Saturday, 14 January 2017

Greyhound Box Draw For The Meadows – Saturday, 14 January 2017

Race No. 1Tab Rewards Final7:12 PM (VIC time)
Maiden Final event over 525 metres at The meadows Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.

No.NameFormBestTrainer

1ABERGAVENNY (QLD)[7]F7130.22(4)A Langton (Anakie)
2DYNA BEVLIN (NSW)[7]2455130.30(1)A Dailly (Corio)
3HERACLES [7]130.45(2)D Pell (Toolleen)
4SHANAKEE [7]130.28(2)D Mowat (Tuerong)
5ZELEMAR ROO [M]23482NBTD Torr (Myers Flat)
6PAULA BALE (NSW)[M]23842NBTH Collins (Lara)
7TOBACCO LEAF [M]2NBTD Mowat (Tuerong)
8ELZY LAY (NSW)[7]1322130.59(8)P Dapiran (Northwood)
9ALGABLEW [M]Res.34272NBTK Jordan (Little River)
10BACK ON LAVA [M]Res.322NBTD Drew (Dennington)
Race No. 2Rsn – Racing & Sport7:33 PM (VIC time)
Grade 7 event over 525 metres at The meadows Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.

No.NameFormBestTrainer

1REAL EFFECTIVE (NSW)[7]76312FSHR Britton (Lara)
2WHY NOT TRISH [7]6338130.27(6)W Gray (Wendouree)
3ROCK LILY (NSW)[7]63533FSHK Pitt (Devon Meadows)
4FOOL PROOF [7]45354FSHJ Delaroche (Cranbourne North)
5KOKODA DREAMIN’ [7]52487NBTS Fisher (Lara)
6KODASON [7]22456NBTD Fisher (Lara)
7KAYCEE SPRINTER [7]25127NBTR Galea (Melton South)
8OUR MATE WILSON [7]F2413FSHR Britton (Lara)
Race No. 3Home Of 9 Group 1’s7:58 PM (VIC time)
Grade 6 event over 525 metres at The meadows Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.

No.NameFormBestTrainer

1ROCK ME [6]3841230.19(2)P Smith (Wonwondah)
2BOY GEORGE [6]5724230.74(6)A Langton (Anakie)
3SPRING EMPEROR (NSW)[6]2661430.72(8)J Frewin (Anakie)
4ROCK UP TOP [6]65684NBTR Britton (Lara)
6COUNTRY JANE (NSW)[6]36253FSHM Lloyd (Anakie)
7ADELAIDE BALE (NSW)[6]5726330.49(2)A Dailly (Corio)
8MOONLIT EYES [6]7444530.55(7)A Langton (Anakie)
Race No. 4Ajs Corporation8:18 PM (VIC time)
Grade 5 event over 600 metres at The meadows Of $8,225 Prizemoney.
1st: $5,750 2nd: $1,645 3rd: $830.

No.NameFormBestTrainer

1LALA SHIM [5]7432135.05(1)A Dailly (Corio)
2BAMBA LAM BARNEY (NSW)[5]32626NBTB Mills (Baddaginnie)
3SILKY SOCK [5]78264NBTJ Britton (Anakie)
4BARNES BANANA [5]6763635.08(8)C Treherne (Lara)
5STEVRON AUTOS [5]64846NBTJ Olsen (Reservoir)
6KINBRAE MILLIE (NSW)[5]24652NBTC Treherne (Lara)
7WHO TOOK JOHNY (NSW)[5]56234NBTA Debattista (Toolleen)
8SISTER SALZBURG (NSW)[5]72622NBTS Smith (Kurunjang)
9ACOLA ROSEBUD (NSW)[5]Res.7432434.77(1)T Noy (New Gisborne)
10HE’S YOUR MATE [5]Res.85467NBTJ Formosa (Heathcote)
Race No. 5Sky Racing Ht18:38 PM (VIC time)
Grade 5 Heat event over 525 metres at The meadows Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.

No.NameFormBestTrainer

1WHISPER TROY [5]13167NBTA Dailly (Corio)
2IVANKA ROSE [5]73243NBTG Gledhill (Coomboona)
3WICKED PEDRO (NSW)[5]43882NBTD Trewin (Lara)
4ROYAL TURBO (NSW)[5]31161NBTJ Nolan (Devon Meadows)
5ALL A BLAZE (NSW)[5]71434NBTA Azzopardi (Myrniong)
6RIPPIN HAYNE (NSW)[5]3572529.82(3)R Britton (Lara)
7VEETEE SWIFT (NSW)[5]3341529.97(2)D Mowat (Tuerong)
8MAJOR CURLY (NSW)[5]7143830.25(8)B Hodgson (Smythesdale)
9SUPERIOR SHANE [5]Res.73264FSHD Condon (Devon Meadows)
10ROLL ‘EM MISSY [5]Res.65553NBTT Noy (New Gisborne)
Race No. 6Topcat Video Final8:58 PM (VIC time)
Grade 5 Final event over 725 metres at The meadows Of $17,250 Prizemoney.
1st: $12,000 2nd: $3,500 3rd: $1,750.

No.NameFormBestTrainer

1ALLEN LOTTERY (NSW)[4]3175142.77(6)M Delbridge (Balliang)
2JET SETTING (WA)[5]86274NBTG Saunders (Somerville)
3OK JAKE [5]76252NBTR Fisher (Lara)
4ASTON HARVEY [4]5413143.11(1)E Lieshout (Drouin West)
5BURRAWONGA KEVAN [5]21864NBTJ Birthisel (Yarrawonga)
6CHRICHTON BALE (NSW)[5]3124342.79(4)D Fisher (Lara)
7MEPUNGA ROSIE [5]5313342.75(7)J Britton (Anakie)
8AVATAR JET [5]45152NBTR Boehm (Cranbourne South)
9TOTAL MAGIC [5]Res.61715NBTM Auld (Tatura)
10BENNY MAC [5]Res.16715NBTA Dailly (Corio)
Race No. 7Hudson Pacific9:22 PM (VIC time)
Mixed 4/5 event over 600 metres at The meadows Of $8,745 Prizemoney.
1st: $6,120 2nd: $1,750 3rd: $875.

No.NameFormBestTrainer

1HE’S A BOOMER (TAS)[5]34141NBTK Greenough (Pearcedale)
2KUTA’S LAD [4]1631534.91(5)D Mowat (Tuerong)
3RINGER (NSW)[5]2133634.80(1)A Debattista (Toolleen)
4DYNA MADDIE (NSW)[4]1854634.65(1)A Dailly (Corio)
5ALLEN MARKY (NSW)[4]3127234.49(5)M Delbridge (Balliang)
6CRACKERJACK CHOC [5]1811FFSTDA Courts (Lara)
7MR. STEALER [5]4526235.02(4)S Drummond (Heathcote)
8HIT THE RUNWAY [5]11273FSTDA Langton (Anakie)
9ACOLA ROSEBUD (NSW)[5]Res.7432434.77(1)T Noy (New Gisborne)
10RETRO FLYER (NSW)[5]Res.47777FSTDS Mallia (Lalor)
Race No. 8Meadows Conference & Events Centre9:42 PM (VIC time)
Mixed 3/4 event over 525 metres at The meadows Of $8,940 Prizemoney.
1st: $6,260 2nd: $1,790 3rd: $890.

No.NameFormBestTrainer

1YARRAMAN ACE (NSW)[4]3211330.02(5)M Carter (Kialla)
2LITHGOW PANTHER (NSW)[3]4817229.85(5)A Britton (Lara)
3SNOOP JUNIOR (NSW)[4]2327729.95(4)A Azzopardi (Myrniong)
4PADDY’S MAGIC (QLD)[4]1351330.26(4)J Thompson (Pearcedale)
5KILTY EXPRESS [4]2871630.13(5)R Drew (Dennington)
6MYSTERIZE (NSW)[4]1224129.86(2)A Azzopardi (Myrniong)
7LEKTRA RUSTLER [4]2546330.22(3)A Dailly (Corio)
8ETHLA ALLEN (NSW)[4]1414130.20(5)A Dailly (Corio)
Race No. 9Tab – We Love A Bet Ht29:58 PM (VIC time)
Grade 5 Heat event over 525 metres at The meadows Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.

No.NameFormBestTrainer

1MOLLY CHAPTA (WA)[5]67416NBTW Hansen (Daisy Hill)
2DON’T KID ME (SA)[5]25133FSHS White (Buln Buln East)
3SARAH SWIFT [5]3411330.00(5)P Dapiran (Northwood)
4HARVEY MILLS [5]16F1330.15(3)T Noy (New Gisborne)
5TELARAH FLASH (NSW)[5]1424630.31(8)R Britton (Lara)
6BLAZING LANE [5]11142FSHM Carter (Kialla)
7HI HO GERONIMO (NSW)[5]17715NBTM Grima (Devon Meadows)
8LORENZO BLUE [5]6122330.16(5)A Dailly (Corio)
9SUPERIOR SHANE [5]Res.73264FSHD Condon (Devon Meadows)
10PICTISH MARK (NSW)[5]Res.48218FSHJ Galea (Brookfield)
Race No. 10Downtown Cleaning Ht310:20 PM (VIC time)
Grade 5 Heat event over 525 metres at The meadows Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.

No.NameFormBestTrainer

1AUSSIE INFRARED (NSW)[5]21121FSHR Hume (Wattle Flat)
2CUT LOOSE MAX [5]6567730.23(1)G Howell (Pearcedale)
3MEPUNGA FAME [5]6134330.07(1)J Britton (Anakie)
4SASSY GINGER (WA)[5]11841NBTK Greenough (Pearcedale)
5LUCKY SEED (NSW)[5]26142NBTK White (Buln Buln East)
6WOOFA COMBO [5]6661330.25(8)S Combridge (Junction Village)
7MAKO (NSW)[5]44232NBTA Dailly (Corio)
8JARBASS BALE (NSW)[5]4523430.19(1)A Dailly (Corio)
9ROAD DRILLER [5]Res.8331430.82(1)A Meyer (Hoppers Crossing)
10WHY NOT LES [5]Res.8732830.08(8)W Gray (Wendouree)
Race No. 11Tab.com.au Ht410:42 PM (VIC time)
Grade 5 Heat event over 525 metres at The meadows Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.

No.NameFormBestTrainer

1MYRNIONG CORNER [5]2143329.54(4)J Borg (Maryborough)
2JACK WALKER (SA)[5]1571130.20(7)J Thompson (Pearcedale)
3WESTON EAST (NSW)[5]6112629.80(1)A Langton (Anakie)
4DUSTY ROY [5]3752630.18(7)C Treherne (Lara)
5PARSNIP [5]21135NBTC Jackson (Neilborough)
6ROCKSTAR MAX (NSW)[5]7821330.09(6)A Dailly (Corio)
7ALLEN KEMPO (NSW)[5]1163329.98(4)A Dailly (Corio)
8MADE FIRST (NSW)[5]2528130.22(1)D Fisher (Lara)
9LITTLE POOKIE [5]Res.13862NBTT Galea (Brookfield)
10HE’S YOUR MATE [5]Res.85467NBTJ Formosa (Heathcote)
Race No. 12Ajs Corporation Ht511:05 PM (VIC time)
Grade 5 Heat event over 525 metres at The meadows Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.

No.NameFormBestTrainer

1SOOTY EPSOM [5]2638130.06(6)D Fisher (Lara)
2RICKETY GATE [5]31417FSHL Anstee (Huntly)
3SUPER SMARTY (NSW)[5]1336530.09(5)K Lloyd (Anakie)
4PAPA CHIPPY [5]13611FSHB Bravo (Lovely Banks)
5LOCHINVAR KORS (NSW)[5]31337NBTA Kenyon (Corio)
6LEO’S GIFT (NSW)[5]1282230.10(3)R Britton (Lara)
7IRON ANDA [5]3478230.10(4)T Salpigtidis (Plenty)
8CELICA BALE (NSW)[5]6232230.17(2)A Dailly (Corio)
9MAJOR SPOILS (NSW)[5]Res.27225NBTB Hodgson (Smythesdale)
10LITTLE POOKIE [5]Res.13862NBTT Galea (Brookfield)