Sunday, 20 March 2016

Greyhound Box Draw For Sandown (SAP) – Sunday, 20 March 2016

Race No. 1Find Us On Facebook2:07 PM (VIC time)
Maiden event over 515 metres at Sandown Of $1,415 Prizemoney.
1st: $990 2nd: $285 3rd: $140.

No.NameFormBestTrainer

1GOLDENPAW GLORY [M]34FSHJ Britton (Anakie)
2DYNA NANA (NSW)[M]523NBTB Shillington (Lara)
3DESTINI SURFER [M]4264NBTJ Rinaldi (Lethbridge)
4AEROPLANE TOMMY [M]22732NBTC Darmanin (Melton South)
5SHANLYN GEORGE [M]44NBTS Ralph (Tooradin)
6TRUE VALUE [M]2825NBTR Britton (Lara)
7HEBE GEE BEES [M]2FSHR Moore (Devon Meadows)
8SMILEY GIRL [M]45433NBTC Cortese (Hampton Park)
9LIMBURG FRANKIE [M]Res.32244NBTP Reivers (Lara)
10CAMELOT ROSE [M]Res.44525NBTA Langton (Anakie)
Race No. 2Follow Us @sandowndogs Novice Ht12:24 PM (VIC time)
Novice Heat event over 715 metres at Sandown Of $2,175 Prizemoney.
1st: $1,525 2nd: $430 3rd: $220.

No.NameFormBestTrainer

1BIG BOLD BOOMER [7]43466NBTL Medcraft (Point Cook)
2LEKTRA DESTINY [M]53535FSHJ Sharp (Lara)
3BREASHA [M]62T3FSTDS Hamilton (Ballarat)
4DELTA MISS [7]66264NBTS Gibson (Harcourt)
5BARROOM SHIRAZ [M]38757FSHG Burke (Hazelwood North)
6SOMEBODY’S IMAGE [7]8T868NBTM Jones (Chelsea Heights)
7BOBBI DELICIOUS [7]1233142.96(5)S Bianco (Langwarrin)
8TIME SENT [M]67353NBTB Loft (Melton Sth)
9TIZZA TREASURE [M]Res.64554FSHG O’keefe (Neerim Junction)
10LILYBELL (SA)[M]Res.8FSHL Mitchell (Lara)
Race No. 3The Pumas Novice Ht22:44 PM (VIC time)
Novice Heat event over 715 metres at Sandown Of $2,175 Prizemoney.
1st: $1,525 2nd: $430 3rd: $220.

No.NameFormBestTrainer

1MIRANLOU (NSW)[M]33462NBTD Watts (Maffra)
2REATILY SHINTARO [7]71623FSTDG Burke (Hazelwood North)
3DUNDEE MIST [7]33362FSTDG Scott-smith (Pakenham South)
4GALLOPING EMMA [M]56856NBTR Conway (Bunyip)
5KOKODA STORM [7]57342NBTC Johannsen (Devon Meadows)
6PADDY MACS [7]88374FSTDM Nash (Little River)
7RACE ROQUETTE [M]8287FSTDS Hamilton (Ballarat)
8ALPE D’BLANC (NSW)[M]33753FSHG Carr (Sunbury)
9PARROT IS LOOSE [M]Res.47465FSTDV Watson (Sunbury)
10LILYBELL (SA)[M]Res.8FSHL Mitchell (Lara)
Race No. 4Black Rock Jets3:07 PM (VIC time)
Grade 7 event over 515 metres at Sandown Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1BARROOM BRAWLER [7]24418FSHG Burke (Hazelwood North)
2WHERE’S DEX STAR [7]74537NBTC Dew (Anakie)
3DEWANA INTEREST [7]15FSHM Dewan (Carrum Downs)
4PEARCE [7]43565NBTT Matthyssen (Talbot)
5STEVRON AUTOS [7]43476NBTJ Olsen (Reservoir)
6MY WAVERLY QUEEN [7]6165FSHD Schwarz (Dallas)
7DANGEROUS GAME [7]3781NBTW Bickerton (Tooradin)
8SIDUTE [7]36551FSHR Wood (Warragul)
9EL GRAND KARA [7]Res.78777FSHK Kubik (Epping)
Race No. 5Eley Park Fc Pudding3:22 PM (VIC time)
Grade 5 event over 515 metres at Sandown Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1TWO TONE [5]1151129.61(1)G Selkrig (Devon Meadows)
2QUIZMASTER (NSW)[5]2563630.01(3)A Langton (Anakie)
3RIPPER (SA)[5]24412NBTT Chatwin (Johnsonville)
4CALL ME SCARY [5]8856729.99(7)D Cortese (Hampton Park)
5MY BABY PORSCHA [5]33517NBTT Cortese (Hampton Park)
6PROVEN FANTASY [5]5614429.74(2)B Morse (Cranbourne)
7SAM TOOCAN [5]23143NBTC Johannsen (Devon Meadows)
8FEIKUAI ZACK [5]35258NBTX Cheng (Doncaster)
9SHOW DAWN [5]Res.67747NBTC Kas (Lynbrook)
Race No. 6Monash Magic3:43 PM (VIC time)
Mixed 4/5 event over 595 metres at Sandown Of $2,305 Prizemoney.
1st: $1,615 2nd: $460 3rd: $230.

No.NameFormBestTrainer

1BIG ZAP [4]4F652NBTD Douch (Maffra)
2JUST A DOT [5]4457534.84(3)N Vincent (Lal Lal)
3SIR TEX [5]23464FSTDW Vassallo (Devon Meadows)
4BEFORE DAWN [5]77373NBTJ Stemmer (Bangholme)
5SEEKING JUSTICE [4]6563734.22(4)M Auld (Tatura)
6ALPHA NEMESIS [5]66511NBTJ Britton (Anakie)
7EMRYS [4]77533NBTM Briganti (Tuerong)
8MISS JOHANNSEN [5]15367NBTC Johannsen (Devon Meadows)
9VALOSHORE [5]Res.54626NBTB Shillington (Lara)
Race No. 7Ferntree Gully Bowls Club4:07 PM (VIC time)
Grade 5 event over 515 metres at Sandown Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1BASHIR [5]8673529.65(1)R Lyfield (Lang Lang)
2PAUA INVADER (NSW)[5]46231NBTT Chatwin (Johnsonville)
3DELTA DAISY [5]4336129.79(7)J Selleck (Tooradin)
4EXTRA CUDDLES [5]313F7NBTC Barnard (Longwarry)
5EXTRA STARS [5]66373NBTC Barnard (Longwarry)
6JONNY QUICK STEP [5]18511FSHW Vassallo (Devon Meadows)
7FAMILY RULES (NSW)[5]18132NBTT Chatwin (Johnsonville)
8HOUSO DELIGHT (NSW)[5]66356FSHN Pace (Melton South)
9SHOW DAWN [5]Res.67747NBTC Kas (Lynbrook)
Race No. 8Www.tab.com.au4:27 PM (VIC time)
Mixed 4/5 event over 515 metres at Sandown Of $2,005 Prizemoney.
1st: $1,405 2nd: $400 3rd: $200.

No.NameFormBestTrainer

1IRISH WHIP (NSW)[4]6324829.35(4)D Geall (Lara)
2MONEY COME BACK [4]6635229.47(2)G Selkrig (Devon Meadows)
3TIGGERLONG KATUT (NSW)[5]67474NBTT Reid (Yuroke)
4LISSA BREEN [5]7174529.89(1)C Johannsen (Devon Meadows)
5WEST ON DELLY [4]5544329.38(1)J Britton (Anakie)
6BLOWN AWAY [5]5767429.63(7)T Mitchell (Lara)
7CETTE AWAY [5]3781629.83(1)B Shillington (Lara)
8BLUE GIANT [4]3514129.51(2)P Akathiotis (Reservoir)
9SHOW DAWN [5]Res.67747NBTC Kas (Lynbrook)
Race No. 9Club Challenge4:47 PM (VIC time)
Grade 7 event over 515 metres at Sandown Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1ALLEN MONDO (NSW)[7]51536NBTT Mitchell (Lara)
2BRACKET CREEP (NSW)[7]55272NBTT Reid (Yuroke)
3RIPPIN HAYNE (NSW)[7]233F129.61(6)R Britton (Lara)
4MILITANT CHIEF [7]63183FSHK Hunt (Eaglehawk)
5MUMMA JOSIE [7]F2616NBTJ Britton (Anakie)
6MONSTER ROAR [7]2431830.23(5)B Selleck (Tooradin)
7AVATAR HALO [7]34723NBTR Boehm (Cranbourne South)
8TEXTA ARANDT [7]17585FSHM Zammit (Exford)
9EL GRAND KARA [7]Res.78777FSHK Kubik (Epping)
Race No. 10Launching Pad Final This Thursday5:09 PM (VIC time)
Mixed 6/7 event over 515 metres at Sandown Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1ALOTTA MEMORIES [7]22413FSHG Condon (Hampton Park)
2AEROPLANE JET [7]4233430.17(3)W Bickerton (Tooradin)
3BABY BLITZEN [6]87234NBTS Hughes (Deer Park)
4GOLD MAGIC [6]45627FSHT Mitchell (Lara)
5TAPPING TEARS [7]3864230.27(7)R Britton (Lara)
6QUOTATION MARK [7]1427630.21(1)A Langton (Anakie)
7UINKA ALLEN (NSW)[7]13323NBTB Shillington (Lara)
8SIMPLY VIVACIOUS [6]73254NBTS Daniliuk (Sunbury)
9EL GRAND KARA [7]Res.78777FSHK Kubik (Epping)
Race No. 11Easter Kids Night This Thursday5:22 PM (VIC time)
Grade 6 event over 515 metres at Sandown Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1TOSHULAN [6]75283NBTR Redenbach (Cranbourne)
2LIMBURG DAN [6]1434629.80(7)C Reivers (Lara)
3REBEL COMMANDER [6]588F3FSHS Payne (Melton)
4HOTLIPS MATILDA [6]64186NBTB Stephens (Tooborac)
5BARONESS JILL [6]85643NBTE Matthyssen (Talbot)
6SCORCHING FELLA [6]4335129.96(6)G Saunders (Somerville)
7JOHNNIE RED [6]2511229.83(1)R Mcrae (Junction Village)
8HY GUARD [6]32T64NBTT Mitchell (Lara)
Race No. 12Www.sandowngreyhounds.com.au (250+ Rank)5:39 PM (VIC time)
Grade 5 No Penalty event over 515 metres at Sandown Of $1,890 Prizemoney.
1st: $1,325 2nd: $375 3rd: $190.

No.NameFormBestTrainer

1ROZEHILL LUCY [5]11264NBTL Lacy (Noble Park)
2DERBY GIRL [5]11746FSHS Jervies (Warrnambool)
3FEIKUAI MOLLY [5]6877829.64(4)X Cheng (Doncaster)
4UNDER TAKER [5]14864NBTM Ryan (Boronia)
5SHINTARO JUNETSU [5]65575NBTM Mihailovic (Jacana)
6JAGMAN [5]2547629.92(6)C Johannsen (Devon Meadows)
7ASA WARNING (NSW)[5]57851NBTC Hayes (Mill Park)
8ELFIE [5]52416NBTD Cortese (Hampton Park)
9LOPSIDED [5]Res.75515NBTB Sands (Pakenham)
10JANE ELIZA [5]Res.4627430.18(7)G Cinnamond (Junction Village)