Sunday 1st March 2009


1. CGRC SPRINT — CANBERRA GREYHOUND RACING CLUB
18.00 Grade MX 310M
1 SHAKE COUGAR M TREVOR PECK
2 JANOKA’S PUZZLE M GLEN PETERS
3 BIG ASK JADE M VANESSA BROWN
4 BLAZING MORGO 5 KEITH MORGAN
5 MISS BITTY M RICHARD BROWN
6 TED’S DELIGHT M THELMA O’KEEFE
7 SUNDAY TOM 5 WAYNE WHITE
8 AMBROSOLI M RUSSEL FORD
9 MORGO’S BABE M KEITH MORGAN
10-VACANT

2. JIM COLEMAN 08 TRAINER OF THE YEAR — CANBERRA GREYHOUND RACING CLUB
18.15 Grade 5 310M
1 CAITLIN JADE 5 KIM MULRINE
2 TOP ENFORCER 5 GEOFFREY SHEATHER
3 MISS HYPERACTIVE 5 JO-ANN CROSER
4 HIGHLAND BREEZE 5 STEPHEN WADICK
5-VACANT
6 BOBBY COUGAR 5 RUSSEL FORD
7 MIAMI LOCK 5 BRUCE PECK
8 GO WILD ROSE 5 STEPHEN WADICK
9-VACANT
10-VACANT

3. BEHIND BARS 08 GREYHOUND OF THE YEAR — CANBERRA GREYHOUND RACING CLUB
18.30 Grade M 310M
1 RUBY SLIPPER M GLEN PETERS
2 MITZY’S ENFORCER M KIM MULRINE
3 NACHO COUGAR M TREVOR PECK
4 STATEMENT M WAYNE BRADLEY
5 BLUE JADE M DAVID THOMPSON
6 HIGH FEES M KEITH MORGAN
7 LE SHED M JIM COLEMAN
8 CYCLONE ZIP M BRUCE PECK
9 MORGO’S BABE M KEITH MORGAN
10-VACANT

4. IT’S A CHANCE GIVE ME FIVE BEST BITCH OF FEB WINNER — CANBERRA GREYHOUND RACING CLUB
18.45 Grade M 440M
1 KAYODE BALE M SEAN BANNERMAN
2 MATRIX TRILOGY M TANIA CAHILL
3 VIVA MAGOO M GEOFFREY SHEATHER
4 BERRI KERRI M IAN MCFARLANE
5-VACANT
6 RET’S BELLE M KIM MULRINE
7 TERRY’S ELITE M TERRY O’KEEFE
8 MORGO’S PRINCESS M KEITH MORGAN
9-VACANT
10-VACANT

5. DANNY PEARSON TRIBUTE — CANBERRA GREYHOUND RACING CLUB
19.10 Grade 3/4 440M
1 SPOT OF RAIN 4 GEOFFREY SHEATHER
2 ROCK ON DEL 3 GEOFFREY SHEATHER
3 BOWEN BALE 3 MARGARET BANNERMAN
4 LIGHTNIN’ JASSO 4 WAYNE WHITE
5-VACANT
6 SPANISH STATE 3 BRUCE PECK
7 BOMBA BANQUET 3 NOEL BATINICH
8 CLANCY’S FLOW 4 LORRAINE ROY
9-VACANT
10-VACANT

6. ROD EVERETT MEMORIAL FINAL — CANBERRA GREYHOUND RACING CLUB
19.25 Grade MX 310M
1 RAIN GAGE M WAYNE WHITE
2 MALBON STREET M ALAN TUTT
3 ROLL ON BY 5 GRAHAM THURKETTLE
4 HEIST SOCIETY 5 KENNETH STAINES
5 WALKABOUT JILL 5 JASON CAMERON
6 SPANISH ROSE 5 BRUCE PECK
7 ALMOST DONE M DAVID THOMPSON
8 DEADLY GRIN M NEIL STAINES
9 HIGH FEES M KEITH MORGAN
10 BIG ASK JADE M VANESSA BROWN

7. SKY MEETING NEXT WEEK — CANBERRA GREYHOUND RACING CLUB
19.45 Grade 5 530M
1 SMASHING OSTI 5 LYN WHITE
2 LOKI IZMIR 5 KENNETH STAINES
3 ODNOC TIPPY TOES 5 JIM COLEMAN
4 BERRIDALE LASS 5 IAN MCFARLANE
5 MISS REBLEE 5 PHILLIP CASTLES
6 TINASHE BALE 5 SEAN BANNERMAN
7 MILLIE’S ME MUM 5 LESLEY HANNAFORD
8 MARKUS PARK 5 MARK CHALKER
9-VACANT
10-VACANT

8. KILCOYNE KENNELS HEATS NEXT WEEK — CANBERRA GREYHOUND RACING CLUB
20.00 Grade 5 530M
1 CARLEY COUGAR 5 LESLEY HANNAFORD
2 ROUGHEAD 5 JOHN THORPE
3 BRENCOLE BALE 5 MARGARET BANNERMAN
4 PANDORA LANE 5 SEAN BANNERMAN
5 BARNEY’S TRILOGY 5 TANIA CAHILL
6 WANNABE FIRST 5 LORRAINE ROY
7 BERRIDALE BELLE 5 IAN MCFARLANE
8 STEP TWO 5 GEOFFREY SHEATHER
9-VACANT
10-VACANT

9. BOX 4 BISTRO STAKES — CANBERRA GREYHOUND RACING CLUB
20.15 Grade 5 440M
1 COOL FRONT 5 BRUCE PECK
2 ALLYSON BALE 5 MARGARET BANNERMAN
3 BUCK’S BUNNY 5 PAUL HANNAFORD
4 VIDAR IZMIR 5 KENNETH STAINES
5-VACANT
6 PRESTON LANE 5 SEAN BANNERMAN
7 BRONSON BROWN 5 BRUCE PECK
8 FAST AND PURE 5 ARTHUR JENKINS
9-VACANT
10-VACANT

10. THANKYOU GIVE ME FIVE & TERRY HINES — CANBERRA GREYHOUND RACING CLUB
20.30 Grade 5 440M
1 AMBER’S OSTI 5 TERRY O’KEEFE
2 JACOB’S BANQUET 5 GILLIAN APPS
3 PRINCESS SNOWY 5 PAUL HANNAFORD
4 TYRE KICKER 5 BRIAN WALES
5-VACANT
6 CYCLONE JOEY 5 BRUCE PECK
7 MONEY GENIE 5 KEITH MORGAN
8 BRADMAN’S WILLOW 5 LORRAINE ROY
9-VACANT
10-VACANT