6)J Thompson (Pearcedale)
Race No. 9Hume Cup Ht510:05 PM (VIC time)
S/E Heat event over 600 metres at The meadows Of $10,285 Prizemoney.
1st: $7,200 2nd: $2,060 3rd: $1,025.

No.NameFormBestTrainer

1TIGGERLONG CRUZ (NSW)[5]15F13NBTS Ferguson (Avalon)
2LADY TOY [5]2235434.80(4)N Gost (Little River)
3MEPUNGA ROSIE [4]1447434.56(6)J Britton (Anakie)
4KUTA’S LAD [4]1252434.91(5)M Briganti (Tuerong)
5LALA SHIM [6]8238435.05(1)A Dailly (Corio)
6REICHENBACH (NSW)[4]3274234.77(8)R Britton (Lara)
7POP THE CORK (QLD)[5]11363FSTDJ Thompson (Pearcedale)
8DR. LEONARDO [5]53787NBTW Mcmahon (Darriman)
9EMI’S BOY MACCA [5]Res.47422NBTS Melville (Beveridge)
Race No. 10Hume Cup Ht610:27 PM (VIC time)
S/E Heat event over 600 metres at The meadows Of $10,285 Prizemoney.
1st: $7,200 2nd: $2,060 3rd: $1,025.

No.NameFormBestTrainer

1ESPARZA (NSW)[5]3552234.99(7)J Ennis (Lara)
2LITHGOW PANTHER (NSW)[2]3134134.29(2)A Britton (Lara)
3ALLEN OREGON (NSW)[3]4161134.53(4)R Britton (Lara)
4AEROPLANE TOMMY [3]1331834.41(2)J Thompson (Pearcedale)
5RINGER (NSW)[5]41F3334.80(1)A Debattista (Toolleen)
6DUBLIN BULL [5]1151434.63(1)J Britton (Anakie)
7DYNA FAME (NSW)[5]25334NBTA Dailly (Corio)
8VEETEE SWIFT (NSW)[5]1152534.38(5)M Briganti (Tuerong)
9EMI’S BOY MACCA [5]Res.47422NBTS Melville (Beveridge)
Race No. 11The Catching Pen On Sky Racing10:50 PM (VIC time)
Free For All event over 525 metres at The meadows Of $8,940 Prizemoney.
1st: $6,260 2nd: $1,790 3rd: $890.

No.NameFormBestTrainer

1ALLEN MARKY (NSW)[4]3533F30.20(4)M Delbridge (Balliang)
2DYNA ZEEK (NSW)[4]1228130.30(6)H Collins (Lara)
3FOLIO BALE (NSW)[1]6568629.66(4)A Dailly (Corio)
4SHIMA BAR [4]2111130.04(2)A Dailly (Corio)
6TELARAH FLASH (NSW)[4]1426130.31(8)R Britton (Lara)
7SLICK ICE [1]2121829.83(6)A Stewart (Melton)
8ALPHA DEMETER [1]2711F29.79(2)J Britton (Anakie)
Race No. 12Meadows Conference & Events Centre11:07 PM (VIC time)
Grade 5 event over 525 metres at The meadows Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.

No.NameFormBestTrainer

1KELLY HOOK [5]1176230.68(2)R Neocleous (Hazelwood North)
2SUPER SMARTY (NSW)[5]71162NBTK Lloyd (Anakie)
3BUCKY BOY (NSW)[5]3235330.04(2)A Debattista (Toolleen)
4TOPPER TERETTO (NSW)[5]14233NBTA Azzopardi (Myrniong)
5MAGIC COUPS [5]1125730.22(4)R Tartaglia (Newcomb)
6HARISTOTLE [5]31112FSHW Mcmahon (Darriman)
7MYSTERIZE (NSW)[5]2213130.24(2)A Azzopardi (Myrniong)
8WORLD’S ON FIRE (NSW)[5]12132NBTA Dailly (Corio)
9TRIXIE DIAMOND [5]Res.7442630.27(5)J Collins (Lara)
10FRAC GEEK [5]Res.2353230.25(8)J Guy (Horsham)