Thursday 18th December 2008


Greyhounds North Distance Series – C0d 650m 12:07
$1850.00 – HEAT 2
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 85645 Sunset Series nwd C A Ramsey
2 44426 Thrilling Brit nwd D W Mathews & M R Lozell
3 46454 Panda Anne nwd G A Lawrence
4 53214 Total Inferno nwd P W Cleaver
6 24442 Chivas Regal nwd G A Lawrence
7 43635 Milvale Bale fsdt G N Pomeroy
8 33434 Shy Neena nwd D Van Meeuwen

Leamington Distance – C1/2d 650m 12:24
$3500.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 4444x Cool Heart fsdt G E Harding
2 17216 Tigger Foot nwd J P Foot
3 56443 Express Rhode fsdt W Steele
4 23535 Teegan 37.05 G A Lawrence
5 F5251 Eddy’s Goal 38.10 D Van Meeuwen
6 74523 Rialto Rosie nwd G A Lawrence
7 26114 Shea Sherie nwd G A Lawrence
8 73716 King Jack 38.26 G A Lawrence
9 13878 Starlight Jewel fsdt N A Clark

Matangi Maiden – C0 375m 12:42
$1000.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 33374 Miss Tori nwd G R Farrell
2 Payne Zone P Freeman & A Turnwald
3 7 Caribbean Ebony fsdt K & C Munday
4 22452 Myreen nwd G N Pomeroy
5 48858 Miss Obedience nwd G Calverley
6 43583 Caribbean Jack nwd K & C Munday
7 22263 Roll Up nwd F W Herbert
8 222 Find Pedro fsdt D Brewer & J Gilbert
9 82678 Thrilling Chant nwd G R Farrell
10 55665 Homebush Tui nwd P W Cleaver

Tuahware Stakes – C1 457m 12:59
$1550.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 36647 Satsuma 25.98 B D F Craik
2 111B Thrilling Shot nwd G E Harding
3 27178 Girl Leg fsdt N C Rugg
4 34746 Bigtime Dancer nwd D L Annette
5 77317 Kaimai Royale 26.02 G R Farrell
6 27212 Kinsale Lad 26.05 G N Pomeroy
7 12256 Cawbourne Crown nwd P Freeman & A Turnwald
8 16521 Zambora Man nwd P&L Henley
9 77656 Cawbourne Belle nwd P Freeman & A Turnwald
10 64574 Royale Rose nwd T A Green

Tamahere Dash – C1 375m 13:17
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 33621 Blake’s Angel fsdt N A Clark
2 87767 Sergeant Scream nwd G Calverley
3 25331 Central Cyrus 21.57 W Steele
4 35431 Bigtime Teddy 21.50 C J Derecourt
5 231 Bang Wallop 21.59 T A Green
6 67472 Flyby Joey 21.41 D W Mathews & M R Lozell
7 1141 Cawbourne Fella fsdt P Freeman & A Turnwald
8 87747 Awesome Foot 21.56 J P Foot
9 64662 Kylasi nwd M J Lozell
10 54553 Fervid 21.43 T A Green

Raglan Stakes – C2 457m 13:34
$1800.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 25347 Fancy Spider nwd D D Schofield
2 11142 Born Entertainer nwd D Brewer & J Gilbert
3 78628 Bigtime Guy fsdt L J Ahern
4 52112 Gunnadoo Dreams fsdt D Brewer & J Gilbert
5 58653 Nerezza 26.08 L D Martin
6 11115 Rough ’em Up fsdt D Brewer & J Gilbert
7 13132 Teeny Tiny fsdt D Brewer & J Gilbert
8 14121 Sirocco Cam 26.19 P&L Henley
9 51864 Nassiray Jewel 25.98 G R Farrell
10 66458 Thrilling Neo 25.74 J R Udy

Waikato Classic Heats On 24th – C2 375m 13:52
$1350.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 25582 Park Red nwd B D F Craik
2 15724 Coincide nwd S P Clark
3 51576 Creek Diamond 21.49 D M Smith
4 57887 Lord Of War 21.50 W Steele
5 17553 Graduated Class nwd G R Farrell
6 72674 Kind Gesture 21.40 G A Lawrence
7 64175 Julie’s Lady nwd D H Cottam
8 54131 Ensign fsdt G B Darcy
9 58767 Nice Choice nwd G R Farrell

T.a.b Pump & Automotive Stakes – C3/4 457m 14:09
$2600.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 71134 Run Off Me 25.94 P&L Henley
2 12121 Where’s Whiz fsdt D Brewer & J Gilbert
3 11112 Sensative Harry fsdt J & D Fahey
4 21121 Paddy Bond 25.63 G A Lawrence
5 11413 Spring Admiral fsdt P&L Henley
6 66783 Jaymess nwd S P Clark
7 31137 Buzz Cafe 25.82 S P Clark
8 85857 Arterial Bale fsdt G N Pomeroy

Protector Safety Dash – C3 375m 14:27
$1600.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 35111 Onie’s Lad 21.20 D D Schofield
2 11114 Mumma Doons fsdt D Brewer & J Gilbert
3 32635 Contagen 21.52 W Steele
4 74457 Cyclone Presto nwd N P Green
5 32622 Private Pedro nwd D D Schofield
6 46752 Devil’s County 21.36 B D F Craik
7 67874 Blue Soldier 21.47 S P Clark
8 12111 Cawbourne Ace nwd D Brewer & J Gilbert

Superior Chunky Dog Rolls Dash – C4 375m 14:45
$1900.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 54825 Fancy Bear nwd D D Schofield
2 23862 Crowded House 21.37 W Steele
3 61744 Thrilling Elroy nwd P G Lowen
4 53577 Big Night In 21.20 N P Green
5 34245 Another Pride 21.17 S C Mann
6 62531 Beach Street 21.40 B D F Craik
7 54447 Cawbourne Greg 21.42 P Freeman & A Turnwald
8 75368 Suissa 21.11 G N Pomeroy
9 12487 Lauretana Boy 21.28 K Sutch-Jones
10 68887 Young Valiant 21.56 W Steele

Raceway Sprint – C5 375m 15:17
$2300.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 178×3 Classy Guest fsdt S P Clark
2 63364 Jacko 21.15 G A Lawrence
3 38173 Dandaloo Blue fsdt J & D Fahey
4 12333 Real Classic 21.38 W Steele
5 51444 Sydenham Smith 21.17 S P Clark
6 13421 King’s Conquest 21.01 D D Schofield
7 51473 Thrilling Game 21.07 D W Mathews & M R Lozell
8 24651 Annies Brat 21.15 G A Lawrence
9 15114 Micro Benny fsdt D D Schofield
10 21216 Austin 21.18 D D Schofield

Dual Code Here Christmas Eve – C5 457m 15:32
$3000.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 51131 Nelly Jean fsdt A T & J M Hall
2 32436 He’s A Kiwi 25.80 D Brewer & J Gilbert
3 12131 Trendy Son 25.51 G R Farrell
4 37154 Gringo 25.49 D D Schofield
5 1217x Tee Shirt 25.40 G A Lawrence
6 41552 Thrilling Lucy 25.47 K Walsh
7 13182 Winsome Merc 25.84 J & D Fahey
8 14337 She’s Too Cool nwd D D Schofield
9 87156 Gunnadoo Knight fsdt P Freeman & A Turnwald
10 11284 Cawbourne King fsdt D Brewer & J Gilbert