Thursday 8th May 2008


Race 1 NADIA HORNE
Grade 5 515 Metres 07:09PM
$3780-1080-540 /TRI/QUIN R/D EXACTA
Box Form Name Best Trainer
1 25415 TEARAWAY BALE NBT A L Dailly
2 44333 KINGSTON BALE 30.77 G J Bate
3 64263 MEPUNGA WILD NBT J R Britton
4 1135 MUTT LANGE NBT G M Rounds
5 23131 WAIT ON COOPER 30.01 P E Giles
6 21871 TELL EM 30.06 P J Frost
7 27428 HIGH FLYING BOY 30.37 D J Saunders
8 64131 IME MINE 30.02 K R Chivell
9 51726 BRANDEEN JACKSON Res. NBT I D Bindley
10 23283 DANCING TO WING Res. FSH B Proctor

Race 2 RADIO SPORT 927 SANDOWN CUP HT1
Special Event Heat 715 Metres 07:25PM
$5000-1500-750 /TRI/QUIN R/D EXACTA
Box Form Name Best Trainer
1 41234 TALK’S CHEAP NBT D M Bartolo
2 13656 SUNDAE SIPPER NBT R J Britton
3 23118 WHITE CHOCOLATE 42.35 L Cockerell
4 31113 CHINATOWN LAD FSH S G Whitney
5 * * * VACANT BOX * * *
6 44452 TEXICALI ROSE 43.50 M Davison
7 11113 FORT SHAKIN’ NBT R Bourke
8 24231 READY TO STAR 42.34 K G Greenough
9 * * * NO RESERVE * * *
10 * * * NO RESERVE * * *

Race 3 RADIO SPORT 927 SANDOWN CUP HT2
Special Event Heat 715 Metres 07:44PM
$5000-1500-750 /TRI/QUIN R/D EXACTA
Box Form Name Best Trainer
1 67124 SMURF’S DREAM NBT A C Tabone
2 54112 PRINCE NOIR NBT W A Vassallo
3 41111 PERSIAN SPY FSH C Absalom
4 62162 FLYING KOSMAS NBT J A Selleck
5 14117 REBEL ANGEL 42.03 E M King
6 68747 PERSIAN TRICK NBT K W Dillon
7 12212 GUNNADOO MAGIC 42.05 R J Britton
8 77733 SHANLYN SUPREME 42.61 L M Larsen
9 * * * NO RESERVE * * *
10 * * * NO RESERVE * * *

Race 4 ANGELA PIPPOS
Grade 4 515 Metres 08:08PM
$4020-1150-570 /TRI/QUIN R/D EXACTA
Box Form Name Best Trainer
1 21172 JINGLE BOB 29.82 E H Dark
2 27224 MIAMI VICE 29.96 J R Britton
3 13236 CRACKA BALE 30.13 G J Bate
4 14154 FIGHTER JET 29.99 D J Fisher
5 11445 HARLEY 30.14 A M Ralph
6 31113 WAVE TO GRACE 29.81 K Podmore
7 41645 CHASER’S WAR 30.09 J S Ennis
8 41218 COOL STORM 30.00 J Daffy
9 * * * NO RESERVE * * *
10 * * * NO RESERVE * * *

Race 5 RADIO SPORT 927 SANDOWN CUP HT3
Special Event Heat 715 Metres 08:28PM
$5000-1500-750 /1ST LEG QUAD TRI/QUIN R/D EXACTA
Box Form Name Best Trainer
1 26527 SONIC JET 42.42 P Reinders
2 21525 FANCY PENNY 42.52 A Barnes
3 56324 OFF SPRINGER FSTD L E Jones
4 11121 BYE BYE BONES 42.36 D N McDonald
5 42645 KULU MAGIC 42.51 R J Britton
6 47241 BIG RED ASSASSIN NBT E M King
7 11471 PROVEN ALIAS 42.60 J Thompson
8 74238 SURF RESCUE 42.48 K P Mugavin Jnr
9 * * * NO RESERVE * * *
10 * * * NO RESERVE * * *

Race 6 MICHAEL CHRISTIAN
Mixed 3/4 515 Metres 08:52PM
$4725-1350-675 /2ND LEG QUAD 1ST LEG D/D TRI/QUIN R/D
Box Form Name Best Trainer
1 75212 GO WILD JACK 29.73 K R Ward
2 11142 SILENT EPISODE 30.04 P E Giles
3 16234 ROWDY 29.77 S B Lees
4 87178 WANSBOROUGH 29.93 R J Britton
5 31116 CYCLONE NED 29.81 G Mitchell
6 21523 REMO GRANDE 29.77 R G Boyce
7 72341 WAVECATCHER 30.02 T Womann
8 26F65 GABLE EXPRESS 29.61 D J Fisher
9 * * * NO RESERVE * * *
10 * * * NO RESERVE * * *

Race 7 RADIO SPORT 927 SANDOWN CUP HT4
Special Event Heat 715 Metres 09:11PM
$5000-1500-750 /3RD LEG QUAD TRI/QUIN R/D EXACTA
Box Form Name Best Trainer
1 32242 OUT YONDA NBT M T Carter
2 16151 FALLEN ZORRO FSH S G Whitney
3 22114 MERCILESS LU FSTD D Harrison
4 17411 JUST FRIENDS 42.14 K G Greenough
5 26676 C’MON BELLA NBT H A Karamatic
6 18512 SKY HAZZARD 42.23 D E Hazzard
7 72265 KULU SPIRIT NBT R J Britton
8 32331 TEKANAWA LAD 42.66 W A Vassallo
9 * * * NO RESERVE * * *
10 * * * NO RESERVE * * *

Race 8 PRIME TIME SPORTS
Free For All 515 Metres 09:35PM
$4725-1350-675 /4TH LEG QUAD 2ND LEG D/D TRI/QUIN R/D
Box Form Name Best Trainer
1 23172 QUE SERA SERA 29.74 A Langton
2 11216 MAJOR TSUNAMI 29.70 F Ryan
3 21441 NITRO NORI 29.73 D N McDonald
4 27625 KINGDOM KING 29.76 W A Vassallo
5 31364 VIOLET CRUMBLE 29.66 S B Ralph
6 13525 TREW MILLIONS 29.74 T Womann
7 61716 SHANLYN PRINCE 29.60 D N McDonald
8 81317 BOUNDING BILLY 29.82 M P Turner
9 * * * NO RESERVE * * *
10 * * * NO RESERVE * * *

Race 9 RACING CENTRAL
Mixed 4/5 515 Metres 09:55PM
$4020-1150-570 /TRI/QUIN R/D EXACTA
Box Form Name Best Trainer
1 41421 ARVO’S FALCON 30.21 K Arvanitis
2 23423 SWEET FANCY FSH A Barnes
3 65125 SONADOR 29.78 A M Ralph
4 12215 MOBILE PHANTOM NBT P D Felgate
5 34362 PURE RUSH 29.87 J R Britton
6 31316 TIZZ MAGIC 30.16 N King
7 41654 SURF REWARD 29.95 K P Mugavin Jnr
8 88324 SLEEK MEMORIES 29.90 R J Britton
9 55442 STETSON SHIRAZ Res. 30.83 P M Tabone
10 25775 SPENCE’S GIRL Res. 30.13 D J Fisher

Race 10 WINNERS
Grade 5 515 Metres 10:14PM
$3780-1080-540 /TRI/QUIN R/D EXACTA
Box Form Name Best Trainer
1 88216 LIAM’S WAY 29.77 L J Woodhead
2 44323 SHIELA CARTER 30.35 N P Boyd
3 62342 MEPUNGA OPAL 30.38 J R Britton
4 14124 IRON STEED FSH P D Felgate
5 23441 OBSCURITY NBT P E Giles
6 52234 RAFFLE BALE NBT A L Dailly
7 22734 AKINA FIRE 30.54 P A Rowley
8 28423 SO BLESSED 30.09 J Daffy
9 42771 CHILLER BALE Res. NBT G J Bate
10 25713 KIRSHA ZAM Res. NBT P J Kelly

Race 11 STEVE MORAN
Grade 5 515 Metres 10:35PM
$3780-1080-540 /TRI/QUIN R/D EXACTA
Box Form Name Best Trainer
1 32112 TOKEN POP NBT I L Cockerell
2 78454 MIDNIGHT MIST 30.22 M T Carter
3 53632 MO HENRY NBT T E Burns
4 35374 KRITEL BALE NBT A L Dailly
5 23255 PALE CRUSADER 30.28 P A Rowley
6 32214 ON A RAMPAGE NBT A L Dailly
7 31413 NIP AND TUCK FSH L C Evans
8 17228 GOLDEN PROMISE NBT J A Green
9 25247 SHAMROCK GIFT Res. 30.02 C V Erenshaw
10 87522 SILVER EPERGNE Res. NBT S B Lees

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments