Monday 29th October 2012

Greyhound Box Draw For Launceston – Monday 29th October 2012

Race No. 1Country Club Tasmania07:39PM (TAStime)
Juvenile event over 515 Metres at Launceston Of $2,425 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $380 3rd: $190 Unplaced: $70.

No.NameFormBestTrainer

1AT WHIRLS ENDFSHA P Bullock (Exeter)
2MOLLY’S LEGACY33513NBTM B Stringer (Brighton)
3BUCKLE UP RINFSHG S Johnson (Leith)
4GOLD SURF64782FSHR W Dickenson (Mowbray)
5MILLIE MAGIC78485NBTB Deverell (Penguin)
6FLUKEY PINES23332NBTE A Medhurst (Brighton)
7GRACIE23452NBTM B Stringer (Brighton)
8BLAYLOCK4433NBTD M Cannan (Mangalore)
9ENFIELD FIRE58645NBTN L Howard (Richmond)
10DRAFT PICK46876NBTB Deverell (Penguin)
Race No. 2Boag’s Premium Light07:58PM (TAStime)
Grade 5 Tier 3 event over 278 Metres at Launceston Of $2,425 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $380 3rd: $190 Unplaced: $70.

No.NameFormBestTrainer

1MISS VINTAGE73373NBTL H Barker (Carrick)
2FERARO DREAMS2682516.30S S Gittus (Mangalore)
3BEETLE NUT27121NBTL P Mulligan (Mount Direction)
4LEPATATA31776NBTG L Mace (Sheffield)
5PAINTED AMIGO63433NBTM B Stringer (Brighton)
6PACIFIC PIGALLE7FSHK M Rockliff (Invermay)
7EVEN FORCE34752NBTG L Mace (Sheffield)
8FRANK’S MEMORY86818NBTK M Rockliff (Invermay)
9ROSEVALE ANGEL86738NBTW H Hodgetts (Rosevale)
10UKULELE JACK41218NBTD L Wood (Whitemore)
Race No. 3Mowbray Newsagency08:20PM (TAStime)
Juvenile event over 515 Metres at Launceston Of $2,425 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $380 3rd: $190 Unplaced: $70.

No.NameFormBestTrainer

1PAT PINES63874NBTE A Medhurst (Brighton)
2DIRECTOR17364NBTM B Stringer (Brighton)
3STARLENA24655NBTG S Johnson (Leith)
4INDIAH’S MAGIC4FSHE A Medhurst (Brighton)
5TAKE UP HARRY56724NBTA P Bullock (Exeter)
6COSTA56533NBTI Callinan (Rokeby)
7SO EMOTIONAL85221FSHM B Stringer (Brighton)
8NEWLY52FSTDA P Bullock (Exeter)
9DRAFT PICK46876NBTB Deverell (Penguin)
10ENFIELD FIRE58645NBTN L Howard (Richmond)
Race No. 4Launceston Veterinary Hospital08:38PM (TAStime)
Mixed 4/5/Maiden event over 600 Metres at Launceston Of $2,445 Prizemoney.
1st: $1,340 2nd: $385 3rd: $190 Unplaced: $70.

No.NameFormBestTrainer

1PETER PINES65737NBTA P Bullock (Exeter)
2HELLYEAH TRISH34451NBTA P Bullock (Exeter)
3WHERE’S VIXEN43676NBTJ M Ivory (Ulverstone)
4BUCKLE UP MYKE32127NBTG S Johnson (Leith)
5CHAMONIX65777NBTD M Goodluck (Mount Direction)
6SELECT BREAKER72231FSTDS S Gittus (Mangalore)
7HOLLYHEATH5615135.48D J Crosswell (Longford)
8WEDGIE MITE1567835.90J M Ivory (Ulverstone)
9LUCIAS CAIN47366FSTDS S Gittus (Mangalore)
10BARCELONA SUN58365FSTDS D Bryan (Wynyard)
Race No. 5Tote Racing Centre08:59PM (TAStime)
Mixed 2/3 N/P event over 515 Metres at Launceston Of $2,655 Prizemoney.
1st: $1,485 2nd: $425 3rd: $215 Unplaced: $70.

No.NameFormBestTrainer

1DAINTREE LOVER7884530.18G M Kaye (Gagebrook)
2BRUMBY BOMBER4615330.03B E Shipp (Westbury)
3TINY TILLY2133230.11G S Johnson (Leith)
4PREMIER DESIGN6338130.08P H Hili (Loira)
5PENDLE BERI1251729.99D J Crosswell (Longford)
6SPECIAL OPTIMUM3136430.00S S Gittus (Mangalore)
7ABLE LAD2455630.28D L Wood (Whitemore)
8BUCKLE UP KADE4462330.30G S Johnson (Leith)
9PROVEN HAVANA48758NBTP H Hili (Loira)
10LAURIE VALENTINE55886FSHD J Critchley (Carlton River)
Race No. 6Ministers Gift09:19PM (TAStime)
Open N/P event over 515 Metres at Launceston Of $15,290 Prizemoney.
1st: $10,000 2nd: $2,850 3rd: $1,430 Unplaced: $130.

No.NameFormBestTrainer

1MONAHAN BULLY5621430.28B D Smith (Bagdad)
2LASHING JAKE36224NBTA L Anderson (Mangalore)
3MISS HETTI2611230.24B Deverell (Penguin)
4HAYLEY’S REWARD22531NBTS A Martin (Rosevale)
5BEARVILLE BOY3411130.43G Allford (Railton)
6BEARVILLE PHIL64111NBTM B Stringer (Brighton)
7LASHING JILL44214FSHA L Anderson (Mangalore)
8CAPTAIN COSMIC1711130.26M B Stringer (Brighton)
9BUCKLE UP KADE4462330.30G S Johnson (Leith)
10TINY TILLY2133230.11G S Johnson (Leith)
Race No. 7Tattsbet.com09:37PM (TAStime)
Grade 4 N/P event over 515 Metres at Launceston Of $2,495 Prizemoney.
1st: $1,375 2nd: $395 3rd: $195 Unplaced: $70.

No.NameFormBestTrainer

1MARTELLO TOWERS1147130.09G V Fahey (Mangalore)
2PHANTOM OPERA4513130.39P H Hili (Loira)
3NATURAL EIGHT3433230.54D M Goodluck (Mount Direction)
4POSH WILL2364229.86S Elphinstone (Burnie)
5RILEY DIARY2341330.17D L Wood (Whitemore)
6RICSON FOXY6466230.17S A Martin (Rosevale)
7FERARO SNIPER1436530.58S S Gittus (Mangalore)
8BILLY PINES5653330.16A P Bullock (Exeter)
9CAMDALE BUDDY3323430.25A P Bullock (Exeter)
10TRINITY LAD3431730.18D J Critchley (Carlton River)
Race No. 8National Greyhound Form10:00PM (TAStime)
Grade 5 Tier 3 event over 515 Metres at Launceston Of $2,425 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $380 3rd: $190 Unplaced: $70.

No.NameFormBestTrainer

1PRIVATE SHOW43184NBTA P Bullock (Exeter)
2RARA RUSH55644NBTR W Dickenson (Mowbray)
3LARKHILL MAN4615430.37K L Gregory (Bagdad)
4UKULELE WALTZ3FSHD L Wood (Whitemore)
5BOZ THE TIGGA81763NBTP P Higgins (Gagebrook)
6HELLYEAH OLIVER65622NBTA P Bullock (Exeter)
7VENDOR BID3771230.74I Callinan (Rokeby)
8RIVER GIRL78755NBTA P Bullock (Exeter)
9NORTH STORM44574NBTS S Gittus (Mangalore)
10GRAND SLAM SAM37767NBTS A Martin (Rosevale)
Race No. 9Furniture City10:20PM (TAStime)
Grade 5 Tier 3 event over 515 Metres at Launceston Of $2,425 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $380 3rd: $190 Unplaced: $70.

No.NameFormBestTrainer

1BIG MICK DEE23758NBTG S Johnson (Leith)
2RISE OF TAJ23822NBTL M Howard (Richmond)
3DISRAPTOR52546NBTA P Bullock (Exeter)
4WOT’S FOR DINNER55436NBTP W Cassidy (Hillwood)
5HELLYEAH REGGIE6422330.33A P Bullock (Exeter)
6BUCKLE UP BRAX5245531.02K P Mayne (Gagebrook)
7SILVER DAVE15168FSHM B Stringer (Brighton)
8RICSON MAX67243NBTS A Martin (Rosevale)
9HELLYEAH ROCKET58485NBTA P Bullock (Exeter)
10BIG POPPY JACK57444NBTA P Bullock (Exeter)
Race No. 10Duke Of Wellington10:38PM (TAStime)
Grade 5 Tier 3 event over 515 Metres at Launceston Of $2,425 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $380 3rd: $190 Unplaced: $70.

No.NameFormBestTrainer

1REBEL DAYS75867NBTM W Richardson (Lindisfarne)
2HELLYEAH FLOSSIE75387NBTA P Bullock (Exeter)
3SARAH PINES84246NBTA P Bullock (Exeter)
4IRINKA TOBY86214FSHB Deverell (Penguin)
5GREYSYND MERRY56635NBTD J Critchley (Carlton River)
6SHANGHAI REX11735NBTS A Martin (Rosevale)
7JOSH PINES35643NBTA P Bullock (Exeter)
8GOLD LASS3313130.54G S Johnson (Leith)
9SMALL FRY82685NBTP G Spencer (East Devonport)
10GO FIVE72558NBTD L Wood (Whitemore)