Friday 14th January 2011

Greyhound Box Draw For Nowra – Friday 14th January 2011

Race No. 1Classic Sportswear Maiden12:46PM (NSWtime)
Maiden event over 365 Metres at Nowra Of $1,420 Prizemoney.
1st: $800 2nd: $230 3rd: $110 Unplaced: $40.

No.NameFormTrainer

1WHERE’S DIBBO3N W Ovington (Yerrinbool)
2BEAUDENE STARR82C Bell (Yallah)
3MR. BRIX52337M Player (Tahmoor)
4TWINK IT OVER66683S M Sands (Dapto)
5POINTS TO GO83323M Player (Tahmoor)
6RUN FOR IT22226T Caines (Wedderburn)
7PRINCE BUDDY7552V Mcdonald (Albion Park Rl)
8VINNIE ASHTON43C Bell (Yallah)
9DYNAMIC ENFORCER538T Caines (Wedderburn)
10IRON MONKJ V Meinrath (St Helens Park)
Race No. 2Les & Helga Shaumann Apprec.01:04PM (NSWtime)
Mixed event over 365 Metres at Nowra Of $1,870 Prizemoney.
1st: $1,110 2nd: $320 3rd: $160 Unplaced: $40.

No.NameFormTrainer

1TINY UNA62431S C Beckingham (Ruse)
2JAYDAN DAWN71712R W Jackson (Hilltop)
3CLAYTONS EXPRESS87711D G Hewitt (Nowra Hill)
4TOXIC DREAM41863S C Beckingham (Ruse)
5BREEANAN LEE41112S B White (Nowra Hill)
6WATTA TUNE77431M D Greer (Londonderry)
7MAXIMOO31516J L Martin (Primbee)
8SIDESHOW ALLEY16341C E Williams (Nowra Hill)
9JETHRO ROCKET64454J Aul (Tahmoor)
10OLAY JEWEL76478P R Jones (Koonawarra)
Race No. 3Hurricane Luke @ Stud Maiden01:22PM (NSWtime)
Maiden event over 520 Metres at Nowra Of $1,420 Prizemoney.
1st: $800 2nd: $230 3rd: $110 Unplaced: $40.

No.NameFormTrainer

1FLYING PEGGY37862P Cherry (Bomaderry)
2MARSHALL MAGOO62535C R Mckew (Lurnea)
3ASHBY BOY54343A B Manwaring (Falls Creek)
4WEST BANK43756R G Hamilton (Koonawarra)
5LOOK OUT BOND38866P J Abdallah (Llandilo)
6KU TIKI47776C Bell (Yallah)
7TEPEE83363D T Betts (St Marys)
8EDDIE PATRICK4322T J Caines (Wedderburn)
9MISS MEDIA STAR68674M A Frost (Nowra Hill)
10*** NO RESERVE ***
Race No. 4Bechini & Associates Stake01:39PM (NSWtime)
Grade 5 event over 365 Metres at Nowra Of $1,780 Prizemoney.
1st: $1,050 2nd: $300 3rd: $150 Unplaced: $40.

No.NameFormTrainer

1SAN JOSE11116R Matic (Canyonleigh)
2GREPOLIS43114D Sultana (Londonderry)
3ROCKET RON54513J D Fisher (South Nowra)
4COUNTRY BOB31234B M Burnet (Dapto)
5REVALONG LAD72343M Player (Tahmoor)
6FAST MIRAGE61321S A Steele (Dapto)
7JEDMAN22515G Micallef (Farmborough Hgts)
8THANK YOU MAGOO11264D J White (Bringelly)
9DYNAMIC GRAY36344G Wales (Tahmoor)
10ABINATE451A Dwyer (Calwell)
Race No. 5Bridge Tavern Nowra Stake01:57PM (NSWtime)
Grade 5 event over 520 Metres at Nowra Of $1,780 Prizemoney.
1st: $1,050 2nd: $300 3rd: $150 Unplaced: $40.

No.NameFormTrainer

1ROCKET SCIENCE13647K J Midson (Nowra)
2FLICKERING STORM22533M W Griffin (South Nowra)
3STAR QUALITY33873J M Player (Tahmoor)
4ELMO WINE FISHER23345R Cattermol (Nowra)
5SIMMO’S CHOKE72631A M Bayliss (Yerrinbool)
6COOL SAINT44463N W Ovington (Yerrinbool)
7ROSE PATTERN64237A G Tutt (Hawker)
8GAZMICK GOLD73567M Burton (Kemps Creek)
9DYNAMIC TEX74267V M Mcdonald (Albion Park Rail)
10SLATS85476R Hamilton (Koonawarra)
Race No. 6Ron Heffernan Memorial Final02:14PM (NSWtime)
Novice Grade 5 event over 520 Metres at Nowra Of $6,100 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $500 3rd: $250 Unplaced: $50.

No.NameFormTrainer

1SWANEES BEST54231B M Burnet (Dapto)
2DODGE CHALLENGER11M Abbott (Falls Creek)
3RIVERBOAT SAL6532J R Myers (Nowra Hill)
4MALDINI BOY85723C A Psilos (Bringelly)
5HE MANN56675K J Midson (Nowra)
6GRAND GARRY34J R Myers (Nowra Hill)
7RUBY’S LAIR34414T L Bryant (Nowra)
8BIG SPIRIT12R O King (Kembla Grange)
9MARSHALL MAGOO62535C R Mckew (Lurnea)
10CYAN CHIEF425R Birrell (Appin)
Race No. 7Premium Tyre Service Nowra02:32PM (NSWtime)
Grade 5 event over 520 Metres at Nowra Of $1,780 Prizemoney.
1st: $1,050 2nd: $300 3rd: $150 Unplaced: $40.

No.NameFormTrainer

1DANA MEL33216R T Mcdonald (Cowra)
2LITTLE BLUE GEM78473D J Taylor (Tweed Heads)
3NEBO WEST35386M L Burton (Kemps Creek)
4OLAY ZARA45655P R Jones (Koonawarra)
5SLIPPERY PHANTOM45125J J Kegg (Shoalhaven Heads)
6ROGER RAMJET11771N W Ovington (Yerrinbool)
7LAMBERTI53344M A Frost (Nowra Hill)
8YALLAH ROGUE15351S K Parrish (Yallah)
9LIGHT SCOTCH76575R T Mcdonald (Cowra)
10LAZY REX86443G Izzard (Londonderry)
Race No. 8Pinebowl Summer Cup Final02:49PM (NSWtime)
Special Event event over 520 Metres at Nowra Of $4,100 Prizemoney.
1st: $3,000 2nd: $500 3rd: $250 Unplaced: $50.

No.NameFormTrainer

1ELITE HERO35321G Izzard (Londonderry)
2BIT RICH24514M S Matic (Canyonleigh)
3GOOD THING21632R T Mcdonald (Cowra)
4DANA EMMA KATE55172R T Mcdonald (Cowra)
5QUEEN SARLAMIS24534R W Arnold (Wingello)
6MORE SPACE16221G J Edwards (Nowra)
7AMERICAN THUNDER51553C Bell (Yallah)
8BEST PERCENTAGE35623D J Irwin (Maudsland)
9SLIPPERY PHANTOM45125J J Kegg (Shoalhaven Heads)
10OLAY ZARA45655P R Jones (Koonawarra)
Race No. 9Coastal Distributors Stake03:07PM (NSWtime)
Grade 5 event over 365 Metres at Nowra Of $1,780 Prizemoney.
1st: $1,050 2nd: $300 3rd: $150 Unplaced: $40.

No.NameFormTrainer

1WARATAH GOLD45472M L Burton (Kemps Creek)
2ROSE COTTAGE74764A Hardaker (Bargo)
3CHERINA68372J Aul (Tahmoor)
4ANTIQUA BAY86486M Burton (Kemps Creek)
5MIMI’S MEMORY21843J Myers (Nowra Hill)
6LAZY FLOW32478G Seaton (Londonderry)
7GOLD TESS45753M L Burton (Kemps Creek)
8OLAY STAR FLYER51673P R Jones (Koonawarra)
9NOTTA CROW66522K J Midson (Nowra)
10APOLLO NIMBUS47643A R Ingold (Milton)
Race No. 10Bomaderry Sheetmetal Stake03:25PM (NSWtime)
Grade 5 event over 365 Metres at Nowra Of $1,780 Prizemoney.
1st: $1,050 2nd: $300 3rd: $150 Unplaced: $40.

No.NameFormTrainer

1DADDY YANKEE1D Sultana (Londonderry)
2WHAT’S UP23331B Ribbons (Horsley Park)
3MAGGIE’S MARK58784A Hardaker (Bargo)
4SISTER BLISTER12825O R Makin (South Nowra)
5TITAN PRINCESS37785P R Jones (Koonawarra)
6JULOSSY163D J White (Bringelly)
7ALWAYS THINKIN’23318K J Midson (Nowra)
8SLIPPERY GYPSY1752P Murray (Shoalhaven Head)
9LAZY WAL42425G Seaton (Londonderry)
10SAUCY SISTER66375M M Olling (Warwick Farm)