Thursday 2nd April 2009


Added Energy Welcome – C0 390m 12:07
$1000.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 53242 Misty Shadow nwd R S Hamilton
2 66262 Tee Ess Kay nwd P & B Conner
3 Sorrento Sun B C Dann
4 34657 Zazu Boy nwd J T McInerney
6 Just Poppy K Kilsby
7 73468 Homebush Libby nwd J T McInerney
8 7 Ty’s Angel fsdt B C Dann

Southern Floor Care Ltd – C0 390m 12:24
$1000.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 Malroy R S Hamilton
2 Homebush Jayjay J T McInerney
3 877 November Rain nwd B R Shaw
4 78x Blue Rage fsdt B A Eade
6 Black Muskat J T McInerney
7 84 Peg’s Angel fsdt B C Dann
8 45623 Homebush Percy nwd J T McInerney

$22 Muzzle Stakes – C0 457m 12:42
$1450.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 33274 Woof Ingilltab nwd P & B Conner
2 4487 Ho Ho Pareora nwd M J Flipp
3 62533 Great Kay’s nwd K Kilsby
4 7856 Homebush Thomas fsdt J T McInerney
5 2227 Poutama Rama fsdt A Poutama
6 56344 Botany Shelley nwd J T McInerney
7 32226 Tippy Tipstar fsdt B C Dann
8 45341 Johnny Dunnit nwd L J Waretini

Ascot Park Hotel – C0 390m 12:59
$1000.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 88636 Lauren’s Legacy fsdt D Kingston
2 84736 Homebush Hazard nwd D E Stapleton
3 2 Cool’s The Tune fsdt B C Dann
4 8 Homebush Pearl fsdt J T McInerney
5 464 Taryn Rose nwd A H Lee
6 Star Drop J T McInerney
7 26857 Will Ya nwd R S Hamilton
8 8 Homebush Hannah fsdt J T McInerney

New Bounce B Powder – C1 390m 13:17
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 22347 Stumpy Reltub nwd J T McInerney
2 57758 Slick Notch nwd M J Flipp
3 85564 Another Sage 23.16 J T McInerney
4 45131 Brave Endeavour nwd A Hart & K Taylor
5 18525 Thrilling Becky 22.56 P & B Conner
6 32362 Silent Stryker fsdt C J Weir
7 38616 Gentle Annie 23.24 B A Eade
8 54688 Chloe Bear nwd B C Dann

Brendon Burke @ Southern Wide – C1 390m 13:34
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 74438 Turbo Prince 22.91 B C Dann
2 55876 Ohoka Duke 23.62 L J Waretini
3 71826 Soichiro 23.22 J T McInerney
4 83363 Kilda Express 23.34 J T McInerney
5 65546 Veronica nwd M J Flipp
6 23413 Boy Bugler 23.11 J F Allen
7 54683 Magic Burst 23.25 B A Eade
8 52338 Dougstar Jake 23.42 S R Fagan

Osborne Engineering, Bluff – C0 457m 13:52
$1450.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 324 Dudley Rama fsdt A Poutama
2 Indiana Girl J F Allen
3 45363 Diarack fsdt D Kingston
4 78 Homebush Sky fsdt J T McInerney
5 4 Dark Ice fsdt J T McInerney
6 52235 Wayne’s Class fsdt B C Dann
7 84256 Trotro nwd J M Jopson
8 2 Elie Saab fsdt A H Lee

William Lynn Stakes – C1 390m 14:09
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 55825 Nikos Porsche 23.42 B A Eade
2 25328 Homebush Burt nwd C J Weir
3 41244 Hannah Brand 23.13 B R Shaw
4 41P Cawbourne Freddy 23.16 R S Hamilton
5 85756 Fancy Ways nwd P & B Conner
6 14714 Horse Power 23.82 D E Stapleton
7 43274 Cap Fantastic nwd J T McInerney
8 58582 Homebush Holly 23.23 J T McInerney

Ilt Speights Ale House – C2/3 390m 14:27
$1600.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 58784 Wongawillisteve fsdt A Poutama
2 65345 Homer Hand 22.65 B A Eade
3 88485 Themelo 22.78 M M Grant
4 43271 Groove Armada nwd J T McInerney
5 12847 Zorro Man 23.20 P & B Conner
6 16737 Natasha’s Duffer 23.41 J T McInerney
7 42711 Tony Baxter 22.79 J T McInerney
8 56466 World Warning 22.98 L J Waretini

Www.southlandgreyhounds.co.nz – C1 457m 14:47
$1550.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 76768 Botany Karen fsdt J T McInerney
2 22355 Fantasy Baxter nwd J T McInerney
3 86847 Pango Will He nwd A J McCook
4 54244 Lou Bale nwd M M Grant
5 68446 North Ingilltab 26.43 P & B Conner
6 12 Milly’s Mate fsdt J T McInerney
7 23521 Oh Otis fsdt D E Stapleton
8 75234 Paleface Shadow 26.55 J F Allen

Southland Tipping Competition – C1/2 390m 15:22
$1350.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 24336 Freddie Sage fsdt J T McInerney
2 17143 Leo’s Boy 23.11 J T McInerney
3 86864 Razor Blade nwd B C Dann
4 64763 Thrilling Jazz nwd D Kingston
5 47865 Agent Bond 23.19 P & B Conner
6 3F587 Crafty Cleeve nwd L J Waretini
7 61873 Bulls Eye Pete nwd J T McInerney
8 61666 Frosty Blonde 23.02 J F Allen

Sgrc South Island Breeders Series #4 – SPEC 390m 15:57
$1450.00 – HEAT
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 64714 Boy Genius 23.03 J M Jopson
2 41386 Willy’s Pride 23.20 M J Flipp
3 61461 Ohoka Kerry 22.79 L J Waretini
4 75553 Teddy Nova 22.98 D E Stapleton
5 45114 Willy Bolt 22.71 M J Flipp
6 53123 Chile Dan nwd L J Waretini
7 22657 Hailstone Herb nwd J T McInerney
8 72883 Mr Fugles 22.74 J M Jopson

Lonestar Cafe & Bar – C1 457m 16:32
$1550.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 16664 Botany Adam nwd J T McInerney
2 11153 Poised 26.65 D E Stapleton
3 64143 Frosty Equator 27.25 R Adcock
4 36321 Harbour Bale nwd M M Grant
5 78757 Words Of Wisdom fsdt P & B Conner
6 33768 Wee Shadow 27.12 J F Allen
7 31367 Flash Smash fsdt M M Grant
8 48768 Homebush Elton nwd J T McInerney

Kelvin Hotel – C2/3 457m 17:07
$2150.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 54231 Splendid Tycoon 26.09 M M Grant
2 51186 Jodie Bale 26.88 M M Grant
3 21577 Lager In Paris nwd M M Grant
4 34148 Paranova 26.66 J F Allen
5 47775 Juddy nwd S R Fagan
6 67377 Winsome Cyclone 26.33 M M Grant
7 14624 Flying Aspen 26.26 M M Grant
8 22112 Beautiful Moment 26.55 J F Allen

See Ya Next Time Stakes – C4/5 390m 17:42
$2300.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 64611 Another Baxter 22.59 J T McInerney
2 23515 Saint Daniel 22.84 J T McInerney
3 87324 Homebush Castor 22.81 J T McInerney
4 11317 Bionic Dream 22.36 R Casey
5 22287 Britney Lane fsdt D L Roberts
6 33164 Valkyrie 22.75 J F Allen
7 43226 Watusi Assassin 22.64 J F Allen
8 22373 Duwanna Hand 22.48 R Adcock
9 21837 Awesome Deejay 22.67 P & B Conner
10 67377 Rebel Caste nwd J F Allen