Tuesday 16th June 2009


Advance Pet Nutrition Dash – C1 295m 12:07
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 16682 Black Muskat 17.39 J T McInerney
2 35787 Hannah Brand 17.94 B R Shaw
3 74243 Liam Title 17.43 L J Waretini
4 35554 Six Please nwd J T McInerney
5 34854 One Sick Chick 17.72 R M McKenzie
6 32615 Tick All Boxes 17.39 C J Weir
7 F6535 Taryn Rose 17.84 A H Lee
8 42583 Cawbourne Georga 17.36 M J Flipp
9 52767 Yakcam 17.65 G A Cleeve
10 71887 Mulberry King 17.52 K J Cassidy

Challenge Opawa All Up Sprint – C1 295m 12:28
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 33657 Hansome Harry 18.16 J A McMillan
2 47775 Coleridge Kid nwd C Mitchell
3 34314 Homebush Marlon 17.45 J T McInerney
4 77382 Another Wack 17.57 J T McInerney
5 77575 Ailie Bale 17.47 D L Roberts
6 35487 Moment 17.34 L J Waretini
7 51726 Need A Nurse 17.51 J S Rush
8 85534 Silent Stryker nwd C J Weir
9 52767 Yakcam 17.65 G A Cleeve
10 47546 Hugo First nwd R M McKenzie

Happy Birthday Murray Wigley Stakes – C0 520m 12:53
$1450.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 634 Under Cover nwd R D Blackburn
2 54744 Rama Ding Dong nwd M Robinson
3 723 Ozark’s Mask nwd J Guthrie
4 44465 Home Page nwd R D Blackburn
5 3 Choke fsdt J E Dunn
6 67 Shazz’s Saint nwd S J Whall
7 46645 Toya nwd L H Anderton
8 23526 Warrior Wiki nwd C Mitchell & W D Smith
9 Pretty Secret J E Dunn
10 45747 Milly Spice nwd R M McKenzie

George Calvert Cleaning Stakes – C1 295m 13:18
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 55754 Know Trouble 17.66 G A Cleeve
2 43245 Spin Cycle 17.47 J T McInerney
3 44118 Summer Hits 17.47 B C Dann
4 63656 Kilda Express nwd J T McInerney
5 486F1 Mulberry Madam 17.33 K J Cassidy
6 14222 Marlene’s Babe nwd R Casey
7 7254x Give Me More fsdt M M Grant
8 65657 Cawbourne Hands 17.65 J M Jopson
9 44387 Chile Dan 17.48 L J Waretini
10 86745 Thrilling Riley 17.43 D Kingston

Garrard’s Horse And Hound Dash – C1 295m 13:43
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 22216 Royal Lycaon 17.42 B Bunny
2 75736 Willy’s Pride 17.55 M J Flipp
3 82227 Thrilling Becky nwd P & B Conner
4 57338 Stumpy Reltub 17.41 J T McInerney
5 47533 Tee Cee nwd D L Roberts
6 23132 Albie’s Star 17.78 R Casey
7 75774 Betty Beep nwd M Robinson
8 65474 Barber’s Girl nwd M & J Hill
9 52767 Yakcam 17.65 G A Cleeve
10 47546 Hugo First nwd R M McKenzie

Addington Events Centre Stakes – C2 520m 14:10
$1800.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 37658 Bibi Dahl 30.49 R D Blackburn
2 63564 Chestnut 30.74 K P Lawrence
3 27852 Homebush Nick 30.97 J T McInerney
4 44644 Gina Rosa 30.59 D L Roberts
5 88775 Winsome Grace 30.66 G R McCormick
6 73114 Opawa Secret 30.61 J & D Fahey
7 55511 Know When 30.39 G A Cleeve
8 81481 Shakin’ Martini 30.55 G A Cleeve
9 85F76 Costa Bravo 30.45 A J McCook
10 38855 Know Glory 30.98 G A Cleeve

Super Pets Sprint – C0 295m 14:40
$1000.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 52x Mitzy’s Enforcer fsdt M M Grant
2 8 Just Abbey fsdt D Kingston
3 78276 Max Force nwd J M Jopson
4 88622 Meander nwd D L Roberts
5 7 Tukurua Belle nwd M S Hartland
6 77767 What Justice nwd J L Schierny
7 788 Homebush Charli fsdt J T McInerney
8 Tukurua Syd M S Hartland
9 87278 Lauren’s Legacy nwd D Kingston
10 85578 Arrow Of Artemis nwd B Bunny

Shirley Veterinary Centre Dash – C0 295m 15:13
$1000.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 35523 Ice Ball nwd J T McInerney
2 6 Tukurua Colt nwd M S Hartland
3 7 Just Addison fsdt D Kingston
4 Just A Fever D Kingston
5 76887 Polar Blast nwd I S Kaye
6 645F5 Royal Adonis nwd B Bunny
7 32274 Guineas Girl nwd P R Scott
8 8 Cruise To Capri fsdt D L Roberts
9 8 Spin A Title nwd M J Flipp
10 7884 Another Groovy nwd J T McInerney

Barrons Supplies Stakes – C0 520m 15:37
$1450.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 76543 Tippy Tipstar nwd B C Dann
2 8886 Ozark’s Jolson nwd J Guthrie
3 Go Boof J E Dunn
4 33752 Twirly Berly nwd G K Turnwald
5 63 Prince Sergio nwd R D Blackburn
6 875F6 Mambo nwd M Robinson
7 5 Highgrove nwd K P Lawrence
8 56522 Time Catcher nwd C Mitchell & W D Smith
9 Pretty Secret J E Dunn
10 8 Star Ship nwd B R Shaw

Kolorful Kanvas Dash – C1 295m 15:57
$1150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 47157 Veronica 17.40 M J Flipp
2 13631 Another Nick 17.58 J T McInerney
3 18663 Protest Line 17.58 G A Cleeve
4 67533 Homebush Lenny nwd J T McInerney
5 65664 Hamburger 17.65 I S Kaye
6 5231 Move Over Dale 17.56 G K Barron
7 156 Genista Georgia fsdt J E Dunn
8 57667 Words Of Wisdom nwd P & B Conner
9 44387 Chile Dan 17.48 L J Waretini
10 86745 Thrilling Riley 17.43 D Kingston

Tuesday Place Pick Dash – C2 295m 16:36
$1350.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 21222 Just A Bolt 17.54 M J Flipp
2 31511 Super Jazz 17.30 J & D Fahey
3 88112 Know Go 17.35 G A Cleeve
4 64462 Know Cents 17.31 G A Cleeve
5 31241 Pareora Doll 17.19 M J Flipp
6 F3326 Cap Fantastic 17.53 J T McInerney
7 42615 Homebush Percy 17.38 J T McInerney
8 11187 Ya Gunna 17.38 B C Dann
9 67164 Kaiwera Sarah 17.54 M & J Hill
10 42368 Sorrento Sun 17.22 B C Dann

Power Farming Ltd Stakes – C3 520m 16:52
$2150.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 42535 Cawbourne Woody nwd D L Roberts
2 54726 Genista Brave 30.35 J E Dunn
3 76618 Jodie Bale 30.64 M M Grant
4 13141 Inga The Winga 30.80 C Mitchell & W D Smith
5 62214 Lou Bale 30.75 M M Grant
6 33213 Firenzo Bale nwd D L Roberts
7 71642 Nitro Wigie 30.17 A Hart & K Taylor
8 81168 Cleeve Hill 30.74 K P Lawrence
9 46168 Harbour Bale 30.62 M M Grant
10 74783 Nitro Vixen 30.59 A Hart & K Taylor

Dave Robbie Photographer Dash – C3 295m 17:10
$1600.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 82615 Boy Genius 17.31 J M Jopson
2 53658 Heartline 17.25 D L Roberts
3 68878 Keep Ya Cool fsdt J M Jopson
4 2111F Know Need 17.15 G A Cleeve
5 33363 Rocky Pockets 17.42 G A Cleeve
6 31425 Another Kerry 17.41 J M Jopson
7 23312 Rewind History 17.25 L J Waretini
8 55531 Miss Hyperactive 17.72 R Adcock
9 15514 Power Saw 17.36 R P Breen
10 45127 Hailstone Herb 17.44 J T McInerney

Katz ‘n K9z Stakes Heat 1 – C1q 520m 17:27
$1550.00 – HEAT 1
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 44723 Damo’s Angel nwd J T McInerney
2 28125 Silent Whisper nwd M M Grant
3 34618 North Ingilltab 30.87 P & B Conner
4 22263 Self Inflicted nwd A Hart & K Taylor
5 2216 Mccabe 30.82 D L Roberts
6 88886 Lilly Skye 31.04 S R Fagan
7 44221 Off The Rails 30.78 R D Blackburn
8 61747 Willy Bolt 30.68 M J Flipp
9 75864 Sky Vane 30.91 I A Fensom
10 38755 Sweet Papoose 30.82 J M Jopson

Pick 6 Leg 1 – C1/2d 645m 17:45
$3000.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 61655 Cyber Blue 38.61 L J Waretini
2 61887 Baba Ganoosh nwd D L Roberts
3 56716 Elara 38.07 L J Waretini
4 75343 Mr. Jazz 39.43 J & D Fahey
5 47366 Cool Groovy 38.21 J & D Fahey
6 54334 Shrek Roxon 38.65 A Hart & K Taylor
7 64832 Boatswain Wally nwd J R Goode
8 18118 Winsome Dosh 37.99 J & D Fahey
9 15458 Groovy Finance nwd J & D Fahey
10 57668 Jin Ju nwd J R Goode

Cannonball Sprint Final – C5f 295m 18:08
$2500.00 – FEATURE
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 11151 Watch The Jet 16.90 B C Dann
2 43633 Liam Bale 17.11 M M Grant
3 34562 Les Baxter 17.15 J T McInerney
4 65121 Lincoln Brand 17.11 J S Rush
5 15872 Grant A Fortune 16.88 P & T Hammond
6 66171 Carnaby 17.23 R D Blackburn
7 38673 Taliesin Blue nwd D L Roberts
8 25482 Ronray Disco 17.09 R Adcock
9 88173 Homebush Castor 17.30 J T McInerney
10 25444 Genista Dreama 16.93 J E Dunn

Katz ‘n K9z Stakes Heat 2 – C1q 520m 18:25
$1550.00 – HEAT 2
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 44476 Know Telling 31.33 G A Cleeve
2 76458 Redbank Ruby 30.85 A Hart & K Taylor
3 33212 Julinsky fsdt D L Roberts
4 3456F Red Fox Grace 31.01 M M Grant
5 38333 Woof Ingilltab 31.02 P & B Conner
6 75462 Jackalicious 30.63 S R Fagan
7 1215x Get Out There 30.56 M J Flipp
8 73517 Who’s Shifty 30.62 D T Barnes
9 85458 Willy Flirt 30.78 I A Fensom
10 56468 Bert Badger 30.59 L H Anderton

Katz ‘ K9z Stakes Heat 3 – C1q 520m 18:42
$1550.00 – HEAT 3
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 4185 Tony Can’t Go 30.95 J & D Fahey
2 62432 Tiger Balm 31.14 C Mitchell
3 56323 Akaisha Bale nwd D L Roberts
4 22376 With A Rhythm 30.65 L J Waretini
5 58677 This And That 31.25 S R Fagan
6 84115 Billybob Ray 31.00 J T McInerney
7 17 Jealous Glance 31.21 K P Lawrence
8 74485 Fancy Ways fsdt P & B Conner
9 85458 Willy Flirt 30.78 I A Fensom
10 56468 Bert Badger 30.59 L H Anderton

Katz ‘n K9z Stakes Heat 4 – C1q 520m 19:00
$1550.00 – HEAT 4
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 87757 Boo Roo nwd M Robinson
2 31443 Two Tick Jessie 31.19 M & J Hill
3 16655 Allegrini 30.89 L J Waretini
4 61134 Cover Page 31.03 R D Blackburn
5 43415 Always Class 31.10 D E Stapleton
6 27564 Flash Smash 30.99 M M Grant
7 22621 What A Mate 31.64 J T McInerney
8 1111 Sunset Bomber 30.45 J & D Fahey
9 75864 Sky Vane 30.91 I A Fensom
10 38755 Sweet Papoose 30.82 J M Jopson

Www.racingdogs.co.nz Dash – C4 295m 19:20
$1900.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 23352 Another Mangles 17.32 J T McInerney
2 76887 Rocka Hula 17.15 M M Grant
3 25444 Genista Dreama 16.93 J E Dunn
4 16523 Willy Echo 17.21 L J Waretini
5 82437 Lotto Leo 17.28 A J McCook
6 24466 Straight Off 17.06 J & D Fahey
7 37776 Zammy 17.24 R D Blackburn
8 53814 Nitro Peggy 17.29 A Hart & K Taylor
9 72248 Know Say 17.12 G A Cleeve
10 86558 Nitro Mowie 17.19 A Hart & K Taylor