Thursday 31st July 2008


Garrard’s Horse & Hound Pukekohe Sprint – C0 318m 17:19
$935.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 42764 Myreen nwd G N Pomeroy
2 Inspiring Whale S C Mann
3 8636 Winsome Deluxe nwd D D Schofield
4 67365 Rapid Foot nwd J P Foot
5 55226 Bigtime Cool nwd G R Farrell
6 35437 Greg Smurfee nwd P W Cleaver
7 56552 Miss Obedience nwd G Calverley
8 57833 Port Of Sparta nwd J R Udy
9 5 Fast Stass fsdt D D Schofield
10 83565 Onset nwd J A Cleaver

Trophies Plus Sprint – C3 318m 17:44
$1540.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 47852 Dream On Cyrus 18.53 K Sutch-Jones
2 81311 Tess Tokaam 18.45 N P Green
3 78418 Go Ben Go 18.81 S P Clark
4 34533 Young Valiant 18.74 W Steele
5 51721 Contagen 18.75 W Steele
6 18647 Mohican Harry 18.71 L J Laagland
7 77523 New Clear Power 18.29 K Braithwaite
8 22451 Dream A Win 18.62 W Steele
9 53454 Brother Badger 18.55 H S Laagland
10 54866 Thermostatic 18.55 G R Farrell

The Alamo Bar & Grill 6 Pack – C2/3 527m 18:10
$2035.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 37658 Thrilling Neo 30.52 J R Udy
2 42287 Fervid 30.85 T A Green
3 24122 Sub Thirty 30.47 N P Green
4 35123 Thrilling Skitz 30.62 S P Clark
5 6F874 Drilling Dam nwd B D F Craik
6 67478 Thrilling Riddle 30.34 R P O’Regan
7 68384 Are You Envious 30.97 T A Green
8 63382 Keep Ya Cool 30.63 W Steele
9 76565 Nassiray Jewel nwd G R Farrell
10 52766 Satsuma 30.90 B D F Craik

Greyhounds North Distance Heat – C0dq 603m 18:36
$2500.00 – HEAT
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 51223 Thrilling Lucy fsdt K Walsh
2 86774 Awesome Foot fsdt J R Nixon
3 64475 Watch That Whale fsdt S C Mann
4 56363 Persuasion nwd S L Ross
5 16344 Tigger Foot nwd J P Foot
6 62423 Ultra Magnus nwd D Van Meeuwen
7 12218 Aussie Opawa fsdt J & D Fahey
8 56442 Chivas Regal nwd G A Lawrence
9 77533 Thrilling Brit fsdt D W Mathews

Carol’s Tabs Sprint – C5 318m 19:03
$2200.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 48145 Big Pa 18.09 D D Schofield
2 31771 Suissa 18.37 G N Pomeroy
3 12113 Cawbourne James 18.19 D D Schofield
4 13321 Cowboy Jake 18.22 B D F Craik
5 75156 Devil’s County 18.44 B D F Craik
6 81284 Canya See Me 18.35 D D Schofield
7 18763 Savage Conquest 18.03 D D Schofield
8 72732 Bright Conquest 18.19 R P O’Regan
9 23545 Go Now 18.31 S P Clark
10 72677 Royal Escort 18.58 G R Farrell

Meadowset Graphics Sprint – C1 318m 19:28
$1100.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 34353 Julie’s Lady nwd D H Cottam
2 23724 Breathlyse Me nwd D L Annette
3 1 Winsome Nova fsdt D D Schofield
4 63524 Bigtime Teddy 19.01 C J Derecourt
5 18463 Milvale Bale 18.77 G N Pomeroy
6 45463 Sexy Girl Sutton fsdt P Freeman & A Turnwald
7 34F72 Homebush King nwd J R Udy
8 56433 Gold Foot 18.86 J R Nixon
9 48677 Blush Bale nwd G N Pomeroy
10 16584 Cathy’s Charge 18.72 R P O’Regan

Jack’s Wholesale Meats Sprint – C4 318m 19:53
$1815.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 36377 Black Book 18.82 S C Mann
2 66382 Forward Solution 18.55 D W Mathews
3 12113 Bigtime Nev 18.40 G R Farrell
4 45564 Crowded House 18.33 W Steele
5 77853 Sydenham Smith 18.39 S P Clark
6 45252 Clear Conquest 18.58 B D F Craik
7 64247 Waitak Thunder 18.58 L J Laagland
8 87335 Arataki 18.74 G R Farrell
9 66685 Rialto Mission 18.38 B D F Craik
10 78587 Paddy Flyin’ nwd T A Green

NZ Sires Produce Stakes Final – R/Af 527m 20:18
$15000.00 – Group 2
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 43845 Will She Echo fsdt J & D Fahey
2 42575 Crafty Flynn nwd G A Cleeve
3 73554 Homebush Jenna nwd J R Udy
4 37124 Kitty’s Thunder 30.60 H S Laagland
5 86611 Shea Sherie 30.59 G A Lawrence
6 22657 Know When fsdt G A Cleeve
7 23313 Night Alert 30.69 S L Ross
8 35453 Chile Command fsdt G A Cleeve
9 76565 Nassiray Jewel nwd G R Farrell
10 23712 Close Combat 30.85 S L Ross

The Brownzy’s Relaunch Party – C4/5 527m 20:43
$2805.00 Combined Race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 53522 Micro Benny 30.28 D D Schofield
2 87581 Roman Leader 30.62 B D F Craik
3 33576 Cyclone Presto 30.52 N P Green
4 34481 Riddle Man 30.83 B D F Craik
5 51211 Thank You Jim 30.36 D D Schofield
6 22711 Miss Amy Dry 30.71 B D F Craik
7 51115 Winsome Uno fsdt J & D Fahey
8 33242 Supreme Bash fsdt S P Clark
9 67464 Another Pride 30.52 S C Mann

$40,000 Pick 6 Sunday – C2 318m 21:05
$1265.00 Single specified class race
Box Form Dogs Name Best Time Trainer
1 85485 Suzie The Fluzy nwd R P O’Regan
2 86368 Mumble Jumble nwd W Steele
3 84748 Catchword nwd N P Green
4 24684 Nice Choice nwd R P O’Regan
5 77372 Brief Result 18.63 S P Clark
6 53244 Bigtime Legend 18.65 G R Farrell
7 47133 Eyes A Title 19.16 C J Derecourt
8 46366 Miss Eileen nwd S P Clark
9 62757 Thrilling Elroy fsdt G R Farrell
10 52758 Mad Decision 18.61 S P Clark