Thursday, 5 May 2016

Greyhound Box Draw For Sandown Park – Thursday, 5 May 2016

Race No. 1Grv Vic Bred Maiden Series Final7:05 PM (VIC time)
Maiden Final event over 515 metres at Sandown park Of $18,000 Prizemoney.
1st: $12,000 2nd: $4,000 3rd: $2,000.

No.NameFormBestTrainer

1PECHEY [6]1129.54(2)J Greenough (Pearcedale)
2MATT MACHINE [M]32NBTJ Ennis (Lara)
3AVATAR THOR [7]2631229.76(1)S Elmes (Cranbourne South)
4DUNDER [M]643NBTP Scott-smith (Warragul)
5TINY BOPPER [7]3223129.56(7)G Nicoll (Botanic Ridge)
6ASTON KODY [7]1229.72(8)T O’donovan (Devon Meadows)
7ANDREA DORIA [7]22129.55(7)B Bravo (Lovely Banks)
8PENULTIMATE [M]3423NBTD Beasley (Footscray West)
9BIG COLD BURST [7]Res.1329.84(4)A Hyde (Lara)
10BLATTER [7]Res.8521429.67(1)W Vassallo (Devon Meadows)
Race No. 2Rapidfire Racing7:25 PM (VIC time)
Grade 5 event over 515 metres at Sandown park Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.

No.NameFormBestTrainer

1ZIPPING NOLEN (NSW)[5]5251229.84(8)C Jones (Rosedale)
2ASTROLOGY (NSW)[5]53132NBTM Delbridge (Balliang)
3ALLEN JERSEY (NSW)[5]6671829.82(8)C Grenfell (Avalon)
4RIPPIN HAYNE (NSW)[5]1112129.61(6)R Britton (Lara)
5MALEUNE [5]21533NBTC Jones (Rosedale)
6ZIPPING GATOR (NSW)[5]31441NBTC Jones (Rosedale)
7BRACKET CREEP (NSW)[5]1112329.84(4)T Reid (Yuroke)
8OK JAKE [5]25711NBTB Shillington (Lara)
9ONYA SAMI [5]Res.55155FSHT Collins (Pearcedale)
10MIGHTY MATLOCK (GA)[5]Res.2264529.79(6)R Britton (Lara)
Race No. 3Bill Collins Speed Star @ 7:54 8:03 8:127:45 PM (VIC time)
S/E Group 3 event over 515 metres at Sandown park Of $27,680 Prizemoney.
1st: $25,000 2nd: $1,790 3rd: $890.

No.NameFormBestTrainer

1DUNDEE OSPREY [3]1753529.11(7)G Scott-smith (Pakenham South)
2BLAZIN’ BOMBER [4]F111529.28(6)D Pattinson (Pearcedale)
3INVICTUS RAPID [4]7221529.41(1)J Thompson (Pearcedale)
4DALGETTY [3]1135429.09(4)J Thompson (Pearcedale)
5BUCK FORTY (NSW)[4]1413129.23(1)J Thompson (Pearcedale)
6BURN ONE DOWN (NSW)[7]556129.16(3)J Thompson (Pearcedale)
7OUTSIDE PASS (QLD)[5]16715FSHT Apap (Gatton)
8MAJOR JACKPOT (NSW)[4]1261629.12(2)A Azzopardi (Londonderry)
9ALLEN PORTLAND (NSW)[5]Res.3621329.30(2)R Britton (Lara)
10DAWKINS BALE (NSW)[2]Res.3168429.24(3)A Dailly (Anakie)
Race No. 4Group 1 Heats Next Week8:30 PM (VIC time)
Mixed 4/5 event over 595 metres at Sandown park Of $8,745 Prizemoney.
1st: $6,120 2nd: $1,750 3rd: $875.

No.NameFormBestTrainer

1JAYCEE [4]3114234.20(1)M Auld (Tatura)
2ERNEST BALE (NSW)[4]1744634.03(7)S Collins (Lara)
3DAPHNE’S PARTY [5]43463NBTM Carter (Kialla)
4IVY BALE (NSW)[5]26144NBTA Dailly (Anakie)
5DEWANA RESULT [5]42635NBTB Dewan (Carrum Downs)
6EVIDENCE (NSW)[5]11771FSHL Azzopardi (Londonderry)
7BECOME THE FUSE [5]26632NBTR Clark (Toolleen)
8MARVELOUS MARVIN [5]72363FSTDP Galea (St Albans)
9EATON BALE (NSW)[5]Res.1122734.18(7)A Dailly (Anakie)
10BUBBA’S SILVIA [5]Res.2542634.33(1)J Connor (Rosedale)
Race No. 5Rsn927 Sandown Cup May 268:52 PM (VIC time)
Mixed 4/5 event over 715 metres at Sandown park Of $8,745 Prizemoney.
1st: $6,120 2nd: $1,750 3rd: $875.

No.NameFormBestTrainer

1DR. SHIKI [5]87167FSTDJ Mcmahon (Darriman)
2KOKODA MOON [5]36214NBTC Johannsen (Devon Meadows)
3SEEKING JUSTICE [4]7331141.94(8)M Auld (Tatura)
4RING THE BELL [4]1138742.05(6)G O’keeffe (Neerim Junction)
5TRICKY MOVER [4]4315341.86(6)I Bindley (Wonthaggi)
6PAGAN MIDNIGHT (NSW)[5]37626NBTR Britton (Lara)
7HESSION BOOTS [4]1521541.63(8)R Clark (Toolleen)
8PINK SHOELACES [5]81116FSTDA Langton (Anakie)
Race No. 6Lizrene9:12 PM (VIC time)
S/E Group 3 event over 715 metres at Sandown park Of $35,500 Prizemoney.
1st: $25,000 2nd: $7,000 3rd: $3,500.

No.NameFormBestTrainer

1COME ON FANTASY [3]2176641.93(4)J Borg (Maryborough)
2LIONESS LULU [5]11216FSTDM Giddings (Toolleen)
3WIND WHISTLER [4]1213241.95(5)A Langton (Anakie)
4CHRICHTON BALE (NSW)[3]4115F41.79(5)D Fisher (Lara)
5ESPARZA (NSW)[3]4427242.08(1)J Ennis (Lara)
6LUNA JINX (SA)[3]1131541.34(8)G Harris (Mclaren Vale)
7RYNO’S RAIDER (NSW)[3]3432341.89(5)T O’donovan (Devon Meadows)
8KILKEE FLEX (NSW)[3]3225142.06(1)P Dapiran (Northwood)
9SEEKING JUSTICE [4]Res.7331141.94(8)M Auld (Tatura)
10DR. LEONARDO [4]Res.1231342.08(4)W Mcmahon (Darriman)
Race No. 7The Racecallers9:35 PM (VIC time)
S/E Group 3 event over 595 metres at Sandown park Of $35,500 Prizemoney.
1st: $25,000 2nd: $7,000 3rd: $3,500.

No.NameFormBestTrainer

1ZIPPING KANE (NSW)[3]1112334.23(4)C Jones (Rosedale)
2NO DONUTS (NSW)[3]6414134.06(7)A Azzopardi (Londonderry)
3VEGAS BOUND (QLD)[5]11322FSHT Apap (Gatton)
4MEPUNGA ROSIE [5]5511434.43(4)J Britton (Anakie)
5DIVA’S SHADOW [5]31215NBTD Drew (Dennington)
6JAYCO BALE (NSW)[2]4228134.17(2)R Britton (Lara)
7LITHGOW PANTHER (NSW)[3]1647133.90(1)R Britton (Lara)
8FULL ON BLING [3]3133233.92(1)J Westerlo (Clyde)
9ERNEST BALE (NSW)[4]Res.1744634.03(7)S Collins (Lara)
10MIDNIGHT FLYNN [5]Res.45233NBTM Carter (Kialla)
Race No. 8Www.sandowngreyhounds.com.au9:55 PM (VIC time)
Free For All event over 515 metres at Sandown park Of $8,940 Prizemoney.
1st: $6,260 2nd: $1,790 3rd: $890.

No.NameFormBestTrainer

1DR. DON [4]4258829.66(8)W Mcmahon (Darriman)
2HERCULES BALE (NSW)[3]3715329.48(1)S Collins (Lara)
3ZIPPING ZEUS (NSW)[3]3213429.61(1)C Jones (Rosedale)
4BLUE REVOLVER (NSW)[2]4534529.21(5)W Vassallo (Devon Meadows)
5LIAM [4]1333729.49(4)J Magri (Avalon)
6WESTON EAST (NSW)[1]1855229.30(3)A Langton (Anakie)
7DREAM EDITION [3]6142329.43(8)A Langton (Anakie)
8INVICTUS BLU [3]2181329.84(3)M Schmidt (Devon Meadows)
Race No. 9Smart Missile @ Stud10:14 PM (VIC time)
Special Event event over 515 metres at Sandown park Of $8,940 Prizemoney.
1st: $6,260 2nd: $1,790 3rd: $890.

No.NameFormBestTrainer

1ALPHA DEMETER [4]7216529.43(3)J Britton (Anakie)
2INTER LUCY [5]15214NBTT Interligi (Dandenong North)
3SIMPLY ELITE [5]2216429.64(2)S Clarke (Tooradin)
4SISTER SALZBURG (NSW)[7]32317NBTS Smith (Kurunjang)
5FIORELLI ROSE [6]3223229.98(1)A Langton (Anakie)
6FLYWHEEL MAGIC [5]3332129.83(2)S Bye (Gormandale)
7IMA MISHA DOLL [5]6325229.48(3)H Collins (Lara)
8MISS KADIA [4]1277129.51(8)G O’keeffe (Neerim Junction)
9INTER CARMELLA [5]Res.8888T30.20(3)J Interligi (Dandenong North)
10INTER SANDRA [5]Res.28663FSHT Interligi (Dandenong North)
Race No. 10Find Us On Facebook10:32 PM (VIC time)
Mixed 4/5 event over 515 metres at Sandown park Of $7,600 Prizemoney.
1st: $5,320 2nd: $1,520 3rd: $760.

No.NameFormBestTrainer

1TIGGERLONG AWAIT (NSW)[5]21512FSHT Reid (Yuroke)
2BLACK ILLUSION [5]1478229.55(7)A Langton (Anakie)
3DR. TORETTO [4]5641730.05(1)W Mcmahon (Darriman)
4DODGY DEDE [4]5636129.59(3)S Clarke (Tooradin)
5AMERICAN MONSTER [4]5112629.66(6)A Paraskevas (Cranbourne South)
6BRYLIN [4]1416229.76(7)N Ryan (Devon Meadows)
7DREAM TICKET [4]2641529.37(2)A Langton (Anakie)
8SHIMA SONG [4]5211429.50(3)A Dailly (Anakie)
9FUELISH [5]Res.5444329.67(4)K Hellmuth (Pearcedale)
10IT’S A BIRD [5]Res.61362NBTW Vassallo (Devon Meadows)
Race No. 11Instagram – Sandowndogs10:54 PM (VIC time)
Grade 5 event over 515 metres at Sandown park Of $7,150 Prizemoney.
1st: $5,000 2nd: $1,430 3rd: $720.

No.NameFormBestTrainer

1CRACKERJACK MAX [5]7425329.43(4)S Ferguson (Avalon)
2DEMON BALE (NSW)[5]5113229.83(5)B Shillington (Lara)
3SAILAWAY JACKIE (NSW)[5]12121FSHD Geall (Lara)
4COALVILLE TIGER [5]6432229.84(1)B Pulis (Moe South)
5ELITE ENFIELD (TAS)[5]63421FSHK Greenough (Pearcedale)
6DARPA BALE (NSW)[5]6363429.66(1)B Shillington (Lara)
7HEADLINE [5]4671129.53(7)K Hellmuth (Pearcedale)
8STRAW HAT LUFFY (NSW)[5]11253NBTH Collins (Lara)
9SMOKEM JIMMY (NSW)[5]Res.3278329.42(7)M Carter (Kialla)
10SAME DAY (NSW)[5]Res.6487629.69(2)M Carter (Kialla)