Friday 28th March 2008


Race 1 347m MX 19.30
SUTHERLANDS WELDING &FABRICATION
1 CEE PEE PAINTER M GEOFFREY SHEATHER
2 MIDNIGHT LIZZIE M P DAVIS
3 MIKADO LANE 5 SEAN BANNERMAN
4 TOKEN BOB M ROBERT FELSTEAD
5 BOBALONG SAM M A FAHEY
6 RUSSELL’S CROW M ROBIN HARVEY
7 CHOLE BEC 5 ROBIN HARVEY
8 APPLE CROSS M GEOFFREY SHEATHER

Race 2 347m 5 19.47
APPSOLUTELY EARTHMOVING STAKE
1 KING’S NUMBER 5 GORDON HERBERT
2 AMBERISATION 5 A FAHEY
3 MAJOR EXPLOSION 5 LORRAINE ROY
4 COOL TOKEN 5 ROBERT FELSTEAD
5 HUGE IMPRESSION 5 ALBERT WILLIAMS
6 DANA COOPER 5 RODNEY MCDONALD
7 LAYLAH’S LAW 5 RODNEY MCDONALD
8 MAC’S SCOTLAND 5 DAVID THOMPSON

Race 3 347m 4/5 20.04
YOUNG HOTEL STAKE
1 DANA JACK 4 RODNEY MCDONALD
2 KAY’S DESIRE 4 JEFFREY STEDMAN
3 GEOFF’S A HERO 4 GEOFFREY SHEATHER
4 TOKEN ZEPHYR 5 LOIS WOODS
5 COMFORTABLY NUMB 4 JASON WILSON
6 SCOTTIE PRINCE 5 ALBERT WILLIAMS
7 CARLISLE TIGER 4 WILLIAM HAMPTON
8 ROSACKY JAG 4 DARREN PETERSEN

Race 4 520m 5 20.21
YOUNG BOWLING CLUB FINAL
1 KOORA KAWLIGA 5 NOELENE BOLTON
2 DIAMOND COUNTRY 5 JAMES JOHNSON
3 SPOT OF RAIN 5 GEOFFREY SHEATHER
4 AUTOBAHN HIGHWAY 5 DIANNE SHEATHER
5 FEARLESS PEPPER 5 FRANK JEFFCOAT
6 BRAZEN WILLOW 5 LORRAINE ROY
7 ITZA PEARLER 5 RODNEY MCDONALD
8 AUTOBAHN RICKY 5 GEOFFREY SHEATHER
9 DIAMOND PEPPER 5 FRANK JEFFCOAT
10 LITTLE MISS MOSS 5 RODNEY MCDONALD

Race 5 520m MX 20.38
GOLDRUSH MOTEL MIXED FINAL
1 DUCHESS LANE 5 MARGARET BANNERMAN
2 DURESS 5 ERNEST BECROFT
3 MISS ASHOM M MARGARET BANNERMAN
4 SCARLET LANE M SEAN BANNERMAN
5 ABBY BELLE M GEOFFREY SHEATHER
6 WALTZING WILLOW 5 LORRAINE ROY
7 BONNIE ROPER M TANIA CAHILL
8 NEBET M KENNETH STAINES
9 MYSTERY CHOPS 5 DAVID THOMPSON
10 BIG IRON M LORRAINE ROY

Race 6 347m MX 20.55
BATS FRUITS MIXED FINAL
1 PERINA BALE M MARGARET BANNERMAN
2 CHERRY BANQUET 5 NOEL BATINICH
3 MALAHANG 5 GEOFFREY SHEATHER
4 FOOLISH KIDS 5 DAVID THOMPSON
5 FIRST VICTORY M FRANK JEFFCOAT
6 AWESOME KAY 5 JEFFREY STEDMAN
7 GOLDIE’S GIFT M FRANK JEFFCOAT
8 DASHING DAZZLER M KENNETH STAINES
9 KAY’S ECLIPSE M JEFFREY STEDMAN
10 BLONDE BOND 5 GEOFFREY SHEATHER

Race 7 347m 5 21.12
BATS FRUITS 5TH GRADE FINAL
1 BOMBA BANQUET 5 NOEL BATINICH
2 DANA SAMMY 5 RODNEY MCDONALD
3 GATHERING 5 LORRAINE ROY
4 DEBBIE’S WELCOME 5 DAVID JORDAN
5 KALI RAMIREZ 5 GORDON HERBERT
6 GLENOLLIE 5 GEOFFREY SHEATHER
7 SAMBA LANE 5 MARGARET BANNERMAN
8 NEKIA COUNTRY 5 JAMES JOHNSON
9 KING’S NUMBER 5 GORDON HERBERT
10 MAJOR EXPLOSION 5 LORRAINE ROY

Race 8 520m 4/5 21.29
GIDDY UP GAGS & BITS STAKE
1 REMEMBER THEM 5 GEOFFREY SHEATHER
2 DALGAZ GEM 5 GARRY PARSONS
3 LESTER’S HAVOC 4 LESTER SHEATHER
4 BARRYLEX 5 LOIS WOODS
5 LITTLE MISS MOSS 5 RODNEY MCDONALD
6 DALGAZ DENNIS 4 GARRY PARSONS
7 CONNI’S PRIZE 5 DARREN PETERSEN
8 LARA LEE BARNEY 5 LESTER SHEATHER

Race 9 347m BEST 21.46
DONGES SUPA IGA BEST
1 LESSON LERNT 1 GORDON HERBERT
2 QUALITY BANQUET 3 NOEL BATINICH
3 Vacant
4 SAMANTHA VICTORY 2 DAVID JORDAN
5 Vacant
6 CUTPRICE LASS 3 DARREN PETERSEN
7 Vacant
8 ROMAN LANE 3 JAMIE MUNDY

Race 10 520m BEST 22.03
YOUNG WITNESS BEST
1 STUNNING KALI 4 GORDON HERBERT
2 FLOUNDER RO 3 STANLEY HANNAN
3 PERFECT TEDDY 1 DARREN PETERSEN
4 LITTLE PEABO 3 DARREN PETERSEN
5 Vacant
6 HARDEN BANDIT 4 ANN ANDERSON
7 LITTLE BANQUET 4 GILLIAN APPS
8 BUSTA MUGGLETON 2 RODNEY MCDONALD