Monday, 12 August 2013

Greyhound Box Draw For Ballarat – Monday, 12 August 2013

Race No. 1Lynette’s Florist12:39 PM (VIC time)
Tier 3 – Maiden event over 390 metres at Ballarat Of $710 Prizemoney.
1st: $500 2nd: $140 3rd: $70.

No.NameFormBestTrainer

1APATCHY BRO [M]14323.05(Q)(8)C Stanton (Clunes)
2SOHO GOODWILL [M]473FSTDH Quick (Llandeilo)
3CHAD’S JEFF [M]53FSHL Harris (Somerville)
4CATTOGIO [M]6464122.77(Q)(6)K Miller (Skipton)
5REMO COFFEE [M]2633NBTA Daisley (Lismore)
6GO SNIPER [M]77553NBTK Ward (Mount Moriac)
7BERNMAR PAUL [M]37232NBTP Borradale (Rosedale)
8CHUCK PIES [M]32272FSHS Dervish (Stanhope)
9TERRY ROCKS [M]Res.75746NBTA Courts (Corio)
10GO GET STRESSED [M]Res.4872PNBTK Ward (Mount Moriac)
Race No. 2Latrobe Street Mega Meats12:57 PM (VIC time)
Tier 3 – Maiden event over 450 metres at Ballarat Of $710 Prizemoney.
1st: $500 2nd: $140 3rd: $70.

No.NameFormBestTrainer

1DAIRE TO DUCK [M]F252NBTK Breen (Lake Bolac)
2WADEEMA [M]66774NBTM Scott (Dunolly)
3THIS IS NOW [M]16FSTDS Bonaccurso (Mount Mercer)
4BIG BAD ROY [M]3233NBTM Mallia-magri (Avalon)
5MR. GROWIE [M]57175NBTD Geyer (Moolap)
6KOLGARDE [M]42FSTDJ Kruisselbrink (Raglan)
7MY SPECTACULAR [M]67453NBTG Edwards (Broadford)
8RONBAR RON [M]55425NBTD Brennan (Ross Creek)
9SLIPAWAY PENNY [M]Res.36724NBTB Haintz (Brown Hill)
10MONARCO [M]Res.6746FSHS Bishop (Woodford)
Race No. 3Neverfail Springwater1:14 PM (VIC time)
Tier 3 – Maiden event over 545 metres at Ballarat Of $710 Prizemoney.
1st: $500 2nd: $140 3rd: $70.

No.NameFormBestTrainer

1JANRAY ARCADIA (NSW)[M]745FSHR Matthews (Arcadia South)
2COOL OPAL [M]57437FSHS Dervish (Stanhope)
3OISIN MCCOOL [M]74656FSHD Gehan (Stawell)
4PEKE [M]74676FSTDD Chapman (Coburg North)
5SANDBAG LILLY [M]78576FSTDD Leathan (Maryborough)
6ASHANTI BEAR [M]65664NBTM Mcguire (Raglan)
7BLUE FITZ [M]758FSTDM Fitzpatrick (Craigieburn)
8STINGA DARLING [M]87613NBTD Sheridan (Talbot)
9SOHO FLYER [M]Res.57655NBTS O’brien (Gordon)
10ROXY SNOWSILL [M]Res.85574FSHK Smale (Meeniyan)
Race No. 4Sasha’s Blend1:32 PM (VIC time)
Grade 5 T3 event over 390 metres at Ballarat Of $945 Prizemoney.
1st: $660 2nd: $190 3rd: $95.

No.NameFormBestTrainer

1DIRTY RICH [5]2756122.81(8)S Bonaccurso (Mount Mercer)
2CALLUM’S WISH [5]56332FSHC Schembri (St Albans)
3TOE CUTTER [5]1456222.83(Q)(4)P Patterson (Bet Bet)
4JULIA JAY [5]3652122.52(1)J Formosa (Heathcote)
5HADES METEOR [5]1767722.04(2)A Hyde (Anakie)
6BOGGY SPITFIRE [5]5885122.53(1)R Tartaglia (Newcomb)
7KELTIC RIDDLE [5]36751NBTM Gibbons (Lara)
8UNIQUE FLIGHT (QLD)[5]68678NBTJ Torr (Myers Flat)
9AXELS (NSW)[5]Res.3557621.98(2)J Formosa (Heathcote)
10JACK’S TEDDY [5]Res.54658FSHM Gibbons (Lara)
Race No. 5Mega Merch1:49 PM (VIC time)
Grade 5 T3 event over 450 metres at Ballarat Of $945 Prizemoney.
1st: $660 2nd: $190 3rd: $95.

No.NameFormBestTrainer

1MIDNIGHT MARVEL [5]77842NBTR Harrowfield (Colac)
2SHIRAZ REEF (NSW)[5]4754725.77(4)A Kampman (Ellerslie)
3RIVERDALE COWBOY [5]6757225.91(Q)(8)I Green (Little River)
4SLICK JETTA [5]6755325.52(1)C Xuereb (Hoppers Crossing)
5CONNEMARA FIRE [5]57761NBTJ Maye (Drysdale)
6UNFANTASIZED [5]3265126.27(8)J Formosa (Heathcote)
7HI FIVE ALICE (QLD)[5]84373FSHB Fothergill (Numurkah)
8SOUTHWOOD BOLT [5]4834325.54(1)C Stanton (Clunes)
9LOOKING MAGICAL [5]Res.3667825.88(7)J Fothergill (Numurkah)
10WHITE GOLD [5]Res.6164625.88(8)G White (Delacombe)
Race No. 6Velocette @ Stud2:07 PM (VIC time)
Grade 5 T3 event over 450 metres at Ballarat Of $945 Prizemoney.
1st: $660 2nd: $190 3rd: $95.

No.NameFormBestTrainer

1JUST A SUSPICION (NSW)[5]3565126.21(3)M Ellis (Nathalia)
2TINY FARMER [5]46352NBTC Kampman (Ellerslie)
3LIL PEZZA DEE [5]32633FSTDA Blake (White Hills)
4THAT WAS THEN [5]6781225.71(1)S Bonaccurso (Mount Mercer)
5TAIR AFFAIR [5]8561226.10(4)G Long (Neilborough)
6KADINA WONDER [5]42775NBTD Gehan (Stawell)
7ARROW HEAD [5]1741826.10(2)D Austin (Eaglehawk)
8DARLEY SUNDAY [5]7844726.07(Q)(6)M Edwards (Broadford)
9VINTNER [5]Res.3658725.94(3)J Kruisselbrink (Raglan)
10CARWOOLA SAIGE (NSW)[5]Res.12147FSHD Chapman (Coburg North)
Race No. 7Bmd Constructions2:24 PM (VIC time)
Grade 5 T3 event over 450 metres at Ballarat Of $945 Prizemoney.
1st: $660 2nd: $190 3rd: $95.

No.NameFormBestTrainer

1PRINCESS MOGAMBO [5]2122226.66(2)S Boag (Smythesdale)
2ATLAS SURPRISE [5]5347225.68(1)L Cookson (Junortoun)
3SLOW WHITE (NSW)[5]76753NBTJ Higgins (Linton)
4MONEY TO BURN [5]77781FSTDF Strangio (Avondale Heights)
5POLLYANA (NSW)[5]48621NBTS Melville (Beveridge)
6FRANCHINA [5]61T73NBTW Miller (Skipton)
7SKY ALERT (NSW)[5]36171FSHB Grenfell (Beveridge)
8KOO FOO [5]33742FSHA Galea (Sunshine North)
9SUSPICIOUS DEAL (NSW)[5]Res.41376FSHM Ellis (Nathalia)
10DA CARTEL (NSW)[5]Res.55587FSTDD Chapman (Coburg North)
Race No. 8Www.ballarat.grv.org.au2:42 PM (VIC time)
Grade 5 T3 event over 545 metres at Ballarat Of $945 Prizemoney.
1st: $660 2nd: $190 3rd: $95.

No.NameFormBestTrainer

1Remo Ghost [5]64766FSTDR Keating (Portland)
2CLINICAL FINISH [5]17553NBTA Galea (Sunshine North)
3STYLISH ART [5]86647FSTDN Baker (Lalor)
4TIGEE [5]46632NBTA Jeffrey (Ballarat)
5DARGO STREET [5]44223NBTE Lloyd (Anakie)
6REAL BREW (NSW)[5]4651231.52(3)R Brewer (Camperdown)
7FLASH FIZZ [5]56774NBTL Harrowfield (Colac)
8COOLY QUEEN [5]61474NBTL Smith (Dallas)
9CHOCOLYN CHASER (NSW)[5]Res.77576NBTR Brewer (Camperdown)
10MEXICO JOE [5]Res.3456831.59(4)M Galea (Sunshine North)
Race No. 9Strides Function Centre2:59 PM (VIC time)
Grade 5 T3 event over 450 metres at Ballarat Of $945 Prizemoney.
1st: $660 2nd: $190 3rd: $95.

No.NameFormBestTrainer

1LITTLE BRICK [5]78887FSTDP Grills (Lara)
2CHAD’S NITRO [5]86761FSHL Harris (Somerville)
3MISTER GEE MAC [5]72168FSTDS Quinlan (Rushworth)
4LINKIN GRANGE [5]55835NBTD Vigor (Lara)
5WAVE OBAMA [5]6763626.03(2)J Higgins (Linton)
6WINSTON WOLF [5]18FSHB Bravo (Lovely Banks)
7CORTEX (NSW)[5]15744FSTDA Caramia (Melton)
8PRINCE AKEEM [5]2182126.03(1)R Gilliland (Darraweit Guim)
9SHIRDON CHIPS [5]Res.61867FSHD Mcdonald (Shepparton East)
10FLASH PRESTIGE [5]Res.35175NBTK Breen (Lake Bolac)
Race No. 10Lion Quality Products3:17 PM (VIC time)
Grade 5 T3 event over 390 metres at Ballarat Of $945 Prizemoney.
1st: $660 2nd: $190 3rd: $95.

No.NameFormBestTrainer

1CAN’T SPEND IT [5]78246NBTA Blake (White Hills)
2FRANKEL [5]1531122.77(1)L O’shea (Deer Park)
3BAD SAM [5]5877822.46(7)M Mcguire (Raglan)
4UNO MORDI [5]42153FSTDS Dervish (Stanhope)
5LIKE JAMES [5]1323222.92(4)J Pace (Ballan)
6MISS NATALIE [5]74748NBTR Fisher (Streatham)
7LIGHTNING TESS [5]4456222.85(Q)(6)A Galea (Sunshine North)
8HERODIUM [5]2154222.83(7)M Scott (Dunolly)
9ORANGE JACK (NSW)[5]Res.7777522.51(2)K Ward (Mount Moriac)
10WISE GUY (NSW)[5]Res.18684FSHM Ellis (Nathalia)
Race No. 11Greyhound Adoption Program3:34 PM (VIC time)
Grade 5 T3 event over 390 metres at Ballarat Of $945 Prizemoney.
1st: $660 2nd: $190 3rd: $95.

No.NameFormBestTrainer

1FURY’S INFERNO [5]5772122.58(1)O Mcgovern (Rosedale)
2UNCLE SKEETA [5]57543NBTL Fisher (Streatham)
3RICKY MOO [5]8518822.77(7)C Farrugia (Melton)
4NO SUSPICION (NSW)[5]24635FSHM Ellis (Nathalia)
5CHILI DIPPER [5]33155FSTDK Ward (Mount Moriac)
6BAZ HALL (NSW)[5]88T78NBTM Mcguire (Raglan)
7READ MY MIND [5]68343NBTA Blake (White Hills)
8PROUD DANCER [5]88653NBTD Vigor (Lara)
9CARWOOLA SAIGE (NSW)[5]Res.12147FSHD Chapman (Coburg North)
10SOHO SWEET GAL [5]Res.54445NBTH Quick (Llandeilo)