MTD Australian Cup Semi Finals Saturday 21st February 2009

2009 Group 1 MTD Australian Cup Semi Finals
Open To The Best Greyhounds Nominated – Top 56 Greyhounds Are Seeded Directly To Semi Finals
All Remaining Greyhounds Must Competed In Heats For The Remaining 8 Semi Final Spots
$150,000 To The Final Winner
The Meadows, Vic.

Race 2 MTD AUSTRALIAN CUP HT1
Special Event Heat 525 Metres 07:38PM
$9000-2500-1250 /TRI/QUIN R/D EXACTA
Box Form Name Best Trainer
1 12265 PHOENIX SHIRAZ 29.90 C M Jones
2 11745 PREMIER MOMENT NBT M R Dapiran
3 13532 SHIVER INSIDE 30.28 T Womann
4 12246 SCULL MURPHY NBT R L Isaacson
5 41413 KENDALE BALE NBT K Hunt
6 12248 DEE CEE BLUEBOY 29.90 S A Meyland
7 32261 BO FRAZIER 29.82 D Geall
8 12561 HASTINGS BALE FSH G J Bate
9 16823 SHAWTAY Res. 30.20 A L Dailly
10 42144 SON OF SENNA Res. NBT J Formosa

Race 3 MTD AUSTRALIAN CUP HT2
Special Event Heat 525 Metres 08:00PM
$9000-2500-1250 /TRI/QUIN R/D EXACTA
Box Form Name Best Trainer
1 13831 RAVENSTOKE NBT D Drynan
2 24443 AUSTIN BALE 30.33 K Hunt
3 72511 NAOMI CAMBAZ 30.10 J A Murphy
4 74551 NORTH SEA 30.17 T Womann
5 11367 KEEKO BALE 29.80 G J Bate
6 17611 PARRACRYL 30.19 W A Vassallo
7 81547 VIOLET CRUMBLE 30.07 S B Ralph
8 12111 EL GALO 29.75 J Thompson
9 41762 RICKY LEE Res. NBT C M Reinke
10 F2123 BARNEY Res. 30.48 M Fearnley

Race 5 MTD AUSTRALIAN CUP HT3
Special Event Heat 525 Metres 08:37PM
$9000-2500-1250 /1ST LEG QUAD TRI/QUIN R/D EXACTA
Box Form Name Best Trainer
1 18212 FEDEX 29.88 J Thompson
2 33121 WHO TOLD HELEN 30.09 J R Britton
3 12331 ROWDY 30.47 S B Lees
4 47254 JEDDY BOY 30.12 S B Ralph
5 22218 AZTEC CRUISE 30.11 M J Auld
6 64611 CRACKED ICE 30.10 P E Giles
7 15216 BOUNDING BILLY 29.89 M P Turner
8 22716 TURANZA BALE 29.84 G J Bate
9 11133 RAILWAY MAX Res. 30.01 J M Torr
10 46324 VIVA LAS VEGAS Res. 30.50 T Womann

Race 6 MTD AUSTRALIAN CUP HT4
Special Event Heat 525 Metres 09:00PM
$9000-2500-1250 /2ND LEG QUAD 1ST LEG D/D TRI/QUIN R/D
Box Form Name Best Trainer
1 11235 IMA PETTIGO 30.19 R J Britton
2 71815 YIKES 30.15 J Thompson
3 15111 BIG MOOSE 30.34 B Deverell
4 54137 PEDRO’S REALITY 30.03 N S Ryan
5 11157 HOT PUZZLE NBT P C Anderton
6 11733 SANDY ON TARGET 29.70 T Womann
7 42168 STONER BALE 29.90 K Hunt
8 61331 ASHLEE’S PATCH 30.29 P E Giles
9 13143 PRINCE OF BEE Res. 30.60 K D Leek
10 12144 KERRIE LEE Res. NBT C M Reinke

Race 7 MTD AUSTRALIAN CUP HT5
Special Event Heat 525 Metres 09:20PM
$9000-2500-1250 /3RD LEG QUAD TRI/QUIN R/D EXACTA
Box Form Name Best Trainer
1 32642 ARVO’S FALCON 30.13 K Arvanitis
2 17543 TEAMAN TITCH NBT D I Burnett
3 41455 NITRO BURST 30.38 J Thompson
4 51128 TREW MILLIONS 29.79 T Womann
5 54215 FIDEL BALE 30.03 K Hunt
6 31461 ABNER BALE 30.05 G J Bate
7 32252 INVISITING ME NBT S M Shinners
8 75672 SPRING LEE NBT C M Reinke
9 43453 GUN HAND Res. 29.89 D R Dean
10 23424 EXCELLERATOR Res. 30.29 P E Giles

Race 8 MTD AUSTRALIAN CUP HT6
Special Event Heat 525 Metres 09:44PM
$9000-2500-1250 /4TH LEG QUAD 2ND LEG D/D TRI/QUIN R/D
Box Form Name Best Trainer
1 11213 RADIO STAR FSH R W Dean
2 22244 REGAL THYME 29.92 G L Long
3 28217 FARMOR SWIFT 30.01 R J Britton
4 77712 ABSOLUTELY OSCA 30.33 M Clay
5 15381 PROVEN POLLY 30.10 J Thompson
6 11218 CYCLONE NED 30.12 G Mitchell
7 26658 BLACHURA BALE 30.03 A L Dailly
8 31223 JARVIS BALE 30.03 G J Bate
9 61452 BUDDY SPECIAL Res. 29.91 K G Greenough
10 22443 SERBO DELIGHT Res. 30.26 J Delaroche

Race 10 MTD AUSTRALIAN CUP HT7
Special Event Heat 525 Metres 10:27PM
$9000-2500-1250 /TRI/QUIN R/D EXACTA
Box Form Name Best Trainer
1 16212 VELOCETTE 30.10 G J Bate
2 17161 AUSSIE BELLE 30.15 P Akathiotis
3 34111 UNIQUE DAISY 30.03 L M Gorman
4 64233 QUINTON BALE 30.06 S D Matcott
5 25817 HANIFY’S IMPACT NBT J Thompson
6 71513 EIGHTH WONDER 30.15 D I Burnett
7 73216 COULTA SKY 30.11 R J Britton
8 86722 SONADOR 29.98 A M Ralph
9 84362 WHERE’S LEENA Res. 30.29 T Womann
10 73134 PREMIER REWARD Res. NBT M R Dapiran

Race 11 MTD AUSTRALIAN CUP HT8
Special Event Heat 525 Metres 10:50PM
$9000-2500-1250 /TRI/QUIN R/D EXACTA
Box Form Name Best Trainer
1 13221 UNCRUSHABLE 29.98 C J Bahen
2 51141 VICTORY TIME 29.73 D J Brown
3 23118 DIN’S SON 29.91 K D Leek
4 12213 QUEEN LAURYN NBT T W Brett
5 11311 TAIPAN BALE NBT G J Bate
6 13245 ELUTHRA NBT D Drynan
7 61712 LOTS OF MOOLAH 30.38 J Thompson
8 21133 RITUALS 30.48 S B Ralph
9 38332 SPIRAL GLORY Res. 30.35 T Womann
10 63223 SORMAZ Res. NBT J R Maple