Thursday, 16 June 2016

Greyhound Box Draw For Sandown Park – Thursday, 16 June 2016

Race No. 1Tab Early Quaddie6:04 PM (VIC time)
Grade 5 event over 515 metres at Sandown park Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.

No.NameFormBestTrainer

1KIRABILLI MYRTLE [5]52383NBTC Capuano (Anakie)
2SCORCHING FELLA [5]4215329.96(6)G Saunders (Somerville)
3DYNA KENANT (NSW)[5]13F51FSHM Delbridge (Balliang)
4MONALEEN NED [5]62115NBTD Murray (Napoleons)
5LYNLEA JAKE [5]4487729.76(1)J Mcdowall (Nullawarre)
6YORGI BLUES [5]1632729.94(3)M Musselwhite (Lindenow)
7BRUREE JEWEL [5]8621829.64(2)E Dollery (Croydon)
8IN DEE GENES [5]6146129.82(7)D Irby (Rosebud)
9WHY NOT BARREL [5]Res.6654629.72(4)W Mannix (Clyde)
10JEWEL FANTASY [5]Res.64244NBTR Brewer (Camperdown)
Race No. 2Twitter – @sandowndogs Final6:22 PM (VIC time)
Novice Final event over 595 metres at Sandown park Of $10,285 Prizemoney.
1st: $7,200 2nd: $2,060 3rd: $1,025.

No.NameFormBestTrainer

1SALLY’S COOKIE [M]75342NBTP Gabriel (Toolern Vale)
2CHASE’S CHANCE [7]21432NBTA Smit (Maffra)
3PENULTIMATE [7]3654134.60(5)D Beasley (Footscray West)
4CHEERFUL SCOUT [7]72243NBTD Pulis (Moe South)
5SISTER SALZBURG (NSW)[7]T4542NBTS Smith (Kurunjang)
6FAITHFUL HILL [6]7232134.43(1)D Geall (Lara)
7STEVRON AUTOS [6]2253134.68(1)J Olsen (Reservoir)
8BLANCO CANYON [7]53513NBTM Delbridge (Balliang)
9DEWANA CROWNIE [7]Res.53163NBTB Dewan (Carrum Downs)
10COSMIC NOODLE [7]Res.63344NBTL Hall (Yarragon)
Race No. 3Instagram – @sandowndogs (ncw) Final6:44 PM (VIC time)
Grade 5 Final event over 515 metres at Sandown park Of $8,940 Prizemoney.
1st: $6,260 2nd: $1,790 3rd: $890.

No.NameFormBestTrainer

1LEKTRA HUTCH [5]41242NBTP Lenehan (Toolong)
2MIZUKI [5]37644NBTR Busuttil (Kilmany)
3MALEUNE [5]F1242NBTC Jones (Rosedale)
4RIVER CROSSING [5]15674NBTJ Nibbs (Catani)
5PAUA TO RUSH (NSW)[5]32173NBTS White (Buln Buln East)
6SUNNY BREAKS [5]84533NBTJ Stemmer (Chelsea)
7RIPPIN ROSE (NSW)[5]5175129.63(6)R Britton (Lara)
8PRECIPITATION (SA)[5]6136129.80(6)T Chatwin (Johnsonville)
9MONALEEN NED [5]Res.62115NBTD Murray (Napoleons)
10AYDEN JACKSON [5]Res.85565NBTD Beasley (Mount Cottrell)
Race No. 4Grv Vic Bred (1-4 Wins,15+ Starts) Final7:05 PM (VIC time)
Restricted Win Final event over 515 metres at Sandown park Of $14,290 Prizemoney.
1st: $10,000 2nd: $2,860 3rd: $1,430.

No.NameFormBestTrainer

1MAVERICK THUNDER [3]2735129.67(2)N Kosky (Cranbourne West)
2TIGER BUTCH [6]5236229.66(5)S Kyriacopoulos (Pearcedale)
3MONSTER ROAR [5]4182230.23(5)B Selleck (Tooradin)
4BOBBI DELICIOUS [5]2215129.77(6)S Bianco (Langwarrin)
5FLYING FOCUS [4]4152129.99(6)R Britton (Lara)
6MAFALDA HOPKIRK [4]4772129.57(1)I Cockerell (Buckley)
7LUCKY BREW [5]18222NBTR Brewer (Camperdown)
8ADDICTIVE RILEY [5]413T229.86(2)P Goold (Monbulk)
9KIRABILLI MYRTLE [5]Res.52383NBTC Capuano (Anakie)
10ELITE SHIRAZ [6]Res.36633NBTM Chilcott (Heathcote)
Race No. 5Crib Point Engineering7:25 PM (VIC time)
Grade 5 event over 515 metres at Sandown park Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.

No.NameFormBestTrainer

1ASA HARD KNOX (NSW)[5]33175NBTA Azzopardi (Myrniong)
2LEMON SUNRISE (QLD)[5]11648NBTK Greenough (Pearcedale)
3WHAT’S CHEWING (NSW)[5]68FT5NBTB Bravo (Lovely Banks)
4MASTER JACKPOT (NSW)[5]34614FSHA Azzopardi (Myrniong)
5COALVILLE TIGER [5]1642729.38(5)B Pulis (Moe South)
6STRAW HAT LUFFY (NSW)[5]41368NBTH Collins (Lara)
7DARPA BALE (NSW)[5]6736629.66(1)B Shillington (Lara)
8SKATE THIN ICE (NSW)[5]26883NBTL Azzopardi (Londonderry)
9BROTHER LEO [5]Res.1568329.79(4)G Neocleous (Yinnar South)
10MRS. HUANG (NSW)[5]Res.88263NBTL Azzopardi (Londonderry)
Race No. 6Tab.com.au7:45 PM (VIC time)
Mixed 4/5 event over 515 metres at Sandown park Of $7,600 Prizemoney.
1st: $5,320 2nd: $1,520 3rd: $760.

No.NameFormBestTrainer

1JACK WALKER (SA)[5]11231NBTJ Thompson (Pearcedale)
2ELITE ENFIELD (TAS)[5]42232NBTK Greenough (Pearcedale)
3ADAM HANDLER [5]7671129.75(7)D Dean (Nyora)
4ZIPPING ZALI (NSW)[4]63F1729.98(1)G Mcmillan (Nambrok)
5ZAMPERINI (NSW)[4]1111429.43(1)B Bravo (Lovely Banks)
6QUANTUM BALE (NSW)[5]45556NBTT Womann (Lara)
7DREAM OF FAME [4]5321129.43(2)A Langton (Anakie)
8DREAM EDITION [5]5424729.43(8)A Langton (Anakie)
9COOTA’S CAZALY (NSW)[5]Res.2187829.84(8)B Kinder (Girgarre)
10SWEET BARBADOS [5]Res.7741829.60(2)R Britton (Lara)
Race No. 7Rsn – Racing And Sport8:09 PM (VIC time)
Mixed 4/5 event over 595 metres at Sandown park Of $8,745 Prizemoney.
1st: $6,120 2nd: $1,750 3rd: $875.

No.NameFormBestTrainer

1EMILY JANE [5]57671NBTG Dainton (Cosgrove)
2MEPUNGA FAME [5]14224FSTDJ Britton (Anakie)
3DIVA’S SHADOW [5]33612NBTD Drew (Dennington)
4REICHENBACH (NSW)[4]1247134.43(2)R Britton (Lara)
5ERNEST BALE (NSW)[4]3735234.03(7)S Collins (Lara)
6BENTA BALE (NSW)[4]7133333.94(3)B Bravo (Lovely Banks)
7TEKKI MINX [5]15433NBTD Crawford (Pearcedale)
8BALLERINO [4]1513134.36(6)J Borg (Maryborough)
9ENJOY CRUISING [5]Res.72116NBTM Cauchi (St Leonards)
10JEWEL FANTASY [5]Res.64244NBTR Brewer (Camperdown)
Race No. 8Dollars For Dinner This July8:28 PM (VIC time)
Free For All event over 515 metres at Sandown park Of $8,940 Prizemoney.
1st: $6,260 2nd: $1,790 3rd: $890.

No.NameFormBestTrainer

1HERCULES BALE (NSW)[4]2348329.48(1)S Collins (Lara)
2FELTON BALE (NSW)[4]6123129.38(1)B Shillington (Lara)
3ALLEN KEMPO (NSW)[3]2222129.53(3)B Shillington (Lara)
4STRIKER KLINSMAN [4]1231429.71(2)D Geall (Lara)
5ALLEN TERMINATOR (NSW)[3]1213129.69(8)M Delbridge (Balliang)
6LADY TORAH [4]5412229.49(6)J Psaila (Little River)
7POLIJUICE POTION [2]6731129.38(5)L Cockerell (Buckley)
8WHO TOLD RED [4]5871129.42(2)R Britton (Lara)
Race No. 9Bring Your Club To Sandown8:52 PM (VIC time)
Grade 5 event over 595 metres at Sandown park Of $8,225 Prizemoney.
1st: $5,750 2nd: $1,645 3rd: $830.

No.NameFormBestTrainer

1ZIPPING GATOR (NSW)[5]25311FSTDC Jones (Rosedale)
2BOBBY BOUND (TAS)[5]3111134.69(5)S Barker (Elphinstone)
3LEOPARDSTOWN [5]14651NBTC Johannsen (Devon Meadows)
4PONTING’S NAIL [5]25422NBTP Lenehan (Toolong)
5GO GO TREETMENT [5]33424NBTG Glass (Kyabram)
6FAB HARRIET (QLD)[5]63137NBTD Selleck (Tooradin)
7ADDICTIVE BRYCE [5]42112NBTP Goold (Monbulk)
8CANINO [5]34215NBTC Johannsen (Devon Meadows)
9ENJOY CRUISING [5]Res.72116NBTM Cauchi (St Leonards)
10WHY NOT BARREL [5]Res.66546FSTDW Mannix (Clyde)
Race No. 10Greyhound Adoption Program9:12 PM (VIC time)
Grade 5 event over 515 metres at Sandown park Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.

No.NameFormBestTrainer

1ANGEL ICE (NSW)[5]65687NBTD Dean (Nyora)
2GASSY’S PRIDE [5]43463NBTR Drew (Dennington)
3MEPUNGA TYLER [5]2714529.82(8)J Mcdowall (Nullawarre)
4CAVALCADE [5]6321130.09(6)G Rounds (Devon Meadows)
5JAZZY BALE (NSW)[5]42247FSHB Shillington (Lara)
6WINCE ALLEN (NSW)[5]26463NBTC Dew (Anakie)
7DIAMOND PYTHON [5]45826NBTG Saunders (Somerville)
8DESTINI SUPREME [5]1143529.59(3)E Rinaldi (Lethbridge)
9APOLLO’S TWIN [5]Res.3268430.11(2)B Pulis (Moe South)
10FANTASY MCQUEEN [5]Res.26743NBTJ Musselwhite (Lindenow)
Race No. 11#welovethedogs9:35 PM (VIC time)
Grade 5 event over 515 metres at Sandown park Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.

No.NameFormBestTrainer

1MISSISSIPPI GIRL (NSW)[5]2787529.69(3)T Womann (Lara)
2SOLO (NSW)[5]5725329.79(8)J Karamatic (Lara)
3BRILLIANT SHOT (NSW)[5]61573NBTA Azzopardi (Myrniong)
4SMOKESTER [5]4311429.72(8)J Sharp (Lara)
5CASHIN’ IN [5]56662NBTJ Sharp (Lara)
6MYRNIONG STAR (NSW)[5]41163NBTA Azzopardi (Myrniong)
7HOUSTON BALE (NSW)[5]5241729.82(6)R Britton (Lara)
8CACTUS JACK (QLD)[5]21255NBTB Bravo (Lovely Banks)
9ULLA (NSW)[5]Res.32335NBTE Lieshout (Drouin West)
10MEPUNGA JOFFA [5]Res.6566529.61(2)C Capuano (Anakie)
Race No. 12Sandowngreyhounds.com.au9:55 PM (VIC time)
Grade 5 event over 515 metres at Sandown park Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.

No.NameFormBestTrainer

1DARK JAMESON [5]25626NBTS Barker (Elphinstone)
2LOUISIANA LIL [5]33832NBTJ Sharp (Lara)
3MISTER BROWN [5]2146129.85(6)M Giles (Tanjil South)
4MEPUNGA MIDGET [5]3521229.61(6)J Mcdowall (Nullawarre)
5BIG SHOW MULLO (NSW)[5]24321NBTJ Sharp (Lara)
6MO KEEPING (NSW)[5]5123129.53(3)D Dean (Nyora)
7QUICK STEP [5]14362NBTC Johannsen (Devon Meadows)
8SIMPLY ELITE [5]4326329.64(2)S Clarke (Tooradin)
9ULLA (NSW)[5]Res.32335NBTE Lieshout (Drouin West)
10RIPPER (SA)[5]Res.64757NBTT Chatwin (Johnsonville)