Thursday 5th February 2009


Added Energy Welcome – C0 390m 12:25
$1000.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 84564 Homebush Mars nwd J T McInerney
2 52 Akaisha Bale fsdt D L Roberts
3 82246 Botany Adam fsdt J T McInerney
4 43235 Cawbourne Hands nwd J M Jopson
5 87 Homebush Sophie fsdt J T McInerney
6 Kilda Express J T McInerney
7 44786 Tee Ess Kay nwd P & B Conner
8 P67 Homebush Kelly fsdt J T McInerney
9 78 Homebush Jan fsdt J T McInerney
10 8 Homebush Travis fsdt J T McInerney

$22 Muzzle Stakes – C0 390m 12:55
$1000.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 38335 Homebush Clarie nwd J T McInerney
2 F3857 Homebush Holly nwd J T McInerney
3 75867 Botany Shelley nwd J T McInerney
4 2678 Max Force fsdt J M Jopson
5 66 Homebush Libby nwd J T McInerney
6 6773 Cap Fantastic fsdt J T McInerney
7 F438 Gentle Annie nwd B A Eade
8 55453 Misty Shadow nwd R S Hamilton
9 78 Homebush Jan fsdt J T McInerney
10 8 Homebush Travis fsdt J T McInerney

Brendon Burke @ Southern Wide – C1 390m 13:25
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 85471 Willy Bolt fsdt M J Flipp
2 58546 Magic Burst 23.25 B A Eade
3 36357 Leo’s Boy nwd J T McInerney
4 46385 Sister Dee nwd H G Cairns
5 45643 Fantasy Baxter 23.25 J T McInerney
6 47532 Homebush Marlon nwd J T McInerney
7 56835 Boy Bugler 23.11 J F Allen
8 52523 Jodie Bale fsdt J M Jopson
9 55748 Hailstone Harly nwd J T McInerney
10 53778 Janderra Apachie 23.20 J T McInerney

New Bounce B Powder – C0 457m 13:55
$1450.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 526 Shazz’s Babe nwd R Casey
2 Homebush Percy J T McInerney
3 47355 Harbour Bale fsdt J M Jopson
4 Tony Baxter J T McInerney
5 68332 Woof Ingilltab nwd P & B Conner
6 33625 Great Kay’s nwd K Kilsby
7 372 Albie’s Star fsdt R Casey
8 38264 Lou Bale fsdt J M Jopson
9 448 Ho Ho Pareora nwd M J Flipp
10 Another Wack J T McInerney

Ascot Park Hotel – C1/2 457m 14:25
$1800.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 55431 Gina Rosa fsdt D L Roberts
2 63724 Handsome Hand 26.46 B A Eade
3 13436 Velocity Lane fsdt J & D Fahey
4 23131 Splendid Tycoon 26.28 M M Grant
5 21434 Superfine nwd J & D Fahey
6 15333 Lager In Paris fsdt M M Grant
7 33212 Zorro Man 26.40 P & B Conner
8 66347 Paleface Shadow 26.55 J F Allen
9 26763 Firm Offer 26.48 J M Jopson
10 82756 Trustee nwd R Adcock

Southern Floor Care – C3/4 390m 14:55
$1900.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 66265 Homer Hand 22.65 B A Eade
2 12113 Sassy Diamond nwd D L Roberts
3 76742 Awesome Deejay 22.67 P & B Conner
4 73223 Charteris Bay 23.10 J T McInerney
5 12142 Les Baxter 23.10 J T McInerney
6 55721 Flying Aspen nwd M M Grant
7 86737 Rebel Caste nwd J F Allen
8 61513 Alecia Reltub 23.12 J T McInerney

Osborne Engineering Bluff – C1/2 390m 15:25
$1350.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 76358 Fine Arts nwd M J Flipp
2 55355 Robtitle nwd J T McInerney
3 31111 Another Baxter 22.93 J T McInerney
4 41122 Heartline 22.74 D L Roberts
5 55564 Thrilling Eadie nwd P & B Conner
6 28773 Rosamond nwd J T McInerney
7 43656 Kathleen Boy 22.71 J T McInerney
8 21133 Another Kerry 22.74 J T McInerney
9 38288 Ailie Bale nwd D L Roberts
10 76588 Clan Slither nwd H G Cairns

Sgrc South Island Breeders #3 Round 1 – SPECAq 390m 16:00
$1450.00 – HEAT 1
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 64416 Hailstone Herb nwd J T McInerney
2 11188 Willy’s Pride 23.26 M J Flipp
3 52267 Homebush Mate 22.71 J T McInerney
4 616F8 Pango Will He 22.97 A J McCook
5 67858 Ambersmooth nwd R Casey
6 44377 Boy Genius nwd J M Jopson
7 23373 Charlie Stubbs fsdt A D Williams
8 38388 Grant A Dream nwd P & T Hammond
9 85471 Willy Bolt fsdt M J Flipp
10 8165x Willy Mina fsdt C J Keen

Southland Tipping Competition – C1 390m 16:35
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 5F841 Natasha’s Duffer 23.41 J T McInerney
2 72355 Nikos Porsche 23.42 B A Eade
3 21326 Stumpy Reltub nwd J T McInerney
4 25146 Talent City fsdt J & D Fahey
5 85153 Cawbourne Blue 23.04 B R Healey
6 35267 Le Flambeur nwd J T McInerney
7 42371 Frosty Blonde 23.02 J F Allen
8 25424 Cawbourne Doc nwd M M Grant
9 36468 Another Jenny nwd J T McInerney
10 76478 Agent Bond 23.19 P & B Conner

Ilt Speights Ale House – C4 390m 17:09
$1900.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 86375 Keep Ya Cool fsdt J M Jopson
2 38887 Samual Baxter 22.53 J T McInerney
3 21247 Pinball Wizard 22.83 R Adcock
4 88867 Captain Bruce 23.21 M M Grant
5 16465 Watusi Assassin 22.64 J F Allen
6 88661 World Warning 22.98 M M Grant
7 82131 Nitro Mowie 22.71 A Hart & K Taylor
8 34255 Swift Token nwd J T McInerney

William Lynn Stakes – C4 390m 17:42
$1900.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 76537 Themelo 22.78 M M Grant
2 4551F Coasterzam nwd R Casey
3 21477 Lagoon Lad fsdt J T McInerney
4 56287 Valkyrie 22.75 J F Allen
5 77258 Karl Baxter 22.98 J T McInerney
6 43544 Know Better 22.73 G A Cleeve
7 11214 St. Wild 22.58 D L Roberts
8 73525 Smash Palace 23.02 M M Grant

New Zealand Racing Series Final – RES 457m 18:12
$12600.00 – FINAL
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 22132 Crafty Flynn nwd G A Cleeve
2 12871 Know Question 26.34 G A Cleeve
3 41763 Hear The Cheers nwd A D Williams
4 43562 Moa Hunter 26.64 B R Healey
5 23144 Chile Tart 26.01 G A Cleeve
6 13224 Know Spirit nwd G K Turnwald
7 12613 Know Love 26.57 G A Cleeve
8 18111 Bionic Dream 26.08 R Casey
9 13255 Mccracken nwd J & D Fahey
10 37655 Know Best nwd G A Cleeve

Www.southlandgreyhounds.co.nz – C1 457m 18:30
$1550.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 8165x Willy Mina fsdt C J Keen
2 43242 Wee Shadow 27.12 J F Allen
3 31 Smash Kingdom fsdt M M Grant
4 11347 Cawbourne Ranch nwd M M Grant
5 1 Babe’s Boy fsdt R Casey
6 112 Witch Jasper nwd J & D Fahey
7 22724 Beautiful Moment nwd J F Allen
8 86214 No Sleep nwd M M Grant
9 46375 Waitui Fury fsdt J & D Fahey
10 75655 Clan Desperado nwd H G Cairns

Waxy O’Sheas Irish Pub – C4/5 457m 18:52
$3000.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 48243 Scott No Track nwd R Adcock
2 52536 Winsome Cyclone 26.33 M M Grant
3 82117 Winsome Merc 26.34 J & D Fahey
4 51141 Aussie Opawa 25.86 J & D Fahey
5 13365 French Invader 26.23 D L Roberts
6 21377 Sally Baxter 27.12 J T McInerney
7 21212 Smash Mccoy 26.45 M M Grant
8 13255 Mccracken nwd J & D Fahey
9 86526 Beejay’s Mate 26.42 J T McInerney
10 88836 Mick Baxter nwd J T McInerney

Lonestar Cafe & Bar – C5 390m 19:12
$2300.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 51572 Liam Bale 22.88 J M Jopson
2 52116 Lotto Leo fsdt J T McInerney
3 35761 Duwanna Hand 22.48 R Adcock
4 82518 Saigon Lord 22.53 M M Grant
5 15851 Elite Baxter 22.90 J T McInerney
6 44117 Sir Kretion fsdt J T McInerney
7 33224 Rocka Hula 22.79 M M Grant
8 58812 Baxter’s General nwd J T McInerney
9 44816 Benzene nwd J & D Fahey
10 83386 Leumeah Miss nwd J T McInerney