Thursday, 1 August 2013

Greyhound Box Draw For Warrnambool – Thursday, 1 August 2013

Race No. 1Norlane Hotel Ht16:57 PM (VIC time)
Maiden Heat event over 450 metres at Warrnambool Of $1,415 Prizemoney.
1st: $990 2nd: $285 3rd: $140.

No.NameFormBestTrainer

1LADY CHIEF [M]85675NBTP Hunt (Avalon)
2MEXICALI MAMA [M]FSHM Nash (Little River)
3KAL BALE (NSW)[M]3FSTDG Bate (Lara)
4DYNA WALLY (NSW)[M]772FSHP Hunt (Avalon)
5MONARCO [M]674NBTS Bishop (Woodford)
6WISE PEEJAY (WA)[M]24NBTJ Britton (Anakie)
7JELLYBEAN RUN [M]42863NBTR Maher (Bushfield)
8HELLO MILLY [M]23522NBTJ Weir-smith (Dooen)
9BEARD OF ZEUS [M]Res.61656FSTDP Simone (Pirron Yallock)
10PRANCING LAD [M]Res.645NBTD Lenehan (Port Fairy)
Race No. 2Maceys Bistro Ht27:20 PM (VIC time)
Maiden Heat event over 450 metres at Warrnambool Of $1,415 Prizemoney.
1st: $990 2nd: $285 3rd: $140.

No.NameFormBestTrainer

1BADOOTA GIRL [M]76248NBTS Bruce (Warrnambool)
2ALOHA RHODE [M]63268NBTD Sturgess (She Oaks)
3COURTESY [M]33233NBTS Bishop (Woodford)
4YOUR A CHANCE [M]8FSTDG Bate (Lara)
5KAKIHARA [M]65NBTJ Britton (Anakie)
6BARBERANNE [M]75454NBTR Mahony (Southern Cross)
7FOURTH CHOICE [M]3FSHN Wynd (Lismore)
8FLASH MAGPIE [M]5FSTDP Hunt (Avalon)
9JEWEL BALE (NSW)[M]Res.FSHP Hunt (Avalon)
10POLAR SUNRISE [M]Res.58FSHL Johnson (Yarpturk)
Race No. 3Bendigo Bank Ht37:40 PM (VIC time)
Maiden Heat event over 450 metres at Warrnambool Of $1,415 Prizemoney.
1st: $990 2nd: $285 3rd: $140.

No.NameFormBestTrainer

1WINSOME CHILI [M]6F34FSTDG Hunt (Cudgee)
2DAIRE TO DUCK [M]F2FSHK Breen (Lake Bolac)
3MONSTER BALE (NSW)[M]FSHP Hunt (Avalon)
4MATALINO TWIST [M]46NBTN Wynd (Lismore)
5SURGEON’S TOUCH [M]52F27FSTDR Maher (Bushfield)
6CORDITE REWARD [M]5NBTP Osborn (Cobden)
7WISE CHIEF (WA)[M]5FSHJ Britton (Anakie)
8CROCKETT’S BOY [M]4254NBTE Steel (Nullawarre North)
9JEWEL BALE (NSW)[M]Res.FSHP Hunt (Avalon)
10RUN’S RHODE [M]Res.34455NBTN Mccullagh (Warrnambool)
Race No. 4Protectcorp Final7:59 PM (VIC time)
Maiden Final event over 390 metres at Warrnambool Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1DON’T PAWS [M]51442NBTP Simone (Pirron Yallock)
2VIC WIDE [5]122.05(8)G Bate (Lara)
3COSMIC RUSH [5]3747122.33(5)J Mcdowall (Nullawarre)
4DEE BEE GOLD [5]122.38(5)D Geyer (Moolap)
5SELECT MACKA [5]2122.31(7)K Bailey (Sale)
6MAYBE VEGAS [M]2NBTV Awramenko (Waurn Ponds)
7SCREAMING ACE (QLD)[M]3432NBTM Nash (Little River)
8RUSTY PEG [M]462NBTE Steel (Nullawarre North)
9JELLYBEAN RUN [M]Res.42863NBTR Maher (Bushfield)
10KEEP CALM [M]Res.3NBTP Anderton (Devon Meadows)
Race No. 5Norfolk Butchers Dual Dist Ht18:21 PM (VIC time)
Grade 5 Heat event over 450 metres at Warrnambool Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1STAGGER OUT [5]37246NBTK Finn (Warrnambool)
2NOT OUT [5]15222NBTC Abbott (Edenhope)
3PRINCE LARK [5]18363FSHL Smith (Devon Meadows)
4MIDNIGHT STRIKE [5]73786NBTL Mitchell (Teesdale)
5HIPPY PENGUIN [5]1166426.17(6)M Gibbons (Lara)
6NINJA BACKMAN [5]58386NBTH Karamatic (Lara)
7SHATNER [5]58553NBTP Keane (Koroit)
8LORDLY [5]68412FSHG Wintle (Reservoir)
Race No. 6Norfolk Butchers Dual Dist Ht28:43 PM (VIC time)
Grade 5 Heat event over 450 metres at Warrnambool Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1GOLD KATE [5]64466NBTR Mahony (Southern Cross)
2ENCOUNTER BAY [5]82446NBTC Abbott (Edenhope)
3PEDRO’S DAISY [5]76718FSHR Camilleri (Lara)
4BRUISER NORRIS [5]51213NBTL Smith (Devon Meadows)
5LEKTRA CRUISER [5]46451NBTP Simone (Pirron Yallock)
6MR. FIDGET [5]53754NBTM Gibbons (Lara)
7VAPOUR TRAIL [5]37366NBTJ Weir-smith (Dooen)
8BERNIE MURRAY [5]6148226.47(5)P Keane (Koroit)
Race No. 7Norfolk Butchers Dual Dist Ht38:59 PM (VIC time)
Grade 5 Heat event over 450 metres at Warrnambool Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1MICHU [5]16111NBTD Geall (Lara)
2CENTRALIAN [5]11116NBTL Smith (Devon Meadows)
3KENNINGTON LAD [5]22166NBTR Gavin (Killarney)
4DESTROY SHE SAID [5]11833NBTG Hunt (Cudgee)
5ALI BARBER [5]54268NBTJ Weir-smith (Dooen)
6LEKTRA CONCRETE [5]33655NBTP Simone (Pirron Yallock)
7SPANIARD [5]37218FSTDM Nash (Little River)
8JUST DEE START [5]12225.69(8)J Britton (Anakie)
Race No. 8Go Distance Racing $2,000 Bonus9:21 PM (VIC time)
Grade 5 event over 650 metres at Warrnambool Of $4,175 Prizemoney.
1st: $2,925 2nd: $830 3rd: $420.

No.NameFormBestTrainer

1CROWBAR [5]65425FSHA Courts (Corio)
2QUO VADIS (QLD)[5]77277FSTDA Langton (Anakie)
3GERVON [5]2141FFSTDP Riches (The Sisters)
4GETTIN SLIZZARD [5]76753FSTDJ Britton (Anakie)
5BREAK O’DAY [5]23231NBTM Wintle (Reservoir)
6WALKING STREET (NSW)[5]24153FSTDK Lloyd (Anakie)
7REBELATION [5]16241FSTDM Mallia-magri (Avalon)
8HOT WINE [5]82443FSHP Galea (Rosedale)
9MISHELLMA BELLE [5]Res.36163FSHM Gilders (Invermay)
10MY SELYNYA [5]Res.24656FSHS Coates (St Albans Park)
Race No. 9Warrnambool Gotba9:43 PM (VIC time)
Mixed 4/5 event over 450 metres at Warrnambool Of $2,005 Prizemoney.
1st: $1,405 2nd: $400 3rd: $200.

No.NameFormBestTrainer

1SPIN A YARN (SA)[5]3372226.17(2)R Drew (Dennington)
2BRENT BALE (NSW)[4]1111125.41(4)M Delbridge (Balliang)
3BLUE ROOKIE [4]3646525.83(6)P Simone (Pirron Yallock)
4XENOS BALE (NSW)[5]31457NBTG Bate (Lara)
6SHIRAZ REEF (NSW)[5]2747526.07(4)A Kampman (Ellerslie)
7PANDORA BALE (NSW)[4]5272325.65(2)G Bate (Lara)
8ROOFER [5]F665225.71(5)P Hunt (Avalon)
Race No. 10Wannon Room Function Centre9:59 PM (VIC time)
Grade 5 event over 450 metres at Warrnambool Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1MELTDOWN [5]43446NBTR Maher (Bushfield)
2DYNA LENT (NSW)[5]67646NBTP Hunt (Avalon)
3FANTASY RHODE [5]87517NBTL Sturgess (She Oaks)
4TINY FARMER [5]32463NBTC Kampman (Ellerslie)
5EDGY BALE (NSW)[5]33136FSHG Bate (Lara)
6FLYING WEST (NSW)[5]1425NBTP Hunt (Avalon)
7KANE ALLEN (NSW)[5]23473NBTP Hunt (Avalon)
8WILLOLA [5]34476FSHP Galea (Rosedale)
Race No. 11Book Your Next Social Club Function10:19 PM (VIC time)
Mixed 4/5 event over 390 metres at Warrnambool Of $2,005 Prizemoney.
1st: $1,405 2nd: $400 3rd: $200.

No.NameFormBestTrainer

1ICE TRUCKER (NSW)[4]6112422.16(3)G Bate (Lara)
2TUBESMAN [5]4474622.17(3)M Gibbons (Lara)
3FLY WALCOTT (NSW)[5]73157NBTJ Frewin (Anakie)
4PROWLING LAD [5]3266622.48(5)R Tartaglia (Newcomb)
5DAKKA JACK [5]13522NBTA Courts (Corio)
6MODERN SILK [5]571F4NBTD Sheridan (Talbot)
7MISS SIBERIA [4]5331722.72(4)N Stanley (Portland)
8SANTA STORM (NSW)[4]412F222.60(8)K Lloyd (Anakie)
9BOGGY SPITFIRE [5]Res.65885NBTR Tartaglia (Newcomb)